Jump to content



Official "Πανεπιστήμιο & Τριτοβάθμια Εκπαίδευση" thread (UniLab)


hayabusa

Recommended Posts

Διαφωνώ σε τόσα πολλά με τους χαρακτηρισμούς των καταληψιών εδώ μέσα, αλλά έχετε 110% δίκιο σε ένα πράγμα, το να μην γίνοντε εγγραφές πρωτοετών είναι πολύ ηλίθιο για πολλούς λόγους και πολύ αρνητικό ακόμα και για τους καταληψίες.

Σε πολλές σχολές πάντως (σίγουρα στην δική μου στο Ηράκλειο και σε όλο το πανεπιστήμιο Ρεθύμνου) οι σχολές είναι κλειστές και οι εγγραφές γίνοντε κανονικότατα.

Link to comment
Share on other sites

τει θεσσαλονικης, ανοιγει κανονικα στα περισσοτερα τμηματα απο 19/9...

κατα τα ψεματα αν συνεχιστουν καταληψεις χανεται το εξαμηνο ειναι ηδη οριακα, με 11 βδομαδες και πρεπει να γινουν 13.

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ σε τόσα πολλά με τους χαρακτηρισμούς των καταληψιών εδώ μέσα, αλλά έχετε 110% δίκιο σε ένα πράγμα, το να μην γίνοντε εγγραφές πρωτοετών είναι πολύ ηλίθιο για πολλούς λόγους και πολύ αρνητικό ακόμα και για τους καταληψίες.

Σε πολλές σχολές πάντως (σίγουρα στην δική μου στο Ηράκλειο και σε όλο το πανεπιστήμιο Ρεθύμνου) οι σχολές είναι κλειστές και οι εγγραφές γίνοντε κανονικότατα.

Κοίτα, για να μην μπούμε σε λεπτομέρειες και να μην πολυλογώ κι εγώ:

Ο νόμος ψηφίστηκε. It's a fact. (και μάλιστα ψηφίστηκε σε έξυπνα επιλεγμένη περίοδο που να μην μπορεί κανείς να αντιδράσει άμεσα)

Προσωπικά, συμφωνώ με μερικά σημεία του, διαφωνώ με μερικά άλλα, ενώ υπάρχουν και κάποια για τα οποία δεν μου καίγεται καρφάκι.

Παρ' όλα αυτά, αν πιστεύεις (μετά από όσα έχουμε δει τόσα χρόνια) ότι με τις καταλήψεις θα αλλάξει το πράγμα, είσαι πολυυύ βαθιά νυχτωμένος.

Το μοναδικό κατόρθωμα θα είναι να χάσεις το καλοκαίρι σου, μιας και όλα πιθανότατα θα μετατοπιστούν προς τα εκεί για να μην χαθεί το εξάμηνο.

Έγινε επεξεργασία από nickstamat
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι καθόλου νυχτομένος, ξέρω ότι είναι δύσκολο να γίνει κάτι, αλλά ξέρω επίσης ότι πριν 4 χρόνια αποτράπηκε η αναθεώρηση του άρθρου 16 από την πίεση από τις φοιτητικές καταλήψεις/διαδηλώσεις.

Αν το βλέπεις έτσι το θέμα δεν υπάρχει λόγος να γίνοντε διαδηλώσεις και απεργίες για κανένα λόγο και θα πρέπει να τρώμε αμάσητα ότι μας δείνουν! Το μνημόνιο ψηφίστηκε, γιατί να κάνουμε απεργίες? Οι 300 εκλέχτηκαν πριν 2 χρόνια και έχουν άλλα 2 χρόνια μπροστά τους, γιατί τους βρίζετε και θέλετε να τους διώξετε (η αυτό εισπράτω από τόσα πολλά ποστς στα offtopic) γιατί να κάνετε οτιδήποτε εναντίον τους? Θα γίνει τίποτα? Γιατί να φωνάζουν οι αγανακτησμένοι στις πλατείες? Καταλαβαίνεις που το πάω?

Ε σόρρυ, αλλά ότι δύναμη έχω θα την δώσω ώστε να μην περάσουν οι λ@λ@κίες που γίνοντε για να μην χτυπίεμαι σε 3 χρόνια με αυτά που θα γίνουν.

Η κατάληψη είναι το μέσο πίεσης, μακάρι να υπήρχε κάτι καλύτερο αλλά δεν υπάρχει, ένα κίνημα που θα καταφέρει νίκες (από την ανατροπή του νόμου μέχρι την ανατροπή της κυβέρνησης) πρέπει από κάπου να ξεκινήσει, μακάρι όλος ο φοιτητόκοσμος να ήταν 500.000 υπαράνθρωποι που θα μπορο΄θσαν σε 2 βδομάδες να δώσουν τα μαθήματα τους, να διαβάσουν για αυτά, να μιλήσουν με τον κόσμο και να κάνουν μια πορεία τουλάχιστον 300.000 ανθρώπων στην Αθήνα, που θα κατέληγε στο υπουργείο Παιδείας και δεν θα έφευγε από εκεί μέχρι να αλλάξει ο νόμος. Δυστυχώς δεν είναι έτσι τα πράγματα για αυτό γίνοντε καταληψεις, για να μπορέσουμε και να οργανωθούμε καλύτερα, και να προετοιμαστούμε και να ενημερώσουμε,

Είπες ότι άλλα κομμάτια του νόμου σου άρεσαν, άλλα όχι, και άλλα αδιάφορα, κατα την γνώμη μου το να μην αντιδράς στα κακά κομμάτια του νόμου γιατί σου αρέσουν τα καλά είναι λάθος, συνψηφισμούς θα κάνουμε? 2 καλά, 2 κακά, 3 αδιάφορα, και 1 που δεν ξέρω ακόμα?

Τέλος προσωπικά δεν χάνω ούτε εξάμηνο ούτε τίποτα, παίρνω πτυχίο τον Νοέμβρη (και για να έχω την συνήδηση μου ήσυχη για αυτό δεν πήγα να ψηφίσω στις ΓΣ)

Έγινε επεξεργασία από Myralis
Link to comment
Share on other sites

Sorry για το διπλό post, δεν θα πω ψέματα, γέλασα πολύ και χάρηκα με την παρακάτω εικόνα, και συμφωνώ απόλυτα και ας είμαι σε παράταξη, επίσης την ποστάρω εδώ μόνο και μόνο επειδή αντιπαθείτε ότι λέω σε αυτό το thread και δεν έχω πάρει ούτε ένα Like εδώ.

post-2868-1416075478,1965_thumb.jpg

Πανεπιστήμιο Ρεθύμνου, μετά και από (σχεδόν) απόφαση του συντοντιστικού της κατάληψης.

Link to comment
Share on other sites

Οκ ,πες οτι με τις καταληψεις θα καταφερετε κατι και το ευχομαι,αλλα ο Ελληνας ειναι τοσο βλακας,που ουτε αυτο δε μπορει να κανει σωστα.

Ακου εκει προβολες ταινιας και πρασινα αλογα.

Μου θυμιζει τη "συνελευση" του Συνταγματος ,που εκανε κρα απο μακρια οτι ηταν Γ Τ Π ,μιας και τα 2/3 ηταν απο κεινα τα παιδια που προβλημα τους ηταν πως θα ταιριαξουν το σαλβαρι με το αρβυλι.

Προβολες ταινιας,συαυλια,ανταλλαγη μπιχλιμπιδιων,εξορμησεις,καραβια στη Γαζα και διαστημοπια στο Φεγγαρι...

Και ολα αυτα ενω η Κυβερνηση μας παταγε τον καλο .... Εμεις αντι να μιλαμε για μνημονια και τροπους αντιμετωπισης και επικοινωνιας με την πολιτικη ηγεσια,βλεπαμε ταινιες και ακουγαμε τον Βασιλακη να τραγοδαει.

Αυτο που ελεγα παντα οταν μιλαμε για καταληψεις,θα πω και τωρα.

Οι αγωνες απαιτουν και θυσιες !!

Αν θελετε να αγωνιστειτε μαζευτειτε οσοι θελετε,χαστε μαθημα ,χαστε και εξαμηνα και πηγαιντε στα Υπουργεια και στους πολιτικους να κανετε καταληψεις/φασαριες κτλπ.

Δε φταιει ο αλλος που θα κανει + ενα εξαμηνο παραπανω για να τη βγαλει τη σχολη,ενω ηδη κανονιζε για εξωτερικο.....

Επανασταση με φραπε και movie ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΙΣ!

Αμα τετοιες ειναι οι επαναστασεις μας....καλα να παθουμε για οτι ακολουθησει στο μελλον!

Link to comment
Share on other sites

Οκ ,πες οτι με τις καταληψεις θα καταφερετε κατι και το ευχομαι,αλλα ο Ελληνας ειναι τοσο βλακας,που ουτε αυτο δε μπορει να κανει σωστα.

αυτά να μην έγραφες και τι στον κόσμο. για να στο πω αλλιώς μπας και το καταλάβεις, κι εσύ Έλληνας είσαι. Αν κατατάσσεις τον εαυτό σου στους βλάκες τότε μάλλον κάτι παραπάνω θα ξέρεις, μην γενικεύεις όμως γιατί απλά εκθέτεις τον εαυτό σου

Link to comment
Share on other sites

Sorry για το διπλό post, δεν θα πω ψέματα, γέλασα πολύ και χάρηκα με την παρακάτω εικόνα, και συμφωνώ απόλυτα και ας είμαι σε παράταξη, επίσης την ποστάρω εδώ μόνο και μόνο επειδή αντιπαθείτε ότι λέω σε αυτό το thread και δεν έχω πάρει ούτε ένα Like εδώ.[ATTACH]45878[/ATTACH]

Πανεπιστήμιο Ρεθύμνου, μετά και από (σχεδόν) απόφαση του συντοντιστικού της κατάληψης.

και οι υπουργοι της χωρας μας αναρωτιουνται γιατι δεν εχουν παρει ουτε ενα like απο τους πολιτες στο facebook και στενοχωριουνται που οι παλιο-πολιτες αντιπαθουν τα νομοσχεδια τους......

Link to comment
Share on other sites

αυτά να μην έγραφες και τι στον κόσμο. για να στο πω αλλιώς μπας και το καταλάβεις, κι εσύ Έλληνας είσαι. Αν κατατάσσεις τον εαυτό σου στους βλάκες τότε μάλλον κάτι παραπάνω θα ξέρεις, μην γενικεύεις όμως γιατί απλά εκθέτεις τον εαυτό σου

Μιλαω για τον νεοελληνα ,τον Ελληνα που νυν και αει θα ειναι αυτος που ηταν.

Ξερεις για ποιον Ελληνα μιλαω...

Σαφως δεν εννοω ολους.

Link to comment
Share on other sites

και οι υπουργοι της χωρας μας αναρωτιουνται γιατι δεν εχουν παρει ουτε ενα like απο τους πολιτες στο facebook και στενοχωριουνται που οι παλιο-πολιτες αντιπαθουν τα νομοσχεδια τους......

Συγνώμη Κύριε Τσάκωνα, εγώ δεν σας έβρισα, εσείς γιατί με συγκρίνετε με τους υπουργούς της χώρας?

Hydra, το ότι τώρα δεν είχα κάτι να χάσω δεν σημαίνει ότι δεν επέλεξα κατάληψη και όταν είχα να χάσω και οτι δεν έκανα τις θυσίες μου. Επίσης, οι συναυλίες, οι ταινίες κτλ δεν είναι για πλάλα ούτε χωρίς λόγο, δεν είναι εφικτό να μαζέψεις από την μια μεριά στην άλλη ένα στρατό (έτσι το θέτεις), και να ρίξεις την κυβέρνηση, αν το θεωρείς εύκολο, go ahead, δοκίμασε το.

Και οι ταινίες χρειάζοντε για να περάσουν μυνήματα και να βάλουν το μυαλό σε σκέψη, και οι συναυλίες για να χαλαρωσούμε.

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι άνθρωπος είσαι, από την μία μεριά προσβάλεις τις συνελεύσεις τις πλατείας συντάγματος (σορρυ, αλλά κανένα πρόβλημα δεν έχουν με το τι θα φορέσουν) από την άλλη έχεις το "Μαλαματένια Λόγια" στην υπογραφή σου.. Μάλλον νομίζεις ότι ξέρεις πολλά, αλλά δεν τα ξέρεις καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι ανθρωπος ,ειμαι τερας .

Οκ ,οταν μαθω αυτα που δεν ξερω,θα τζιβαρω τα μαλλια μου και θα κατεβω στη συνελευση να δω την Χαϊντι.

'till then .... συνεχιστε τον αγωνα!!! :clap:

Υ.Γ: Εσυ που κατεχεις τη γνωση,αναλυσε λιγο τη φραση μαλαματενια λογια και δες τον εαυτο σου ,τι σου λεγαν τοσα χρονια και τι λες εσυ.

Τελος του post,δε ξαναγραφω.

Έγινε επεξεργασία από Hydra
Link to comment
Share on other sites

εεεεεεεεε ξεκολλάτε αν δεν πάρετε m4,ακ47,rpg, mp5,mp3 (για να ακούτε την ώρα της μάχης), tanks ,f16,raptor,mig,υποβρύχια , χειροβομβίδες και οτιδήποτε άλλο να κατέβετε στην βουλή και να την την τινάξετε προκοπή δεν θα δείτε .

πάμε παρακάτω και ανοίχτε τις σχολές γιατί του χρόνου δεν θα δούμε καλοκαίρι

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα η κατάληψη δεν έχει κανένα νόημα..

Νόημα είχε την περίοδο της χούντας που ο κόσμος δεν μπορούσε να μαζευτεί στους δρόμους και να διαμαρτυρηθεί.

Το πανεπιστήμιο ήταν το φρούριο τους και ο μόνος τρόπος να οργανώσουν την αντίσταση τους.

Τώρα που μπορούμε π.χ. να αποκλείσουμε την βουλή επι καθημερινής βάσης επιλέγουμε τον εύκολο δρόμο της κατάληψης.

Αντί λοιπόν να οργανωθεί κάτι μαζικό ώστε να υδρώσει το αυτάκι της κυβέρνησης η πλοιοψηφία των φοιτητών που ψηφίζει και υπέρ της κατάληψης συνεχίζει τις καλοκαιρινές της διακοπές.

Για αυτό ευθύνονται οι φοιτητικές παρατάξεις και το αντιλαμβάνεται κανείς αν παρεβρεθεί σε μια από αυτές τις γενικές συνελεύσεις..

Στο δικό μου τμήμα π.χ. είχα να υποστώ ένα 3ωρο εργάκι κατά το οποίο ο κάθε εκπρόσωπος παράταξης τσακωνόταν με τον προηγούμενο και τον επόμενο για τις μικροδιαφορές τους και για το τι έλεγε ο ένας πέρυσι και τι πρόπερσυ.

Στο τέλος κατέληξαν να χωριστούν σε 2-3 πλαίσια που ουσιαστικά έιχες να διαλέξεις ανάμεσα σε κατάληψη ή μη.

Καμία προσπάθεια να συντονίσουν τους φοιτητές και να κάνουν κάτι ουσιαστικό με τον αριθμό των ψήφων που πήραν...τους αρκούσε που είχαν τους περισσότερους και που τελικά η σχολή θα έκλεινε μέχρι την επόμενη συνέλευση.

Και μη μου πείτε ότι η τάδε παράταξη μοίραζε φυλάδια για να συμμετέχουμε στη δική της πορεία,σημασία έχει ότι οι αποφάσεις που πέρνουμε σαν σύνολο σταματούν στην κατάληψη.

Αν έβλεπα λοιπόν λιγότερη υποκρισία και περισσότερη θέληση να δουλέψουν σαν σύνολο θα ήμουν μαζί τους,τώρα όμως είναι τραγελαφικά τα πράγματα και κάνουμε και κακό στους εαυτούς μας.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.