Jump to content



Huawei IDEOS X5


papatsonis

Recommended Posts

Δεν ξέρω να σου πώ αν κάνει οικονομία η 2.3.5. Πάνω κάτω τα ίδια είναι με την στοκ.

Για να βάλεις την 2.3.5 (όποια από αυτές θές) τότε:

1) Εγκαθιστάς Titanium Backup για να κάνεις backup τις εφαρμογές/ρυθμίσεις που έχεις τώρα

2) Εγκαθιστάς ClockWorkMod recovery : Perfect Recovery 4.0.0.5 by Genokolar - xda-developers (οδηγίες εντός)

3) Backup to τηλεφωνό σου με ClockWorkMod recovery

4) περνας την rom θες να δοκιμάσεις. Τα λινκς εδω: http://www.thelab.gr/1063075968-post118.html (οδηγίες εγκαταστασης μέσα σε κάθε τοπικ)

Για να δείς την μπαταρία πως συμπεριφέρετε με την εκάστοτε rom πρέπει να κάνεις 2-3 κύκλους πληρης αποφόρτισης/φόρτισης και ακόμα καλύτερα battery calibration

Όλα μαζεμένα και νοικοκυρεμένα -> Ultimate Guide to the Huawei U8800 - Android @ MoDaCo

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 416
  • Created
  • Last Reply
ειναι φυσιολογικο που στο πρωτο boot της miui 1.8.26 αναβοσβηνει η οθονη ανα διαστηματα ;:p

αν μιλάς για "φλασαρισματα" που κάνει, μου μυρίζει τσιτωμένο cpu, είτε σε τάση (χαμηλή, ειδικά στις χαμηλές συχνότητες), είτε σε ρολόγια, το πάθαινα μόνο όταν το παράκανα στον κερνελ και του έβαζα πολύ μεγάλα μαξ ρολόγια (λες και όταν ξεκινάει, στιγμιαία φορτώνει το μαξ ρολόι), ή όταν έβαζα αρκετά χαμηλή τάση στις χαμηλές συχνότητες (<368mhz) για power saving, όταν το επανέφερα σε λογικά πλαίσια, εξαφανιζόταν το πρόβλημα αυτό. (μήπως έβαλες κανα FrancoKernel ?)

για το θέμα της οικονομίας με κάλυψε ο tifozi

Δεν ξέρω να σου πώ αν κάνει οικονομία η 2.3.5. Πάνω κάτω τα ίδια είναι με την στοκ.

η oxygen πάντως όσο την χρησιμοποίησα, χρυσή/καλή και γρήγορη, αλλά μου ρούφαγε την μπαταρία νεράκι στην καθημερινή/σύνηθη χρήση του κινητού (λίγες κλήσεις, ελάχιστο browsing, αλλά μόνιμα ανοικτό το 2G, για τα email της δουλειάς), όσο και να έψαξα με διάφορους governors.

Ακόμη είμαι με την r3 του FBL που είναι ουσιαστικά η stock B137(2.2.2), με αλλαγμένο το libsqlite.so απο τις μεταγενέστερες εκδόσεις, και με παρόμοιο kernel με αυτό που είχα δώσει στην 1η σελίδα (λίγο πιο undervolt), μαξ αυτονομία έχω δει 78 ώρες, αλλα το 50άωρο το έχω σχετικά εύκολα. (on demand governor, και 245max clock με κλειστή οθόνη)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια.εβαλα την miui και μου εχει αδειασει την μπαταρια σαν ενα ποτηρι νερο.δε μπορω να καταλαβω γιατι ετσι.ναι τρεχει στα 1000 αλλα μεσα σε δυο ωρες να μου φαει 20‰ μπαταρια με απλη χρηση;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια.εβαλα την miui και μου εχει αδειασει την μπαταρια σαν ενα ποτηρι νερο.δε μπορω να καταλαβω γιατι ετσι.ναι τρεχει στα 1000 αλλα μεσα σε δυο ωρες να μου φαει 20‰ μπαταρια με απλη χρηση;
΄Σημείωσε τι γράφει τώρα η μπαταρία. Σβήσε το βγάλε την μπαταρία, ξαναβαλε την και ανοιξε το. Σίγουρα θα σου λέει 10% παραπάνω από ό,τι σου έλεγε πρίν. Θέλει 2-3 κυκλους για να στρώσει !
Link to comment
Share on other sites

Προβλημα μαγκες.ειχα κανει μπακαπ τα σμσ μου με το sms backup.οταν τα εκανα ρεστορε πολλα μηνυματα εχουν σπασει στην μεση.πως διορθωνεται αυτο;

Βασικα εχει ξεχωρισει τα sent apo ta recieved.

Link to comment
Share on other sites

απο αυτες ποιες εχουν ελληνικο keyboard?

η δεν εχει καποια σχεση ;

Το ελληνικό keyboard το βάζεις από μόνος σου χρησιμοποιώντας κάποιο custom,αν δεν σε βολεύει το Swype που αναφέρουν τα παιδιά,δοκίμασε Multiling και HTC Ime mod (το έχει αναφέρει και αυτό κάποιος,αν κοιτάξεις λίγο θα το βρεις...! ) :clap:

Link to comment
Share on other sites

έτσι από περιέργεια, επειδή τώρα το είδα αυτό, η μπαταρία πόση ώρα κρατάει στα 1.300MHz; :p

2 μέρες με αραιή χρήση,1 μέρα με συχνή χρήση (πολύωρα τηλεφωνήματα,συνεχές gaming με nfs Shift,κλπ..) :p

το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να το προγραμματίσεις με SetCPU,δηλαδή,από 100% εως 50% μπαταρία να τρέχει π.χ. στα 1300mhz και από 50% και κάτω στα 1000mhz,στην φόρτιση να τρέχει στα 1400mhz και πάει λέγοντας..γενικότερα μανατζάρεις καλύτερα την μπαταρία (αναλόγως τις ανάγκες σου) και έτσι κρατάει ακόμα περισσότερο! ;)

Link to comment
Share on other sites

το κινητο μου ειναι unrooted.

ενας γρηγορος τροπος να γινει root?

Αλλα να μπορω να το ξανα επαναφερω σε unroot κατασταση.

φοραω B135

edit: και πως αλλαζω αποκλειστικα κερνελ χωρις να αλλαξω ρομ ;

θελω να μειωσω την ταση στον επεξεργαστη

Link to comment
Share on other sites

To smart FREE είναι όλο nag-screens και το PRO κάνει 2Ε.

Δοκιμάστε αυτό

_______________________________________________________________

Επίσης ΠΟΛΥ καλό (και FREE) είναι το MultiLing Keyboard (https://market.android.com/details?id=com.klye.ime.latin) με εναλλαγή από Αγγλικά σε Ελληνικά και τούμπαλιν με ένα από swipe στο space bar.

σωστός ο παίχτης...!

Link to comment
Share on other sites

το κινητο μου ειναι unrooted.

ενας γρηγορος τροπος να γινει root?

Αλλα να μπορω να το ξανα επαναφερω σε unroot κατασταση.

φοραω B135

edit: και πως αλλαζω αποκλειστικα κερνελ χωρις να αλλαξω ρομ ;

θελω να μειωσω την ταση στον επεξεργαστη

Με έχεις μπερδέψει ρε [MENTION=5513]GoMaR[/MENTION]. Είσαι μία σε custom, μία σε στοκ (Β135) και κάνεις ερωτήσεις πότε για το ένα και πότε για το άλλο. ενιγουεϊ

  • root : Root γίνεται εύκολα με το SuperOneClick (όσο και με τα Z4Root και SuperBoot αλλά δεν τα έχω δοκιμάσει τα 2 τελευταία). εγώ την στοκ wind την rootαρα με Ζ4root, κατεβαίνει από Market. (ποστ #1)
  • kernel : για την Β135 (που δεν έχει και WiFi Tethering) είναι αυτό το boot.img
    Ξεκινάς το κινητό κρατώντας πατημένα volUP+volDOWN και πατάς το power, μόλις δείς την ροζ/μώβ οθόνη, το συνδέεις στον υπολογιστή, εκεί λογικά θα δείς ένα καινούργιο partition με φάκελο image, κράτησε backup το υπάρχον boot.img -κάντο rename σε boot.img- και αντέγραψε το αντίστοιχο boot.img για την ROM σου. Μόλις τελειώσεις, βγάλε την μπαταρία και κάντο reboot, (το undervolt θα το έχεις από το επόμενο reboot, αλλά για το o/c θα χρειαστείς και root+setcpu) (ποστ #9)

[MENTION=172]papatsonis[/MENTION] FTW :clap:

Link to comment
Share on other sites

εδω εχω μπερδευτει , δεν θα μπερδευτειτε εσεις ;:p

δοκιμασα την miui αλλα την εβγαλα την πρωτη μερα.ο λογος ; η μπαταρια και τα μηνυματα.

και λεω ασε δεν ειμαι για τετοια και γυρισα πισω στην στοκ (B135).

απλως θελω να κερδισω λιγο αυτονομια ειτε με προφιλες του setcpu ειτε με undervoltage.

ωραια για το κερνελ κατανοητον.

το θεμα του ροοτ , με το προγραμμα που μου λες υπαρχει πισωγυρισμα ;δηλαδη να το κανω unroot οποτε θελω.

Link to comment
Share on other sites

^^ ο,το λέει ο αποπάνω,

ναι γίνεται un-root και το permanent του Z4root. Αυτό που κάνει είναι να πειράξει τον κερνελ (boot.img). Αν έχεις κρατήσει backup τον stock kernel B135SP02 (Wind) τότε απλά με επαναφορά του γίνεται και το un-root.

O kernel του @papatsonis FTW δεν είναι rooted, θα μπορούσε να τον δίνει και rooted αλλά .. οκ το root γινεται εύκολα. Αλλά αυτός δεν είναι stock ούτως ή άλλως. Εναν "custom" kernel, σαν του @papatsonis FTW τι σε νοιάζει αν δεν ξε-rootάρεται ?

Edit: διαβάζοντας στο xda κατάλαβα ότι ο παραπάνω κερνελ του @papatsonis FTW είναι ο στοκ B135SP02 της Wind, απλά τον έκανε "decompile" στο ubuntu, άλλαξε τους πίνακες με τα clocks της cpu και τα volts και ξανα compile, so simple.

Edit2: δοκίμασες να ανοίξεις τα μυνήματα SMS με το handcent ? Μπορεί να σου έκοψε τα ελληνικά μυνήματα h στοκ SMS application λόγω "μεγεθους"

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.