Jump to content



FX-53+τι MOBO???k απο που????


GoriLLakoS

Recommended Posts

Το εχω κανονισει κ αυτο!!!Μου ειπε 2000 μ 2500 ευρω για επεξεργαστη-μνημες-μητρικη....κ μου λεει θα σου παρω κ οθονουλα τοση,μικρουλα,τοση δα.......κ γελουσε(επειδη του ζητουσα κ δεν μου εχει παρει εδω κ 2 χρονια κ εχει παρει μονο στην αδερφουλα μου:devil: :devil: )

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 95
  • Created
  • Last Reply

o 242 jax ειναι σιγουρα μια κακη επιλογη που δεν θα αντεξη στο χρονο εκτος αν το θελει το pc για δουλεια. γιατι αν θελει να παιζει παιχνιδια. ο ενας στα 1600 τι να κανει? ειναι σαν 2600+ αν ηταν 754 socket. τωρα το fx δεν ειπα οτι το ειπες απλα ειναι το ιδιο πραγμα αν εξερεσεις το htt που τον κανει να δουλευει και με αλλους. απλα ετσι το ειπα. κατα τα αλλα ειναι τι θελει ο καθενας. και απλα ειπα τι γνωμη μου. εγω θα εφτιαχνα και μια καλυτερη ψυξη.

Link to comment
Share on other sites

παιδια επιτρεψετε να πω κατι, Οι οπτερον ειναι μια ειδικη κατηγορια επεξεργαστων και δεν ειναι για να βλεπετε βιντεο και να παιζετε παιχνιδια, ειναι επαγγελματικα εργαλεια τα οποια φυσικα απευθυνονται σε ειδικους χρηστες και εφαρμογες. Το να προτεινετε τον 940 ως καλυτερη λυση διοτι κατα την εκτιμηση σας θα κρατησει στο χρονο ειναι λανθασμενη κατα τη γνωμη μου γιατι στο ευαισθητο χωρο τν επεξεργαστων τα δεδομενα αλλαζουνε απο τη μια στιγμη στην αλλη με απιστευτη ταχυτητα. Δεν υπαρχει ο επεξεργαστης που θα αντεξει πανω απο ενα χρονο ακομα. Αναρωτιεμαι, γιατι κανενας δεν λεει να παρει κανα ιτανιουμ η ΧΕΟΝ επεξεργαστη? και εγω προτεινω 940 και αυτο γιατι παιρνω βαση τις επιδοσεις του και την τιμη του. απο την αλλη δε με νοιαζει ποσο θα παει μιας και ξερω οτι σε ενα χρονο ΤΟ ΠΟΛΥ θα ειναι για πουλημα η θα εχει πεσε η ανταγωνιστηκοτητα του. Δειτε τι εγινε με τους 478 και τους ΧΡ πριν εχν χρονο που εχανε κατα κρατος η ΑΜΔ και τωρα ειναι μπροστα.

Απο την αλλη φαινεται ο φιλος μας οτι δεν γνωριζει καλα την κατασταση οταν ρωταει αμα κανουν οβερκλοκιν οι Οπτερον, σου προτεινω να διαβασεις αρθρα στο ιντερνετ να δεις τι παιζεται με αυτους. Σου ζηταω συγνωμη που σου προτεινα και εγω απο την αρχη 940 , επρεπε να σου δωσω κανενα λινκ πρωτα. ψαξτο λιγο , ειναι πολλα τα λεφτα και οι επιλογες παμπολλες

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jax7480

Ο 246 που ειπα παραπανω και ο 248 ναι οντως ειναι εξωφρενικοι και παλι νομιζω οτι ειναι καλυτερη επενδυση απο εναν μονό FX 53 ο οποιος με την ελευση του FX-55 θα χασει σχεδον το μισο της αξιας του. Δες την τιμη του A64 3200+ οταν βγηκε και δες την και τωρα.

Υ.Γ. Δεν περασε ακομα το 10μηνο που ειναι στην αγορα.

νομίζω ότι η πολίτική της AMD πάνω στους FX είναι ξεκάθαρη. βγάζουμε καινούργια σειρά π.χ F55 σταματάμε την παλιά FX53. Δε χάνει καμιά αξία του. (ένας ξεκλείδωτος CPU ποτέ δε τη χάνει στη κατηγορία των Clawhammer). τεσπα.

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη πιστευω να καταλαβαινεις οτι αυτο που λες δεν ΣΤΕΚΕΙ απολυτως πουθενα.

Ειδικα οταν επεξεργαστης γινεται discontinued ΤΟΤΕ ειναι που χανει το μεγαλυτερο μερος της αξιας του. Και οχι οσο ειναι στην αγορα. Θα τον κρατησει για συλλεκτικο κομματι....... γιατι απλα δεν θα μπορει να τον δωσει.

Ποσο κοσμο ξερεις εσυ που κρατησε ενα εξαρτημα μεχρι και που καταργηθηκε και μετα απλα του εμεινε γιατι δεν ειχε τι να το κανει ή που να το πουλησει?????

Οπως ειπες κι εσυ η πολιτικη της ειναι ξεκαθαρη. Το θεμα ειναι, ποιος ειπε οτι ειναι και σωστη?????

Link to comment
Share on other sites

εγω νομιζω οτι η ΑΜΔ ακομα δεν εχει κατασταλαξει στο τι θα κανει τους 754 64 μπιτ, και δεν τα λεω αυτα επειδη πουλαω το συστημα μου οπως λενε καποιοι αλλοι σε αλλο φορουμ , αλλα περιμενετε να δειτε τη πιτα που θα φαει στις πωλησεις με τα 939 και τα 500 ποθ ζηταει και τοτε να δειτε πως αλλαζουν τα διαγραματα.

Οπως εχει πει η ΑΜΔ το754 θα το εκμεταλλευτουνε οι 754 ΠΑΡΙΣ που ειναι ενας Α64 754 32 μπιτ. Α συνεχισει τα 500ρια στους 939 τοτε οχι μονο θα πεθανει το 754 64 μπιτ αλλα θα γινει αναρπαστο καθως θα ειναι το πιο φτηνο στα 64 μπιτ( windows 64bit θα εχουμε τοτε) και μπορει να γινει το αναποδο απο οσα λεμε εδω, τοτε να δειτε γελια

ολα αυτα ομως ειναι σεναρια , για αυτο ας ειμαστε ανεκτικοι και υπομονετικοι και ας μην λεμε με σιγουρια οσα λεμε τωρα.

Link to comment
Share on other sites

δεν το λεω εγω οτι ειναι 500+ κοιτα στα σιτε να δεις τιμες, δεν ξερω αν θα πεσουν στο μελλον(6 μηνες και μετα)

κοιτα το απολυτο μηχανημα ειναι ενας διπλος οπτερον , απο εκει και περα ζυγιασε τα και δες τι σε συμφερει. Απλα λεω οτι προσεξε να δεις τι ακριβως χρειαζεσαι και επελεξε. ισως να σου ειναι αχρηστος ενας διπλος οπτερον για σενα και να μπορεις να παρεις πολλα αλλα με τα ιδια λεφτα(οθονες κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μεσα στο μυαλο μου τωρα επικρατει το απολυτο μπερδεμα......αμα δεν αξιζει ο fx53,ουτε οι dual....na παρω εναν 3400+ κ με τα υπολοπα λεφτα να παρω τιποτα ηχεια,καρτεσ ηχου,καρτεσ γραφικων κτλ??????Ε???

Να σας ξεκαθαρισω οτι θελω να παρω ενα επεξεργαστη κ μια μητρικη τα οποια να ειναι απο τα καλυτερα κ θα ξανααλλαχτουν μετα απο 2 με 3 χρονια ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΩΝ!!!!!!!!!!ολα τα αλλα ειναι δευτερευον κ δεν με νοιαζουν για τωρα,,,,,,

Link to comment
Share on other sites

δεν ειπε κανεις οτι δεν αξιζει ο fx 53 ουτε και οι dual. το ζητημα ειναι τι χρειαζεσε. και ο 3400+ μια χαρα ειναι. και σαν αποδοσει τιμης ειναι σιγουρα καλυτερο και απο τις αλες δυο προτασεις. τωρα το μονο αρνητικο που εχει το 754 ειναι οτι δεν ξερουμε ποσο καιρο ακομα θα βγαζει δυνατους cpu σε αυτο το socket. κατα τα αλλα εγω ειμαι συμφωνος με τον 3400+ και να επενδυσεις τα αλλα λεφτα σε αλλα περιφεριακα.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι έτσι ρε παιδιά να περιμένει το παιδί γιατί κάπου διάβαζα για την καινούργια m/b της Tyan που παίρνει 4 Opteron!!!

Θα διαφωνίσω με του περισσότερους απο εσάς..Γαμάτοι οι Opteron, και θα χτύπαγα ένα τέτοιο σύστημα αν είχα τα λεφτά, αλλά ο φίλος μας που έκανε την ερώτηση προφανώς δεν είναι κάποιος power user που έχει διάθεση να κάτσει να διαβάσει, να σκαλίσει κλπ οπότε και δεν μπορώ να του προτείνω κάτι τόσο εξειδικευμένο - εκτός αν είχα τη διάθεση να αναλάβω εθελοντικά την τεχνική του υποστήριξη!!Πιστεύω πως ένας FX53 - στο νέο socket αν διαθέτει υπομονή - θα ήταν ότι καλύτερο. Αυτά ΙΜΗΟ.

Link to comment
Share on other sites

Power user δεν ειιμαι,αλλα ειμαι αρκετα πορωμενος με τα πισια,κ πιστευω οτι ξερω πολλα περισσοτερα απο ενα απλο user! ευελπιστω οτι καποτε θα γινω k egw power user σαν μερικους απο εδω μεσα,αλλωστε ειμαι ακομα 16 χρονων....απλα με τους ντουαλ δεν ειχα ασχοληθει κ ποτεκ ουτε περιμενα οτι καποια μερα θα μπορουσα να αποκτησω κατι τετοιο...οποτε δεν εδινα κ πολυ σημασια.....

Link to comment
Share on other sites

Ότι γράφω δεν το γράφω με πρόθεση να σε μειώσω ή τίποτα τέτοιο φυσικά!Φαντάζομαι το καταλαβαίνεις. Απλά το να πας σε σύστημα με 2 επεξεργαστές πιστεύω πως είναι κάτι που μπορεί να περιμένει.Έτσι κι αλλίως, ένα σύστημα με FX ΔΕΝ είναι ένα σύστημα για "απλούς χρήστες". Δεν είναι ένα mainstream προϊόν δηλαδή. Διάθεση να έχεις γιατί θα χρειαστείς αρκετό ψάξιμο για να τον αξιοποιήσεις στο έπακρο. Μετά απο μερικά χρόνια "πόρωσης" ακόμα θα σου δημιουργηθεί η ανάγκη να μάθεις και για τα dual συστήματα - έστω κι αν δεν έχεις τα χρήματα να αποκτήσεις κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Οκ man!καταλαβα την προθεση σου,κανενα προβλημα....απλα ειμαι σε ενα διλλειμα κ δεν ξερω τι να αποφασισω......!!!Ειναι αληθεια για τους dual οτι ο δευτερος επεξεργαστης χρησιμοποιητε ελαχιστες φορες κ στην πλειοψηφια τους τα προγραμματα δεν τον χρησιμοποιουν???

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unstoppable

Οταν μιλας με τοση σιγουρια καλο ειναι να το βασιζεις σε καποιο επισημο roadmap.

Ααααα?!!?Εδω κυκλoφορoυν ηδη κ συ μιλας ακομα για roadmap?

Σχετικο θρετ----> http://forums.extremeoverclocking.com/showthread.php?t=104495

Τιμουλες------> http://www.dealtime.com/dt-app/SE/KW-2000MHZ%20AMD%20ATHLON%2064%20MOBILE%203200+%2081.5W%20AMA3200BEX5AP/FD-0/linkin_id-3033365/NS-1/GS.html

Παρε κ roadmap που ζητησες......

roadmap11_06_03.gif

Στοχος το Odessa....

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι για τους πυρηνες φιλε....

τεσπα , τα διαγραματα αυτα αλλαζουνε οτι ωρα θελεις, μην σε απασχολει οτι μπορει να σταματησει καποτε το 754, μεχρι τοτε θα εχουν αλλαξει πολλα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jax7480

Γιαννη πιστευω να καταλαβαινεις οτι αυτο που λες δεν ΣΤΕΚΕΙ απολυτως πουθενα.

Ειδικα οταν επεξεργαστης γινεται discontinued ΤΟΤΕ ειναι που χανει το μεγαλυτερο μερος της αξιας του. Και οχι οσο ειναι στην αγορα. Θα τον κρατησει για συλλεκτικο κομματι....... γιατι απλα δεν θα μπορει να τον δωσει.

Ποσο κοσμο ξερεις εσυ που κρατησε ενα εξαρτημα μεχρι και που καταργηθηκε και μετα απλα του εμεινε γιατι δεν ειχε τι να το κανει ή που να το πουλησει?????

Οπως ειπες κι εσυ η πολιτικη της ειναι ξεκαθαρη. Το θεμα ειναι, ποιος ειπε οτι ειναι και σωστη?????

εγώ δεν είπα ότι είναι σωστή η πολιτική της.

Ευνοεί την πώληση του CPU μετά την διακοπή παραγωγής του (λόγω έκδοσης νεότερου modelου) γιατί

  • είναι 939 (οι 939 θα έχουν την μεγαλύτερη μακροζωία και θα φύγουν μόνο με την εδραίωση του 900)
  • έχει ξεκλείδωτα mutli προς τα πάνω και προς τα κάτω (ένας P4 ES χάνει εύκολα την αξία του?)
  • Mόνο οι FX στους 939 θα έχουν 1ΜΒ L2
  • δε λέω ότι θα το πουλήσει στην ίδια τιμή με το επόμενο modelo αλλά σίγουρα σε πολύ καλά λεφτά

Eπιπλέον
  • Φτηνές μνήμες (σε σχέση με ECC), με τα λεφτά που θα δώσει για ECC μπορεί να έχει της καλύτερες μνήμες DDR (για παράδειγμα 2x512 ΟCZ ΕΒ σε DC, με CPC1T δε θα παν άσχημα). καλύτερη απόδοση και ποιο ocable.
  • φτηνότερα mobos (ευκολότερη η αλλαγή τους) και μεγαλύτερη ποικιλία
  • πιο ευέλικτη ψύξη (1HSF ή ότι άλλο χρησιμοποιηθεί) λιγότερη φασαρία
  • Οι Opterons νομίζω δεν υποστηρίζουν C&Q.

Τώρα αν όλα αυτά δε συγκρίνονται σε τίποτα με την ευκολία που θα δώσουν 2 opterons με encode και 3D ταυτόχρονα δε ξέρω

Οκ man!καταλαβα την προθεση σου,κανενα προβλημα....απλα ειμαι σε ενα διλλειμα κ δεν ξερω τι να αποφασισω......!!!Ειναι αληθεια για τους dual οτι ο δευτερος επεξεργαστης χρησιμοποιητε ελαχιστες φορες κ στην πλειοψηφια τους τα προγραμματα δεν τον χρησιμοποιουν???

για να παίξουν οι Opts όπως πρέπει να παίξουν πρέπει να έχεις 1 μνήμη τουλάχιστον σε κάθε CPU. Δηλαδή θες οπωσδήποτε τουλάχιστον 2 sticks ECC.

Link to comment
Share on other sites

Στην ψυξη που λες τι σημαινουν τα αρχικα ΗSF??:o

To C&Q τι ειναι???:o

.....εχω μπερδευτει τελειως μα τελειως με ολα αυτα που εχω διαβασει για οπτερον κ fx απο εχθες το μεσημερι......κ γενικα για ολη την κατασταση....ειδα καπου αλλα δεν θυμαμαι που οτι σε overall αποδοση ο fx-53 βγαζει 102,5 κ ο 3700 που θα ερθει βγαζει 100(ελεχιστη διαφορα θα μου πειτε αλλα....ο 3700 στα ποσα θα ειναι default???)Επισης μηπως ξερεται κανενα thread που να συγκρινονται fx k opteron????

Link to comment
Share on other sites

HSF: HeatSink Fan, ψύκτρα/ανεμιστήρας.

C&Q, cool'n'quiet, αν διαβάσεις το review του lab θα καταλάβεις την λειτουργία του(περιληπτικά, όταν δεν χρησιμοποιείτε 100% ο επεξεργαστής, χαμηλώνει ο multi, άρα και η συχνότητα του επεξεργαστή άρα και η θερμοκρασία και μειώνονται και οι στροφές των ανεμιστήρων).

Σύγκριση fx και opteron δεν υπάρχει λόγος να γίνει, ίδιοι επεξεργαστές σε γενικές γραμμές, αλλά οι opteron υποστηρίζουν smp(συμμετρική πολυεπεξεργασία) δλδ μπορείς να έχεις 2, 4, 8, ....., σε μία μητρική.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.