Jump to content



Βοήθεια για αποστολή pc στο εξωτερικό!


agelosLX

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα τη βοήθεια κυρίως αυτών που έχουν στείλει ολόκληρο pc στο εξωτερικό.

Έχω ένα σύστημα με i7 και τα λοιπά το οποίο στεγάζεται σε ένα Coolermaster Cosmos RC1000 και θέλω να το στείλω εξωτερικό.

Λόγω όγκου και βάρους του Cosmos σκέφτομαι να το αντικαταστήσω με το HAF X που είναι πιό συμμαζεμένο και πιό ελαφρύ.

Τα κύρια ερωτήματά μου είναι τα εξής:

- Πώς θα το στείλω? Με μεταφορική έχω ακούσει αλλά δεν έχω υπόψην κάποια... Μπορείτε να μου πείτε κάποια εταιρεία οικονομική και γενικά ασφαλή?

- Πώς περίπου θα το πακετάρω για να πάει σώο? Να πω ότι σκέφτομαι να πάρω ένα HAF το οποίο δεν έχει τη συσκευασία του. Αποτελεί πρόβλημα αυτό η μπορώ να το βάλω σε κάποιο άλλο κουτί και να είναι οκ για το ταξίδι?

υγ: την κάρτα γραφικών και την ψύκτρα (GTX580 + Noctua NH-d14) σκέφτομαι να τις πακετάρω ξεχωριστά στα κουτιά τους και την μητρική,cpu,ram,psu να τα αφήσω βιδωμένα πάνω στο tower. Το ίδιο και για keyboard,mouse,οθόνη και πιθανόν ηχεία, θα τα πακετάρω δηλαδή στα κουτιά τους.

Περιμένω τις γνώμες και τις προτάσεις σας!!

Link to comment
Share on other sites

Για πακεταρισμα τυλιξε το με αυτα τα ναυλον με τις φουσκαλιτσες και βαλε μεσα αφρολέξ. Εννοειται οτι ολα τα περιφερειακα θα τα βαλεις στα κουτια τους. Για μεταφορικη μιλα με DHL αν και δεν ξερω το κοστος.

Link to comment
Share on other sites

Αγγελε καλησπερα

αν τα στειλεις με κουριερ να σου πω απλα θα πληρωσεις πολλα λεφτα,ακομα ακομα και με ελτα δηλαδη που εχει τυχει να στειλω εξαρτηματα π.χ προς Αγγλια τροφοδοτικο+μητρικη πληρεστατα στις συσκευασιες τους 34 ευρω αν θυμαμαι καλα συστημενα στην ιδια κουτα.Αν τα εστελνα αυτα με κουριερ το υπολογιζα πανω-κατω στα 90-120 ευρω.Γενικως οι μεταφορες-ταχυμεταφορες στην Ελλαδα ειναι μια πονεμενη ιστορια.

Link to comment
Share on other sites

Για κούριερ το ξέρω ότι είναι πολλά τα λεφτά.. έλεγα με μεταφορική οτι θα πήγαινε πιό φθηνά. Δε με ενοχλεί το πότε θα φτάσει αρκεί να φτάσει....

Μήπως είναι καλύτερα να στείλω μόνο τα εξαρτήματα στα κουτιά τους και να αγοράσω case από εκεί?? Απλά σκεφτόμουν ότι αν είναι για 20-30 ευρώ να έστελνα και το case μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι εντός ΕΕ, στείλε το με ΕΛΤΑ και βάλε ασφάλεια σε όλο το ποσό του δέματος.

Στείλε όμως μόνο τα εξαρτήματα και αγόρασε από εκεί το κουτί. Πακετάρισε μητρικη, επεξεργαστή και μνήμες, βάλε ξεχωριστά ψύκτρα, VGA, τροφοδοτικό.

Οι τιμές ξεκινάνε από 40€ για Βαλκάνια και φτάνουν τα 80€ για τον υπόλοιπο κόσμο, για δέμα 10 κιλών. ΝΑ ρωτήσεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ αν δέχονται ασφάλεια για εκεί που θα τα στείλεις. Η ασφάλεια εξαρτάται από το ποσό που θα ορίσεις ότι κοστίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Κάπως πιο φτηνά θα σου βγεί αν ψάξεις καμμιά "άγνωστη" μεταφορική ( μέσω ξηράς, όχι αεροπορική ).

Πιο πολύ πάντως συμφέρει αυτό που έκανα εγω πιστεύω, πουλάς όσα είναι βαριά και γενικώς βρίσκονται εύκολα στην αγορά, και κρατάς τα "δύσκολα" ( π.χ. CPU, RAM, SSD, sound card ).

Πας ώπου είναι να πας, και παίρνεις εκεί καινούργια τα λοιπά.

Link to comment
Share on other sites

γιατί να το κάνεις αυτό?

πούλησε το εδώ και πάρε άλλο εκεί.

ολοι εισάγουν high tech πράγματα εσύ θα στείλεις έξω?

Αφενός δεν είναι ότι πιό εύκολο να πουλήσεις κάτι αυτή τη στιγμή(όχι να το σκοτώσεις) και αφετέρου είπα να δώσω μέχρι κανα 100στάρικο για την όλη φάση, όχι 200+ για αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την στιγμή δεν πουλάς, απλά σκοτώνεις. Ναι κάποια μεταφορική μέσω ξηράς θα σου βγει πιο φτηνή, το θέμα ειναι να προσέξεις τα της ασφάλειας του πακέτου, για αν τα φορτωνουν όπως φορτώνουν το αμπάρι του αεροπλάνου βλέπω ακόμα και τον επεξεργαστή κομμένο στα 2.....

Link to comment
Share on other sites

Φιλε και εγω ειμαι της αποψης να πουλησεις οτι ειναι μεγαλο και βαρυ και να μεταφερεις τα υπολοιπα μεσα στην βαλιτσα σου. Επισης αν ταξιδεψεις με British airlines,εχεις δικαιωμα με 30 ευρω να παρεις μια extra βαλιτσα μεχρι 22 κιλα αν δεν κανω λαθος.

*το κουτι πιστευω ειναι το μεγαλο προβλημα στην μεταφορα, εκτος αν βρεις καμια νταλικα που πηγαινει απο Ελλαδα να στο βαλει οπως ειναι μεσα.

Link to comment
Share on other sites

σε ποια χώρα θέλεις να φτάσει?

Αγγλία θέλω να πάει.

Το σκέφτομαι να πουλήσω το κουτί και να αγοράσω ένα Corsair 600T εκεί πέρα. Γύρω στα 150 ευρώ θα μου έρθει το κουτί εκεί + όσα για τη μεταφορά των parts που έχω εδώ.

Αω βρώ καλύτερη τιμή για κουτί + parts μέσω μεταφορικής μάλλον θα προτιμήσω αυτό.

Link to comment
Share on other sites

συσκευασε το και ζυγισε το οπως ειναι πληρες

μια καλη ιδεα για ασφαλες πακεταρισμα πλην του στιβαρου χαρτοκουτου

ειναι φουσκωτες κουλουρες και μπρατσακια θαλασσης (jumbo ολε!)

που θα μισοφουσκωσεις βαζοντας τα μεσα

και θα συμπληρωσεις αερα αφου εχουν μπει ολα μεσα)

τσεκαρε εδω κοστος ΕΛΤΑ (κοιτα στα Τέλη Ταχ. Δεμάτων Εξωτερικού)

εχε υποψιν οτι οταν λενε 10kg εννουν εως 10kg

απο 10,050 το πανε στην βαθμιδα των 10,5kg.

και δες τι σε συμφερει.

καποιες φορες μπορει να συμφερει να το σπασεις σε δυο δεματα

ενα μεγαλο κι ενα μικροτερο

πχ οι δισκοι ειναι κατω 2 κιλα οποτε πανε σαν επιστολη (δες τιμες επιστολικου εδω)

οποτε ισως να σε συμφερει να τους στειλεις χωρια απο το να σου ανεβασουν την κλιμακα του συνολικου πακετου σου

Link to comment
Share on other sites

Λες δηλαδή καλύτερα να μην στείλω το case μόνο τα πράγματα, σωστά?

οχι δεν ειπα αυτο

προτεινω να δεις ποσο αου βγαινει καταρχην εαν το στειλεις ολο μαζι πληρες και συναρμολογημενο

και αναλογα αποφασιζεις και πραττεις

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.