Jump to content



Ο μ@λ@κας δεν γενιεται απο αυτα που κανει καθε μερα τον καταλαβαινουμε....


Vagouridis

Recommended Posts

Ξεκιναω που λετε να παω βολτα στην μαμα πολη να φηφισω ( αφορμη θελαν οι γονεις να με δουν , για υποχρεωτικη ψηφο μου λεγανε...) .Στην πορεια και καθως ημαστε παραλιακα στην καβαλα συνειδοτοποιω οτι απλα δεν πηρα μαζι μου ουτε την ταυτοτητα ουτε διαβατηριο ουτε πασσο , να γυρισουμε να τα παρουμε ηταν ακρως σαδιστικο....οποτε εκανα ολοκληρο ταξιδι και δεν πηγα καν να ψηφισω:tomato: :tomato: :tomato: :tomato: :tomato: :tomato: :tomato: :tomato: Απο απλη περιεργεια τι συνεπειες υπαρχουν εαν δεν πας να ψηφισεις περα απο το καλο σκηνικο οτι την δεδομενη ωρα που θα σπατουλασες για ψηφο πινεις χαλαρα 3 κορωνες...

Link to comment
Share on other sites

Εγω που ρωτησα τον πατερα μου, ειπε οτι ειναι υποχρεωτικες. Γιατί λεει "Σου δινει το δικαίωμα να ψηφίσεις ότι θέλεις, αλλα ειναι υποχρεωτική η ψήφος."

Απο την αλλη εχω 5-6 μπαρμπαδες που εχουν να ψηφισουν απο το 80'.....

Link to comment
Share on other sites

Η ψήφος ΚΑΙ στις Ευροεκλογές μια χαρά υποχρωτική είναι. Δεν εφαρμόζονται τα μέτρα όμως εδώ και πολλά πολλά χρόνια (εφαρμόστηκαν ποτέ?). Θα μπορούσες vag να πας στο αστυνομικό τμήμα της περιοχής και να βγάλεις ένα χαρτί που θα αποδείκνυε την ταυτότητά σου. Έχω την εντύπωση ότι γίνεται και στο Δημαρχείο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από YDinopoulos

Εγω που ρωτησα τον πατερα μου, ειπε οτι ειναι υποχρεωτικες. Γιατί λεει "Σου δινει το δικαίωμα να ψηφίσεις ότι θέλεις, αλλα ειναι υποχρεωτική η ψήφος."

Απο την αλλη εχω 5-6 μπαρμπαδες που εχουν να ψηφισουν απο το 80'.....

Αφου μας δινουν το δικαιωμα να ψηφισουμε οτι θελουμε τοτε ενταξει........

(πλακα κανω)

Πολυ παλια (δεν θυμαμαι πριν ποσα χρονια) αν δεν ψηφιζες επρεπε να εχεις βεβαιωση απο αστυνομια κλπ οτι εισαι μακρια ή οτι εισαι αρρωστος κλπ. γιατι διαφορετικα δεν σου εβγαζαν διαβατηριο......Αλλα αυτα ηταν πολυυυυυ παλια

:p :P :flower: :flower: :) :) :):p :p

Link to comment
Share on other sites

παλια επρεπε να εχεις τη ρημαδοσφραγιδα στο ρημαδοβιβλιαριο (και το ρημαδοβιβλιαριο επισης) για να σου βγαλουν διαβατηριο... Ασε που αν δεν ειχες βγαλει καν βιβλιαριο (σαν του λογου μου) και να το εβγαζες σου λεγανε οτι πρεπει να ψηφισεις μια φορα για να βγαλεις διαβατηριο... Τωρα αυτο δεν ισχυει, και γενικα ο ολος νομος εχει ατονησει και δεν εφαρμοζονται οι κυρωσεις (εκτος ισως αν σκοπευεις να κατεβεις υποψηφιος στις εκλογες). Οι ανω των 70 επισης δεν ειναι υποχρεωτικο να ψηφισουν ετσι κι αλλιως!

Link to comment
Share on other sites

Και τώρα κανονικά υπάρχει ένα όριο χιλιομέτρων έξω από το οποίο δικαιούσαι να μην πας να ψηφίσεις. Αν μπορείς να αποδείξεις ότι ήσουν τόσο μακριά, σε περίπτωση κατηγορίας βέβαια.

Απόσπασμα από το Συνταγμα:

KEΦAΛAIO ΠPΩTO - Aνάδειξη και συγκρότηση της Bουλής

'Αρθρο 51 - (Εκλογή βουλευτών, εκλογικό δικαίωμα)

1. O αριθμός των βουλευτών ορίζεται με νόμο, δεν μπορεί όμως να είναι μικρότερος από διακόσιους ούτε μεγαλύτερος από τριακόσιους.

2. Oι βουλευτές αντιπροσωπεύουν το Έθνος.

3. Oι βουλευτές εκλέγονται με άμεση, καθολική και μυστική ψηφοφορία από τους πολίτες που έχουν εκλογικό δικαίωμα, όπως νόμος ορίζει. O νόμος δεν μπορεί να περιορίσει το εκλογικό δικαίωμα παρά μόνο αν δεν έχει συμπληρωθεί κατώτατο όριο ηλικίας ή για ανικανότητα δικαιοπραξίας ή ως συνέπεια αμετάκλητης ποινικής καταδίκης για ορισμένα εγκλήματα.

**4. Oι βουλευτικές εκλογές διενεργούνται ταυτόχρονα σε ολόκληρη την Επικράτεια. Νόμος που ψηφίζεται με την πλειοψηφία των δύο τρίτων του όλου αριθμού των βουλευτών μπορεί να ορίζει τα σχετικά με την άσκηση του εκλογικού δικαιώματος από τους εκλογείς που βρίσκονται έξω από την Επικράτεια. Ως προς τους εκλογείς αυτούς η αρχή της ταυτόχρονης διενέργειας των εκλογών δεν κωλύει την άσκηση του εκλογικού τους δικαιώματος με επιστολική ψήφο ή άλλο πρόσφορο μέσο, εφόσον η καταμέτρηση και η ανακοίνωση των αποτελεσμάτων διενεργείται όποτε αυτό γίνεται και σε ολόκληρη την Επικράτεια.

**5. Η άσκηση του εκλογικού δικαιώματος είναι υποχρεωτική.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από bleo8onhs

Θα μπορούσες vag να πας στο αστυνομικό τμήμα της περιοχής και να βγάλεις ένα χαρτί που θα αποδείκνυε την ταυτότητά σου.

Δεν θελω να πολυεχω και σχεσεις με αυτους τους χωρους...

Link to comment
Share on other sites

**5. Η άσκηση του εκλογικού δικαιώματος είναι υποχρεωτική.

εγω παντως τους εχω γραμμενους εκει που δεν πιανει μελανι......

και αυτους και τα απαρχαιωμενα συνταγματα τους ....

το ποσο γελειοι ειναι αποδυκνειεται απ'το γεγονος οτι φτανουν στο σημειο να επιστρεφουν πινακιδες και ΔΙΠΛΩΜΑΤΑ οδηγησης που ειχαν αφαιρεθει

προκειμενου να μην χασουν μια ψηφο.....

αισχος!!!

αναιρουν δλδ τους νομους

και επιτρεπουν σε καποιον οδηγο που θεωρησαν οτι ειναι επικινδυνος

για την δημοσια ασφαλεια...

να ξαναοδηγησει στην Εθνικη για να παει στο κωλοχωρο του να ψηφισει την αφεντια τους....

και αν στον γυρισμο παρει και καμια αλλη οικογενεια μαζι στον αλλο κοσμο .....

δεν τρεχει και τιποτα ....

αρκει που ψηφισε!!!!

οταν εμφανιστει καποιος στην πολιτικη σκηνη που θεωρω οτι αξιζει την ψηφο μου

τοτε θα ξαναεμφανιστω και θα του την δωσω....

μεχρι τοτε η αποχη με εκφραζει καλυτερα....

και σε βουλευτικες και σε ευρωεκλογες

(αληθεια πηρατε ματι στις εφημεριδες τους πινακες με τους μισθους αυτων των καρεκλοκενταυρων????)

ειναι προκλητικοι........

μονο που τα σκεφτομαι τρελλαινομαι.....

Link to comment
Share on other sites

Το ξερετε οτι τα κομματα πληρωνουν εισιτηριο πηγαινε- ελα στα παιδια που σπουδαζουν αγγλια για να ερθουν να ψηφισουν???

Δεν θα ηταν καλυτερα πχ να ψηφιζουν στην πρεσβεια μας εκει???

Α ρε λεφτα που δινουμε......

Link to comment
Share on other sites

γιατι τα εισητηρια που πληρωνουν στους ετεροδημοτες η πως διαολο λεγονται που τα πας?

Εγω παντως με την υπαρχουσα κατασταση εχω δηλωσει οτι οποιος μου κανει την καλυτερη προσφορα θα παρει ψηφο... μεχρι τοτε θα ψηφιζω δαγκωτο absolut (ναναι καλα οι ανθρωποι, με το ψηφοδελτιο που ειχανε βγαλει το μαρτη δε χρειαστηκε να ψαξω!)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.