Jump to content



Γραμματική - Συντακτικό / Καθημερινά Λάθη


vic

Recommended Posts

Να κάτσετε να δείτε την εκπομπή Esc της ΕΤ1 που προβλήθηκε στις 20 του μήνα. Μιλάει για τα greeklish. Να τη δείτε οπωσδήποτε. Ετέθησαν επιχειρήματα ανήκουστα υπέρ των greeklish. :hm:

Να διαβάσετε το Ο Θαυματουργός Ψίθυρο του Ερμή, του Λεωνίδα Χατζηνικολάου, εκδόσεων Ελληνικά Γράμματα. Δεν πιστεύω ότι υπάρχει καλύτερο βιβλίο που να εξηγεί τη σπουδαιότητα της γλώσσας και το πόσο κακό μας κάνουν τα greeklish...

Link to comment
Share on other sites

βλέπω αρκετές φορές τα 15+ ετών παιδιά, εκτός από το να γράφουν greeklish, στα ελληνικά αρχίζουν να τρώνε χαρακτήρες, παράδειγμα "δικό μου -> δικό μ" "που θα πάτε; -> π θ πάτε;"

δεν ξέρω αν είμαι τόσο περίεργος αλλά με ενοχλεί αρκετά αυτή η αλλοίωση της γλώσσας.

Link to comment
Share on other sites

βλέπω αρκετές φορές τα 15+ ετών παιδιά, εκτός από το να γράφουν greeklish, στα ελληνικά αρχίζουν να τρώνε χαρακτήρες, παράδειγμα "δικό μου -> δικό μ" "που θα πάτε; -> π θ πάτε;"

δεν ξέρω αν είμαι τόσο περίεργος αλλά με ενοχλεί αρκετά αυτή η αλλοίωση της γλώσσας.

Κακό κατάλοιπο των Greeklish. Και μετά σου λένε ότι δεν εγκυμονούν κινδύνους. :slap:

Ένα παρόμοιο φαινόμενο είναι και η λάθος χρήση των φαινομένων που χρησιμοποιούν απόστροφο· έλθλιψη, αφαίρεση, αποκοπή.

π.χ. κόψτο αντί για κόψ' το

θαχει αντί για θα 'χει

ναρθει αντί για να 'ρθει

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Είσασταν ή ήσασταν; Τόσα χρόνια το ήξερα με ει αλλά δεν είμαι σίγουρος πλέον.

Κι εγώ με "ει" το ξέρω....

[MENTION=2033]suboy[/MENTION] εγώ έχω γίνει τόσο περίεργος με τα greeklish πλέον που σε μηνύματα και e-mail αρνούμαι να τα διαβάσω σε greeklish.

Link to comment
Share on other sites

Είσασταν ή ήσασταν; Τόσα χρόνια το ήξερα με ει αλλά δεν είμαι σίγουρος πλέον.

Τόσα χρόνια ήσουν λάθος. :p

Και είναι ήσαστε, όχι ήσασταν. Εσείς ήσαστε. Αυτοί ήταν.

Έγινε επεξεργασία από victor
Link to comment
Share on other sites

Είσασταν ή ήσασταν; Τόσα χρόνια το ήξερα με ει αλλά δεν είμαι σίγουρος πλέον.

Κανένα, το σωστό είναι "ήσαστε" :p

BTW, άλλο λάθος που βλέπω πολύ συχνά. "Ενδιαφέρον ταινία" κλπ.. Κλίνεται αυτό.. Το σωστό είναι "ενδιαφέρουσα ταινία".

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά είναι είστε, όχι ήστε. Γιατί να μην είναι και είσασταν;

Είναι παρατατικός. Σε όλους τους παρελθόντες χρόνους γίνεται αυτό.

Edit: Και ο γραμματικός κανόνας.

Όσα ρήματα αρχίζουν από φωνήεν ή δίψηφο δεν παίρνουν αύξηση, αλλά κρατούν το φωνήεν ή το δίψηφο σε όλους τους χρόνους. Εξαιρούνται τα ρήματα: έχω-είχα, έρχομαι-ήρθα, είμαι-ήμουν.

Έγινε επεξεργασία από victor
Link to comment
Share on other sites

š›™£— ‘—œ‘€Ÿ£ •™œ‘™ - *™‘š‘£ - Ÿ‘™£€™š— ₯*Ÿ€š€™š—

Η πράσινη πρίζα ( :hehe: ) λέει ότι και το ήσαστε και το ήσασταν είναι σωστό. Το ει δε παίζει πουθενά στον παρατατικό.

Και το πηδιόντουσαν ή το πηδιόντανε είναι εναλλακτικά του πηδιούνταν, αλλά δεν είναι δόκιμοι όροι ούτε τα βρίσκεις στα λεξικά. :hehe:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Χειρούργος .-

Είναι πολύ συχνό λάθος ο τονισμός σε ουσιαστικά που τελειώνουν σε -ουργος. Όλα τα ουσιαστικά τα οποία δηλώνουν κάτι καλό τονίζονται σε -ουργός.

π.χ. χειρουργός, ξυλουργός, μεταλλουργός

Αντίθετα όσα ουσιαστικά δηλώνουν κάτι κακό τονίζονται στο -ούργος.

π.χ. κακούργος

:T:

Link to comment
Share on other sites

Βίκτορ, εμένα έχει και χάρτη! :p

Το όνομα Βίκτωρ κλίνεται όπως ο ρήτωρ. Παραθέτω.

ὁ ῥήτωρ

τοῦ ῥήτορ-ος

τῷ ῥήτορ-ι

τὸν ῥήτορ-α

ὦ ῥῆτορ

Άρα πρακτικά είναι σωστό έτσι όπως το έγραψε ο [MENTION=4802]PetrosD[/MENTION]. Γιατί το γράφω τώρα εδώ; Τόσο καιρό νόμιζα πως γράφεται με (ω) στην κλητική. Κάτι μάθαμε και σήμερα. :T:

ΥΓ. Έχω συνηθίσει να λέω σε όσους το κάνουν λάθος ότι γραφετε με (ω) (για την ονομαστική μιλάμε πάντα). Άντε να τους λέω τώρα με (ω) στην ονομαστική και με (ο) σε όλες τις άλλες κλίσεις. Καλά κρασιά. :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δεν ισχύει αυτό... Το Victor είναι εξελληνισμένο όνομα, από ευρωπαίους βασιλιάδες, και το Ω μπαίνει εκεί λόγω της διαφορετικής προφοράς που έχει ακουστικά το όνομα στη μητρική του γλώσσα, σε αντίθεση με το ρήτωρ που είναι Ελληνική λέξη. Ένα παρόμοιο θέμα συζητάγαμε σε άλλο thread για το όνομα Λυών, αν θα έπρεπε να γράφεται πλέον Λιόν λόγω της απλοποίησης γραφής των ξένων λέξεων και έγραψα πως όταν κάποτε είχαν διαφορετική προφορά τα ι,η,υ,οι,ει,υι και τα ο, και ω αντίστοιχα, το Λυών είχε νόημα γιατί ακουστικά έμοιαζε περισσότερο με το άκουσμα στα γαλλικά, από ότι το Λιόν.

Link to comment
Share on other sites

Το Βίκτωρ προέρχεται από το λατινικό victor που σημαίνει νικητής. Από τη στιγμή όμως που εξελληνίστηκε πρέπει να ακουλουθεί κάποιους κλιτικούς κανόνες. Και η γ' κλίση ουσιαστικών είναι η ιδανική.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.