Jump to content



Official "Πανεπιστήμιο & Τριτοβάθμια Εκπαίδευση" thread (UniLab)


hayabusa

Recommended Posts

Αθηνα?

yeap

ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΣΠΟΥΔΑΣΤΕΣ ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΗΣ ΓΕΝΙΚΗΣ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗΣ ΤΩΝ ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ:

ΑΥΡΙΟ ΠΕΜΠΤΗ 22/11/2012, ΜΕΘΑΥΡΙΟ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 23/11/2012 ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΑ 26/11/2012 ΤΟ ΤΕΙ ΑΘΗΝΑΣ ΘΑ ΤΕΛΕΙ ΥΠΟ ΚΑΤΑΛΗΨΗ.

ΕΠΙΣΗΣ ΑΥΡΙΟ ΠΕΜΠΤΗ 22/11/2012 ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ ΣΤΟ ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΣΤΙΣ 11 ΗΩΡΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΠΟΥΔΑΣΤΩΝ ΚΑΙ ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ.

ΤΕΛΟΣ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ 26/11/2012 ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΣΥΛΛΑΛΗΤΗΡΙΟ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ.

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΠΑΡΑΤΙΘΕΤΑΙ Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΗΣ ΓΕΝΙΚΗΣ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗΣ ΤΩΝ ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ

Αγαπητοί Συνάδελφοι,

Σας γνωρίζουμε ότι στη Γενική Συνέλευση τις 02/10/2012 πλειοψήφησε η παρακάτω πρόταση:

Απορρίπτουμε τις απολύσεις των συναδέλφων Διοικητικών

Απορρίπτουμε τη διαδικασία και την ουσία του σχεδίου «Αθηνά», που γίνεται με μοναδικό κριτήριο τιε εντολές της τρόικα και των επικυρίαρχων τίτλων.

Να καταργηθεί η πράξη νομοθετικού περιεχομένου για τα ΙΕΚ και τα Κολλέγια. Νόμος δολοφόνος για τη Δημόσια Εκπαίδευση και ιδιαίτερα των ΤΕΙ.

Απορρίπτονται από την ακαδημαϊκή κοινότητα οι πράξεις νομοθετικού περιεχομένου, που θυμίζουν άλλες εποχές

• Κατάληψη του Ιδρύματος την Πέμπτη 22/11/2012 και Παρασκευή 23/11/2012.

• Συγκέντρωση στον προαύλιο χώρο του Ιδρύματος, αύριο Πέμπτη 22/11/2012 και Παρασκευή 23/11/2012, ώρα 11:00. Εκδήλωση στο Αμφιθέατρο Πληροφορικής, με συμμετοχή των άλλων Συλλόγων του ΤΕΙ Αθήνας και των φοιτητών.

• Κατάληψη του Ιδρύματος τη Δευτέρα 26/11/2012 και Συλλαλητήριο μπροστά στο Υπουργείο Παιδείας και ώρα 12:00.

• Κατάληψη του Ιδρύματος την Τρίτη 27/11/2012 και Γενική Συνέλευση στο Αμφιθέατρο Πληροφορικής, στις 12:00.

• Ενημέρωση των φοιτητών για τις παραπάνω αποφάσεις.

Το Προεδρείο της Γενικής Συνέλευσης

Link to comment
Share on other sites

βγήκε το Συμβούλιο του Ιδρύματος να μας πει ότι παίζει να χαθεί το εξάμηνο ώστε να γυρίσουν τους φοιτητές εναντίον των δασκάλων κλπ....

ε ρε γλέντια

και αν χαθεί σιγά δεν έγινε και τίποτα keep moving

Link to comment
Share on other sites

Ενω οπως ειμαστε τωρα, ολα βαινουν καλως. Ειναι τελη Νοεμβρη και εχουμε κανει 3 με 4 εργασιες σε καθε εργαστηριο (απο τις 12-13 που κανονικα πρεπει, για αυτους που δεν γνωριζουν), 10 Γεναρη σταματουν τα μαθηματα και 18 αρχιζει η εξεταστικη. Οπως και να το δει κανεις, the math doesn't quite add up, οποτε τους και καλα εκφοβισμους τους ακουω βερεσε. Απο μια αποψη καλυτερα να χαθει, να ξερουμε τουλαχιστον τι γινεται και να μην ψαχνομαστε καθε μερα για την επομενη, να αρχισει/τελειωσει το επομενο στην ωρα του, να μη πηξουμε παλι μεσα στο καλοκαιρι κλπ.

Link to comment
Share on other sites

έχεις απόλυτο δίκιο sprev

Προτιμώ να χαθεί το εξάμηνο γιατί θέλω να διδαχτώ σωστά και όχι με ταχείες διαδικασίες !

Οι καιροί είναι δύσκολη οπότε πρέπει να συμβιβαστούμε όλοι

Link to comment
Share on other sites

Προτιμώ να χαθεί το εξάμηνο ....

Θα περάσει ο καιρός, θα μεγαλώσεις, θα δεις λίγο διαφορετικά τη ζωή σου και μάλλον θα αλλάξεις γνώμη. Γι' αυτό μη λες ποτέ τόσο μεγάλα λόγια :)

Link to comment
Share on other sites

τι θα πει "οι εποχές άλλαξαν" ;

ΥΓ: Αν είχες κανει όμως 12 μαθήματα θα μπορούσες να φτιάξεις καλύτερα σκονάκια ε ;

:)

ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να γίνει επίσης 12 δεν είναι τα σωστά μου φένονται πρέπει να είναι αρκετά παραπάνω δεν μιλάω για εργαστήρια

Link to comment
Share on other sites

Τί άλλαξαν οι εποχές ρε παιδιά;

Τα Ελληνικά Πανεπιστήμια κατήντησαν λαϊκές αγορές και χώροι εκτόνωσης της βλακείας του καθενός. Οι άλλοι δέρνουν γυναίκες και καθηγητές γιατί τάχα σπάνε την απεργία όταν αποφασίζουν να καθαρίσουν τα σκουπίδια, οι καθηγητές έχουν χαθεί από προσώπου γης και δεν παίρνουν θέσεις καθόλου πια για όλα όσα συμβαίνουν, οι πρυτάνεις έχουν ξεπέσει με τις βλακείες τους, σχεδόν ατιμάζοντας τον τίτλο τους, απεργίες, παραλογίες, φοιτητές σε νάρκη. Τα μαθήματα που χάνονται... άλλο κακό. Και επειδή θα με ξαναπούν υπερβολικό, έτυχε ένας απεργός καθηγητής μας να κάνει 3 αναπληρώσεις για όσα χάθηκαν. Ακόμα και Σάββατο. Μη μου λένε λοιπόν οι καθηγητές ότι δεν μπορούν άμα θέλουν και μάθημα να μη χάσουν οι φοιτητές τους και το κομμάτι τους να κάνουν. (απεργία δηλαδή)

Σήμερα πήγα στη γραμματεία του τμήματος και ενώ ήταν εκεί, ενώ έκαναν δουλειά κανονική με χαρτούρα, τηλέφωνα κλπ, μου λένε ότι έχουν απεργία και δεν θέλησαν να μου βάλουν μια ασφραγίδα στο τρίπτυχο. (πράξη 5 δευτερολέπτων) Εντάξει ρε σεις, καταλαβαίνω ότι η κατάστασή σας είναι άσχημη, αλλά κάνετε τάχα απεργία και δεν εξυπηρετείτε τους φοιτητές, παράλληλα όμως την χαρτούρα που "φαίνεται" στο τέλος του μήνα την κάνετε φοβούμενοι μη χάσετε τις θέσεις σας. Και ζητάν αλληλεγγύη μετά. Ο φοιτητής έπρεπε να είναι προτεραιότητα της πανεπιστημιακής κοινότητας, αλλιώς όλο το νόημα του Πανεπιστημίου είναι άλλο και εγώ δεν το χω καταλάβει.

Έγινε επεξεργασία από Hydra
Link to comment
Share on other sites

ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να γίνει επίσης 12 δεν είναι τα σωστά μου φένονται πρέπει να είναι αρκετά παραπάνω δεν μιλάω για εργαστήρια

το "ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να γίνει" ειναι η αλλαγή ;

Ωραίος !

Link to comment
Share on other sites

Τη μητέρα που γράφει τα παρακάτω στο facebook την ξέρω και είναι δημόσιο πρόσωπο - ραδιοφωνικός παραγωγός. Διαβάστε, για να καταλάβετε τί ποιότητας ταξικό αγώνα κάνουν κάποιοι σοσιαλφασίστες στο ΑΠΘ. Ο Πρύτανης παρενέβη για τα σκουπίδια πριν λίγες μέρες, αλλά άργησε δραματικά. Φαίνεται είναι πολύ μπουκωμένος για να ερεθιστεί η μύτη του.

Η Ζωή είναι φίλη της κόρης μου από την Πρώτη Γυμνασίου. Κορίτσι εξαιρετικού χαρακτήρα, αγαπητή απ' όλους. Γενναιόδωρη, πρόθυμη και γελαστή. Δεν έχω πάει σε ΜΙΑ θετρική παράσταση, σε ΜΙΑ σημαντική πολιτιστική εκδήλωση και να μην τη δω εκεί, να χαιρετιόμαστε από μακριά. Συμμετέχει ενεργά στα κοινά, ήταν πρόεδρος της τάξης. Σε κοινωνικά ζητήματα ακούραστη και ανεξάντλητη. Ένα κινητικό πρόβλημα στο πόδι της δεν την εμπόδισε ποτέ να είναι ζωντανή, όμορφη και δραστήρια.

Άριστη μαθήτρια, πέρασε στη Νομική ΑΠΘ.

Σήμερα συμμετείχε (πώς αλλιώς; ) στην προσπάθεια καθαρισμού όλη μέρα, ακούραστα.

ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΛΙΓΟ, κάποιος απ' αυτούς που όλη μέρα απειλούσαν και έβριζαν τα αγαπημένα μου κορίτσια (τα νιώθω δικά μου κάποια όπως τη Ζωίτσα) και άνοιγαν τις σακούλες που μάζευαν και ξανασκόρπιζαν το περιεχόμενό τους στο Πανεπιστήμιο, κάποιος από αυτούς λοιπόν, στάθηκε μπροστά στη Ζωή, άδειασε τη σακούλα της, σκούπισε προκλητικά τα χέρια του πάνω στο κασκόλ της. Μετά της το τράβηξε και το πέταξε στα σκουπίδια.

Αυτό το κάθαρμα αυτοαποκαλείται αγωνιστής και τα σκουπίδια του ιδεολογία.

Συγχωρείστε μου την ταραχή. Ξέρω πολύ καλά πως αν η κόρη μου ήταν εκεί μπροστά η κατάσταση θα έφευγε εκτός ελέγχου.

Δεν μπορούμε πια να παρακολουθούμε αμέτοχοι τέτοια φαινόμενα.

Link to comment
Share on other sites

Τη μητέρα που γράφει τα παρακάτω στο facebook την ξέρω και είναι δημόσιο πρόσωπο - ραδιοφωνικός παραγωγός. Διαβάστε, για να καταλάβετε τί ποιότητας ταξικό αγώνα κάνουν κάποιοι σοσιαλφασίστες στο ΑΠΘ. Ο Πρύτανης παρενέβη για τα σκουπίδια πριν λίγες μέρες, αλλά άργησε δραματικά. Φαίνεται είναι πολύ μπουκωμένος για να ερεθιστεί η μύτη του.

Ταξικό αγώνα... καλοθρεμένοι κηφήνες μαθημένοι στην απραξία και την ατιμωρησία. Αν είχαν δουλέψει μια μέρα στη ζωή τους θα εκτιμούσαν το μόχθο όσων κοπιάζουν για να κρατήσουν το Πανεπιστήμιο προσπελάσιμο. Και είναι οι ίδιοι που πετούν κάτω χαρτιά και χύνουν ανενδοίαστα καφέδες, γιατί "θα τα μαζέψει η καθαρίστρια" (άλλη κοινωνική τάξη αυτή, ας πάει να πνιγεί).

Αλλά τώρα τάχα μου επαναστατούν για να προστατέψουν τα δικαιώματά της. Μέχρι να πάρουν πτυχίο. Μετά θα εξαργυρώσουν τα ένσημα του "ταξικού αγώνα" με εκλόγιμες θέσεις σε "μαχητικά" ψηφοδέλτια. Κάφροι.

Link to comment
Share on other sites

Ταξικό αγώνα... καλοθρεμένοι κηφήνες μαθημένοι στην απραξία και την ατιμωρησία. Αν είχαν δουλέψει μια μέρα στη ζωή τους θα εκτιμούσαν το μόχθο όσων κοπιάζουν για να κρατήσουν το Πανεπιστήμιο προσπελάσιμο. Και είναι οι ίδιοι που πετούν κάτω χαρτιά και χύνουν ανενδοίαστα καφέδες, γιατί "θα τα μαζέψει η καθαρίστρια" (άλλη κοινωνική τάξη αυτή, ας πάει να πνιγεί).

Αλλά τώρα τάχα μου επαναστατούν για να προστατέψουν τα δικαιώματά της. Μέχρι να πάρουν πτυχίο. Μετά θα εξαργυρώσουν τα ένσημα του "ταξικού αγώνα" με εκλόγιμες θέσεις σε "μαχητικά" ψηφοδέλτια. Κάφροι.

Οι φοιτητές ήλιοι. "L'université, c'est nous."

Link to comment
Share on other sites

Ταξικό αγώνα... καλοθρεμένοι κηφήνες μαθημένοι στην απραξία και την ατιμωρησία. Αν είχαν δουλέψει μια μέρα στη ζωή τους θα εκτιμούσαν το μόχθο όσων κοπιάζουν για να κρατήσουν το Πανεπιστήμιο προσπελάσιμο. Και είναι οι ίδιοι που πετούν κάτω χαρτιά και χύνουν ανενδοίαστα καφέδες, γιατί "θα τα μαζέψει η καθαρίστρια" (άλλη κοινωνική τάξη αυτή, ας πάει να πνιγεί).

Αλλά τώρα τάχα μου επαναστατούν για να προστατέψουν τα δικαιώματά της. Μέχρι να πάρουν πτυχίο. Μετά θα εξαργυρώσουν τα ένσημα του "ταξικού αγώνα" με εκλόγιμες θέσεις σε "μαχητικά" ψηφοδέλτια. Κάφροι.

Σας το χω πει και σας το ξαναμαναλεω

Αυτοι οι καταληψιες αναγκαστικα μια μερα θα αποφοιτησουν.

Οταν αποφοιτησουν, θα χασουν την τωρινη αγελαια ισχυ τους.

Δεν πρεπει να ενοχλειστε με αυτους, αυριο μεθαυριο μπορει να ειναι υπαλληλοι σας ΕΑΝ εσεις κανετε τωρα την προσπαθεια σας.

Link to comment
Share on other sites

θα κάνεις το λάθος να τους προσλάβεις κάπου; τα ρεμάλια αυτά είναι αυτοί που ψηφίζουν ταμήλους στην βουλή με την ελπίδα να βολευτούν

Καλύτερα να τους προσλάβεις εσύ παρά να σε προσλάβουν αυτοί, εννοεί ο Τσακ

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.