Jump to content



HTPC: Όταν ο ρεβιζιονισμός συναντά τον ρεφορμισμό και συνάδουν για laptop


Jaco

Recommended Posts

  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply
Γιατί αν θελήσεις να βάλεις ένα παιχνιδάκι να χαχανέψεις με τη παρέα μπορεί να σε αφήσει ξεκρέμαστο.

Καλύτερα ένα λίγο πιο δυνατό σύστημα.

Όι διαφορές στην κατανάλωση είναι μικρές

10-12 watt EEE 901

30-45 fujitsu λαπτοπ με celeron αρχαίος

Ναι οκ αν μπαίνει στη μέση το παιχνίδι, μακρυά και τρέχοντας μάλιστα από Atom.

Έχεις μετρήσει κατανάλωση...?

Αύριο, θα μετρήσω καταναλώσεις και από laptop για να έχω πραγματική ένδειξη...

12w idle/downloading, 19w σε αναπαραγωγή ταινίας, 31w σε full load με ένα μπιρμπιτσόλι των 10ευρώ, οπότε βάλε ένα +-15% για να είμαστε μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Έπεσε και το μάτι μου στο Vision 3D της Asrock...

Είναι τουμπανάκι, αλλά ακόμα ακριβό στο Ελλάντα...

Εχει και η dell ένα τέτοιο με PHENOM MOBILE. Το είχε και σε προσφορά το multirama στα 480€ αν θυμάμαι καλά.

Tώρα το βλέπω παρακάτω αλλά είναι ακριβό νομίζω ... Χίλις φορές καλύτερο ένα Llano 3410mx laptop και φτηνότερο.

Dell Inspiron Zino HD 410 (P560) | Skroutz.gr

Link to comment
Share on other sites

Εχει και η dell ένα τέτοιο με PHENOM MOBILE. Το είχε και σε προσφορά το multirama στα 480 αν θυμάμαι καλά.

Tώρα το βλέπω παρακάτω αλλά είναι ακριβό νομίζω ... Χίλις φορές καλύτερο ένα Llano 3410mx laptop και φτηνότερο.

Dell Inspiron Zino HD 410 (P560) | Skroutz.gr

και εδώ στα 600 [ame]http://www.amazon.co.uk/exec/obidos/ASIN/b004vrkpvc/geizhals07-21/ref=nosim?m=A3P5ROKL5A1OLE[/ame], υπάρχει και 200Ε φθηνότερο με άλλο cpu, P540 αντί για Ρ560 [ame=http://www.skroutz.gr/s/295750/Dell-Inspiron-Zino-HD-P540.html]Dell Inspiron Zino HD P540 | Skroutz.gr[/ame]
Link to comment
Share on other sites

Έχω βρει και αυτό... είναι laptop με τον p8800, ο οποίος είναι μια κατηγορία πάνω από atom κλπ και έχει και 4 usb (αντί 3 που έχουν τα laptop συνήθως), hdmi που το θέλω για τον ήχο και την 4650 που παίζει άνετα 1080p... επίσης 4GB μνήμη και 500άρι σκληρό... ψήνομαι...

το μόνο που με ανησυχεί είναι ο θόρυβος, αλλά δεν έχω βρει κάποιο review γι' αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με πρόσφατες έρευνες του ινστιτούτου "HTPC που να καίει λίγο, να είναι 24/7 ανοιχτό, να μην μασάει στο multitasking και να έχει αρκετά Ι/Ο", καταδεικνύεται και αποδεικνύεται πως την αγορά την έχουν μοιράσει και την έχουν φτιάξει με τέτοιο τρόπο ώστε οι κερατάδες να σε οδηγούν ακριβώς στα προϊόντα που θέλουν αυτοί... Και ολοκληρώνω παραθέτοντας τα παρακάτω ευρήματα του ινστιτούτου...

Υπάρχουν low power επεξεργαστές οι οποίοι ενώ έχουν παραπλήσιες δυνατότητες με τους desktop, η πώληση τους γίνεται (έμμεσα, λόγο της ελάχιστης ποσότητας και του συντελεστή MOQ/τιμή) μόνο σε κατασκευαστές laptop...
Το ινστιτούτο θέλει να πει ότι υπάρχουν επεξεργαστές με TDP 17W παρακαλώ, όπως ο i7-2677, i7-2657, i5-2557 και με TDP 35W όπως ο i7-2620M, i7-2540M, i5-2520M, i5-2410/5M ή ο i7-2920XM(55W) ή ο i7-2820QM(45W) οι οποίοι σε επιδόσεις είναι παραπλήσιοι ή ακόμα και καλύτεροι ενός επεξεργαστή desktop πχ i7-920... (όπως παρατηρήσατε η amd απλά δεν υπάρχει σε αυτή την κατηγορία)...

Το πρόβλημα τώρα είναι αν θέλει κάποιος να φτιάξει desktop σύστημα με αυτόν τον επεξεργαστή... πρώτον δεν θα τον βρει, δεύτερον αν τον βρει θα τον βρει σε αρκετά υψηλότερη τιμή από την προτεινόμενη και τρίτον θα δυσκολευτεί πολύ να βρει motherboard το οποίο να δέχεται τέτοιον επεξεργαστή και το οποίο θα είναι αρκετά ακριβότερο από ένα αντίστοιχο desktop motherboard...

Από τους παραπάνω επεξεργαστές ένας πολύ αξιόλογος σε επιδόσεις/κατανάλωση/τιμή είναι ο i5-2520M, τον οποίο μπορείς κανείς να βρει στο e-bay ES (engineering samples) με $149 ή QS (Qualification samples) με $219... Το ρίσκο του να πάρει κανείς τον ES είναι άγνωστο και δεν ξέρω τι επίπτωση έχεις στις επιδόσεις ή αν έχει bugs...

Αντίστοιχα το μοναδικό motherboard το οποίο βρήκα που να υποστηρίζει τέτοιους επεξεργαστές είναι ένα της Jetway το οποίο είναι το NC9B-HM67 και το οποίο από γερμαναράδικο μαγαζί το βρήκα στα 193€... :bad:

Επομένως για τους λάτρες τις περιπέτειας μιλάμε για 298€ (με τον ES) και για τους εγκρατείς για 347€ (για τον QS)...

Ένα το κρατούμενο...

To ινστιτούτο στην μελέτη του, συνεχίζει λέγοντας

Το κόστος απόκτησης τέτοιου εξοπλισμού σε συνάρτηση με την μείωση την οποία επωφελείται ο καταναλωτής στο ενεργειακό του τιμολόγιο, είναι δυσανάλογα μεγαλύτερο από το όφελος που θα είχε αν χρησιμοποιούσε κάποιο desktop
Με αυτό εννοούν το εξής...

Έστω ότι ο μέγιστος χρόνος λειτουργίας είναι ο χρόνος της εγγύησης, γιατί αυτός μας εξασφαλίζει με σιγουριά ότι το προϊόν θα δουλεύει, ανεξάρτητα με το αν το αλλάξουμε νωρίτερα ή δουλεύει για πολλά χρόνια απροβλημάτιστα... αυτός ο χρόνος είναι πχ 2 χρόνια...

Η μέση κατανάλωση του 2520Μ, που υπολογίζω χονδρικά για την χρήση που θα του κάνω, μέσα στην ημέρα μαζί με το mobo είναι γύρω στα 20W, δηλαδή 20Wh, οπότε μέσα στην ημέρα 480Wh, την διμηνία 28,8KWh και τον χρόνο 175,2ΚWh...

Από την άλλη η κατανάλωση ενός καλού mobo το οποίο δεν καίει πολύ όπως το DH67BL της Intel μαζί με έναν i5-2400 είναι 28W idle οπότε ας πούμε μέση τιμή 50W (στην χειρότερη), δηλαδή διπλάσια, οπότε οι προηγούμενοι αριθμοί σχεδόν διπλασιάζονται οπότε στον χρόνο η κατανάλωση είναι 438ΚWh...

To μέσο κόστος της KWh είναι 0.07€/ΚWh, οπότε για την πρώτη περίπτωση το κόστος είναι 12,26€ και για την δεύτερη 30,66... οπότε μιλάμε για μια διαφορά 18,4€ τον χρόνο, άρα αν ο ελάχιστος χρόνος είναι λόγο εγγύησης είναι 2 χρόνια τότε μιλάμε για διαφορά 36,8€...

Το κόστος ενός i5-2400 μαζί με το DH67BL είναι 260€ σε αντίθεση με τα 298€ (ES) και 347€ (QS), οπότε η διαφορά τιμής είναι 38€ και 87€... Επομένως ακόμα και στην διετία δεν υπάρχει όφελος για ένα low power σύστημα με επεξεργαστή laptop... Το όφελος ξεκινά μετά τον 2ο ή 4ο χρόνο λειτουργίας του συστήματος...

Επομένως, βλέπω τελικά την επιλογή desktop να κερδίζει σημαντικά έδαφος...

Δυστυχώς... :weep:

Εδιτ: Μη με φάτε για το TDP, το ξέρω ότι δεν είναι κατανάλωση, αλλά θεωρώ προσεγγιστικά ότι είναι ανάλογο με την κατανάλωση του επεξεργαστή, αφού μιλάμε για επεξεργαστές της ίδιας γενιάς...

Link to comment
Share on other sites

Η έρευνα αυτή πρέπει να έχει βγει πριν κυκλοφορήσουν τα Llano τα οποία έχουν την ίδια συνολική απόδοση προς κατανάλωση σαν chip με τα αντίστοιχα mobile sandy, μόνο που δίνουν μεγαλύτερο βάρος στον τομέα της IGP .

Πιστεύω πως για ένα HTPC είναι πολύ πιο σημαντικό το κομμάτι της κάρτας γραφικών, ειδικά όταν δουλεύεις με IGP και θες να τρέξεις που και που και κανένα παιχνιδάκι .....

Το ίδιο πάνω κάτω πράγμα ισχύει και στην desktop αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω πως οι HD 6550/30D (των δυο desktop Llano) ειναι too much μονο για ταινιες. Ακομα και η HD 6310 (του Zacate E-350) ειναι υπερκομπλε για αυτη τη δουλεια (μιλαω παντα για 1080p). Βεβαια αν μπουν φιλτρα αλλαζει το θεμα, οποτε σιγουρα θα θελει κατι δυνατοτερο.

Μικροι, desktop, Llano ομως (με 45-65W) δεν εχουν βγει στην αγορα, οποτε...? Τωρα για τους mobile Llano, πρεπει να παρει 15+ ιντσες laptop, τα οποια ξεφευγουν σε budget για HTPC χρηση...

Οι λυσεις μαλλον ειναι περιορισμενες:

1)Zacate=ελαχιστος κοστος, οκ αποδοση για all-around χρηση

2)Core iX=μεγαλο κοστος, καλυπτει καθε τομεα και με το παραπανω

3)Llano=στο κοστος καπου αναμεσα, με μεγαλυτερη καταναλωση ομως (ισως και θορυβο)

ΥΓ: Θα προτεινα (για ακομα μια φορα) την αποφυγη των Atom...

Link to comment
Share on other sites

Οι Llano τελικά είναι ένα περίεργο πράγμα... έτσι όπως τους βλέπω είναι αν θες να έχεις ένα μηχανάκι με μικρό κόστος, στο οποίο θα παίζεις και κανά παιχνίδι που και που, αλλά χωρίς να έχεις και ιδιαίτερες απαιτήσεις, ούτε από άποψη γραφικών αλλά ούτε και από άποψη επεξεργαστικής ισχύος...

τέλος πάντων, εμένα δεν μου κάνει γιατί θέλω κυρίως επεξεργαστική ισχύ με το δυνατόν χαμηλή κατανάλωση και μου αρκεί να παίζει 1080p χωρίς κανένα πρόβλημα...

Τους atom δεν τους εμπιστεύομαι στο multi-threading, ο i3 δεν έχει turbo-boost το οποίο πιστεύω συνολικά βοηθάει στην χαμηλότερη κατανάλωση, οι amd γενικά δεν χωράνε στην εφαρμογή και το κόστος αν είναι 50-60 ευρώ διαφορά με έναν intel, δεν είναι τόσο τραγικό...

Link to comment
Share on other sites

Μη σε απασχολει το Turbo Boost, ειναι μονο για προς τα πανω (overclocking) και προσωπικα το θεωρω αχρηστο (και το εχω στο off). Οι συχνοτητες που παιζουν πλεον οι επεξεργαστες ειναι αρκετες για τα παντα.

Τωρα βεβαια δεν ξερω κατα ποσο δεν θα σε καλυψει ο Llano, αν θες να το ψαξεις στην εφαρμογη που θες να χρησιμοποιησεις, βρες Reviews/σχολια κλπ των Athlon II X4 (εκει κυμαινονται οι επιδοσεις του). Aν "επιμενεις" σε Intel, ενας Core i3 2100T (35W) μαζι με μια H61 μητρικη (50-60€) δεν νομιζω να σε απογοητευσουν...

ΥΓ: Εξω μπορεις να ψαξεις και τους Core i3 2390T (35W) και Core i5 2500T (45W).

Link to comment
Share on other sites

η οθόνη που θα είναι πάντα ανοιχτή ή κλειστή δεν σε ενοχλεί στο laptop?

κατα τα άλλα,μια πρόστυχη ερώτηση, τι άλλη δουλειά μπορεί να θέλεις απο ένα μηχανάκι που κάθεται στο ράφι απέναντι από τη συμπεθέρα που ανυποψίαστη ήρθε για καφέ???

ρίξε κανα σενάριο....

edit:ignore me είχα διαβάσει μια σελίδα από τις τρεις

Link to comment
Share on other sites

@jax7480, τον i5-2400S τον έχουν 20+€ ακριβότερο από τον 2400 (στο skroutz)... Είναι ρυθμισμένη η αγορά με τέτοιο τρόπο που, η χαμηλή κατανάλωση συ συνδυασμό με την καλή απόδοση να είναι (χωρίς λόγο) ακριβότερη... το θεωρούν σαν πολυτέλεια ένα πράγμα...

@DarkSaga, την οθόνη θα την είχα μόνιμα κλειστή, οπότε αυτόματα (σε όσα laptop έχω δει), αν έχεις συνδέσει κάποιο vga καλώδιο γυρνάει στην native ανάλυση στην εξωτερική οθόνη... Αρχικά σκόπευα να είναι μόνο htpc, αλλά τελικά σκέφτομαι να μεταφέρω τον server για τον αυτοματισμό του σπιτιού στο htpc, έτσι ώστε να λειτουργούν λιγότεροι υπολογιστές στο σπίτι... σε κανονική λειτουργία ο επεξεργαστής είναι idle, αλλά πολλές φορές κάνει peaks τα οποία καθυστερούν την λειτουργία του σπιτιού... όσα περισσότερα γκάζια έχεις εκείνη την στιγμή, τόσο μικρότερες οι καθυστερήσεις στην λειτουργία του αυτοματισμού... επίσης τρέχουν κάμποσα services, πολλά sockets, βάση δεδομένων (όχι όμως με πολλά transactions, άντε να φτάσουν τα 50-80 ταυτόχρονα), πρέπει να τρέχει μόνιμα jdownloader (:p), να παίζει audio/video και να είναι και media server για τους υπόλοιπους υπολογιστές...

@z3et, είχα κοιτάξει και για i3, συγκεκριμένα τον i3-2100 o οποίος είναι στα 65W TDP σε αντίθεση με τον 2400 που είναι στα 95W TDP, αλλά είδα και αυτό... αν δεις με το DH67BL (το οποίο είναι το mobo με την χαμηλότερη κατανάλωση που έχω βρει), ο 2100 σε idle είναι στα 17W και σε H264/MKV στα 22W, ενώ ο 2500Κ (παρόμοια και ο 2400) στα 16W και 23W αντίστοιχα... δηλαδή 1W διαφορά, αλλά στην δεύτερη περίπτωση έχεις περισσότερα γκάζια όταν τα χρειαστείς...

Όσο για το turbo boost το είχα δει να δουλεύει στον 860 ενός φίλου, τον οποίο τον είχαμε ξεπατώσει με διάφορα τεστ τρέχοντας ταυτόχρονα ένα monitor για την συχνότητα από τα cores του και αυτό που αποκόμισα είναι ότι δουλεύει πολύ καλά και σου δίνει τα γκάζια όποτε τα χρειάζεσαι. Επίσης αν έχεις και ενεργοποιημένη την δυνατότητα να κάνει μόνος του underclock όταν είναι idle, τότε ρίχνει ακόμα πιο πολύ την κατανάλωση και πιάνει φουλ γκάζια όταν πρέπει...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λοιπόν έχω καταλήξει σε κάτι τέτοιο... η αλήθεια είναι ότι δεν αφιέρωσα χρόνο στο να καταλήξω κάπου, αλλά το έκανα σβέλτα μιας και δεν προλαβαίνω να ασχοληθώ...

Είναι μόνο για ταινίες, μουσική, mysql, apache, Qt και να τρέχει 24/7 με χαμηλή κατανάλωση, επίσης θα συνδέεται μόνο στην τηλεόραση με hdmi και στον ενισχυτή με optical... το mobo με τον επεξεργαστή, έχουν περί τα 25W κατανάλωση σε idle...

Τι λέτε προχωράω ή βγήκε κάτι καλύτερο/φθηνότερο...?

NOX Media II Black

Intel DH67BL [bOXDH67BLB3]

Intel Core i3-2125 [bX80623I32125]

Kingston 4GB HyperX blu 1600MHz CL9 (Kit of 2) [KHX1600C9D3B1K2/4GX]

Corsair Builder Series CX500 V2 [CMPSU-500CXV2]

Western Digital 1TB Caviar Green SATA III [WD10EARX]

Τιμή 455€ με την φάπα...

Επίσης η stock ψήκτρα στους συγκεκριμένους box, κάνει θόρυβο και πρέπει να κοιτάξω για κάτι άλλο ή είναι ήσυχη...?

Η μνήμη μπορεί να γίνει και 2GB και το τροφοδοτικό μπορεί να είναι φθηνότερο αρκεί να είναι παντελώς αθόρυβο...

Βασικά όλα συζητήσιμα είναι αρκεί να έχει καλές επιδόσεις και χαμηλή κατανάλωση

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.