Jump to content



Huawei IDEOS X5


papatsonis

Recommended Posts

  • Replies 416
  • Created
  • Last Reply

καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους..! με υγεία και ευτυχία πάνω απ'όλα!

για να σας επαναφέρω λίγο στο πνεύμα του U8800 (το κανονικό με τον 800αρη cpu)..

έχω καταλήξει στην custom cm7 του genokolar, όποιος παρακολουθεί τα νέα θα είδε την νέα έκδοση (23-11-2011, import από το Honor ) το κατέβασα και έκανα update (clear cache, clear dalvik cache) αλλά δεν λειτουργεί το status της μπαταρίας (αντί για πόσο της % απομένει δείχνει ένα [?], σαν να μην υπάρχει μπαταρία) :fist:

καμιά ιδέα γατόνια??? :dance3:

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παίδες!θέλω μια βοήθεια...έχω κατεβάσει το perfect recovery και την oxygen από xda την οποία θέλω να φλασάρω αλλά κολλάω στο τι πρέπει να κάνω στην αρχή...διάβασα όλες τις σελίδες εδώ αλλά κάπου έχω μπερδευτεί και δε θέλω να πάει κάτι στραβά...θα ήθελα να βοηθήσει κάποιος παρακαλώ.στο κινητό έχει γίνει root.δεν ειμαι σίγουρος για την εγκατάσταση του recovery...τι αλλάζω με τι...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μετά από official upgrade σε 2.3.5 το WiFi βγάζει απλά error. Δοκίμασα το *#*#526#*#* αλλά δεν έκανε τίποτα. Ξαναφλάσαρα και έκανα και factory reset αλλά τα ίδια. Καμία ιδέα;

απ'όσο διαβάζω (XDA Developers) η gingerbread της Huawei έχει μερικά bugs ακόμα.. :fist:

εφ'όσων έκανες τον κόπο και αναβάθμισες σε 2.3.5 μπορείς να βάλεις CM7/Miui με .35 kernel

(είναι εύκολο να τα βρείς..)

ό,τι χρειάζεσαι στείλε μου pm να βοηθήσω! :T:

Link to comment
Share on other sites

αν δεν το υποστηρίζει η default εφαρμογή, βάλε το go sms pro που εκτός από όλα τα άλλα μπορεί να το κάνει και αυτό :)

Οπότε μικρά μονό με εξωτερική εφαρμογή?Δεν παίζει κάποια ρύθμιση στην υπάρχουσα εφαρμογή για sms?

Link to comment
Share on other sites

στο δικό μου (htc desire) λίγο που το έψαξα δεν βρήκα κάτι. άλλωστε το go sms pro είναι τόσο καλό (από κάθε άποψη) που από τη στιγμή που θα το εγκαταστήσεις δεν θα ξανακοιτάξεις πίσω

Μόλις το πέρασα όντως πολύ καλό.Ευχαριστώ για την βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

επειδη διαβαζω πως η official εχει αρκετα bugs ακομα και πολλοι αντιμετοπιζουν προβλημα.

επισης βλεπω πως τελευταιες roms εχουν αρκετα προβληματα.

καποια ρομ που να δουλευει σιγουρα και απροβληματιστα εχουμε ;

ειμαι μετην στοκ btw

επισης αν ειναι ευκολο αυτοι που θα προτεινουν παλιες ρομς να δωσουν και λινκς για download γιατι στο forum xda χανεις τον μπουσουλα με τις 200 σελιδες εκαστος

Link to comment
Share on other sites

Miui 1.12.9. Χθες χρειάστηκα το wifi hotspot.. Δε δούλεψε. Ένα iPhone 4 και ένα Xperia που δοκίμασα δε μπορούσαν να πάρουν IP. Ο γομάρ μου πε ότι δεν του είχε δουλέψει ούτε στη 2.3.5. Τι παίζει με αυτό;

Και κάτι άλλο, πως μπορώ να στείλω SMS 160 χαρακτήρων; Δεν παλεύεται το όριο των 80.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ένα ατυχές γεγονός (SD bb..:/) με έκανε να δοκιμάσω και την official 2.3.5 (B522) μιας και είχα χάσει ουσιαστικά τα πάντα και δεν είχε νόημα να ξαναπεράσω πλέον σε 2.2.2.

Χρήσιμα links :

1) ~28.12.2011~ 【U8800】 2.3 Official Update 【Latest】

2) [u8800] [How To] Root, Install ClockworkMod + Remove Bundled Apps from Official 2.3.5

3) [TUT] Get back your PINK screen! <- πολύ σημαντικό μιας και η Β522 έχει κλειδωμένο bootloader και δεν κάνει mount στο pc για να αλλάξεις το boot.img

4) ToolBox5irom : Επειδή έχουν αναφερθεί και περιπτώσεις χρηστών που τους μηδένισε το ΙΜΕΙ μετά το update στην Official Rom.. εγκαθιστούμε το προγραμματάκι αυτό(όσο είμαστε στην 2.2 ακόμη) για να κρατήσουμε ένα backup του ΙΜΕΙ στην SD μας ελαχιστοποιώντας την πιθανότητα να τρέχουμε για RMA.

για την Β522 λένε ότι δεν την βρίσκεις πλέον στο search στην huawei(υπάρχει όμως στα links πιο πάνω, mirror) και ότι θα αντικατασταθεί μέσα στην επόμενη εβδομάδα, λογικά θα παίξει αυτούσιο το boot.img. Αν δεν, μιας και θα δοκιμάσω αμέσως την νέα έκδοση, θα ξαναανεβάσω το επικαιροποιημένο αρχείο.

Θετικά : τα γραφικά απογειώθηκαν (κάπου είχα δεί ότι περιλαμβάνει νέο 3d driver από την qualcomm), απογειώθηκαν σε σημείο σε αρκετά 3d bench να κοντράρει το SGX540!!!!!(?), έχει πιο γρήγορη αίσθηση από την 2.2 που είχα (αφού έβγαλα και περιττές εφαρμογές)

Αρνητικά: Δεν είδα κάποια βελτίωση στο video recording σε χαμηλό φωτισμό (τα fps ίδια χάλια ήταν..), η πυξίδα (τουλάχιστον με το smart compass που έκανα μια γρήγορη δοκιμή), δεν δουλεύει. -> δουλεύει κάνοντας calibrate με αυτό

Φυσικά δεν γινόταν να μην την ψαχουλέψω λιγάκι :D,

επειδή το stock kernel source, έχει θεματάκια (έλειπαν αρχεία και μου "χτύπαγε" στο compile), "βγήκα στη γύρα" και με βάση το source του : dzo , το mic fix (να χρησιμοποιεί το μικρόφωνο της συσκευής όταν έχεις ενσύρματο hands free) του ksatta και το VDD implementation του victor, στο μίξερ, βγήκε ο παρακάτω O/C kernel(μέχρι 1900 καλά είναι νομίζω..) με δυνατότητα να αλλάζεις VDD(825mv-1525mv) μέσω του IncrediControl. To πρόβλημα με την πυξίδα παραμένει.. και επιπρόσθετα έχει το "low in call volume" bug που έχουν οι ο/c kernels που βρήκα και στο xda :(, σε περιβάλλον με θόρυβο θα έχεις σχετικά πρόβλημα να ακούσεις τον συνομιλητή σου από το τηλέφωνο - με ενσύρματο και ασύρματο hands free που δοκίμασα βέβαια, μια χαρά ήταν η ένταση. Έχει κυκλοφορήσει ένας κινέζικος kernel σήμερα που λένε ότι έχει φυσιολογικό ήχο, αλλά δεν έχω βρεί το source/config του ακόμη ώστε με βάση αυτόν να το διορθώσω και εδώ. -> Thanx to dzo, fixed

Το VDD adjustment (μαζί με τις default τιμές του kernel) φαίνεται στις πιο κάτω φωτό και έχει κάποιες ιδιαιτερότητες βέβαια.

screen-20120210-2254-6939.pngscreen-20120210-2254-2-6940.png

1) το VDD για συχνότητες <= 368mhz δεν αλλάζει, ακόμη και αν το "αλλάξεις" με το πρόγραμμα, δεν αλλάζει στην πραγματικότητα.

2) Όταν κάνεις apply κάποια τάση σε δεδομένη συχνότητα εφαρμόζεται όταν ξαναεφαρμοστεί αυτή η συχνότητα, αν δηλαδή στο setcpu έχουμε performance governor και είναι μόνιμα στα 1024mhz π.χ. πρέπει να πάμε ένα κλικ πάνω ή κάτω και μετά να ξαναπάμε στα 1024mhz ώστε να καταλάβει ο kernel την αλλαγή του VDD (και ενδεχομένως να το freez-άρουμε κίολας αν το παρακάνουμε με το undervolting :p)

Disclaimer: Μεγάλα παιδιά είσαστε ;), δοκιμάστε τον kernel και τις αλλαγές της τάσης με δική σας ευθύνη στο κινητό, αν καεί, σκάσει ή βγεί ο sebastian με 2x7970 να κυρήττει το λόγο της AMD, είναι δικό σας το ρίσκο που πήρατε.

Τρόπος εγκατάστασης : (Αν έχουμε βάλει τον ξεκλείδωτο bootloader που αναφέρω ποιο πάνω), ξεκινάμε το κινητό με πατημένα το Vol+ και Vol-, μόλις δούμε την ροζ οθόνη, το συνδέουμε στον υπολογιστή, κρατάμε ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ

BACKUP το αρχικό BOOT.IMG (της Β522 το έχω και εγώ) και το αντικαθιστούμε με αυτό του link <- Updated with Call Volume Fix

Επίσης για καλό και για κακό ΠΡΙN αρχίσουμε να σκαλίζουμε τις τάσεις, ας έχουμε περάσει από πριν στην SD το voltage resetter.

Πολύ μα πολύ προσοχή λοιπόν όταν θα αποφασίσουμε να κάνουμε μόνιμες τις αλλαγές(Set on boot) στο VDD table... γιατί μετά μπορεί να μην ξεκινάει το κινητό. Σε τέτοια περίπτωση flash-αροντας μέσω CWR το παραπάνω αρχειάκι, θα γίνουν reset οι τάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.