Jump to content



τι γινετε εδω????


fantacid

Recommended Posts

Χθες το βραδυ επαιζα με τις μνημες κ τα timinngs βασικα εβλεπα που ειμαι stable με memtest,καποια στιγμη βρικσω τα καταλληλα κ παω να τρεξω ενα SuperPI μπας κ εβγαλα κανα sec.

TΖΙΦΟΣ!

Οχι μονο δεν κατεβηκε αλλα εβγαλε 45!! (απο κει που εβγαζα 42) οπα λεω τι εγινε αγριεψα τα timings κ ανεβηκε το Pi?

τρεχω ενα WCPUID βλεπω ειμαι σωστα ΜΗζ τρεχω κ ενα ΜΒΜ5 βλεπω τα ΜΗζ ειναι ~350κατω.

κανω clear cmos με τη μια ξανα ανεβαζω κ παλι τα ιδια!!

Δες τε κ θα καταλαβετε το δραμα μου

Ακομα κ στο bios βλεπω το 200x12=2400 ολα τα γνωστα progs βλεπουν αυτα τα ΜΗζ.

ΜΟΝΟΝ το ΜΒΜ5 βλεπει τα πραγματικα.

post-752-1416070994,281_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όχι μωρέ........δεν βιάζομαι............απλά το έχω δεί σε εμένα και μάλιστα συχνά. Βάζω 11x200 όπου κανονικά είναι 2200 και στο ΜΒΜ5 βλέπει 2135.............cpu update.............2034.............cpu update..............666:devil: (lol). Και όντως η απόδωση είναι μειωμένη. Restart και βλέπεις..............εαν τα ίδια τότε ξανα μανά.............αλλά συνήθως φτιάχνει δηλ δείχνει 2203-2006 σε κάθε cpu update. Δεν ήξερα οτι γίνεται και σε Abit....τώρα με προβλημάτισες γιατί για Abit πήγαινα. Αρα DFI.......ή μπορεί:OT: (οκ σταματάω.....:p )

Link to comment
Share on other sites

ΜΟΝΟ ΤΟ ΜΒΜ5 ΔΕΙΧΝΕΙ ΣΩΣΤΑ!!!!

ολα τα αλλα progs δειχνουν τη θεωρητικα σωστη συχνοτητα δηλ 200x12=2400.

το ΜΒΜ5 δειχνει 2036ΜΗζ κ ειμαι σιγουρος οτι ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ γιατι δε γινετε με 2400 να βγαζω 50s!!

Aκομα κ οταν bootαρω δειχνει 2400,που θα επρεπε να ειναι ........αλλα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ!

οχι δεν εχω abit.εχω msi k7n2D-ilsr

Link to comment
Share on other sites

ναι δεν ειναι σωστο στα 2400 να εχεις 50 sec. αλλα δεν γινετε και ολα τα αλλα προγραματα να εχουν αδικο και να εχει δικιο το mbm. καποιο αλλο λακο εχει η φαβα

Link to comment
Share on other sites

Το ΜΒΜ5 κάνει συνέχεια τέτοια τρελλά.....

Ποτέ δεν μου έχει δείξει σωστά την ταχύτητα με την πρώτη..... Θέλει συνέχεια CPU Update για να πετύχει.....

Οσο για το χαμηλό ΠΙ δώσε High Priority ή Real Time στο Super PI από τον Task Manager πρωτού αρχίσει το BENCH μήπως και τρέχει από κάτω καμμια εφαρμογή και σου κλέβει χρόνο.....

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξεκοληστε λιγο.

Το προβλημα ΔΕΝ ειναι στο ΜΒΜ5.

Το προβλημα ειναι .....μακαρι να ξερα........

Το θεμα ειναι οτι κανει underMHzing για καποιο λογο!

αυτο ειναι το προβλημα μου.

dag@Δε τιθεται θεμα priority αφου τρεχει μονο του μετα απο ρεσταρτ

Ρε παιδια λετε να μη μπορω να καταλαβω οτι το συστημα μου ΣΕΡΝΕΤΕ!!! κ σε αλλες εφαρμογες καταλαβαινω οτι δεν πηγενε οπως πριν.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως το είπα και πέσαν οι "ειδικοί" να με φάνε...."μην βιάζεσαι" και "τι μας λές τώρα, είναι θέμα mbm5". Όταν μου βγάζει συνεχόμενα λαθη στο cpu speed όσα cpu update και να κάνω στα bench δίνει χαμηλά σκόρ.......άρα όντως η cpu είναι underclocked. Απλά κάνω restart και τσεκάρω. Εαν το mbm5 δίνει ην σωστή ταχύτητα΄τότε όλα καλά (ανεβαίνουν και τα fps................τεκμιριωμένα). Εαν όχι ξανά restart......καλού κακού δώσε 0.025 v και δές.

Link to comment
Share on other sites

Kάπου, κάποτε είχα διαβάσει ότι υπάρχει ένα τσιπάκι, ο clock generator που σε μεγάλες συχνότητες ζεσταινεται και δεν δουλεύει σωστά (λογικό μου κάνει κιόλας). Κάποιος το είχε ψύξει και πε΄τυχε καλύτερη σταθερότητα στο OC (τώρα για παραπάνω δεν θυμάμαι... ψάξε net)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το προβλημα ειναι σε FSB ανω των 200ΜΗζ.

Μεχρι τα 199 τα ρολογια συμβαδιζουν,οταν παω για 200xκαποιον Multi πεφτει η συχνοτητα.

Αναφερεται σε καποια forums αδυναμια της μητρικης σε fsb πανω του 200 αλλα ποτε δεν ειχα προβλημα,ωσπου μια μερα......... ειναι λογικο αυτο?!?!?

Εκτος του οτι υποτιθεται οτι η τελευταια εκδοση του bios διορθωνει αυτο το προβλημα!!!:help: :help: :help:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.