Jump to content



Huawei IDEOS X5


papatsonis

Recommended Posts

  • Replies 416
  • Created
  • Last Reply

Ένα προβληματάκι όχι software αλλα ανοησίας της Κινεζικης εταιρείας, ειναι πως δεν υπάρχει κουμπί για λήψη φωτογραφίας στο σώμα της συσκευής, παρα μόνο στην οθόνη. Το οποιο μάλιστα ειναι ακριβώς απο πάνω απο το κουμπί που κλείνει την εφαρμογή που έχεις ανοιξει.

Έτσι αν θες να τραβήξεις τον εαυτό σου φωτό, στις 9 φορές απο τις 10 που θα το επιχειρήσεις, το δάκτυλο πατάει το κουμπί του κλεισίματος της εφαρμογής αντι της λήψης. :fist:

Βέβαια αυτά ειναι ψιλά γράμματα ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, αν το ποστ μου περιέχει κάποιο λάθος ζητώ συγγνώμη εκ των πρωτέρων, αλλά είναι από τις πολύ λίγες φορές που ποστάρω σε κάποιο φόρουμ... πρόσφατα αγόρασα το ideos x5 και σε γενικές γραμμές είμαι πολύ ικανοποιημένος από αυτό... 'εχω μόνο 2-3 θεματάκια στα οποία ελπίζω να με βοηθήσετε...

1: όταν σερφάρω τις φώτος μου τις εμφανίζει κάπως "πιξιαλιασμένες" και σε πολύ χαμηλή ανάλυση τόσο που πολλές φορές δεν μπορείς να διακρίνεις τι δείχνουν, γιατί το κα΄νει αυτο;

2: όταν ενεργοποιώ το bluetooth και το συνδέω με κάποια συσκευή, είτε για ανταλλαγή αρχείων είτε με κάποιο bluetooth headset (mw600) μετά από λίγο σκαλώνει και κάνει επανεκκίνηση...

3: το default media player πουέχει κολλάει σε οποιοδήποτε βιντεακι ή ταινία και αν παίξει πηγαίνει λες κι έχει λόξυγγα. μπορεί κάποιος να με βοηθήσει σε αυτά;

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, αν το ποστ μου περιέχει κάποιο λάθος ζητώ συγγνώμη εκ των πρωτέρων, αλλά είναι από τις πολύ λίγες φορές που ποστάρω σε κάποιο φόρουμ... πρόσφατα αγόρασα το ideos x5 και σε γενικές γραμμές είμαι πολύ ικανοποιημένος από αυτό... 'εχω μόνο 2-3 θεματάκια στα οποία ελπίζω να με βοηθήσετε...

1: όταν σερφάρω τις φώτος μου τις εμφανίζει κάπως "πιξιαλιασμένες" και σε πολύ χαμηλή ανάλυση τόσο που πολλές φορές δεν μπορείς να διακρίνεις τι δείχνουν, γιατί το κα΄νει αυτο;

2: όταν ενεργοποιώ το bluetooth και το συνδέω με κάποια συσκευή, είτε για ανταλλαγή αρχείων είτε με κάποιο bluetooth headset (mw600) μετά από λίγο σκαλώνει και κάνει επανεκκίνηση...

3: το default media player πουέχει κολλάει σε οποιοδήποτε βιντεακι ή ταινία και αν παίξει πηγαίνει λες κι έχει λόξυγγα. μπορεί κάποιος να με βοηθήσει σε αυτά;

ευχαριστω

1) Δέν έχω ιδέα. Που και που το κάνει και σε μένα. Ας αλλάξουμε photo viewer να δουμε τι γίνεται. Αν δω διαφορά και παιζει αλλο viewer καλύτερα θα σου πω.

2) Eίσαι τυχερός. Εσένα τουλάχιστον συνδέθηκε με κάτι. Το δικό μου bluetooth δεν έχει συνδεθεί μεχρι στιγμής με δύο αλλες συσκευες που προσπάθησα, ουτε καν με το bluetooth του υπολογιστή στο σπίτι. Έχει πολλά προβλήματα η ασυμβατότητες μάλλον ...

3) Και εδώ τα ίδια. Άλλαξε player για να δεις τι παίζει ...

Link to comment
Share on other sites

root, clockwork, custom firmware ktl έγινε το brick

τώρα λοιπόν με vol + & vol - πάω στην ροζ οθόνη και βλέπω 5 partition που είναι όλα κενά (μερικά έχουν lost&found directories)

επίσης χωρίς κανενα πλήκτρο μετα το σήμα της huawei βλέπω μια μπλε οθονη σαν την ροζ.

και το ίδιο με vol + και power.

υπάρχει καμία λύση? γιατι βλέπω 5 partition ενώ έβλεπα 4?

Link to comment
Share on other sites

έκανες μήπως κάποιο partition format από το clockworkmod...? system? μετά από firmware update, μάλλον θα είσαι ο μόνος που το brick-άρει.. :(. Σε recovery ξεκινάει? 1) Έχεις κάποιο backup πρότερο, να δοκιμάσεις restore?, 2) κάποια rom στην sd? να ξαναflashάρεις, 3) ξεκίνα το στην ροζ οθονη, συνδεσε το σε pc με windows, και δοκίμασε να αντιγράψεις πάλι τα 4 αρχεία που μάλλον λείπουν όπως τα λές, πέρασε και το 4.0.0.5 clockworkmod, και εύχομαι να ξεκινήσει σε recovery, όπου του κάνεις flash την rom πάλι και πρέπει να δουλέψει.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις τα adb και fastboot εγκατεστημένα ;

Σύνδεσε το τηλ με το pc, και δοκίμασε

adb devices

fastboot devices

Αν το αναγνωρίζει στο adb, δώσε adb reboot-bootloader και θα σε πάει στο fastboot.

Αν είναι fastboot enabled, τότε μπορείς να flashάρεις το backup σου χωρίς να μπεις στο recovery.

Η εντολή είναι fastboot flash XXXX XXXX.img όπου ΧΧΧΧ το partition που θες να flashάρεις και ΧΧΧΧ.img το backup αυτού από το clockworkmod.

πχ fastboot flash system system.img

fastboot flash data data.img κλπ.

Link to comment
Share on other sites

έκανες μήπως κάποιο partition format από το clockworkmod...? system? μετά από firmware update, μάλλον θα είσαι ο μόνος που το brick-άρει.. :(. Σε recovery ξεκινάει? 1) Έχεις κάποιο backup πρότερο, να δοκιμάσεις restore?, 2) κάποια rom στην sd? να ξαναflashάρεις, 3) ξεκίνα το στην ροζ οθονη, συνδεσε το σε pc με windows, και δοκίμασε να αντιγράψεις πάλι τα 4 αρχεία που μάλλον λείπουν όπως τα λές, πέρασε και το 4.0.0.5 clockworkmod, και εύχομαι να ξεκινήσει σε recovery, όπου του κάνεις flash την rom πάλι και πρέπει να δουλέψει.

Δοκίμασα να γράψω και στα 5 partition to bootloader (αφού το έκανα extract) αλλά μόνο στα 2 μπορώ τα άλλα 3 είναι read only αλλά δεν έγινε τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Έχεις τα adb και fastboot εγκατεστημένα ;

Σύνδεσε το τηλ με το pc, και δοκίμασε

adb devices

fastboot devices

Αν το αναγνωρίζει στο adb, δώσε adb reboot-bootloader και θα σε πάει στο fastboot.

Αν είναι fastboot enabled, τότε μπορείς να flashάρεις το backup σου χωρίς να μπεις στο recovery.

Η εντολή είναι fastboot flash XXXX XXXX.img όπου ΧΧΧΧ το partition που θες να flashάρεις και ΧΧΧΧ.img το backup αυτού από το clockworkmod.

πχ fastboot flash system system.img

fastboot flash data data.img κλπ.

αν και σαν γνήσιος χρήστης μ.....ς δεν έχω backup κατέβασα το sdk και έτρεξα και τις 2 εντολές αλλά καμία από τις 2 δεν το βλέπει

άλλη ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

το gps που εχει τι τεχνολογια ειναι?? δηλαδη στα κανονικα gps συσκευες εχουν για παραδειγμα sirf 4 titan ή sirf 3 (η κεραια του gps)

με gps ανοιχτο με πληρη φορτιση ποσες ωρες κραταει η μπαταρια? για αν συγκρινουμε με αλλα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω ακριβώς τι είναι το gps του αλλα έχω στο αμάξι ενα σταθερό της Bell. Με βάση συγκρισης αυτης της συσκευής η οποια είναι μονο gps και κατασκευαστηκε για αυτη τη δουλειά, το gps του Χ5 τα πήγε μια χαρά και σε απόκριση σήματος αλλα και σε κλειδωματα δορυφόρων.

Τώρα με συννεφίες ακόμα δεν έχω οδηγήσει. Το χειμώνα θα δούμε...

Όσο το έχω δουλέψει λοιπον σαν gps μου φαίνεται το ίδιο καλό με το gps του Iphone Που ειχα αλλα και του stand alone gps που εχω στο αμάξι.

Παίζει ρόλο βεβαια και η εφαρμογή έτσι. Υπάρχουν gps προγράμματα (πυξίδες, χάρτες κτλ) τα οποια δεν κλειδώνουν γρήγορα δορυφόρους. Ενω για παράδειγμα ο χάρτης της Aura που έχω, τους βρίσκει γρήγορα.

Τη δουλειά του την κάνει πάντως, μη το σκέφτεστε... Καλό gps δείχνει...

Link to comment
Share on other sites

Για δείτε μία αυτά τα 2 videακια που τράβηξα σε σπίτι φίλου. Αυτός μου είπε οτι κολάει στο video και οτι κάνει σπασίματα. Τα video είναι με "μαμά" ρυθμίσεις, δεν έχω κάνει καμια μετατροπη στο ideos.

http://dl.dropbox.com/u/17795678/VID_20110802_194233.3gp

http://dl.dropbox.com/u/17795678/VID_20110802_194500.3gp

Για πείτε μου την γνώμη σας.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την "μαμά" wind 135 έχω, απλά με άλλο kernel :

για την Β135 (που δεν έχει και WiFi Tethering) είναι αυτό το boot.img
για να μπορεί να γίνει ο/c. Στα 122/1200 το έχω και παίζει μια χαρά και η μπαταρία είναι jet. Και 3 και 4 μέρες έχει κρατήσει.

έχω βάλει και άλλο theme : [Theme] JGM Software Gingerbread Theme - Android @ MoDaCo αυτό Gingerbread Circle Battery Mod Theme for Huawei U8800 Standard Battery Version 2-Fixed

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.