Jump to content



Γιατί αγοράσατε/θα αγοράζατε κυρίως ένα Smartphone?


Γιατί αγοράσατε/θα αγοράζατε κυρίως ένα Smartphone?  

515 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Η αγορά των Smartphones μεγαλώνει καθημερινά.

Υπάρχει πολύ μεγάλη ποικιλία συσκευών, από βασικές με λιγότερα από 100€ μέχρι τις πιο ακριβές και ποιοτικές.

Όλες όμως φέρουν τις απαραίτητες ιδιότητες για να χαρακτηριστούν smartphone (Wifi, GPS, Touch screen, κλπ.)

Εσείς γιατί αγοράσατε/θα αγοράζατε κυρίως ένα Smartphone?

Link to comment
Share on other sites

Όποτε έβλεπα laptop ένιωθα ότι έβλεπα ένα desktop με κάκιστο πληκτρολόγιο, μικρή οθόνη και μέτριο hardware το οποίο όμως κόστιζε δυσανάλογα πολλά. Και σε καμιά περίπτωση δεν το θεωρούσα και φορητό.

Μετά έτυχε να δω το Toshiba Portege G900 και κατάλαβα ότι για μένα φορητό μηχανάκι είναι ένα smartphone. Οτιδήποτε δεν μπορεί να χωθεί σε μια τσέπη και να το ξεχάσεις εκεί, απλά δεν είναι φορητό.

gsmarena_ofic003.jpg

Πλέον το G900 το χρησιμοποιώ για διάφορα και προφανώς το ίδιο θα ισχύσει και για οποιοδήποτε smartphone στο μέλλον. Πρώτα από όλα 3G internet. Όχι κάτι τρελό. Με 3€ και 60ΜΒ τον μήνα είμαι απόλυτα καλυμμένος, χωρίς να ψάχνω όλη την ώρα που να βρω ελεύθερο wifi - ας είναι καλά και η Opera. Κατά δεύτερο ρόλο, για να περνάει η ώρα με κανένα παιχνιδάκι, άντε κανένα MP3, καμιά ταινιούλα ακόμα ποιο σπάνια, πριν λίγες μέρες εκμεταλλεύτηκα και το Google maps.

Το ποιο ωραίο όμως είναι ότι πρόσφατα άρχισα να το χρησιμοποιώ και σαν digitizer!!! Ας είναι καλά η οθόνη του και η γραφίδα του. Ανακάλυψα (με 1+ χρόνο καθυστέρησης :weep: ) το Math Input Panel των Windows 7 και με την βοήθεια του VNC πλέον έχω ένα αρκετά λειτουργικό digitizer για να κάνω την δουλειά μου.

[ame]

[/ame]
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το msn λεγεται κοινωνικη δικτυωση ;

Κυριως το πηρα γιατι δεν εχουμε ιντερνετ στη δουλεια και μπαινω απο το κινητο μου.(msn , mails , κανα ποστ στο λαμπη) με 3Ε 60ΜΒ η 6Ε για 120ΜΒ

βαζω κοινωνικη δικτυωση.

αν κ πιστευω πως οι επιλογες δεν ειναι απολυτες.

Link to comment
Share on other sites

για internet browsing αποκλειστικά

με εχει βολέψει αφάνταστα.

Ένα απλό παράδειγμα: είσαι εξω για ενα καφε και θες να πας σινεμα. Βγαζεις το κινητο, μπαίνεις στο Αθηνόραμα και βλεπεις τι παίζει και που :smoke:

Link to comment
Share on other sites

για internet browsing αποκλειστικά

με εχει βολέψει αφάνταστα.

Ένα απλό παράδειγμα: είσαι εξω για ενα καφε και θες να πας σινεμα. Βγαζεις το κινητο, μπαίνεις στο Αθηνόραμα και βλεπεις τι παίζει και που :smoke:

η σου σπαει η ζαντα στην Παρνηθα , μπαινεις στην ιστοσελιδα ενος ποδηλατα , βρισκεις τηλεφωνο και τον παιρνεις τηλ..

Πολλες φορες μου εχει λυσει τα χερια το κινητο , αλλα ο κυριος λογος ηταν η δουλεια.Να εχω κατι να ασχολουμαι

Link to comment
Share on other sites

η σου σπαει η ζαντα στην Παρνηθα , μπαινεις στην ιστοσελιδα ενος ποδηλατα , βρισκεις τηλεφωνο και τον παιρνεις τηλ..

Πολλες φορες μου εχει λυσει τα χερια το κινητο , αλλα ο κυριος λογος ηταν η δουλεια.Να εχω κατι να ασχολουμαι

κακως δεν το ανεφερα. Διευθυνση ενος καταστηματος, GPS, φθηνή βενζίνη, διανυκτερεύοντα φαρμακεια και άλλα πολλά :bigsmile:

Link to comment
Share on other sites

Έχω το touψh pro 2. Ο βασικός λόγος που το πήρα ήταν ο κεραυνοβόλος έρωτάς μου με το πληκτρολόγιό του, και τα καλούτσικα τεχνικά χαρακτηριστικά του (για τότε).

Τελικώς είναι αναπόσπαστο κομμάτι της καθημερινότητάς μου.

Καθημερινή χρήση εφαρμογών που με βοηθάνε στη δουλειά μου

Mp3-radio

πού και πού έχει τύχει να φτιάξω word και excel ελλείψει υπολογιστή.

Wifi-Router...Τι γ@μάτη λειτουργία

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να επιλέξω κάτι από όλα, αφενός γιατί είναι όλα, αφεταίρου γιατί είναι κι άλλα...

Όταν πήρα το 1ο smartphone ήταν για να έχω κινητό με Windows κι επειδή ήθελα να έχω την ευκολία να γράφω ότι εφαρμογή θέλω για αυτό.

Κάποια στιγμή αργότερα, ήθελα να πάρω στη γυναίκα μου δώρο ένα iPod για το γυμναστήριο. Τότε όμως βγήκε το πρώτο iPhone και σκέφτηκα να της πάρω αυτό για να μην κουβαλάει και κινητό και iPod. Επειδή όμως μας το έφεραν από US και δε θα είχα εύκολα την ευκαιρία να πάρω κι εγώ αν το ζήλευα (μέχρι τότε κι εγώ διάβασα μόνο για τα ελαττώματά του), είπα στο φίλο μου να μου στείλει δύο. Στην αρχή το είχα σα δεύτερο, χωρίς καν να βάλω τη sim, μέχρι να δω αν μου κάνει. Ο αρχικός στόχος ήταν να το δουλέψω ένα μήνα και μετά να αποφασίσω αν θα το κρατήσω ή θα το πουλήσω. Το αποτέλεσμα ήταν στο τέλος της πρώτης εβδομάδας να έχω ήδη πουλήσει το WinMobile κι έκτοτε το iPhone να γίνει ένα εργαλείο που έχω πάντα μαζί μου.

Internet? Social? Games? News? Tools? Banking? Ticketing?

Έκανε τα πάντα και μετά οι άλλοι ακολούθησαν.

Τις προάλλες πήγα ΣΜ και αφού έχω περάσει το ταμείο με ένα σκασμό πράγματα στο καρότσι, διαπιστώνω ότι η κάρτα μου έχει λήξει. Παίρνω τηλέφωνο την τράπεζα και μου είπαν να πάω σε ένα κατάστημα να μου δώσουν την καινούρια. Τι κάνω όμως τώρα που είμαι στο ταμείο και είναι Σάββατο; Μπήκα με το κινητό στο e-banking, χρησιμοποίησα μια λειτουργία που λέγεται "Λεφτά Στο Λεπτό" και έστειλα χρήματα στο πλησιέστερο ΑΤΜ. Πήγα, τα σήκωσα με έναν 7ψήφιο κωδικό που σου δίνει και τέλος.

Ο [MENTION=5811]junior-21-[/MENTION] είπε για εισιτήρια. Η Village έχει εφαρμογή που τα αγοράζεις από εκεί απευθείας. Ταχύτατα χωρίς να φορτώνεις τα σκουπίδια από τα websites.

Φακός, μετρητής αποστάσεων, gps, πυξίδα, μετατροπέας μονάδων/νομισμάτων, skroutz, μέτρηση σφυγμών, αλφάδι, εύρεση πάρκιν, εύρεση ΤΑΞΙ, φορητή εγκυκλοπαίδεια, ebay, plaisio, getitnow, βενζινάδικα, μετρητή θερμίδων, πρόγραμμα γυμναστικής, αστρονομικές εφαρμογές, βιβλία, remote control, τα πάντα...

Φυσικά υπάρχουν πολλά τηλέφωνα που κάνουν παρόμοια πράγματα, άλλα λιγότερα, άλλα περισσότερα.

Το θέμα είναι ότι δε μπορώ να πω ότι το διάλεξα για κάποιο από αυτά τα τέσσερα, όπως επίσης, αν αύριο πάρω άλλο τηλέφωνο, θέλω οπωσδήποτε να έχει και τα τέσσερα και πολλά άλλα. Δεν υπάρχει περίπτωση να πάρω κάποιο που να μην έχει έστω το ένα.

Link to comment
Share on other sites

Eγω το αγορασα για να σερφαρω και γιατι πραγματικα το internet στο κινητο ειναι χρησιμο.

Αλλα το εχω αφησει στην ακρη κυριως για ενα λογο: Εχω χοντρα δακτυλα και δεν μπορω να γραψω! Εχω resistive οθονη και ευτυχως μπορω να χρησιμοποιησω γραφιδα αλλα οποτε εχω δοκιμασει με τα δαχτυλα .... ΤΖΙΦΟΣ. Παντα το διπλανο πετυχαινω.

ΥΓ Εννοειται σε σωστα calibrated οθονες.

Link to comment
Share on other sites

Για την ευχρηστία του να έχεις πολλές διαθέσιμες λειτουργίες σε μια συσκευή!

Επίσης, μου αρέσει που πλέον έχω μια συσκευή που μπορώ να την παραμετροποιήσω αρκετά!

Η δυνατότητα να βλέπω ταινίες/videos μέσω της συσκευής είναι just perfect!

Έβαλε τέλος στις ατελείωτες ώρες ταξιδιών Αθήνα-Λαμία με τον ρημαδο-ΟΣΕ! :clap:

Link to comment
Share on other sites

Είχα περίπου ένα εξάμηνο το blade,τώρα το έχω στην άκρη και το αντικατέστησα με ένα nokia 256 χρωμάτων οθόνη,ώστε να δώ αν μου χρειάζεται τελικά ένα smartphone.Πέραν του gps δεν μου χρειάστηκε πουθενά αλλού.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δε γουστάρω τις χρεώσεις της κινητής τηλεφωνίας σε κλήσεις/SMS, οπότε μπαίνω gtalk/msn on the go.

Γιατί έχω μηδενικό προσανατολισμό και έχει GPS.

Γιατί γουστάρω ν'ανοίγω το PC ξαπλωμένος στο κρεβάτι.

Γιατί βαριέμαι να ανοίξω το πρόγραμμα της τηλεόρασης.

Γιατί θέλω τα e-mail μου όπου κι αν είμαι.

κτλ κτλ.

Εν συντομία:

Γιατί πήγα στο praktiker και ξέχασα τα σχέδια του σπιτιού, οπότε τράβηξα ένα WOL το PC, κατέβασα τα .svg με SCP και τα άνοιξα να δω τι κουρτινόξυλα θα πάρω.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.