Jump to content



Πρόβλημα με PCI κάρτα ήχου Terratec Aureon 5.1 PCI


mitsos1os

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά. Χρειάζομαι απεγνωσμένα βοήθεια. Έφτιαξα ένα νέο σύστημα με την ASROCK 760GM-GS3. Όλα καλά προς το παρόν. Έχω την Terratec Aureon 5.1 PCI κάρτα ήχου με την οποία έχω το εξής πρόβλημα. Δεν μπορώ να κάνω τον υπολογιστή να την δει. Μετα από πολλές προσπάθειες και διαφορετικές ρυθμίσεις ( χωρίς να καταλάβω ποια δούλεψε και γιατί) τελικά τν βρήκε στην διαχείριση συσκευών (από εκεί ήδη φαινόταν ύποπτο, γιατί έπρεπε να την ψάξω χειροκίνητα και δεν την ανίχνευσε αυτόματα όπως όλα τα υλική PnP). Μετά την εγκατάσταση των drivers, είχε η συσκευή ένα κωδικού σφάλματος που ισχυριζόταν, ότι δεν υπήρχαν κάποιοι πόροι ελεύεροι για να ξεκινήσει η λειτουργία της κάρτας, και την άλλη φορά είπε για διένεξη. Εγώ δεν είχα όμως εγκατεστημένω άλλη PCI Κάρτα πάνω στην άλλη θύρα της μητρικής. Έχω δοκιμάσει τα πάντα! Να επανατοποθετησω τα πάντα στην μητρική, να δοκιμάσω την άλλη θύρα PCI, να αποσυνδέσω όλες τις περιττές συσκευές αφήνοντας μόνο τις απαραίτητες, αλλά χωρίς κανένα αποτελεσμα. Επίσης δοκίμασα μία άλλη PCI κάρτα για E-SATA που έχω και δούλεψε κανονικά χωρίς πρόβλημα. Δοκίμασα ύστερα την κάρτα ήχου σε ένα άλλο PC και δούλεψε κανονικά! Δεν είναι θέμα drivers γιατί κάνω τις δοκιμές με μία Live έκδοση UBUNTU απλά για την απαριθμηση του υλικού. Δοκίμασα και bios update εννοείται αλλά χωρίς αποτέλεσμα επίσης. Υπάρχει περίπτωση ασυμβατότητας μεταξύ μητρική και με την κάρτα ήχου; Παιδιά ότι μπορείτε προτείνετε. Ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη για το κουραστικό Post

Link to comment
Share on other sites

Απενεργοποίησε πρώτα την onboard κάρτα ήχου από το BIOS και κάνε του και ένα load default values.

Μετά δοκίμασε να βάλεις την κάρτα σε άλλη pci θύρα, από το μήνυμα που έχεις φαίνεται ότι η κάρτα και κάποια άλλη συσκευή (όχι απαραίτητα εξωτερική κάρτα) πάνε να μοιραστούν καποιους κοινούς πόρους με αποτέλεσμα να μην λειτουργεί σωστά.

Υπάρχει και η πιθανότητα να έχεις ασυμβατότητα με το μπόρντ βέβαια...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου τα έχω δοκιμάσει όλα. Τίποτα δεν δούλεψε. Αυτό που είπες το φοβόμουν αλλά δεν το ήξερα. Υπάρχει περίπτωση ασυμβατότητας απλής κάρτας Pci με μητρική;Έχει το 760 της amd chipset αν γνωρίζεις κάτι.....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.