Jump to content



To pc μερικές φορές μπουτάρει στο bios


Recommended Posts

Λοιπόν με πήρε τηλ ο bro γιατί το pc που του έχω στήσει μπουτάρει μερικές φορές (cold boot) στο bios αντί για τα windows.

 

Τα specs είναι ένας ryzen 1600X, x370 ASRock Mobo, 16GB 3000 και ένα παλιός (από προηγούμενο setup) ssd Samsung 128gb 830, 840 δεν θυμάμαι. Η σύνθεση τελευταία φορά που είχα δει το σύστημα ήταν rock stable, χωρίς oc, εκτός από τις μνήμες που παίζουν 2933 από το πρώτο boot. Το bios της ASRock είναι αυτό που είχε από μαμά, δεν το έχω πειράξει μια που όλα δούλευαν εξαρχής κομπλέ.

 

Ψάχνοντας λίγο στο net είδα ότι το πρόβλημα μπορεί να είναι με το uefi και το secure boot ή κάτι τέτοιο. Άλλοι λένε ότι δεν βλέπει boot device, για αυτό μπαίνει bios. Πώς μπορεί να μην το βλέπει όμως μερικές μόνο φορές; 6 στα 10 cold boots μου λέει ο bro θα μπει bios. Μετά κάνει exit, discard changes και μπαίνει.

 

Αναφέρω επίσης ότι κάποια στιγμή πριν 1-2 χρόνια είχε εξαφανιστεί εντελώς ο ssd. Δεν φαινόταν ούτε από bios ούτε από Linux live cd τίποτα. Αλλαχθηκαν καλώδια, θύρα sata χωρίς να αλλάξει κάτι. Πριν τον αντικαταστήσουμε τον πήρα σπίτι και τον έβαλα στο δικό μου σύστημα και ως εκ θαύματος εμφανίστηκε! Τον ξαναβαλαμε πίσω στο δικό του, στήθηκαν ξανά win και έκτοτε δεν εμφάνισε άλλο θέμα. Λέτε να έχει σχέση?

 

Γενικά , πριν πάω στο σπίτι του, τι σας λένε όλα αυτά? Τι υποψιαζεστε να φταίει?

 

Ευχαριστώ.

 

ΥΓ δυστυχώς δεν το κατέχει το άθλημα για να του πω να κοιτάξει αν όταν τον βάζει στο bios φαίνεται το boot device. Θα πρέπει να πάω εγώ να το δω και να τύχει να μου εμφανίσει το πρόβλημα κιόλας.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Επειδή την πάτησα πρόσφατα με έναν SSD (επίσης Samsung αλλά δεν θεωρώ ότι παίζει ρόλο το brand) μου έκανε κάποια περίεργα πράγματα όπως να μπαίνει Windows 10 να κινείται το ποντίκι κανονικά αλλά να μην ανοίγει τίποτα ο υπολογιστής από προγράμματα. Δεν μπορούσες καν τα επιλέξεις με μονό κλικ.

 

My best guess θα έλεγα είναι ο SSD, αυτό δλδ που έχετε υποψιαστεί και εσείς.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν ευτυχώς βρέθηκε τι φταίει και ήταν αυτό που υποψιαζόμουν. Του έκανα μια επίσκεψη και μετά από έλεγχο στο pc δεν βρέθηκε τίποτα να παρουσιάζει πρόβλημα (και εννοείται η δυσλειτουργία δεν εμφανίστηκε)  Είπα στον bro να με πάρει τηλ την επόμενη φορά που θα εμφανιζόταν ξανά το πρόβλημα πριν βγει από το bios. Όντως όταν με πήρε τον καθοδήγησα να πάει στα storage options του bios menu και εκεί διαπιστώθηκε ότι "εξαφανίζεται" ο SSD ενώ αναγνωρίζονται κανονικά οι μηχανικοί. Μάλιστα μπορεί να χρειαστούν 2-3 απόπειρες boot για να "εμφανιστεί" ξανά ο SSD και να προχωρήσει στο φόρτωμα του OS το σύστημα. Ήξερα μέχρι σήμερα ότι οι SSD είτε ψοφάνε είτε όχι. Ο Samsung του αδερφού μου, λοιπόν, ψοφάει και ανασταίνεται επιλεκτικά, ευτυχώς χωρίς απώλεια δεδομένων. Του έχω πει ήδη να πάρει backup τα αρχεία του και ετοιμαζόμαστε για παραγγελία nvme adata 8200 pro 512GB για να λυθεί το πρόβλημα και να αναβαθμιστεί κιόλας από τον samsung 830 (ή 840) 128GB.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απλα εχε στην ακρη του μυαλου σου πως μπορει να φταιει η θυρα. Δεν κανει μια δοκιμη να αλλαξει θυρα; ετσι για την πλακα που λενε και για να φυγει η ιδεα.

Επισης αν εχει καποια καθυστερηση στο BIOS (απενεργοποιηση quick boot) ας την ενεργοποιησει να δει μηπως αλλαξει κατι.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, jax7480 said:

Απλα εχε στην ακρη του μυαλου σου πως μπορει να φταιει η θυρα. Δεν κανει μια δοκιμη να αλλαξει θυρα; ετσι για την πλακα που λενε και για να φυγει η ιδεα.

Επισης αν εχει καποια καθυστερηση στο BIOS (απενεργοποιηση quick boot) ας την ενεργοποιησει να δει μηπως αλλαξει κατι.

Ναι μπορεί, αλλά όλες αυτές οι αλλαγές θύρας/καλωδίων κτλ είχαν γίνει και όταν είχε παρουσιαστεί το παλαιότερο συμβάν που περιγράφω στο πρώτο post. Γι´ αυτό δεν προχώρησα σε μια τέτοια κίνηση μια που όταν τον επισκέφτηκα όλα λειτουργούσαν οκ και έτρεξα και διαγνωστικά στον δίσκο που δεν έδειξαν κάτι. Σκέφτηκα επίσης ότι αν ήταν πρόβλημα θύρας ή καλωδίου, δεν θα εμφανίζονταν και κάποια errors ή δυσλειτουργίες και κατά τη διάρκεια χρήσης του συστήματος; Κάτι τέτοιο όμως δεν συμβαίνει, παρά μόνο περιστασιακά στο cold boot που ο δίσκος φαίνεται ή δεν φαίνεται καθόλου. Να σου πω του πρότεινα να του δώσω και έναν δικό μου 128άρη που τον χρησιμοποιώ για μεταφορές δεδομένων μέσω SATA-->USB convertor, αλλά δεν μου είναι και απαραίτητος, αλλά συναποφασίσαμε πως δεν του είναι και απαγορευτικά τα περίπου 65-70€ για έναν 512άρη nvme (τον έψησα με τις καλύτερες επιδόσεις + το γεγονός ότι θέλει να του περάσω και linux για dual boot και ο 128άρης είναι οριακός για κάτι τέτοιο).

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος gdp77 έγραψε:

Λοιπόν ευτυχώς βρέθηκε τι φταίει και ήταν αυτό που υποψιαζόμουν. Του έκανα μια επίσκεψη και μετά από έλεγχο στο pc δεν βρέθηκε τίποτα να παρουσιάζει πρόβλημα (και εννοείται η δυσλειτουργία δεν εμφανίστηκε)  Είπα στον bro να με πάρει τηλ την επόμενη φορά που θα εμφανιζόταν ξανά το πρόβλημα πριν βγει από το bios. Όντως όταν με πήρε τον καθοδήγησα να πάει στα storage options του bios menu και εκεί διαπιστώθηκε ότι "εξαφανίζεται" ο SSD ενώ αναγνωρίζονται κανονικά οι μηχανικοί. Μάλιστα μπορεί να χρειαστούν 2-3 απόπειρες boot για να "εμφανιστεί" ξανά ο SSD και να προχωρήσει στο φόρτωμα του OS το σύστημα. Ήξερα μέχρι σήμερα ότι οι SSD είτε ψοφάνε είτε όχι. Ο Samsung του αδερφού μου, λοιπόν, ψοφάει και ανασταίνεται επιλεκτικά, ευτυχώς χωρίς απώλεια δεδομένων. Του έχω πει ήδη να πάρει backup τα αρχεία του και ετοιμαζόμαστε για παραγγελία nvme adata 8200 pro 512GB για να λυθεί το πρόβλημα και να αναβαθμιστεί κιόλας από τον samsung 830 (ή 840) 128GB.

 

Έχω ξανασυναντήσει αυτή τη συμπεριφορά σε SSD πριν πεθάνει, δεν είναι απαραίτητο να εξαφανιστεί άπαξ δια παντός ;).

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.