Jump to content



FX-53+τι MOBO???k απο που????


GoriLLakoS

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από ea6gka

αλλο τα 320 γιγα και αλλο τα 150. παντως ΛΟΛ ειδατε ποσο υποκειμενικα ειναι τα πραματα?........

Η ταχυτητα μετραει περισσοτερο αλλωστε 150GB ειναι αρκετος χωρος συνηθως

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 95
  • Created
  • Last Reply

Δηλαδη διπλη ταχυτητα ειναι 2χ1000=20000....η ασχετο????κ το raid 1 γραφονται τα δεδομενα κ στους 2 δισκους???Εσυ unstoppable μου προτεινεις dual opteron εεεε???οι opteron τραβανε οverclock???ειναι ξεκλειδωτοι???......οι fx53 σε 939 δεν θα τραβανε περισσοτερο overclock???εχω μπερδευτει παρα πολυ τωρα....δεν ξερω τι να πρωτοδιαλεξω....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Samael [Σήμερα, στις 22:36]

Eγω παλι επιμενω να μην τον ξεφραγγιασεις τον ανθρωπο για μικροδιαφορες σε επιδωσεις...

(εκτως κ αν ειναι δισεκατομοιριουχος οπωτε παω πασο...!)

Δες διαφορες.....

http://www.firingsquad.com/hardware/amd_athlon_64_fx53/page7.asp

http://www.xbitlabs.com/articles/cpu/display/athlon64-fx53_4.html

Κ κατι σημαντικο

Ο 3400+ τρεχει στα 2,2 ενω ο FX στα 2,4πραγμα που σημαινει πως με ιδιες συχνοτητες(2,4 ας πουμε) οι διαφορες ειναι.....τριχες....

Για αυτο παρε ενα 3400+ με ενα NF250 MOBO k 2GB ram κανε κ ενα oc στα 2,4 κ θα εισαι αρχοντας...

Αυτο το συστημα που σου λεω θα εχω συντομα γιατι το θεωρο την καλητερη αγορα

Εγω δεν διαφωνω σε αυτο που λες αλλα για σκεψου λιγο.

Κατ'αρχας ο 754 που λες σε ενα -εναμιση χρονο βγαινει απο τα Roadmaps της AMD. Δεν εχουν ανακοινωσει κανεναν επεξεργαστη πανω απο τον 3700+ που κυκλοφορησε προσφατα.

Ο 939 καλος χρυσος αλλα λυπαμαι που το λεω δεν ειναι 940 και ΔΕΝ μπαινει σε dual mobo.

Θα δωσει δηλαδη 750+ΦΠΑ για εναν επεξεργαστη ο οποιος σε 8-10 μηνες θα ειναι ο μεσος ορος. Ενω το Dual μπορει να κανει 150 παραπανω αλλα...

παντα θα ειναι Dual...ακομα και να χασει την αξια του.....θα ειναι πιο γρηγορος απο τον FX-55 π.χ.

Χωρια του οτι οι ανακοινωσεις της AMD μιλησαν για Dual Core επεξεργαστες ....και φυσικα θα υπαρχουν σε 940 σοκετ γιατι εκει χρειαζονται πιο πολυ. Εκει υπαρχει ετοιμη αγορα(servers). Που σημαινει οτι βγαζοντας αυτους που εχει σε 1.5 χρονο και βαζοντας 2 dual core εχει 4 CPU.

Link to comment
Share on other sites

εγω ενα θα πω και ας μην γινω ευχαριστος σε μερικους.......αποψη μου και οποιος θελει την συμμεριζεται.

2500ευρω δεν θα δινα ποτε μου ακομα και αν ειχα πολυ περισσοτερα στην ακρη για να φτιαξω ενα πισι για το σπιτι............δηλαδη οχι για εππαγγελματικη χρηση..............θα εδινα 1500.....θα επαιρνα ενα μηχανημα που ξερω οτι θα με βγαλει 1-1.5 χρονο και τα υπολοιπα 1000 ολο και κατι θα τα εκανα.....για μενα τοσα χρηματα για υπολογιστη δεν αξιζει να δωσει καποιος.....οσο περισσοτερα δωσεις τοσο πιο πολυ χανουν την αξια τους στον χρονο.οποτε ας παρει το παιδι τον 3400 Α64 μαζι με την καλυτερη μητρικη που να τον υποστηριζει.ας παει να παρει και ενα γιγα μνημες διαλεγμενες.......και ας αφησουμε τα ντουαλ οπτερον και ΦΞ-53 στην ακρη.τι διαφορα θα δει καποιος σε ενα ανρεαλ ας πουμε με την συνθεση που λεω εγω και με την συθεση που προτεινετε παραπανω..........επαναλαμβανω...το παιδι για την πλακα του τα θελει......οχι για δουλεια.ας κρατησει τα υπολοιπα να αγορασει κανα καλο στερεο ή κανα χοουμ σινεμα.ή ας τα κρατησει στην τελικη γιατι 1000ευρω ειναι αυτα και δεν βγαινουν για πλακα απο τον πατερα του.....ασχετα αμα εχει κεφια και θελει να ευχαριστησει το γιο του.ας σκεφτουμε και λιγο πιο λογικα............

Link to comment
Share on other sites

μα γιατι το πηγαινεις στο αλλο ακρο με τη μια?ειπα εγω κατι τετοιο?σιγουρα μια αναβαθμιση την χρειαζεται με αυτα που ειδα..............αλλα δεν νομιζω οτι θα χρειαστει παραπανω απο 300ευρω για επεξεργαστη.........αλλα 300 για μητρικη και αλλα 400 για μνημες......θες και ενα δισκο καλο?βαλε αλλα 150ευρα.βαλε και μια καρτα γραφικων 300.......πανω απο 1500 στανταρ δεν χρειαζεται...........αν βεβαια θελει να αλλαξει και ολα τα υπολοιπα(κουτι τροφοδοτικο οπτικα μεσα ανεμηστιρες κλπ κλπ) αντε 1800.......μην τρελαθουμε ομως οτι θα αγγιξει τα 2500 ή να τα περασει και για λιγο...............για παιχνιδια το θελει!!!!!!!!!με πισι 1500 ευρω δεν θα παιζιε ανετα φαρκραη και ανρεαλ...........εγω παντως θα επαιζα ανετοτατα..........τωρα παιζω ανεκτα που το συστημα μου δεν κανει πανω απο 80 η μητρικη......70 ο επεξ 130 οι μνημες και αλλα 200ευρω κουτι τροφοδοτικο οπτικα κλπ κλπ.........συνολο το δικο μου δεν κανει πανω απο 600ευρω..........ας παρει και την αμεσως επομενη τεχνολογια απο εμενα....βαλε και καμια 300ευρω παραπανω γιατι τα δικα μου κανουν τοσο μεταχειρισμενα............αποκλειεται να θελει πανω απο 1500ευρω!!!!!

Link to comment
Share on other sites

επειδη σιγουρα υπαρχουν ομως πολλες γνωμες και αναλογες τσεπες εγω αναφερθηκα τι θα εκανα στη θεση του παιδιου εαν ο πατερας μου μου εδινε 2500ευρω στο χερι...........τα 1000 θα τα κραταγα σιγουρα για κατι αλλο...........και επειδη απο οτι βλεπω οταν υπαρχει μια διαφωνια κανενας δεν κανει πισω τις περισοοτερες φορες δεν προκειται να συνεχισω με αλλο ποστ στο συγκεκριμενο θεμα....ειπα την αποψη μου....οποιος θελει την συμμεριζεται οποιος θελει συμμεριζεται τις δικες σας.δεν θα χαλαστουμε για κατι τειοιο....φιλακιααααααααααααα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jax7480

Εγω δεν διαφωνω σε αυτο που λες αλλα για σκεψου λιγο.

Κατ'αρχας ο 754 που λες σε ενα -εναμιση χρονο βγαινει απο τα Roadmaps της AMD. Δεν εχουν ανακοινωσει κανεναν επεξεργαστη πανω απο τον 3700+ που κυκλοφορησε προσφατα.

Οταν ερθει ο καιρος της αναβaθμησεις θα πεταξει πανω ενα Α64 Mobile κ θα ειναι αρχοντας για αλλους τοσους μηνες...:D

Link to comment
Share on other sites

και εγω ειμαι υπερ του 939. μην ξεχναμε και την μεταπολησει. θα χασει τα λεφτα που θα χασει απο τον fx μην εχει να χασει απο 2 fx. εγω παντος θα επερνα fx 53 939. nf 250.

Link to comment
Share on other sites

Greekfragma εχεις δικιο σ'αυτο που λες αλλα εγω δεν θελω ουτε home cinema ουτε τιποτα αλλο...κ εγω τον ρωτησα για τα λεφτα κ μου ειπε τι σε νοιαζει?εγω θελω να στα δωσω κ στα δινω...αλλιως δεν θα στο ελεγα.....!Aν κ ψιλοξεφευγουμε λιγο απο το αρχικο θεμα....το ξερω οτι για την χρηση που τον θελω ειναι ΥΠΕΡΑΡΚΕΤΟΣ κ για λους μας ειναι....αλλα αμα ηταν ετσι θα ειχαμε ολοι ενα cpu στα 2500 κ θα καλυπτε ολες τις αναγκες μας....απλα μου ειπε οτι μου διαθετει καποιο ποσο ,κ αποφασισα ,αφου δεν θα μου ξαναδωθει τετοια ευκαιρια μεχρι ν πιασω δουλεια κ να τα βγαζω μονος μου,να παρω κατι top...(οχι ξυδι τοπ:tomato: :tomato: :p )

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Samael [Σήμερα, στις 23:05]

Οταν ερθει ο καιρος της αναβaθμησεις θα πεταξει πανω ενα Α64 Mobile κ θα ειναι αρχοντας για αλλους τοσους μηνες...:D

Που το βασιζεις αυτο? Ελπιζω οχι στην περιπτωση των mobile bartons

Link to comment
Share on other sites

οπως νομιζεις φιλε μου....απλα φροντισε να αξιοποιησεις τα χρηματα οσο το δυνατον καλυτερα........να τα δωσεις για κατι που θα το ευχαριστηθεις στο επακρο και να σκεφτεις απο τωρα τι θα σου ειναι αχρηστο μετα απο λιγο καιρο και να μην ενδωσεις στον πειρασμο.το θεμα ειναι οτι μας εχουνε βαλει στο λουκι που λεγεται ''παρακολουθω τις εξελιξεις''.το θεμα ειναι ποσο θες να τις παρακολουθεις...........οταν πριν 2 χρονια ειχα αγορασει μια τζι φορσσ 3 απο την ασους για 160χιλιαρικα ειχα πορωθει τρελα.......μετα απο 7μηνες ειπα τι μλκια ειχα κανει.........αν επαιρνα μια καρτα με 30χιλιαρικα θα ημουνα πολυ πιο σωστος πιστευω...........ξενερα να σκας τοσα λεφτα και μετα απο 1χρονο να ειναι αχρηστα......

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από zyx

και εγω ειμαι υπερ του 939. μην ξεχναμε και την μεταπολησει. θα χασει τα λεφτα που θα χασει απο τον fx μην εχει να χασει απο 2 fx. εγω παντος θα επερνα fx 53 939. nf 250.

Μα αυτο ακριβως σκεφτομαστε. Οχι τοσο την μεταπωληση οσο την αντοχη στον χρονο.

Και δεν μιλησα πουθενα για FX. Ο FX δεν δουλευει σε dual. για οπτερον μιλησα ο οποιος 242 αυτη την στιγμη εχει 200+ΦΠΑ. Ο 246 που ειπα παραπανω και ο 248 ναι οντως ειναι εξωφρενικοι και παλι νομιζω οτι ειναι καλυτερη επενδυση απο εναν μονό FX 53 ο οποιος με την ελευση του FX-55 θα χασει σχεδον το μισο της αξιας του. Δες την τιμη του A64 3200+ οταν βγηκε και δες την και τωρα.

Υ.Γ. Δεν περασε ακομα το 10μηνο που ειναι στην αγορα.

Link to comment
Share on other sites

Οσο αφορα τους σκληρους....οι sata(7200) με τους raptors(10000) εχουν μεγαλη-εμφανη διαφορα???πιστευω οτι θα παρω ενα απο 160 κ πανω γιατι ειμαι καθ'οδων dsl κ ολη μερα kανω download.....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.