Jump to content



Αγορά εσωτερικού+θήκης+eSATA controller


dionisis777

Recommended Posts

Έχετε να μου προτείνεται κάποια δοκιμασμένη και οσο το δυνατόν πιο απροβλημάτιστη λύση?

Η μόνη απαίτηση είναι ο σκληρός να είναι 2TB και οι επιλογες στα επιμέρους components οσο πιο value for money γίνεται.

Η μητρική μου είναι η: http://www.msi.com/product/mb/K9AGM3-FD.html#?div=Detail

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Δίσκο καλύτερα να πάρεις κάποιον "Green" οποιασδήποτε εταιρίας, αυτοί ζεσταίνονται λιγότερο.

Θήκη όποια και να βάλεις δεν νομίζω να έχεις κάποιο πρόβλημα, εγώ προσωπικά έχω Icy Box και είναι μία χαρά (35€ αγορά).

Link to comment
Share on other sites

Άμα η μητρική σου υποστηρίζει AHCI δε χρειάζεται να πάρεις controller. Ένα Sata to eSata PCI Bracket είναι αρκετό. Μπορεί να μην είναι απαραίτητο το AHCI, αλλά για να μπορείς να το μπαζο-βγάζεις = hotswap = AHCI.

Από δίσκους έχω τον seagate 2tb o οποίος είναι θαυμάσιος. Έχει καλύτερα seq read/writes από τον wd black μου (~130ΜΒ), ειναι αθόρυβος και κρύος.

Από κουτί δεν έχω να σου προτείνω κάτι. Απλά ότι πάρεις, φρόντισε το βύσμα του ρευματος να μην είναι από αυτά με τα πολλά (συνήθως 4) "δοντάκια"/pins. 2 enclosures τέτοια που είχα, χάλασαν και στα 2 οι υποδοχές του ρεύματος. Ένα παράδειγμα του τι να ΜΗΝ πάρεις π.χ.είναι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Άμα η μητρική σου υποστηρίζει AHCI δε χρειάζεται να πάρεις controller. Ένα Sata to eSata PCI Bracket είναι αρκετό. Μπορεί να μην είναι απαραίτητο το AHCI, αλλά για να μπορείς να το μπαζο-βγάζεις = hotswap = AHCI.

Από δίσκους έχω τον seagate 2tb o οποίος είναι θαυμάσιος. Έχει καλύτερα seq read/writes από τον wd black μου (~130ΜΒ), ειναι αθόρυβος και κρύος.

Από κουτί δεν έχω να σου προτείνω κάτι. Απλά ότι πάρεις, φρόντισε το βύσμα του ρευματος να μην είναι από αυτά με τα πολλά (συνήθως 4) "δοντάκια"/pins. 2 enclosures τέτοια που είχα, χάλασαν και στα 2 οι υποδοχές του ρεύματος. Ένα παράδειγμα του τι να ΜΗΝ πάρεις π.χ.είναι αυτό.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά..Οπότε να υποθέσω οτι δεν προτείνεις κάτι τέτοιο: NOD SATA HDD DOCKING STATION - - E-SHOP.GR μιας που η υποδοχή τροφοδοσίας ειναι αυτή ακριβώς που περιγράφεις.

ΣΊγουρα δεν έχεις να μου προτείνεις κάποιο??:mobile1:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά..Οπότε να υποθέσω οτι δεν προτείνεις κάτι τέτοιο: NOD SATA HDD DOCKING STATION - - E-SHOP.GR μιας που η υποδοχή τροφοδοσίας ειναι αυτή ακριβώς που περιγράφεις.

ΣΊγουρα δεν έχεις να μου προτείνεις κάποιο??:mobile1:

Κοίτα μπορεί να μην υπάρχει πρόβλημα. Ιδιαίτερα άμα δε το μπαζοβγάζεις. Εμένα πάντως σε 2 hdd enclosures μου έγινε το ίδιο ακριβώς πράγμα με την φωτογραφία παρακάτω. Και δεν είναι κάποιο noname το συγκεκριμένο., thermaltake είναι.

hdd-enclosure-6274.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.