Jump to content



Τα πάντα για το Steam (Πληροφορίες, Νέα, Προσφορές, Προβλήματα)


Recommended Posts

Δεν σωζει το setting σε εμενα παντως, αμα κανω restart τον client μετα μπορει τα παιχνιδια που ρυθμισα να ειναι σε "allow download updates" να γυρισουν στην default κατασταση.

Γι αυτο παντα alt+tab ή εστω εναν ελεγχο στα properties πριν ξεκινησουμε το game :p

Link to comment
Share on other sites

Μια και λεμε για τετοια φαινομενα ατις library μας εχω δει εδω και ενα μηνα οτι περα απο το Archam City (το οποιο ειχα αγορασει σε εκπτωσεις) εχει εμφανιστει και η goty version η οποια δεν εχω ιδεα πως βρεθηκε σε μενα...

Sent from my Note II using Tapatalk 4

Κυκλοφόρησε το νέο Batman και με αφορμή αυτό έβγαλαν το GFWL από τα προηγούμενα και έδωσαν την GOTY έκδοση σε όλους τους κατόχους της κανονικής.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Steam to allow publishers/developers to block cross region trade and gifting

There was a new key called "AllowCrossRegionTradingAndGifting" added to one of the testing packages, and it's pretty self explanatory.

(Pieterw Store Sub Test! · SubID: 25318 · Steam Database)

Δε με επηρεάζει ιδιαίτερα, αλλά σίγουρα κάποιοι θα απογοητευτούν...

Πηγή

Link to comment
Share on other sites

Δε με επηρεάζει ιδιαίτερα, αλλά σίγουρα κάποιοι θα απογοητευτούν...

Πηγή

Πρώτα απ' όλους οι ίδιοι οι developers, όταν δούν τις πωλήσεις να πιάνουν πάτο.

Μετά οι traders των φθηνών καταστημάτων.

Τελευταίοι εμείς που πλέον δεν θα αγοράζουμε 8 παιγνίδια στην τιμή των 3.

Θα πάρουν φωτιά τα 90% ΟFF κουπόνια ;)

Link to comment
Share on other sites

Με κάτι τετοιο όμως δε θα επηρεαστούν και όλα τα giveaway sites?

Εκτός και αν κλειδώνουν μόνο ειδικές περιπτώσεις πχ συγκεκριμένους τίτλους από συγκεκριμένες περιοχές όπου γίνεται τρελό trading.

Και πάλι όμως γιατί να μη μπορώ να κάνω ή/και δεχθώ ένα δώρο από φίλο που διαμένει σε άλλη περιοχή? :hm:

Link to comment
Share on other sites

Με κάτι τετοιο όμως δε θα επηρεαστούν και όλα τα giveaway sites?

Εκτός και αν κλειδώνουν μόνο ειδικές περιπτώσεις πχ συγκεκριμένους τίτλους από συγκεκριμένες περιοχές όπου γίνεται τρελό trading.

Και πάλι όμως γιατί να μη μπορώ να κάνω ή/και δεχθώ ένα δώρο από φίλο που διαμένει σε άλλη περιοχή? :hm:

Το πρόβλημα προκύπτει από τη στιγμή που έχεις ένα προϊόν διαθέσιμο παγκόσμια και προσπαθείς να εφαρμόσεις διαφορετική τιμολογιακή πολιτική σε διαφορετικές ζώνες. Δε δούλεψε με τα DVD, δε δούλεψε με τα κονσολοπαιχνίδια, δε θα δουλέψει κι εδώ. Αν οι εναλλακτικές του να αγοράσεις φτηνά είναι να αγοράσεις ακριβά ή να το βρεις "αλλού", η επιλογή είναι δεδομένη για τους περισσότερους.

Μυρίζει πολύ "Steam vs Russian Traders", αλλά κατά τη γνώμη μου είναι προς λάθος κατεύθυνση.

Αν όντως περιοριστεί σε λίγα high-profile παιχνίδια των οποίων οι τιμές μένουν ψηλά ακόμη και μετά από χρόνια, υποψιάζομαι ότι βασικοί χαμένοι θα είναι οι εταιρείες διανομής τους, που θα δουν την πειρατεία να αυξάνει κατακόρυφα.

Έγινε επεξεργασία από acct
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να υπάρχει κι αλλού, αλλά μου φάνηκε ενδιαφέρον:

Steam Gauge | Find out what multiplayer games you and your friends have in common

Έχει και τις υπόλοιπες παραδοσιακές δυνατότητες, όπως συνολική αξία βιβλιοθήκης, αλλά και επιπλέον τη δυνατότητα ταξινόμησης με βάση το μέγεθος, υποστήριξη χειριστηρίου, ημ/νία κυκλοφορίας, ...

Steam Gauge | Get the value and size of your Steam account

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να παίξω το Skullgirls που είναι δωρεάν μέχρι την Κυριακή.

Πώς το κάνω;

Restart το Steam και click στο promotional banner που έχει πανω δεξιά στο main store page.

Αυτά τα free πάντα θέλουν ένα restart για να πιάσουν και να αρχίσουν να κατεβάζουν, αλλιώς φαίνεται σαν να μην δουλεύει το link.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς κάτω από τη διαφημιστική εικόνα λέει

Play the full game for free until Sunday! Click Here to download and start playing. Must have Steam installed. Offer ends Monday at 10am Pacific Time.

Υποθέτουμε όλοι ότι έχεις λογαριαμό στο steam και το τρέχεις από το application του steam.

edit: σωστός ο φίλος [MENTION=22484]Andeus[/MENTION]. και εμένα μου το κάνει καμιά φορά αυτό

Έγινε επεξεργασία από Nikos1071
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.Εχω ενα κλειδι για το Fear 2 origin project και το Fear 3 απο το Ηumble Bundle.Μιας και δεν ειναι παιχνιδια του γουστου μου αν ενδιαφερετε κανεις για καποια ανταλλαγη μπορει να μου πει! :)

Link to comment
Share on other sites

Κάτι ενδιαφέρον ψήνεται:

Valve to Demonstrate Prototype VR HMD and Talk Changes to Steam to "Support and Promote VR Games" - Road to Virtual Reality

It looks like Valve is ready to take the gloves off at Steam Dev Days 2014. Two talks to be given at the event will include a demonstration of Valve’s secret prototype VR HMD that is “capable of stunning experiences”, and a discussion on forthcoming changes to Steam to “support and promote virtual reality games.” Palmer Luckey will also take to the stage to speak about best practices for VR developers.
Link to comment
Share on other sites

Εφόσων έχεις εγκατεστημένα δύο λειτουργικά (Windows + Ubuntu) σε διαφορετικά partitions, με το Steam εγκατεστημένο και στα δύο, γίνεται να υπάρχει μία μόνο εγκατάσταση του παιχνιδιού και να είναι διαθέσιμο στον Steam client και των δύο λειτουργικών;

Link to comment
Share on other sites

Εφόσων έχεις εγκατεστημένα δύο λειτουργικά (Windows + Ubuntu) σε διαφορετικά partitions, με το Steam εγκατεστημένο και στα δύο, γίνεται να υπάρχει μία μόνο εγκατάσταση του παιχνιδιού και να είναι διαθέσιμο στον Steam client και των δύο λειτουργικών;

Επίσημα δεν υποστηρίζεται, αλλά μπορείς να το κάνεις με symlinks. Το πρόβλημα είναι ότι μερικές φορές είτε ο Windows client είτε ο Linux client νομίζουν ότι το παιχνίδι δεν είναι εγκατεστημένο και ξεκινούν να το κατεβάζουν από την αρχή ή διαγράφουν όσα αρχεία δεν περιλαμβάνονται στο manifest της δικής τους έκδοσης.

Κάποιοι δεν έχουν αντιμετωπίσει ποτέ πρόβλημα, άλλοι μεταφέρουν ιστορίες τρόμου (πχ Sharing data files between Windows Steam and Linux Steam :: Steam for Linux General Discussions). Μπορείς να δοκιμάσεις με 1-2 παιχνίδια πάντως, ειδικά αν δε μετράς τα MB, όπως δυστυχώς κάνω εγώ το τελευταίο διάστημα.

Εναλλακτικά, δοκίμασε κι αυτό:

In your settings, click the "Downloads + Cloud" tab. At the bottom of the window is a button that says "Steam Library Folders". Just use that to add your windows steam directory.
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι παίζει αυτό.

Αρχικά τα windows δεν μπορούν να δουν το filesystem του ubuntu ενώ το αντίθετο γίνεται.Ακόμα και έτσι όμως η έκδοση ενός game στο windows steam δεν νομίζω ότι θα παίζει απροβληματιστα στο linux μιας και είναι για windows δηλαδή directx,microsoft vc++ redistributable που ζητάνε μερικά games άρα υποθέτω ότι εξαρτάται και απο το game.

Επίσης δεν γνωρίζω αν προσθέσεις ένα game στο steam library στο linux και έχεις και εγκατεστημένο το wine (επιτρέπει να τρεχεις windows apps στο linux) αν πας να εκκινήσεις το game μέσα απο το steam θα ξεκινήσει αυτόματα το wine και θα το τρέξει μέσα από αυτό ή όχι?

Δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι παίζει αυτό.

Αρχικά τα windows δεν μπορούν να δουν το filesystem του ubuntu ενώ το αντίθετο γίνεται.Ακόμα και έτσι όμως η έκδοση ενός game στο windows steam δεν νομίζω ότι θα παίζει απροβληματιστα στο linux μιας και είναι για windows δηλαδή directx,microsoft vc++ redistributable που ζητάνε μερικά games άρα υποθέτω ότι εξαρτάται και απο το game.

Επίσης δεν γνωρίζω αν προσθέσεις ένα game στο steam library στο linux και έχεις και εγκατεστημένο το wine (επιτρέπει να τρεχεις windows apps στο linux) αν πας να εκκινήσεις το game μέσα απο το steam θα ξεκινήσει αυτόματα το wine και θα το τρέξει μέσα από αυτό ή όχι?

Δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις πάντως.

1. Παραβλέπεις ότι οι διαφορετικές εκδόσεις του παιχνιδιού έχουν πολλά κοινά αρχεία. Τα μόνα που χρειάζεται να είναι διαφορετικά είναι τα binaries. Γι αυτό υπάρχουν ξεχωριστές "λίστες" (manifests) που ενημέρωνουν το Steam ποια αρχεία περιμένει να βρει σε κάθε έκδοση. Όσα είναι κοινά κανονικά τα προσπερνάει και κατεβάζει μόνο τα επιπλέον. Αλλά δε δουλεύει πάντα σωστά.

2. Ό,τι τρέχει με Wine δε μας απασχολεί εδώ, γιατί μιλάμε για όσα τρέχουν εγγενώς σε Linux. Λογικά πάντως, αυτό πρέπει να δουλεύει: Add a Game > Add a non Steam game. Αν θες, ρίχνεις μια ματιά κι εδώ:

How do you get your Steam games to run on Ubuntu through Wine or something similar? - Arqade

Link to comment
Share on other sites

Σωστή επισήμανση για το 1.Ακόμα και αν δούλευε σωστά πάντα θα έπρεπε να περιμένει τον έλεγχο/κατέβασμα των επιπλέον αρχείων ανάλογα με το κατάλληλο manifest και θα έπρεπε να το περιμένει σε κάθε λειτουργικό όταν θα ξεκινούσε το game.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι παίζει αυτό.

Αρχικά τα windows δεν μπορούν να δουν το filesystem του ubuntu ενώ το αντίθετο γίνεται.

[...]

Επίσης συζητάμε για κοινό filesystem, π.χ. FAT32/NTFS στο οποίο και τα δύο να μπορούν να διαβάσουν και γράψουν.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.