Jump to content



Στήσιμο ΗΤPC


Obijuan83

Recommended Posts

Ήρθε λοιπόν και η δική μου ώρα να στήσω ένα HTPC μιας και βαρέθηκα να σχολούμαι με Phase κλπ...:D

Έτσι για αρχική σκέψη ξεκίνησα με τα εξής στο Μυαλό

Αntec NSK 1300 Black Micro ATX

Gigabyte GA-G31 MX-S2

E6600 @ 3.0GHz stock

2GB Crucial D9GMH

120GB Sata WD

Σκοπός μου ήταν να βρώ μια μητρική που να μπορεί να πάει έστω 333FSB ώστε ο Ε6600 να τρέχει στα 3.0GHz...

Oπότε πόνταρα στην Gigabyte...και ιδού...

3.0GHz (333x9 @ stock Voltage/Ψύκτρα)

3000orthoshtpc.JPG

Μιας και με έτρωγε η περιέργια είπα να δώ αν θα πάει 400x9 οπότε ιδού και πάλι...

3,6GHz (400x9 @ 1.44v/Stock Ψύκτρα)

36001mhtpc.JPG

Εδώ μερικές φωτό απο το Ηardware και εν αναμονή του Αntec...

post-105-1414343037,7566_thumb.jpg

post-105-1414343037,7727_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μια επισυμανση Νικηφορε,επειδη και εγω πριν λιγο καιρο εψαχνα για "κυβο"

το Antec,οπως και τα περισσοτερα small factor κουτια,εχουν τουσ δισκους στο πλαι χωρις καμια δυνατοτητα να βαλλεις φανα να τους δροσιζει

για αυτον τον λογο και μονο,μιας και για μενα το κουτι προοριζοταν για το κατεβαστηρι μου και στην συνεχεια να γινει HTPC,προτιμησα το Thermaltake Lanbox Lite,γιατι εχει τους δισκους στην μπροστινη μερια του κουτιου με εναν 9αρι να τους φυσαει και εχει χωρο να βαλλεις 12αρη στα πλαγια (οπως και εκανα)

Link to comment
Share on other sites

Άρη πάντα γίνονται θυσίες οταν πρέπει να φτιάξεις κάτι ιδιαίτερο...Οπότε εν ονόματι του χώρου θα το προτιμήσω...

Το δικό σου είναι τεράστιο και δεν μου κάνει...

Α φαντάζομαι και η λέξη modding κάτι θα σου λέει...:rolleyes:

PS. Tι μητρική έβαλες εσύ?

Link to comment
Share on other sites

αυτην της υπογραφης που ειναι πακετο με τον AMD

οσο για τις πι8ανες μοντες

με βαση τις φωτογραφιες που ειδα στο νετ,δεν ειδα να υπαρχουν πολλα περι8ωρια για μοντες ετσι ωστε να μπορεσεις να ψυξεις επαρκως τους δισκους.

Το ΤΤ που εχω ειναι μεγαλτυερο μεν,αλλα η διαφορα στο μεγε8ος δεν ειναι τοσο μεγαλη στο φιναλε.

Επιπλεον το Antec παιρνει τροφοδοτικο με συγκεκριμενο σχημα μονο,κατι που για μενα προσωπικα αποτελεσαι ανασταλτικο παραγωντα,μιας και αν πα8ει κατι το PSU μετα αντε να δινεις 50-60 ευρω για να παρεις το PSU της Antec (εχει συγκεκριμενο σχημα για να χωραει στο κουτι,οπως λογικα 8α εχεις ηδη προσεξει πριν την αγορα)

Link to comment
Share on other sites

Κατ'εσέ δεν υπάρχουν τρόποι...Και στο κάτω κάτω έναν 120άρη θα βάλω και ενα fan να τον βαράει...πόσο να αρπάξει?

Αν χαλάσει το PSU υπάρχει και το RMA...αλλά και πάλι μόντα άμα έχεις την όρεξη γίνεται...

Όσο για το μέγεθος τους το Thermaltake έχει όγκο 30L ενώ το Antec 18L κοινώς το Thermaltake είναι όσο 1,7 Antec σε όγκο οπότε η διαφορά για μένα είναι αισθητή...

Ξέχασα να αναφέρω οτι η κατανάλωση με τον Ε6600 @ 3,0GHz με stock Voltage σε Idle ήταν 95Watt και με Οrthos ήταν 140Watt...Mε την Onboard Vga

Link to comment
Share on other sites

και αθοριβο . μηπως να παρω ενα να βαλω 1 pentium 3 κοπλε που καθεται. :D

κατι σε φτηνο παιζει δεν με νοιαζει η ποιοτητα κατασκευης . εχες κατι υποψην ?

θα γινει πολυ ωραιο αμα βαλεις και uv υγρο και κανα πλεξυ .

αντε να το δουμε και moddarismeno να περνω και ιδεες :D :D

Link to comment
Share on other sites

Nαι 2 πατώματα έχει.Η αγορά απο συνοικιακό μαγαζί της Θεσσαλονίκης αλλά δεν νομιζω να ξαναφέρει...!Ενα φέρνει απο καθε κουτι και περιμένει μέχρι να το δώσει...Οι πιο έμπειροι κατάλαβαν απο που εννοώ...

Link to comment
Share on other sites

Άρη πάντα γίνονται θυσίες οταν πρέπει να φτιάξεις κάτι ιδιαίτερο...Οπότε εν ονόματι του χώρου θα το προτιμήσω...

Το δικό σου είναι τεράστιο και δεν μου κάνει...

Α φαντάζομαι και η λέξη modding κάτι θα σου λέει...:rolleyes:

PS. Tι μητρική έβαλες εσύ?

--------------------------------------------------------------------------------------------

Update

Τελικά αγόρασα ένα άλλο κουτί απο αυτό που είχα στο μυαλό μου...

Κόστισε 90 ευρώ.

Αυτο δεν εχει το ιδιο μεγεθος με το thermaltake που σου ειπε ο τρελομερμηγκας?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να κάνω ούτε θετική ούτε αρνητική διαφήμιση...

Εδώ όπως είναι τελειωμένο με καλύτερη ψύκτρα,τροφοδοτικό Thermaltake 500W και επεξεργαστή Intel 2160 @3.0 GHz (333x9)

Οι φωτό είναι απο κινητό...

post-105-1414343038,1725_thumb.jpg

post-105-1414343038,191_thumb.jpg

post-105-1414343038,2022_thumb.jpg

post-105-1414343038,2177_thumb.jpg

post-105-1414343038,2297_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ως HTPC έκανες τίποτα σχετικό; :p

Φόρτωσε κάνα Media Portal να γουστάρεις. Μόνο καφέ δεν κάνει...

Αι μωρή, είχες και στο χωριό σου media portal?

Βρες πρώτα πως λειτουργεί το tv out.

Obi σωστή πάντως η ερώτησης της λάσπης. Ως HTPC έκανες τίποτα σχετικό;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.