Jump to content



Δώρο στον 11χρονο ανιψιό: Pc ή ποδήλατο?


Lakisss

Δώρο στον 11χρονο ανιψιό: Pc ή ποδήλατο?  

101 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Εδώ και μερικές ημέρες με απασχολεί το θέμα, και συγκεκριμένα από τότε που αγόρασα το ποδήλατο.

Θα μακρηγορήσω λίγο για να μπείτε στο πνεύμα, αλλά πιστεύω αξίζει γιατί όλοι θα βρεθούμε αργά ή γρήγορα σ' αυτό το δίλημμα.

Ο μικρός τον Αύγουστο έκλεισε τα έντεκα (θα πάει έκτη δημοτικού), και του υποσχέθηκα κάποιο καλό δώρο για τα Χριστούγεννα.:) (πέρσι του πήρα PSP.)

Εδώ και ένα χρόνο βλέποντας και τα pc projects που ασχολούμαι μου ζήτησε υπολογιστή, αλλά λόγω του νεαρού της ηλικίας το τραίναρα το θέμα...

Τώρα με το ποδήλατο μου το έριξε στο φιλότιμο του στυλ: ''Εγώ δεν έχω ποδήλατο για μεγάλους.... αν δεν έχεις λεφτά δεν πειράζει....έχουμε και κρίση τώρα... (είναι μαλαγάνας ο άτιμος...:hehe:)

Ιδού λοιπόν το δίλημμα...ποδήλατο η pc?

Το ποδήλατο είναι η εύκολη επιλογή.

Επειδή ψηλώνει συνέχεια σ' αυτή την ηλικία δεν αξίζει να πάρεις κάτι ακριβό...με ένα απλό mountain στα 150euros είμαι καλυμμένος.

Πλεονεκτήματα: Εκτόνωση-άθληση-θα κάνουμε μαζί βολτίτσες-θα βγαίνει απ' το σπίτι και θα ξεσκάει.

Μειονεκτήματα: Αν αρχίσουν τα χειμώνας/σχολείο/Αγγλικά/ποδόσφαιρο (που πάει) δεν βλέπω να έχει χρόνο να το καβαλάει, και μάλλον θα μπει αποθήκη...

Το pc είναι δίκοπο μαχαίρι και αυτό είναι που με απασχολεί ιδιαίτερα...είναι σωστή ηλικία για να μπει στον κόσμο του internet?

Πλεονεκτήματα:

-Bλέπω ότι μαθαίνει τάχιστα να τον χειρίζεται.

-Θα βελτιώσει τα Αγγλικά του. (είναι ήδη πολύ καλός)

-Παρατηρώ ότι στον δικό μου δεν ψάχνει στο net πολλές βλακείες. Του αρέσει το Google Earth πολύ και να ψάχνει για ιστορικά γεγονότα κυρίως. (πολέμους/ήρωες-του αρέσει πολύ η ιστορία)

Φυσικά αν πάρει δικό του, το πεδίο είναι ελεύθερο και τα σκυλιά δεμένα...

Επειδή δεν υπήρξα ποτέ μαθητής/φοιτητής την εποχή των υπολογιστών, είναι απαραίτητος σήμερα και από ποια τάξη?

Ακούω ότι στο σχολείο τους βάζουν να βρίσκουν πληροφορίες από το internet για εργασίες. Ισχύει αυτό?

Μειoνεκτήματα:

-Ήδη έχει Playstation/PSP και νομίζω ότι ο υπολογιστής είναι υπερβολή τώρα.

-Το κακό είναι ότι βαριέται να διαβάσει και γενικά θέλει κυνήγι για να στρωθεί...φοβάμαι μήπως τα παραμελήσει τελείως αν του πάρω υπολογιστή!

-Oι γονείς του δεν κατέχουν από υπολογιστή και όταν δυσκολεύεται τι χαμπάρια? (να τον γράψω στο Lab?:))

-Δεν θέλω να καρφώνεται πολλές ώρες στην οθόνη τόσο μικρός...η ηλικία αυτή θέλει παιχνίδι έξω!

-Τα τσοντοsite? (όλοι τα έχουμε κάνει, αλλά πλέον κυκλοφορεί ότι ανωμαλία θέλεις...) Υπάρχει κάποιο φίλτρο?

Αναμένω τις αιτιολογημένες απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 112
  • Created
  • Last Reply

για τσοντοσιτε δεν υπαρχει θεμα. υπαρχουν πολλα ρουτερ εκει εξω για να του βαλεις φιλτρα. μαλλον θα πρεπει να το συζητησεις με τους γονεις του πρωτα οσον αφορα τον υπολογιστη. θεωρω πως ενα παιδι 11 χρονων δεν μπορει να εχει στην κατοχη του πισι στον χωρο του παρα μονο σε κοινοχρηστο χωρο για να μπορεις να ελενξεις τις ωρες που αφιερωνει σε αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Από ότι καταλαβαίνω έχεις προσανατολιστεί σε αυτά τα δύο, λόγω του ενδιαφέροντος που έχει δείξει. Είναι τα μόνα τα οποία σκέφτεσαι; Καλό θα ήταν πάντως να πεις γενικά δύο-τρία πράγματα που του αρέσουν ή κάποια ενδιαφέροντά του.

Από τα δύο δώρα που πρότεινες έχω να τονίσω κάποια πράγματα. Προφανώς το ποδήλατο δε θα είναι δώρο που θα κρατήσει για πολύ. Πρώτον θα ψηλώσει και δεύτερον αν όπως λες το "παρατήσει" το χειμώνα, μπορεί τελικά λόγω ανάπτυξης να καταλήξει στην αποθήκη δια παντός.

Κλίνω προς τον υπολογιστή με προϋποθέσεις όμως. Πάντα σε κοινόχρηστο χώρο και με τα απαραίτητα φίλτρα. Αν του βάλεις και καμιά εφαρμογή εκπαιδευτική ή του δείξεις site που μπορεί να μάθει τότε θα είναι τεράστιο bonus. (π.χ. ενδιαφέρον στην ιστορία). Επειδή τα παιδιά κολλάνε με τον υπολογιστή, εάν καταφέρεις και το εκμεταλλευτείς αυτό, τότε θα έχεις πετύχει διάνα.

Link to comment
Share on other sites

θεωρώ πως ενα παιδι 11 χρονων δεν μπορει να εχει στην κατοχη του πισι στον χωρο του παρα μονο σε κοινοχρηστο χωρο για να μπορεις να ελενξεις τις ωρες που αφιερωνει σε αυτο.

Αυτό το φοβάμαι (και προβλέπω) περισσότερο απ' όλα, μην ξεμυαλιστούν και άλλοι στο σπίτι!:hmm:

Αν του βάλεις και καμιά εφαρμογή εκπαιδευτική ή του δείξεις site που μπορεί να μάθει τότε θα είναι τεράστιο bonus. (π.χ. ενδιαφέρον στην ιστορία). Επειδή τα παιδιά κολλάνε με τον υπολογιστή, εάν καταφέρεις και το εκμεταλλευτείς αυτό, τότε θα έχεις πετύχει διάνα.

Έχεις απόλυτο δίκιο, αλλά δυστυχώς δεν έχω τον χρόνο να ασχοληθώ λόγω δουλειάς.

Φοβάμαι μην είναι μονίμως στο Facebook/youtube και χαζολογάει...

Όσοι και αν έχετε μικρότερα αδέρφια σ' αυτές τις ηλικίες τους χρησιμεύει σε τίποτα στο σχολείο, ή είναι νωρίς ακόμα?

πισι.εγω πιστευω οτι οφειλω την επιτυχια μου στις τσοντες που εβλεπα μικρος.

Δεν γέλασα πάντως.(αν αυτό επιδίωξες)

Link to comment
Share on other sites

Όσοι και αν έχετε μικρότερα αδέρφια σ' αυτές τις ηλικίες τους χρησιμεύει σε τίποτα στο σχολείο, ή είναι νωρίς ακόμα?

Τι να χρησιμεύσει? Eδώ στο πανεπιστήμιο (θεωρητικά) δεν είναι απαραίτητο να έχεις υπολογιστή.

Link to comment
Share on other sites

Ποδήλατο. Τι πισί; Θες να τον κάνεις σαν εμάς; :smoke:

Αυτό θέλω να αποφύγω, γι΄αυτό και έχω προβληματιστεί πολύ.

Τι να χρησιμεύσει? Eδώ στο πανεπιστήμιο (θεωρητικά) δεν είναι απαραίτητο να έχεις υπολογιστή.

Θεωρητικά ίσως να είναι έτσι, αλλά πρακτικά είναι διαφορετικά.

Ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις σας.:T:

Περιμένω και από άλλους γνώμες που έχουν μικρότερα αδέρφια, χαζολογάνε όλη μέρα με παιχνίδια/facebook?

Εγώ πάντως κλείνω προς το ποδήλατο μέχρι στιγμής.

Μπορεί αν χρειαστεί κάτι για το σχολείο, να έρθει να το βρούμε στο δικό μου pc. (αυτό είναι το σκεπτικό μου)

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω και από άλλους γνώμες που έχουν μικρότερα αδέρφια, χαζολογάνε όλη μέρα με παιχνίδια/facebook

Από φίλους που ξέρω, άμα τα αφήσεις ελεύθερα παιρνάνε ΌΛΗ τη μέρα σε τέτοια sites. Έχει καταντήσει να είναι η νόρμα.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά, θα πρότεινα ποδήλατο. Αλλά το θέμα είναι να μένει και σε περιοχή που θα μπορεί να κάνει ποδήλατο ένα παιδί 11 χρονών

100 μέτρα από εδώ μένει.:) (γι' αυτό και μίλησα για mountain)

Μια βόλτα στο Πάρκο Τρίτση

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θέλω να αποφύγω, γι΄αυτό και έχω προβληματιστεί πολύ.

Θεωρητικά ίσως να είναι έτσι, αλλά πρακτικά είναι διαφορετικά.

Ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις σας.:T:

Περιμένω και από άλλους γνώμες που έχουν μικρότερα αδέρφια, χαζολογάνε όλη μέρα με παιχνίδια/facebook?

Εγώ πάντως κλείνω προς το ποδήλατο μέχρι στιγμής.

Μπορεί αν χρειαστεί κάτι για το σχολείο, να έρθει να το βρούμε στο δικό μου pc. (αυτό είναι το σκεπτικό μου)

Έχω μικρότερη αδερφή και ξαδέρφια δεν το λέω στην τύχη, κάτι ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι ειναι μικρος ακομα για δικο του pc και αφου λες οτι οι γονεις του δεν γνωριζουν το 'αθλημα' δεν θα μπορουν να τον ελεγξουν ευκολα. Καποια στιγμη σιγουρα θα μπει σε site περιεργα, και δεν ειναι μονο τα τσοντοsite. Θυμαμαι 11 χρονων ολη μερα λιωναμε στο ποδηλατο και στην μπαλα. Απο μενα 1000% ποδηλατο. Και το pcακι αστο για αργοτερα

Link to comment
Share on other sites

Το ποδήλατο είναι γενικά πιο mainstream δώρο.

Ολο και κάποιος νονός, θείος, παππούς μπορεί και να του το πάρει.

Δύσκολα θα σκεφτεί να του πάρει υπολογιστή κάποιος άλλος,

και αν το κάνει η ποιότητα του θα είναι ενα 50% κάτω,

από αυτό που θα του πάρεις εσυ με τα ίδια χρήματα.

Μάλλον είναι νωρίς για να έχει τον προσωπικό του υπολογιστή,

αλλά είναι μάλλον αργά για μια οικογένεια/σπίτι που δεν έχει καθόλου υπολογιστή.

Θέλω να πω πως έχουμε 2011 και το να μην έχεις pc/internet, είναι περίπου σα να μην έχεις ρεύμα (sorry για την υπερβολή, αλλά εντάξει είμαστε και labiτες:p).

Οπότε το παίρνεις, το τοποθετείς κάπου στο σαλόνι και λες σε όλους πως αυτος είναι ο υπολογιστής του σπιτιού, που τον κάνεις δώρο στον πιτσιρικά, αλλά μπορούν να το χρησιμοποιούν όλοι.

Αν υπάρχει ηδη κάποιο pc στο σπίτι, ψηφίζω ποδήλατο.

Link to comment
Share on other sites

Θυμαμαι 11 χρονων ολη μερα λιωναμε στο ποδηλατο και στην μπαλα. Απο μενα 1000% ποδηλατο. Και το pcακι αστο για αργοτερα

Πράγματι είμαι επηρεασμένος και από τα δικά μου νιάτα.

Το θέμα δεν το άνοιξα αποκλειστικά για να συζητήσουμε το ''ποδήλατο ή υπολογιστής'' αλλά και το ''δραστηριότητες εντός/εκτός σπιτιού''.

Κακά τα ψέματα...με το pc κλείνεσαι μέσα σε μία ηλικία που πρέπει να κάνεις φίλους και να κοινωνικοποιείσαι.

Προσωπικά προτιμώ τους φίλους της αλάνας από αυτούς του facebook.

Δύσκολα θα σκεφτεί να του πάρει υπολογιστή κάποιος άλλος,

και αν το κάνει η ποιότητα του θα είναι ενα 50% κάτω,

από αυτό που θα του πάρεις εσυ με τα ίδια χρήματα.

Σωστό και αυτό, πόσο μάλλον αν σκεφτείς ότι έχω σκοπό αργότερα να του φτιάξω και κάποιο project που θα του αρέσει.:)

Μάλλον είναι νωρίς για να έχει τον προσωπικό του υπολογιστή,

αλλά είναι μάλλον αργά για μια οικογένεια/σπίτι που δεν έχει καθόλου υπολογιστή.

Θέλω να πω πως έχουμε 2011 και το να μην έχεις pc/internet, είναι περίπου σα να μην έχεις ρεύμα (sorry για την υπερβολή, αλλά εντάξει είμαστε και labiτες:p).

Το αντίκτυπο που θα έχει στο παιδί με ενδιαφέρει, και όχι στην οικογένεια.

Προσπαθώ να καταλάβω την χρησιμότητά του μόνο σ' αυτό, και αυτό είναι το κριτήριο αγοράς αποκλειστικά.

Τελικά δεν είδα κάποιον σας να μου πει ότι του χρησιμεύει πραγματικά σ' αυτή την ηλικία.

Link to comment
Share on other sites

αφου ξερει να διαβαζει...του χρησιμευει. το ιντερνετ ειναι η βιβλιοθηκη του κοσμου στο σπιτι μας! απειρες αποριες μπορει να λυσει και απειρες να δημιουργησει...το γεγονος ομως οτι δεν υπαρχει γονιος να του δειξει και να τον ελεγχει στις ωρες που αφιερωνει στην οθονη του πισι (γιατι μικρο παιδι ειναι δεν κανει καλο να καθετε με τις ωρες) ειναι αποτρεπτικος παραγοντας.καλυτερα να ρχετε σε εσενα και να ψαχνετε οτι θελει και να ''δεθειτε'' περισσοτερο ετσι παρα να του παρεις εσυ ενα..

Link to comment
Share on other sites

Θα ελεγα πισι, αλλα να ξερεις πως τα μικρα παιδια αυτη την εποχη ειναι ΕΘΙΣΜΕΝΑ απο το facebook και ξενυχτανε ολη μερα εκει κανοντας "φιλους" .:/

Απαραιτητα να τον ελεγχουν οι γονοις του γιατι ποτε δεν ξερεις τι μπορει να βρει και να μην καθετε υπερβολικα πολλες ωρες μπροστα. (3 ωρες τη μερα ειναι καλα)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν πιστεύεις πως ο ανιψιός έχει τον απαραίτητο αυτοέλεγχο και δεν θα είναι με τις ώρες στο νετ, πάρτου PC. Στο κάτω-κάτω και τα facebook, youtube, ακόμα και τα τσοντοsite που λες κάποια στιγμή θα τα δει και θα τα χρησιμοποιήσει, το θέμα είναι αν ο ίδιος μπορεί να θέσει όρια στη χρήση ώστε να μην επιρρεάσει τις επιδόσεις του στο σχολείο.

Το ποδήλατο όπως λες είναι η ασφαλής λύση, στην χειρότερη να μπει στην αποθήκη, όμως το να ξέρει ποδήλατο ελάχιστα θα του χρησιμεύσει στη ζωή του (εκτός κι αν τον δούμε στο Tour De France) ενώ η γνώση PC και internet είναι απόλυτα απαραίτητη στον επαγγελματικό τομέα.

Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που έχει πει ο Lakisss δε βλέπω να υπάρχουν οι απαραίτητες "προϋποθέσεις" για την αγορά Η/Υ. Pointing that out. :hmm:

Από που το βλέπεις αυτό; Ένα φθηνό PC για browsing και όχι για gaming μπορεί να στοιχίσει και €150 που θα έδινε ούτως ή άλλως για το ποδήλατο. Άντε να βάλεις και κάτι παραπάνω για μία φθηνή LCD.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.