Jump to content



ΒΟΗΘΕΙΑ!!! Restore με Ghost


morph

Recommended Posts

Εχω το Norton Ghost 2003. Είχα κάνει ένα image του δίσκου που έχει το σύστημα. Σήμερα πήγα να κάνω restore. Kanei restore αλλά όταν έρθει η ώρα για reboot, σταματά σαν να μην υπάρχει λειτουργικό στο HD.

ΤΟ κακό είναι οτι πριν κάνω το ρεστορ ξέ΄χασα να περάσω στο δίσκο κάποια αρχεία χρησιμότατα για την εργασία μου. Ξέρει κανείς τι μπορεί να γίνει ωστε να σωθούν έστω μόνο αυτά τα αρχεία?

Π.χ. θα μπορούσα να κάνω καθαρή εγκατάσταση του συστήματος και να "απεγκλοβίσω" τα αρχεία μου (data αρχεία, Illystrator, docs κλπ)

Παιδιά βάλτε ενα χεράκι για θα πάθω κρίση αμα χαθηκαν οριστικά!!!

Το φορματ-ρεστορ εγινε στο PC1

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Morph

Εχω το Norton Ghost 2003. Είχα κάνει ένα image του δίσκου που έχει το σύστημα. Σήμερα πήγα να κάνω restore. Kanei restore αλλά όταν έρθει η ώρα για reboot, σταματά σαν να μην υπάρχει λειτουργικό στο HD.

ΤΟ κακό είναι οτι πριν κάνω το ρεστορ ξέ΄χασα να περάσω στο δίσκο κάποια αρχεία χρησιμότατα για την εργασία μου. Ξέρει κανείς τι μπορεί να γίνει ωστε να σωθούν έστω μόνο αυτά τα αρχεία?

Π.χ. θα μπορούσα να κάνω καθαρή εγκατάσταση του συστήματος και να "απεγκλοβίσω" τα αρχεία μου (data αρχεία, Illystrator, docs κλπ)

Παιδιά βάλτε ενα χεράκι για θα πάθω κρίση αμα χαθηκαν οριστικά!!!

Το φορματ-ρεστορ εγινε στο PC1

Λογικό αυτό που λες. Δεν έχεις κάνει active το partition που είναι το λειτουργικό. Ο boot manager πως τα πάει;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kallileo

Οχι απλως αν πας τον σκληρο που εχει το image σε αλλο υπολογιστη και εγκαταστησεις το norotn για μπορεσεις να το ανοιξεις και να παρεις τα αρχεια που θες.

ΑΔΥΝΑΤΟΝ! έίναι σε raid 0 και δεν μπορώ να πάω και τους 2 σε άλλο υπολογιστή

Αρχική απάντηση από trendy

Δεν έχεις κάνει active το partition που είναι το λειτουργικό.

Δεν κατάλαβα! Δηλαδή πώς το κάνω active? Παρατηρώ οτι μετά το restor. υπάρχει ο virtual HD tou Ghost και ο δίσκος του συστήματος είναι D:

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί απλά να υπάρχει πρόβλημα του ghost με raid συστήματα? Πάντως αν τα αρχεία που θέλεις είναι μέσα στο image file τότε είσαι μια χαρά. Με το ghost explorer τα βρίσκεις μέσα στο image και τα παίρνεις. Και δεν χρειάζεται να πάς σε άλλον υπολογιστή. Απλά φτιάχνεις μια εγκατάσταση των windows και εγκαθιστάς το ghost. Ανοίγεις με τον ghost explorer το image και παίρνεις τα αρχεία.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Morph

Δεν κατάλαβα! Δηλαδή πώς το κάνω active? Παρατηρώ οτι μετά το restor. υπάρχει ο virtual HD tou Ghost και ο δίσκος του συστήματος είναι D:

Υπάρχει ένα πρόγραμμα για disk partinioning, που το όνομά του μου διαφεύγει (όχι το partition magic) ,που κάνει αυτό που σου λέω. Το ίδιο είχα πάθει και εγώ μετά από ένα restore από ghost. Βέβαια ο σκληρός ήταν ATA χωρίς raid, οπότε δεν τον κόβω ότι θα σου δουλέψει. Το πρόγραμμα μπορείς να το βρεις στο Hiren's Boot CD.

Link to comment
Share on other sites

Οταν πάω να το ανοίξω μου βγάζει:

An NTFS partition is spanned over 2 segments of the image. Unless all segments are available at once this may lead to excessive disk swapping. Do you wish to load this partition?"

Μπορεί να είναι αυτό το πρόβλημα, οτι είναι σε RAID 0. Λογικά, όμως δεν θα έπρεπε διότι το να μην μπουτάρει ΜΕΤΑ το ρεστορ δεν έχει σχέση με το αρχικό image file.

Πάντως με το ghost explorer γλίτωσα τα αρχεία μου! Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το μήνυμα στο βγάζει διότι το image ξεφεύγει από τα όρια των 2GBytes. Θα υπάρχει πέρα από το .gho αρχείο και άλλο/άλλα με κατάληξη .ghs. Αν ΟΛΑ τα αρχεία είναι στον ίοδιο φάκελο προχωράς κανονικά. Αν τα έσβησες.....δεν ξέρω σε ποιο βαθμό την πάτησες. Εννοείται ότι τα χρειάζεσαι ΟΛΑ και κατά την επαναφορά του partition. Μήπως εκεί την πάτησες?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.