Jump to content



Huawei IDEOS X5


papatsonis

Recommended Posts

  • Replies 416
  • Created
  • Last Reply
σου δουλευει κανονικα η ics ?

ποια ρομ εβαλες ;

Είχα την τελευταία Oxygen και έκανα τα εξής:

  1. Έκανα restore μέσω CWM το backup που είχα από τη μέρα που πήρα το κινητό --> Android 2.2.1.
  2. Επανέφερα τα original αρχεία recovery.img και boot.img. Πλέον το κινητό ήταν σε στοκ κατάσταση.
  3. Upgrade σε official Android 2.2.2 (B138SP04). (αυτό ίσως ήταν περιττό, αλλά ήθελα να το πάω όσο step-by-step γίνεται για να αποφύγω προβλήματα)
  4. Upgrade σε official Android 2.3.5 (B526 // 17 Φεβρουαρίου).
  5. Root (SuperOneClick 2.3.3) και ClockWorkMod 5.5.0.4 (Blefish) όπως περιγράφονται εδώ.
  6. Τέλος, εγκατάσταση Aurora ICS.

Είναι τελείως clean η ROM. Απλό, καθαρό, πανέμορφο, ταχύτατο ICS. :)

Τα προβλήματα που μπορεί να μου τύχουν στην καθημερινή χρήση είναι ελάχιστα:

  1. Περιστασιακά δεν με ακούει πολύ καθαρά ο συνομιλητής μου (μόνο όταν μιλάω σιγά).
  2. Κακός ήχος σε παιχνίδια και YouTube (έχει θόρυβο), αλλά ελάχιστα με απασχολεί (δεν παίζω).
  3. Η οθόνη που έχω (Atmel) έχει γίνει υπερευαίσθητη, σε σημείο που πιάνει το άγγιγμα 1-2 mm πριν ακουμπήσει το δάχτυλό μου (!), αλλά αυτό το issue έχει ξεκινήσει από την official 2.3.5 (δεν είναι λόγω ICS) και συνηθίζεται.

Τα παραπάνω είναι μικροπροβλήματα όμως...

Γενικά το interface δουλεύει εξαιρετικά, WiFi-3G-BT δουλεύουν κανονικά και γενικά θεωρώ ότι έχει φτάσει σε πολύ καλό σημείο για daily use.

Η πρώτη έκδοση της ROM αυτής ανέβηκε 12 Φεβρουαρίου και αν δείτε στο xda thread την πρόοδο που έχει κάνει, θα πάθετε πλάκα!

Ο dzo είναι μεγάλος θεούλης.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια αν εχει το θεο του ο κινεζος

ολοι εσεις που το εχετε , δε σας εχει πει ΚΑΝΕΝΑΣ οτι δε σας καταλαβαινουν οτα μιλατε ;

το μικροφωνο του sucks αγρια

εχω δοκιμασει , default rom , αλλες ρομ.

τι γινεται...

Link to comment
Share on other sites

Μου λένε ότι κάνει που και που κάποιες μικρές διακοπές ο ήχος.

Και δεν είναι θέμα ποιότητας/ισχύος του σήματος, γιατί συμβαίνει οπουδήποτε. :p

Αλλά είναι ενοχλητικό κυρίως όταν μιλάω σιγά (τρελό sensitivity έχει σου λέω :p).

Αυτά είναι τα άσχημα σε αυτά τα τηλέφωνα.

Το os το πειράζεις και κάνεις ό,τι γουστάρεις, αλλά από περιφερειακά είναι λίγο ΓΤΠ.

Ερχόμενος από Nokia X6, το ηχείο του, η κάμερα, το μικρόφωνο, το ακουστικό μου φαίνονται εντελώς άθλια....

Αλλά... Android φίλε ;)

Link to comment
Share on other sites

κατσε ρε συ , δε νομιζω να εχει να κανει με ανδροιδ.

αλλα με την συσκευη...

το ακουστικο του με υπερκαλυπτει.

το μικροφωνο του ειναι Για το *ΕΟΣ!

και ποσο μαλλον οταν σε εξοργισουν κ αρχιζει να τρεχει η γλωσσα και φωναζεις , ο αλλος ακουει μπουρμπουλιθρες

Link to comment
Share on other sites

κατσε ρε συ , δε νομιζω να εχει να κανει με ανδροιδ.

αλλα με την συσκευη...

Ναι, δεν το διατύπωσα σωστά. :p

Ήθελα να πω ότι μόνο και μόνο λόγω Android, μπορώ να ανεχτώ τα μικροπροβλήματα αυτού του τηλεφώνου.

Αλλιώς θα είχα μείνει στο Χ6.

και ποσο μαλλον οταν σε εξοργισουν κ αρχιζει να τρεχει η γλωσσα και φωναζεις , ο αλλος ακουει μπουρμπουλιθρες

Εγώ ψιλοτσαντίζομαι όταν μου λένε ότι δεν με ακούνε, αλλά μετά σκέφτομαι ότι μάλλον φταίει ο κινέζος :p

Link to comment
Share on other sites

ναι απλως δε μπορω να συμβιβαστω οταν μπορω να παρω στα ιδια λεφτα πχ το neo V της sony ericsson(εφοσων αυτο δεν εχει προβλημα στον ηχο)

και το κινητο κατα κυριο λογο ειναι για να μιλαμε.σε δευτερη μοιρα ερχονται οι λειτουργιες ως εξυπνο τηλεφωνο.

δυσκολευονται πολυ να με καταλαβουν

σα να κοβει πρωτες και τελευταιες συλλαβες.

Link to comment
Share on other sites

Μικροφωνο παντως εχω παραπολλους με παραπονα τι με κινεζικα τι με γκαλαξι τι με σονι εριξον. Καποιοι λενε οτι σπαει η φωνη καποιοι οτι δεν ακουνε καν.

Απο επισημο σερβις της σαμσουνγκ μουπανε οτι δεν ειναι ελλατωματικες συσκευες ή φουρνιες προιοντων απλα τυχαινει τα μικροφονα να ναι gtp

Link to comment
Share on other sites

nickstamat, μήπως κατά τύχη έκανες update στην aurora ics??

Από το post του DZO :

Version 1.7 - Fix for echo on speakerphone (not well tested)

Version 1.9 - Change speaker acoustic profile - hopefully this will fix audio problems

και αν ναι, μήπως διορθώθηκε κάπως ο ήχος του mic?

ρωτάω διότι είμαι σε CM7 με .32 kernel αλλά διστάζω να πάω σε κάτι άλλο γιατί είναι ό,τι πιο λειτουργικό έχω δοκιμάσει.. :hm:

Link to comment
Share on other sites

nickstamat, μήπως κατά τύχη έκανες update στην aurora ics??

Από το post του DZO :

Version 1.7 - Fix for echo on speakerphone (not well tested)

Version 1.9 - Change speaker acoustic profile - hopefully this will fix audio problems

και αν ναι, μήπως διορθώθηκε κάπως ο ήχος του mic?

ρωτάω διότι είμαι σε CM7 με .32 kernel αλλά διστάζω να πάω σε κάτι άλλο γιατί είναι ό,τι πιο λειτουργικό έχω δοκιμάσει.. :hm:

Μωρέ ντάξει δεν είναι και τραγικό, μια χαρά ακούγομαι όταν μιλάω σε κανονική ένταση.

Όταν μιλάω σιγά δεν με καταλαβαίνουν καμιά φορά.

Νομίζω είναι καθαρά θέμα μικροφώνου, οπότε θα το παρατηρούσες και με τη CM7 που έχεις τώρα :)

Τα updates αφορούν κάποιο noise/cracking που ακουγόταν από το ηχείο σε παιχνίδια και βίντεο YouTube. :)

Για μένα, αξίζει να δοκιμάσεις και το ICS.

Είναι πανέμορφο, αναπτύσσεται ενεργά από τον dzo και δεν θα έχεις προβλήματα πιστεύω.

Αν θες να είσαι σίγουρος ρίξε μία ματιά στο xda thread να δεις αν υπάρχει κάτι που μπορεί να σε ενοχλήσει.

Αλλά δε νομίζω, είναι ήδη εξαιρετική ρομ για καθημερινή χρήση :)

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ ντάξει δεν είναι και τραγικό, μια χαρά ακούγομαι όταν μιλάω σε κανονική ένταση.

Όταν μιλάω σιγά δεν με καταλαβαίνουν καμιά φορά.

Νομίζω είναι καθαρά θέμα μικροφώνου, οπότε θα το παρατηρούσες και με τη CM7 που έχεις τώρα :)

Τα updates αφορούν κάποιο noise/cracking που ακουγόταν από το ηχείο σε παιχνίδια και βίντεο YouTube. :)

Για μένα, αξίζει να δοκιμάσεις και το ICS.

Είναι πανέμορφο, αναπτύσσεται ενεργά από τον dzo και δεν θα έχεις προβλήματα πιστεύω.

Αν θες να είσαι σίγουρος ρίξε μία ματιά στο xda thread να δεις αν υπάρχει κάτι που μπορεί να σε ενοχλήσει.

Αλλά δε νομίζω, είναι ήδη εξαιρετική ρομ για καθημερινή χρήση :)

ok..

Μόλις το έβαλα και δεν έχω λόγια..

thnx για τις πληροφορίες σου..!

και τώρα ας απολάυσουμε το ICS επιτέλους! :dance3: :man_in_love:

Link to comment
Share on other sites

ICS Overclock/Undervolt kernel για την Aurora ΕΔΩ, ελαφρά downvoltaged η GPU. βασισμένος στο τελευταίο commit του dzo.

Τάσεις αλλάζουν όπως και πριν, με το IncrediControl

Παρατηρήσεις:

Η Aurora μου φαίνεται by far.. πιο "sluggish" από την stock 2.3.5, πολύ πιθανό να ευθύνεται ο 3D driver, μιας και το κινητό είναι απο 15-25% πιο αργό από την stock 2.3.5. (σε Q3 π.χ. με ίδιες ρυθμίσεις από 57.5 -> 45fps), ενώ σε ram/cpu benchs βγάζει ίδια ή ελαφρά καλύτερα αποτελέσματα.

Επίσης μου -φάνηκε- σα να έχει κάποιο memory leak(?) γιατί ρούφαγε στην κυριολεξία την μνήμη -είδα και 50mb free σύμφωνα και με το go launcher σε σχέση με την 2.3.5 όπου εκεί δεν πρέπει να είχα πέσει ποτέ κάτω από 100mb

Τέλος, μόνο σε μένα τσιρίζει το ηχείο στις κλήσεις? (αρχικά νόμιζα ότι ήταν του kernel κάποιο πρόβλημα, αλλά και με τον στοκ, τα ίδια έκανε :( )

Εγκατάσταση :

ΚΡΑΤΑΜΕ backup το αρχικό boot.img

αντιγράφουμε στην SD το .zip και το εγκαθιστούμε μέσω recovery.

reboot->done.

Link to comment
Share on other sites

ICS Overclock/Undervolt kernel για την Aurora ΕΔΩ, ελαφρά downvoltaged η GPU. βασισμένος στο τελευταίο commit του dzo.

Τάσεις αλλάζουν όπως και πριν, με το IncrediControl

Παρατηρήσεις:

Η Aurora μου φαίνεται by far.. πιο "sluggish" από την stock 2.3.5, πολύ πιθανό να ευθύνεται ο 3D driver, μιας και το κινητό είναι απο 15-25% πιο αργό από την stock 2.3.5. (σε Q3 π.χ. με ίδιες ρυθμίσεις από 57.5 -> 45fps), ενώ σε ram/cpu benchs βγάζει ίδια ή ελαφρά καλύτερα αποτελέσματα.

Επίσης μου -φάνηκε- σα να έχει κάποιο memory leak(?) γιατί ρούφαγε στην κυριολεξία την μνήμη -είδα και 50mb free σύμφωνα και με το go launcher σε σχέση με την 2.3.5 όπου εκεί δεν πρέπει να είχα πέσει ποτέ κάτω από 100mb

Τέλος, μόνο σε μένα τσιρίζει το ηχείο στις κλήσεις? (αρχικά νόμιζα ότι ήταν του kernel κάποιο πρόβλημα, αλλά και με τον στοκ, τα ίδια έκανε :( )

Εγκατάσταση :

ΚΡΑΤΑΜΕ backup το αρχικό boot.img

αντιγράφουμε στην SD το .zip και το εγκαθιστούμε μέσω recovery.

reboot->done.

Από το thread του DZO :

Version 1.13

Use the 2d graphics core for composition - should make graphics faster and use less power (set debug.composition.type=gpu in build.prop if you don't like it)

αυτό δεν θα βελτιώσει καθόλου τα 3D..? :fist:

επίσης, το bug του ηχείου το έχω και εγώ και απλά έχω μονίμως το hands-free πάνω πλέων.. :p

αλλά νόμιζα πως ήταν bug της Aurora..

thnx για το kernel πάντως..! τώρα το περνάω! :):)

Link to comment
Share on other sites

ICS Overclock/Undervolt kernel για την τελευταία Aurora 2.0 ΕΔΩ, ελαφρά downvoltaged η GPU. βασισμένος στο τελευταίο commit του dzo.

Τάσεις αλλάζουν όπως και πριν, με το IncrediControl

Παρατηρήσεις:

Η Aurora μου φαίνεται by far.. πιο "sluggish" από την stock 2.3.5, πολύ πιθανό να ευθύνεται ο 3D driver, μιας και το κινητό είναι απο 15-25% πιο αργό από την stock 2.3.5. (σε Q3 π.χ. με ίδιες ρυθμίσεις από 57.5 -> 45fps), ενώ σε ram/cpu benchs βγάζει ίδια ή ελαφρά καλύτερα αποτελέσματα. έχει στρώσει πάρα μα πάρα πολύ ;)

Επίσης μου -φάνηκε- σα να έχει κάποιο memory leak(?) γιατί ρούφαγε στην κυριολεξία την μνήμη -είδα και 50mb free σύμφωνα και με το go launcher σε σχέση με την 2.3.5 όπου εκεί δεν πρέπει να είχα πέσει ποτέ κάτω από 100mb

Τέλος, μόνο σε μένα τσιρίζει το ηχείο στις κλήσεις? (αρχικά νόμιζα ότι ήταν του kernel κάποιο πρόβλημα, αλλά και με τον στοκ, τα ίδια έκανε :( ) ->

Select "Use echo cancelling microphone" in the sound settings to get rid of hiss during calls.

Εγκατάσταση :

ΚΡΑΤΑΜΕ backup το αρχικό boot.img

αντιγράφουμε στην SD το .zip και το εγκαθιστούμε μέσω recovery.

reboot->done.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά συγνώμη για αυτά που θα ρωτήσω αλλά δεν έχω ιδέα και δεν ξέρω από που ν' αρχίσω.

Έχω το 8800 pro και φοράει το 2.2.2 Android. Στο site της Huawei βρηκα το 2.6.3.5 (στο tab "software" είναι η 2η επιλογή) HUAWEI U8800 pro - Huawei Device Co., Ltd..

1. Αυτό το αρχείο χρειάζομαι για να κάνω upgrade?

2. Για να κάνω upgrade, χρειάζομαι SD card?

4. Τα διαφορετικά classes στις SDHC κάρτες μνήμης έχουν διαφορά στην πράξη?

3. Αν κάνω upgrade, τα Ελληνικά τα χάνω ή διατηρούνται?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδιά συγνώμη για αυτά που θα ρωτήσω αλλά δεν έχω ιδέα και δεν ξέρω από που ν' αρχίσω.

Έχω το 8800 pro και φοράει το 2.2.2 Android. Στο site της Huawei βρηκα το 2.6.3.5 (στο tab "software" είναι η 2η επιλογή) HUAWEI U8800 pro - Huawei Device Co., Ltd..

1. Αυτό το αρχείο χρειάζομαι για να κάνω upgrade?

2. Για να κάνω upgrade, χρειάζομαι SD card?

4. Τα διαφορετικά classes στις SDHC κάρτες μνήμης έχουν διαφορά στην πράξη?

3. Αν κάνω upgrade, τα Ελληνικά τα χάνω ή διατηρούνται?

1)Το συγκεκριμένο είναι kernel απ'όσο βλέπω και όχι rom για να κάνεις update,για πιο σίγουρα θα σου πουν και τα παιδιά γιατί δεν κατεβάζω από το site της Huawei προσωπικά.. :p

2)Όχι απαραίτητα.. μπορείς να περάσεις την rom στην εσωτερική μνήμη του κινητού για να κάνεις update! :T:

αυτό προτείνεται και γενικότερα πάντως...! ;)

4)Ναι,θα δεις διαφορές στην ταχύτητα ανάγνωσης-εγγραφής (μην φανταστείς και τρελές επιδόσεις όμως... )

3)Αναλόγως την rom! Κοίταξε να βάλεις μια international που να έχει όλες τις γλώσσες του κόσμου έτσι ώστε να έχεις και την rom στα ελληνικά αλλά και ελληνικό πληκτρολόγιο χωρίς να χρειάζεται να βάλεις κάποια εφαρμογή τύπου "Go keyboard"

Γενικότερα μην περιμένεις και πολλά από την Huawei..

Εμείς που έχουμε normal u8800 περιμένουμε την official 2.3.5 η οποία είναι ακόμα σε έκδοση beta.. :hang3:

Ρίξε και μια ματιά στο thread του XDA για το κινητό σου..! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

το εχω σιχαθει το κινητο

Αλλαζω ρομ , με ακουνε μια χαρα....μετα απο καιρο μου λενε τα ιδια.δε σε ακουω

σε καθε κληση πλεον το μονο που ακουω ειναι "Δε σε ακουω"

ε αστα διαλα τλκα..

οσο καλο γρηγορο και βολικο ειναι αλλο τοσο ΚΙΝΗΤΟ ΔΕΝ ειναι.

εχω νευρα

Link to comment
Share on other sites

εδώ και μια βδομάδα είμαι με το

[ROM]CyanogenMod 7.2.0-RC1-Unofficial .32 Kernel 22/04/2012 - xda-developers

έκδοση 13/04/2012

έχει τα κέρατα του από επιλογές δεν μου έχει κρασάρει ακόμα και η μπαταρία βγάζει και 2 μέρες αλλά το μεγαλύτερο πλεονέκτημα είναι οτι

επιτέλους μια rom που είναι resposive ότι και να κάνεις

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.