Jump to content



HTPC: Όταν ο ρεβιζιονισμός συναντά τον ρεφορμισμό και συνάδουν για laptop


Jaco

Recommended Posts

1. Το 89.3% από εσάς είδαν το θρέντ λόγο τίτλου...

2. Μέτα από πολύ πονοκέφαλο και φαγούρα στην τσέπη τον τελευταίο καιρό για ένα HTPC και πολύ ψάξιμο, κατέληξα στο εξής συμπέρασμα... Καλύτερα ένα laptop για HTPC απ' ότι να φτιάξεις ένα... Μικρότερο κόστος, μικρότερη κατανάλωση, φορητότητα, αθόρυβο, έχει hdmi/vga/usb/hd audio κλπ, έχουν πλέον κάρτες γραφικών που υποστηρίζουν X/H264, κάνουν και για κατεβαστήρια, έχουν μικρό όγκο και χωράνε άνετα στο έπιπλον της τελεόρασης, έχουν μεγάλους δίσκους πια (>=500GB), και να πέσει το ρεύμα έχει μπαταρία και δεν χρειάζεσαι ups κλπ κλπ...

Επειδή ψήνομαι πολύ τελικό για κάτι τέτοιο, αλλά πάνω στην αναμπουμπούλα πολλές φορές δεν βλέπουμε κάποια αρνητικά, μπορεί κάποιος να με πείσει ότι δεν πρέπει να πάρω laptop, αλλά να φτιάξω htpc...?

- πρέπει να παίζει 24/7 (το θέλω και για άλλες δουλειές)

- να είναι αθόρυβο

- δεν θέλω να δώσω πολλά λεφτά

- να παίζει τα πάντα από multimedia

Απ' ότι είδα εν καιρό θα εμφανιστούν και laptop με AMD A6/A8...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply

Να περιμένεις αυτά. Διαφορετικά αν πάρεις κάνα μπράζος με καλό δίσκο και μνήμες παίζει ακόμα και bluray 3d.

EDIT: υπόψιν καλό το 3d αλλά και οι δύο εταιρίες έχουν πρόβλημα με συμβατότητα στα γυαλια.

Link to comment
Share on other sites

Καλά ακούγεται αλλά...

Άμα δεν έχεις media server, 500-1000mb δε φτάνουν για βύσινο. Και το να αρχίσεις να κοτσάρεις usb δίσκους δεν είναι το ότι καλύτερο.

Θα έχεις πρόβλημα με θερμοκρασίες. 100%. Και άμα είναι και ψιλοκλειστό το σύνθετο της τηλεόρασης κλαφτα.

Προσωπικά δεν θα εμπιστευόμουν λαπτοπ για 24/7 ή έστω πολλές ώρες την ημέρα.

Με 4-5 κατοστάρικα φτιάχνεις htpc που θα πατάει οποιοδήποτε λαπτοπ, με θερμοκρασίες που δε θα περνάνει πάνω απο 10 βαθμούς την ambient και τελείως αθόρυβα. Το πιο δύσκολο κομμάτι είναι να βρεις ένα σοβαρό κουτί στην Ελλάδα.

a8 3850+Socket FM1+4gb ddr3 280e, 2tb δίσκο 90e, κάνα ημισοβαρό psu κάνα 60ρι, ανεμιστήρες,ψύκτρες και κουτί κάνα 120ρι, 550 στο σύνολο.

και ναι είδα το thread εξ'αιτίας του τίτλου :p

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις λίγο υπομονή θα καταλάβεις γιατί σου λέω να περιμένεις λίγο για A6-A8 ;)

Laptop με A6 υπάρχουν είδη στην ελληνική αγορά!

Παρακάτω τα μοντέλα .

HP PAVILION DV6-6100EV - (LS368EA)

http://www.shop13.gr/hp-pavilion-dv6-6100ev-ls368ea-p-94790.html

Εκεί που αναφέρει κάρτα γραφικών AMD Radeon HD6755G2 είναι η ονομασία του HYBRID CROSSFIRE των ΙGP (6420G) + 6750Μ 1GB

HP Pavilion dv6-6102sa

http://www.bestdeals.gr/index.php?target=products&product_id=34412

Πάντως φτιάχνεις φτηνότερο HTPC με A8/A6 DESKTOP το οποίο είναι και γρηγόροτερο.

Μια μητρική ΜΙΝΙ-ΙΤΧ θες και είσαι κομπλε .

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που με ανησυχεί για την θερμοκρασία είναι ο θόρυβος από τον ανεμιστήρα του laptop... το έπιπλο είναι ανοιχτό μπρος πίσω (δεν μ' αρέσουν τα κλειστά) οπότε θα υπάρχει ροή αέρα... πέρασα μια βόλτα και από ένα γνωστό κομπιουτεράδικο κυρίως για να δω το θέμα της θερμοκρασίας και το θορύβου, για τον θόρυβο δεν κατάφερα πολλά γιατί η στάθμη του όχλου ήταν μεγαλύτερη, αλλά με την αφή βρήκα κάμποσα δροσερά laptop παρόλο που έπαιζαν κάποιο hi-def trailer...

Link to comment
Share on other sites

+φωνω απολυτα με Volrath!

και ειδικα σε αυτο

δεν θα εμπιστευόμουν λαπτοπ για 24/7 ή έστω πολλές ώρες την ημέρα.

τα λαπτοπ ειναι για αλλες δουλειες

για τη χρηση που 8ες εσυ ενα HTPC ειναι οτι πρεπει....και μπορεις να το κανεις και εντελος αθορυβο

βασικα οτι γουσταρδεις μπορεις να κανεις. απο αναβαθμισεις, μοντες, βαλε βγαλε σκλυρους κλπ κλπ πολυ πιο ευκολα

απο οτι στο λαπτοπ

το λαπτοπ σε περιοριζει παρα πολυ

Link to comment
Share on other sites

Αμα παρεις λαπιτοπ παρε μια βαση με μεγάλο φουρφουρι να εχεις το κεφάλι σου ησυχο αν ο θορυβος προκύψει να είναι ενοχλητικός ή οι θερμοκρασίες υψηλές.

Φανταζομαι δεν θα εχεις θεμα με την ομορφια

Link to comment
Share on other sites

Kάτι σαν το παρακάτω θα σε ενδιέφερε ?

Thermaltake Element Q (200Watt psu πρέπει να φτάνει)

Thermaltake Element Q | Skroutz.gr

ή

Enermax Laguna (300Watt)

Enermax Laguna | Skroutz.gr

ή

OEM Mini ATX 275W

OEM Mini ATX 275W | Skroutz.gr

AMD A6-3650 2.6 GHz Quad Core Socket FM1 100W Box (AD3650WNGXBOX)

PROCESSOR :: AMD A6-3650 2.6 GHz Quad Core Socket FM1 100W Box (AD3650WNGXBOX) - Visionstudio.gr

ή

AMD A8-3850 2.9 GHz Quad Core Socket FM1 100W Box (AD3850WNGXBOX)

PROCESSOR :: AMD A8-3850 2.9 GHz Quad Core Socket FM1 100W Box (AD3850WNGXBOX) - Visionstudio.gr

ASROCK A75 M-ITX (πες γύρω στα 70€ . Ακουσα πως από μέρα σε μέρα θα εμφανιστεί και αυτή και οι asus.

ASRock > Products > A75M-ITX

Corsair CMX4GX3M2B2000C9 4GB (υψηλά χρονισμένες γιατί της χρειάζεται η ΙGP. Κανονικά θες 1866άρες αλλά είναι ακριβότερες ...... Αυτές σίγουρα θα παίζουν στα 1866 και με χαμηλότερ timongs)

Corsair CMX4GX3M2B2000C9 4GB | Skroutz.gr

Samsung 1TB SpinPoint F3 HD103SJ SATA II 7200rpm 32MB

HDD :: Samsung 1TB SpinPoint F3 HD103SJ SATA II 7200rpm 32MB - Visionstudio.gr

Samsung DVD±RW SH-222AB Dual Layer SATA Black Bulk

CD/DVD-RW :: Samsung DVD±RW SH-222AB Dual Layer SATA Black Bulk - Visionstudio.gr

ψύκτρα για να είσαι αθόρυβος χαμηλού προφίλ

Scythe Big Shuriken SCBSK-1000 CPU Cooler

eworld.com.gr Ο κόσμος της Πληροφορικής

ή

Scythe Kozuti SCKZT-1000 Low Profile CPU Cooler

eworld.com.gr Ο κόσμος της Πληροφορικής

Τέλος ένα ups κοντά στα 400Va με 50€ περίπου και είσαι κομπλέ και με πολύ καλύτερες επιδόσεις και από laptop.

---------------------------------------------------------------------

Σύνολο: 440-460 ανάλογα την APU που θα διαλέξεις !

Τέλος να σου πω πως αν θελήσεις να παίζεις με DXVA καταναλώνεις περισσότερο από το να ρίξεις το φορτίο στην CPU. Και οι σημερινές cpus, αυτές, αντέχουν άνετα.

Link to comment
Share on other sites

Corsair CMX4GX3M2B2000C9 4GB (υψηλά χρονισμένες γιατί της χρειάζεται η ΙGP. Κανονικά θες 1866άρες αλλά είναι ακριβότερες ...... Αυτές σίγουρα θα παίζουν στα 1866 και με χαμηλότερ timongs)

Corsair CMX4GX3M2B2000C9 4GB | Skroutz.gr

Απο που προκυπτει adpanos οτι πρεπει να φτασεις σε διλιτρες μνημες για να βγαλει ολη τη δυναμη της η igp και δη σε mini-itx board?

Link to comment
Share on other sites

Άφησα να περάσει ένα βράδυ με σκέψεις και σενάρια και τελικά το laptop υπερισχύει από πολλές απόψεις... καταρχάς το φθηνότερο κουτί για htpc που να μην ντρέπεσαι να το βάλεις στο έπιπλο της τηλεόρασης ξεκινάει από 150€ και πραγματικά ωραίο είναι πάνω από 200€ (το οποίο είναι κοροϊδία) και επίσης επειδή το κόστος πλησιάζει και ξεπερνά κατά πολύ το laptop (με το κουτί), προτιμώ το δεύτερο το οποίο δεν θα είναι καταδικασμένο να μείνει μόνο σε ένα έπιπλο και επίσης ισχύουν όλα τα θετικά τα οποία είπα και στο πρώτο ποστ...

Επίσης θυμήθηκα κάτι πολύ σημαντικό... σε μια δουλειά, είχα συναντήσει ένα τύπο ο οποίος έκανε ηχητικές εγκαταστάσεις σε θέατρα/ξενοδοχεία/μαγαζιά και μου είχε κάνει εντύπωση ότι χρησιμοποιούσε ένα laptop για να παίζει μουσική 24/7 (σε ξενοδοχείο ήταν η δουλειά) και όταν τον είχα ρωτήσει γιατί δεν χρησιμοποιούσε κάποιο rack media server, μιας και υπήρχε ήδη η υποδομή, μου είχε πει ότι το laptop του έχει βγει πιο αξιόπιστο και πιο φθηνό... τυχαίο δε νομίζω...

Link to comment
Share on other sites

Οχι ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ ΔΕΝ δέχομαι πως έχουν μεγαλύτερη τα LAPTOP ...

Απλά ο τύπος θα σύγκρινε ένα πολύ καλό dell laptop με τα ετοιματζίδικα ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ desktop που κυκλοφορούν στην αγορά ...... από τα Πλαίσια και e-shop.....

Αν στήσεις ποιοτικό desktop ΔΕΝ πιανεται σε αξιοπιστία.

Δες και ένα mini review από την νέα MINI-ITX ASUS που έρχεται.

http://vr-zone.com/articles/asus-f1a75-i-deluxe-makes-timely-debut/13181.html

Σε σχέση με τα κουτιά προς τα που κοίταξες ?

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=5249]Jaco[/MENTION]. Για το κουτι που λες μου κανει λιγο περιεργο τα 150-200€ που αναφερεις.

Υπαρχουν κουτια HTPC που ειναι ομορφα με 100 και κατω...

στα 100

Silverstone HTPC LC17B (Black) | Skroutz.gr

στα 75

Silverstone Milo ML03 | Skroutz.gr

Ειδικα το πρωτο το εχω βαλει σε φιλο ο οποιος εστησε τον βασικο υπολογιστη του στο σαλονι. Με i7-920, Asus Rampage II Gene, GTX470, 3 δισκους 1ΤΒ RAID5, 1 SSD, 850Watt PSU. Μια χαρα την παλευει εδω και 2 χρονια. Δεν εχει κανει κιχ...

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=5249]Jaco[/MENTION]. Για το κουτι που λες μου κανει λιγο περιεργο τα 150-200€ που αναφερεις.

Υπαρχουν κουτια HTPC που ειναι ομορφα με 100 και κατω...

στα 100

Silverstone HTPC LC17B (Black) | Skroutz.gr

στα 75

Silverstone Milo ML03 | Skroutz.gr

Ειδικα το πρωτο το εχω βαλει σε φιλο ο οποιος εστησε τον βασικο υπολογιστη του στο σαλονι. Με i7-920, Asus Rampage II Gene, GTX470, 3 δισκους 1ΤΒ RAID5, 1 SSD, 850Watt PSU. Μια χαρα την παλευει εδω και 2 χρονια. Δεν εχει κανει κιχ...

το πρωτο το εχω στησει και εγω για gaming machine σε σαλονι με συνδεση σε 55αρα, με αντιστοιχο συστημα με αυτο που αναφερεις, πραγματικα πολυ καλο κουτι, καλοι χωροι, και με σωστα φουρφουρια αθορυβο.

αξιζει καθε ευρω απο τα χρηματα που ζηταει.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά επιμένω σταθερά στο Shuttle (Eager.gr :: Σταθεροί υπολογιστές :: Barebones :: Shuttle XS35GTV2 τυχαίο το site). Δουλεύει 24/7 τους τελευταίους 6-7 μήνες και δεν έχει κάνει ούτε κιχ. Καίει πάρα πολύ λίγο ακόμα και σε full load και αναπαραγάγει ότι κι αν του έχω πετάξει επάνω σε συνεργασία με το xbmc. Κι από αξιοπιστία η Shuttle είναι κορυφή. Επίσης είναι παντελώς αθόρυβο μιας και δεν υπάρχει ανεμιστήρας κι είναι τόσο λεπτό που το κρύβεις οπουδήποτε, ακόμα και πίσω από την TV, το έχω ερωτευτεί λέμε. 240ευρώ έχει σαν barebone και θες λίγα ακόμα για μνήμη και δίσκο κι είσαι έτοιμος.

Link to comment
Share on other sites

αν και η ομορφια και το γουστο ειναι υποκειμενικη υποθεση, το ΕΝΕΡΜΑΧ και τα Silverstone εμενα μου αρεσαν!

συμφωνω για την αξιοπιστια των σταθερων πισι. θεωρω πως για να αγορασεις την αξιοπιστια ενος σταθερου, χρειαζεσαι τα διπλα σχεδον λεφτα σε λαπτοπ!! γιατι θα πρεπει να αγορασεις καποιο επωνυμο λαπτοπ με πολυ καλα χαρακτηριστικα, πραγμα που κοστιζει!!

απο την αλλη, τα λαπτοπ σου δινουν χωρο και φορητοτητα!

αν εσυ νομιζεις, οτι χρειαζεσαι την φορητοτητα -κυριως-, τοτε αναγκαστικα θα πληρωσεις κατι παραπανω για να παρεις μεν, λαπτοπ, αλλα καποιο καλο! και οχι Turbo-X- Innovator κλπ...!!!

αυτο ειναι καθαρα δικη σου επιλογη. εγω π.χ στο σπιτι μου, εχω για HTPC, κανονικο desktop PC, που καποιος αλλος το εχει για main! ειναι το τι θελει ο καθενας!! δεν μπορω να σου πω εγω, παρε λαπτοπ ή παρε σταθερο σωνει και καλα.

εσυ κοιτας τις αναγκες σου και το μπατζετ σου και αγοραζεις!

τα θετικα και τα αρνητικα της καθε λυσης, τα ξερεις ηδη..!!

Link to comment
Share on other sites

....καταδικασμένο να μείνει μόνο σε ένα έπιπλο

μα νομίζω ότι το ΗΤPC είναι καταδικάσμενο να μείνει εκεί για αυτό προσωπικά και μάλλον οι περισσότεροι ψάχνουν ένα case που να πηγαίνει με το γενικότερο σύνολο .......όπως και εγώ μέχρι να πάρω κουτί που δεν μετάνιωσα τα λεφτά που έδωσα,το htpc ήταν σε ένα midi case πίσω από την τηλεόραση......ευτυχως ήταν μεγάλη και δεν φαινόταν :hmm:

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα κουτιά με τα 2 drives μου θυμίζουν κάτι σε Amstrad/Commodore, πραγματικά εκεί πάει το μυαλό μου... τα βρίσκω αντιαισθητικά, αλλά αυτό είναι και θέμα γούστου... θα μου πεις το laptop θα είναι καλύτερο...? Δεν ξέρω, αλλά έχει ελπίδες να στρώσει με καμιά μόντα...

Κώστα, κάτι τέτοιο, αλλά όχι με Atom + ION, θα το σκεφτόμουν... όντως το εξαφανίζεις και τέλος... όμως (:p) δεν έχεις καμία πιθανότητα επέκτασης, το οποίο η αλήθεια είναι ότι δεν το ανέφερα αρχικά, αλλά θα χρειαστώ κάμποσες usb (ή και σειριακή) θύρες... ίσως ένα usb hub να την έκανε την δουλειά... τέλος πάντων στα υπόψη υπό όρους...

εδιτ: το μοναδικό επιχείρημα που βρίσκω ανατρεπτικό μέχρι στιγμής είναι το θέμα της αξιοπιστίας (αν και εφόσον ισχύει), σε οτιδήποτε άλλο νομίζω το Laptop υπερέχει... τελικά ίσως ένα τεστ να το αποδείξει... θα ψάξω και στο Internet για κάτι παρόμοιο και αν έχει τέτοια προβλήματα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.