Jump to content



Official "Πανεπιστήμιο & Τριτοβάθμια Εκπαίδευση" thread (UniLab)


hayabusa

Recommended Posts

Δεν είπες απλά αντιφρονούντες, είπες 3 άτομα με σκοπό να τα κάνουν όλα μπάχαλο. Αν κάποιοι έχουν σαν μοναδικό σκοπό να τα κάνουν μπάχαλο, κάτι από αυτά που είπα θα γίνει. Αν δεν έχουν σκοπό να τα κάνουν όλα μπάχαλο αλλά να ακούσουν και ίσως να μιλήσουν κτλ, τότε όλα είναι διαφορετικά. Δεν μιλάμε για διακίνηση ιδεών σε αυτή την περίπτωση.

Και ναι, αυτο είχα πει και για το Λονδίνο και τους ΣΥΡΙΖΑίους, ότι ο σκοπός τους (τουλάχιστον των φοιτητών, γιατί δεν ληταν μονο φοιτητές) δεν ήταν να συζητήσουν, αλλά να σταματήσουν το πανηγύρι του Γεωργιάδη..

ΕΔΙΤ

Στεναχωρίεμαι πάντως που παίρνεις like, όταν πρώτα βάζεις όρους σε ένα υποθετικό σενάριο, για να τους ξεχάσεις στην απάντηση σου.

Παρεπιπτόντως, όσοι είναι φοιτητές, μην πάτε σήμερα να ψηφίσετε, θέλω να ακούσω για 30η φορά τον πρόεδρο της ΝΔ να δίνει συγχαρητήρια στην ΔΑΠ και να εξηγεί ότι η νέα γενιά είναι υπέρ των αλλαγών που προωθεί η κυβέρνηση, τόσο στην εκπαίδευση όσο και στην κοινωνία.

Το σκέλος της ερώτησης μου είχε ως εξής:

Θες εσύ να μου πεις τι θα γινόταν αν μέσα σε ελληνικό πανεπιστήμιο σε εκδήλωση άλλης νεολαίας έμπαιναν τρεις σφινόφουτσες με σκοπό να κάνουν ότι έκαναν οι τΣυριζαίοι στο Λονδίνο;

Άρα σκοπός των φοιτητών ήταν να αποτρέψουν έναν άνθρωπο (ο οποιος τυχαίνει να ήταν υπουργός με αντίθετη άποψη απο τη δική τους) απο το να εκφράση την αποψή του ή να αποπειραθεί να εκθέσει το σκεπτικό του για μια σειρά αποφάσεων; Κια ενώ casually μου λες αυτό, μπορείς ταυτόχρονα να μιλάς για ελεύθερη συζήτηση στα πανεπιστήμια; Και ότι κόσμος πέθανε για αυτό το αγαθό;

Όσον αφορά το edit

Ναι διότι όλοι ξέρουμε ότι οι ΔΑΠίτες είναι οι πιο φανατικοί ψηφοφόροι και οι αριστεροί γενικώς σνομπάρουν τη διαδικασία. Ναι; Ναι.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το edit

Ναι διότι όλοι ξέρουμε ότι οι ΔΑΠίτες είναι οι πιο φανατικοί ψηφοφόροι και οι αριστεροί γενικώς σνομπάρουν τη διαδικασία. Ναι; Ναι.

δε νομίζω να ισχύει αυτό που λες. Απο τη στιγμή που κατεβαίνουν στις εκλογές προφανώς και δε σνομπάρουν τη διαδικασία.

Αν εννοείς ότι υποδύονται ότι τη σνομπάρουν πάλι διαφωνώ. Δεν έχω γνωρίσει αριστερό που να σνομπάρει τις εκλογες σωματείων ή συλλόγων (αρα και φοιτητικων εν προκειμένω).

Νομίζω (ή θέλω να ελπίζω τουλάχιστον) ότι αυτό που είπε ο [MENTION=2868]Myralis[/MENTION] ("μην πάτε να ψηφίσετε") ήταν ειρωνικό, με την έννοια του αδιαφορείστε που θα βγει ξανα πρώτη δύναμη η ΔΑΠ, με αποτέλεσμα το μήνυμα που δίνουν οι φοιτητές μέσω των εκλογών να ειναι ότι στηρίζουν την κυβερνητική πολιτική (που έχει υποθηκευσει το μέλλον της νέας γενιας κλπ κλπ κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και το οτι οι ΔΑΠιτες τσακιζονται να ψηφίσουν και οτι οι αριστεροί ειναι πουθεναδες ήταν ειρωνικό. Αν μη τι αλλο το ακριβώς αντίθετο συμβαίνει, τουλάχιστον με τα δικά μου φοιτητικά βιώματα.

Δε σας χάλασε που σας γλέντησε η ΔΑΠ. :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άρα σκοπός των φοιτητών ήταν να αποτρέψουν έναν άνθρωπο (ο οποιος τυχαίνει να ήταν υπουργός με αντίθετη άποψη απο τη δική τους) απο το να εκφράση την αποψή του ή να αποπειραθεί να εκθέσει το σκεπτικό του για μια σειρά αποφάσεων; Κια ενώ casually μου λες αυτό, μπορείς ταυτόχρονα να μιλάς για ελεύθερη συζήτηση στα πανεπιστήμια; Και ότι κόσμος πέθανε για αυτό το αγαθό;

Ανακυκλωνόμαστε...

Είχα πει ότι ναι, πήγαν με σκοπό να τον αποτρέψουν, μου είχαν απαντήσει τότε (εσύ ή άλλος) ότι έτσι σταματάνε την ελεύθερη συζήτηση στα πανεπιστήμια και είχα απαντήσει ότι δεν επρόκειτο για συζήτηση. Δεν περίμενε να έχει αντίλογο ή διάλογο, πήγε να πει το ποίημα του και να φύγει. Δεν είχε ούτε ο ίδιος ούτε οι διοργανωτές διάθεση για συζήτηση, και αν θέλουμε να είμαστε ρεαλιστές, καταλαβαίνεις ότι και να άφηνε το μικρόφωνο να μιλήσει κάποιος άλλος, ελάχιστα θα παιζόταν στα κανάλια.

Συζήτηση μπορεί να υπάρξει όταν (και αν) οριστεί συζήτηση, όχι όταν ο καθένας πάει να εκφέρει μόνο την γνώμη του.

Αν μου έλεγες για ελευθερη διακίνηση ιδεών (κάτι που δεν συνιστά συζήτηση), θα σου απαντούσα ότι ναι έχεις δίκιο, αλλά αντικειμενικά όταν πας να πεις τις φανφάρες τους σε κοινό που απλά διαφωνεί, πρέπει να περιμένεις και αντίδραση. Ο Άδωνης, δεν περίμενε αντίδραση.

Σε Ελληνικό πανεπιστήμιο δεν θα γινόταν κάτι διαφορετικό, ότι νόμοι ή ιδέες υπάρχουν για ελευθερη διακίνηση ιδεών, αν προκαλέσεις το λαικό αίσθημα να περιμένεις αντίδραση.

Στην τελική, η ελευθερη διακίνηση ιδεών σε προστατευει από το να σε κλείσουν μέσα, όχι από το κοινό σου :)

Έλεγες ότι ήταν διάλεξη αυτό το πράγμα, έχεις δει πολλές διαλέξεις όπου στην παραγματικότητα είναι συζήτήσεις για κάποιο θέμα και ο ομιλητής δεν είναι η αυθεντία στο θέμα? Αποφάσισε ρε παιδί μου αν ήταν διάλεξη, συζήτηση ή ομιλία

Προφανώς και το οτι οι ΔΑΠιτες τσακιζονται να ψηφίσουν και οτι οι αριστεροί ειναι πουθεναδες ήταν ειρωνικό. Αν μη τι αλλο το ακριβώς αντίθετο συμβαίνει, τουλάχιστον με τα δικά μου φοιτητικά βιώματα.

Δε σας χάλασε που σας γλέντησε η ΔΑΠ. :)

E όχι και αντίθετο! Συμβαίνει ακριβώς το ίδιο σε ΔΑΠ, ΕΑΑΚ, ΠΚΣ, ΑΡΕΝ, ΠΑΣΠ κτλ κτλ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Αισθάνομαι έντονα απόψε την ανάγκη να ζητήσω δημοσίως συγνώμη από χιλιάδες παιδιά και από το γιό μου που δίνουν αύριο εξετάσεις στο ΑΟΔΕ , βιβλίο που συνέγραψα μαζί με 3 καθηγητές του Λυκείου το 1998. Η ευθύνη είναι συνολικά δική μου. Τα λάθη που έκανα είναι: 1ο πίστεψα ότι το βιβλίο αυτό θα ήταν επιμορφωτικό και ότι ποτέ δεν θα έμπαινε στις πανελλήνιες, 2ο δεν δημοσιοποιήσα ποτέ ότι ζήτησα να το ξαναγράψω χωρίς αμοιβή και οι αρμόδιοι αδιαφόρησαν 3ο δεν μπορούσα να φανταστώ ότι η ΠΟΛΙΤΕΙΑ θα διατηρούσε ένα βιβλίο που γράφτηκε πριν 16 χρόνια πριν καλά καλά εμφανισθεί το Internet.

OΛΑ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΜΕ ΑΠΑΛΛΑΣΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ ΜΟΥ.

ΖΗΤΩ ΞΑΝΑ ΣΥΓΝΩΜΗ ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΖΗΣΕΤΕ ΠΑΙΔΙΑ ΟΠΩΣ ΘΕΛΕΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.

Δημήτρης Μπουραντάς

Link to comment
Share on other sites

1ο πίστεψα ότι το βιβλίο αυτό θα ήταν επιμορφωτικό και ότι ποτέ δεν θα έμπαινε στις πανελλήνιες

ΤΙ?

Τι πάει να πει αυτό?

Μόνο εμένα με μπερδεύει?

Δηλαδή γράφω ότι θέλω επειδή "δεν θα μπει στις πανελλήνιες" ?

Link to comment
Share on other sites

ΤΙ?

Τι πάει να πει αυτό?

Μόνο εμένα με μπερδεύει?

Δηλαδή γράφω ότι θέλω επειδή "δεν θα μπει στις πανελλήνιες" ?

Εγώ το ερμηνεύω ότι ένα βιβλίο, βάσει του οποίου κρίνεται εν πολλοίς το μέλλον πάμπολλων μαθητών, οφείλει να κρίνεται πιο αυστηρά και να αντέχει σε πιο ενδελεχή έλεγχο από ένα βιβλίο γενικής επιμόρφωσης.

Πέρα από το συμβολισμό, αν έχει ζητήσει άμισθα να κάνει βελτιώσεις και τον έχουν γράψει, τουλάχιστον "έχει δικαίωμα δια να ομιλεί"... ;)

Link to comment
Share on other sites

ε, δεν είναι μια συγνώμη. Ζήτησε να διορθώσει το λάθος του, και παραδόξως για Έλληνα που συνεργάζεται με το Δημόσιο, ζήτησε να το κάνει χωρίς να πάρει επιπλέον αμοιβή. Τουλάχιστον έδειξε μια ευαισθησία όταν είδε ότι καταστρέφονται ζωές από αυτό το ποπομάθημα.

Link to comment
Share on other sites

ΤΙ?

Τι πάει να πει αυτό?

Μόνο εμένα με μπερδεύει?

Δηλαδή γράφω ότι θέλω επειδή "δεν θα μπει στις πανελλήνιες" ?

Όχι, αλλά μπορεί να το έγραφε διαφορετικά, ίσως πιο ευκολο για παιδιά λυκείου αν το ήξερε.

Κι έτσι, με ένα συγγνώμη λύθηκαν όλα! :p

Μήπως για ένα λάθος που έκανε άθελα του, και που κανείς δεν τον κατηγόρησε, πρέπει να κάνει χαρακίρι στην πλατεία Συντάγματος?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν, είναι legit το comment? Δεν έκατσα να το ψάξω οπότε ρωτάω.

Προσωπικά θυμάμαι αρκετά "κακογραμμένα" βιβλία, ή υπερβολικά περίπλοκα για εκείνες τις ηλικίες.

ΥΓ. Τώρα το είδα αυτό. Μήπως ο λόγος που ζητάει συγγνώμη είναι επειδή δίνει ο γιος του??

Αισθάνομαι έντονα απόψε την ανάγκη να ζητήσω δημοσίως συγνώμη από χιλιάδες παιδιά και από το γιό μου που δίνουν αύριο εξετάσεις στο ΑΟΔΕ
Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζουμε εδώ

πραγματικα αυτο ισχυει 100% σε εμενα.

σε μερικες που δεν ειχα παρεα να παω (δε μιλαω-ενοχλω στο μάθημα ) τις σέρνω ακομα μαζι μου ...σίχαμα

δε νομίζω ότι μιλάει για παρακολούθηση :p

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.