Jump to content



HTPC: Όταν ο ρεβιζιονισμός συναντά τον ρεφορμισμό και συνάδουν για laptop


Jaco

Recommended Posts

  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply

Σωστός, που ρωτάς τι θα ήθελα να είναι...

Αυτό που θα βρίσκεται δίπλα του θα είναι αυτό...

SR5004-front.jpg

Οπότε ή θα πρέπει να είναι κάτι παρόμοιο, η θα γίνει μια κατασκευή να μπει το laptop από κάτω σε άλλο διαμέρισμα, ώστε να μην είναι δίπλα και φαίνεται άσχημο...

Link to comment
Share on other sites

Σωστός, που ρωτάς τι θα ήθελα να είναι...

Αυτό που θα βρίσκεται δίπλα του θα είναι αυτό...

SR5004-front.jpg

Οπότε ή θα πρέπει να είναι κάτι παρόμοιο, η θα γίνει μια κατασκευή να μπει το laptop από κάτω σε άλλο διαμέρισμα, ώστε να μην είναι δίπλα και φαίνεται άσχημο...

Aν και λιγο ακριβουτσικο γιατι δεν κοιτας σε κατι τετοιο? CASE :: Techsolo TC-380 Media Center Case no PSU Black - Visionstudio.gr

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι να αποφασίσεις για αρχη αν θα πας τελικά σε λαπτοπ ή σε desktop.

Αν αποφασίσεις, μετά πρέπει να πάρεις την απόφαση πόσο θα ξηλωθείς.

Λογικά κάτι τέτοιο σου αρέσει... (ασχέτως τιμής)

Caseking.de » Gehδuse » Zalman » Zalman HD160 HTPC Case PLUS - black

Link to comment
Share on other sites

Laptop και ένα docking station

Τι είπες τώρα... δεν το είχα σκεφτεί αυτό... όντως ένα κούμπωμα ξεκούμπωμα και δεν χρειάζεται ούτε να βγάλεις καλώδια, ούτε τίποτα...

Aν και λιγο ακριβουτσικο γιατι δεν κοιτας σε κατι τετοιο? CASE :: Techsolo TC-380 Media Center Case no PSU Black - Visionstudio.gr

Δεν το παίζω περίεργος (ναι εντάξει είμαι, αλλά την συγκεκριμένη περίπτωση την αντιμετωπίζω ορθολογικά), αλλά πραγματικά με χαλάνε πολύ στην εμφάνιση αυτά τα κουτιά... μου δίνουν την αίσθηση ότι αυτοί που το σχεδίασαν ήταν πολύ κοντά στο να φτιάξουν ένα καλό κουτί, αλλά για κάποιο λόγο την τελευταία στιγμή το μετάνιωσαν και του χάλασαν την εμφάνιση... δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός...

@jax7480, το έπιασες το στυλ...

Link to comment
Share on other sites

Απο θέμα αξιοπιστίας υπάρχουν λάπτοπ που σε αφήνουν έκπληκτο.

Το πρόβλημα είναι να πετύχεις το μοντέλο.

Fujitsu-Siemens δουλεύει τώρα 4-5 χρόνια HEAVY DUTΥ αρχικά 24/7 στην Αγγλία για κατέβασμα. Μετά για 3 χρόνια σε ξενοδοχείο να παίζει μουσική όλη μέρα μέσα στην αλμύρα/μπύρες/φαγητά κλπ. Τέλος με εξωτερική οθόνη γιατί κάτι χάλασε και δεν πληρώνω ευρώ να το φτιάξω, δουλεύει σαν ιντερνετ γωνία στο πατρικό.

Στα τόσα χρόνια έχω αλλάξει 1 φορά ένα σκληρό γιατί του άλλαξα τα φώτα 24/7 κατέβασμα με emule στην Αγγλία όταν πρωτο-είχα δεί >512kbps!

Όπως και το λάπτοπ της κοπέλας μου HP 530 έχει δουλέψει πάρα πολλές ώρες, έχει ραγίσει σε δύο σημεία απο τις τούμπες και ακόμα δουλεύει μια χαρά.

Καινούργιο i3 λάπτοπ της ΗΡ χάλασε στο τρίμηνο με καμένη οθόνη (έτυχε ελπίζω).

Προσωπικά ψηφίζω HTPC αν έχεις το χρόνο να ασχοληθείς και σου αρέσει η διαδικασία.

Αλλιώς laptop είναι πιο σοφή κίνηση με βάση χρόνο/χρήμα/αξιοπιστία (του κοτσάρεις και επέκταση εγγύησης και δεν ασχολείσαι για >3 χρόνια).

Αντικειμενικά λαπτοπ, υποκειμενικά custom htpc :confused:

Ελπίζω να σε μπέρδεψα :tomato:

Προσθήκη:

Θα μου άρεσε ένα έτοιμο shuttle με desktop/laptop cpu (όχι ατομ/ιον)

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια γιατί όχι Atom/ION για multimedia; Δε καίει τίποτα και παίζει τα πάντα.

Γιατί αν θελήσεις να βάλεις ένα παιχνιδάκι να χαχανέψεις με τη παρέα μπορεί να σε αφήσει ξεκρέμαστο.

Καλύτερα ένα λίγο πιο δυνατό σύστημα.

Όι διαφορές στην κατανάλωση είναι μικρές

10-12 watt EEE 901

30-45 fujitsu λαπτοπ με celeron αρχαίος

Link to comment
Share on other sites

Αντί να πας σε intel atom , αν τελικά στραφείς προς τέτοιες λύσεις κoίτα και το παρακάτω.

Είναι πολύ πιο δυνατό, καταναλώνει λιγότερο από οτιδήποτε και κάνει 100% για αυτή την δουλειά !!

Foxconn NT-A3500 AMD E-350 Fusion APU Mini-PC HTPC Barebone Kit

Foxconn nT-A3500 AMD E-350 Fusion APU Mini-PC HTPC Barebone Kit

Foxconn Netbox NT-A3500 Review - Page 1/7 | techPowerUp

Link to comment
Share on other sites

^ Τιμή όμως...? Φαίνεται πολύ ακριβό εργαλείο...

με τα τωρινα δεδομένα το hardware που έχει μέσα είναι ισάξιο του κουτιου.......περίπου στα 200€ το είχα πάρει από παληκάρι στις αγγελίες!......

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια γιατί όχι Atom/ION για multimedia; Δε καίει τίποτα και παίζει τα πάντα.

:coax:

Βασικά το θέλω να τρέχει πολλά queries σε βάσεις δεδομένων και να έχει κάμποσα sockets ανοιχτά ταυτόχρονα... θα μου πεις ο atom ρε μεγάλε δεν μπορεί δηλαδή...? Ναι, μάλλον μπορεί, μην με συνεπαίρνει και μένα το "the latest, the greatest"... Επειδή έχω έναν atom σε mini-itx στην καβάτζα, τον οποίο προόριζα για wifi backbone, θα κάτσω το ΣΚ να τον τεστάρω και αν δω ότι είναι σχετικά χαλαρός σε σχέση με το φορτίο που θα του βάλω, τότε ναι θα πρέπει να είναι υποψήφιος... και μάλιστα θα γίνει και φαβορί (μετά το laptop), λόγο τιμής...

Έχεις μετρήσει κατανάλωση...?

Αύριο, θα μετρήσω καταναλώσεις και από laptop για να έχω πραγματική ένδειξη...

Link to comment
Share on other sites

SilverStone Technology Co., Ltd.

και αυτό φαίνεται ακριβό εργαλείο αλλά ταιριάζει γάντι i believe...

Δύσκολα θα έδινα πολλά λεφτά για ένα κουτί... δηλαδή 100-120 ευρώ αν τα έδινα, θα τα θεωρούσα πολλά λεφτά, όταν έχω πάρει τον ενισχυτή 400 που έχει μέσα παπάδες και το κουτί...

Λοιπόν πέρασα μια βόλτα εψές από πλαίσιο και το γύρισα όλο, από το πάρκινγκ μέχρι την ταράτσα για να δω κουτιά και laptop και πέτυχα στο stock house αυτό το origen... Δεν ξέρω αν ήταν το ίδιο, αλλά έμοιαζε... Στην πραγματικότητα είναι πολύ πιο άσχημο απ' ότι φαίνεται στην φωτογραφία (το οποίο είναι το ίδιο άσχημο)... Απορώ πως κάποτε τα είχε τόσο ακριβά το Π...

Υπάρχουν ωραία και μαμάτα κουτιά, αλλά ξέρω γω... 200-250 ευρώ έτσι και τα δώσω για κουτί, θα το κοιτάω και θα μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι... ένα με ~120 της silverstone που είδα, τρωγόταν, αλλά πάλι του έλειπε κάτι...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.