Jump to content


H50 + Fans with high CFM


aris20

Recommended Posts

Θέλω να βάλω fans στην H50 αλλά τα ισχυρότερα για να παραμένει κρύα..

Αυτά εδώ έχουν πραγμάτικά...?

NoiseBlocker Fan Multiframe M12-S3-120mm - Case Fans - plaisio.gr

73CFM...?!

Noiseblocker NB-Multiframe M12-S3HS 120mm Ultra Silent Fan

Αξίζει..?

Η να βάλω ένα τέτοιο..?

Aπό θέμα db δεν με πειράζει να είναι μέχρι 32-36db αλλά εώς εκεί..

Xigmatek XLF-F1253 OrangeLine LED Fan - 120mm - Case Fans - plaisio.gr

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 42
  • Created
  • Last Reply

ψαξε βρες καποιον με υψηλη στατικη πιεση.

Οταν καποια εταιρια δεν αναφερει...εχεις ενα καλο ποσοστο να τον αποφυγεις.

Με ολιγον google..

Noiseblocker M12-S3HS fans not working as well as I thought - [H]ard|Forum

Φανταζομαι θα υπαρχουν και εξαιρεσεις...αλλα μεχρι να βρεις καποια στα 20φευγα ευρω τον εναν δες τους sickleflow sta 8E ..με ~3mmH20

CoolerMaster SickleFlow Red LED Fan - 120mm - Case Fans - plaisio.gr

Link to comment
Share on other sites

ψαξε βρες καποιον με υψηλη στατικη πιεση

Αν υπάρχει η δυνατότητα να πας σε 120x120x38 ακόμα καλύτερα. Κάποτε έφερνε τέτοιους το eshop αλλά δεν ξέρω τώρα που μπορείς να βρεις. Έχω καλύτερη ψύξη δουλεύοντας έναν Ultra Kaze με undervolt στις 2000 στροφές από τις περισσότερες υλοποιήσεις 120x120x25

Link to comment
Share on other sites

Δεν το είχα προσέξει..

Όντως, λέω να πάω σε 2 τέτοια..

CoolerMaster SickleFlow Red LED Fan - 120mm - Case Fans - plaisio.gr

Πολύ φτηνά για 70cfm αέρα..

Επίσης θέλω μια θερμοαγώγιμη πάστα...

Arctic Cooling Thermal Paste Ceramique 22Gr - Thermal Paste - plaisio.gr

Αυτή είναι καλή να υποθέσω..? Χρησιμοποιούσα εδώ και καιρό την Artic Silver 5 αλλά μου τελείωσε, με αποτέλεσμα στον επεξεργαστή να υπάρχει ένα μείγμα μισής σταγόνας με την αρχική πάστα..

Καλή είναι..?

Link to comment
Share on other sites

Ανεμιστήρες θα πρότεινα τους Scythe Gentle Typhoon(τους έχει το eworld). Αλλιώς αυτούς τους CM που έβαλες αν θες κάτι πιο φθηνό...

Για πάστα θα πρότεινα Arctic Cooling MX-2 που εμένα τουλάχιστον μου φάνηκε καλύτερη από την Arctic Silver 5 που συνήθως προτείνεται.

Επίσης δε νομίζω να σου χρειαστούν 22gr...

Link to comment
Share on other sites

Όντως, λέω να πάω σε 2 τέτοια..

CoolerMaster SickleFlow Red LED Fan - 120mm - Case Fans - plaisio.gr

O CoolerMaster είναι πολύ ωραίος, αθόρυβος και αποδοτικός.

Είχα καμια 12αριά απο αυτούς σε Nvidia Stacker και δεν είχα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Οι πιο δυνατοί(μεγαλύτερο cfm) ανεμιστήρες στα 120mm είναι οι Scythe Slip Stream 1900rpm.

Εγώ σε αυτούς θα πήγαινα για απόδοση.Είναι και στα επίπεδα θορύβου που θες.Από κει και πέρα για λιγότερο θόρυβο,αλλά και χαμηλότερη απόδοση,πας σε κάποιους σαν αυτούς που σου πα΄ρεθεσε και ο moderator μας!

Αλλά με τπτ 27€ αλλά ούτε καν 20€ για φαν!

Link to comment
Share on other sites

ακομα και οι slipstream καπου στα 2.3mm παιζουν απο πιεση..

Σε γενικες γραμμες ..-> πολυστροφα και "αθορυβα"...δεν εχουν πιεση..

Αλλη λυση ειναι οι gentletyphoon..αλλα ακομα και οι πιο "δυνατοι" 2150rpm εχουν λιγοτερη πιεση απο τους sickleflow.(μικρη διαφορα μεν..αλλα συνυπολογιζοντας και την τιμη...δεν αξιζουν (για μενα).

Link to comment
Share on other sites

εχεις και τιποτα αλλο καλο να προτεινεις χωρις λαμπακια λαμπιονια μπιρμπιλακια?κοινως φθηνος και διακρητικος με καλη στατικη πιεση?!:thank_you2:

αμε....τους ιδιους.

Απο το site της εταιριας...

These R4 series are available in red, green, blue LED and dark smoke (no LED).

εναλλακτικα..."ακυρωνεις" τα υπαρχοντα led..

Link to comment
Share on other sites

οι οποιοι δεν υπαρχουν πουθενα ελαδα.. :(

διαφανη ειναι η φτερωτη του ανεμιστηρα και απλα αυτο που την κανει μπλε-κοκκινη-πρασινη ειναι τα λεντς?!

αν ειναι ετσι, ειναι το αγαπημενο μου να ξυλωνω λεντς!!:p:hehe:

αν δεν ισχυει πες μου το πριν παραγγειλω 4-5κομματια ετσι και κανω καρναβαλι το κουτι!!:p:P

edit: ημιδιαφανα πτερυγια λεει!!εφυγε παραγγελεια αρα!!:p:p

Link to comment
Share on other sites

Οι πιο δυνατοί(μεγαλύτερο cfm) ανεμιστήρες στα 120mm είναι οι Scythe Slip Stream 1900rpm.

Εγώ σε αυτούς θα πήγαινα για απόδοση.Είναι και στα επίπεδα θορύβου που θες.Από κει και πέρα για λιγότερο θόρυβο,αλλά και χαμηλότερη απόδοση,πας σε κάποιους σαν αυτούς που σου πα΄ρεθεσε και ο moderator μας!

Αλλά με τπτ 27€ αλλά ούτε καν 20€ για φαν!

Ενδιαφέρον...

Βασικά όσο αφορά τα επίπεδα θορύβου, η 6970 όταν παίζω είμαι σίγουρος ότι έχει 45-50db θόρυβο..

Οπότε είναι εντάξει πιστεύω.

Απλά από το eworld πρέπει να το παραγγείλω..

Θα προτιμούσα να ήταν κάποιο μαγαζί εδώ στην θεσσαλονίκη να το πάρω χωρίς πολλά πολλά.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=16603]aris20[/MENTION]

Ακόμα και με search στο skroutz μόνο στο e-world μου τους βγάζει!Δυστυχώς μόνο από κει λογικά!Εκτός αν πας σε κάτι πιο αδύναμο όπως τους άλλους που προτείνουν αλλά είναι καλοί και αυτοί(coolermaster r4...)

Link to comment
Share on other sites

απο αυτους που προτεινει ο @venom ειχα παρει 10κομματια οταν τους ειχε το πλαισιο 5-6ευρω..!εχουν μεινει απο τους 10 οι 4 απο τους οποιους 2 ειναι καινουριοι.. και δεν εχω ουτε 2 χρονια που τους εχω αγορασει.. αυτους θελω να αντικαταστησω με τους cm.. :/

Link to comment
Share on other sites

απο αυτους που προτεινει ο @venom ειχα παρει 10κομματια οταν τους ειχε το πλαισιο 5-6ευρω..!εχουν μεινει απο τους 10 οι 4 απο τους οποιους 2 ειναι καινουριοι.. και δεν εχω ουτε 2 χρονια που τους εχω αγορασει.. αυτους θελω να αντικαταστησω με τους cm.. :/

Όταν λες "έχουν μείνει",τι εννοείς?Ότι οι άλλοι έχουν χαλάσει?

Αλλά αυτό δε λέει και τπτ!Και σε έναν γνωστό μου είχε νεράκι στο σύστημά του και είχε πάρει 4 cm R4 και οι τρεις του είχαν χαλάσει!Όπως και σε μένα αλλά και σε έναν ακόμα φίλο που είχε αυτούς που προτείνω πριν 4 χρόνια,τους έχει ακόμα και όλοι δουλεύουν μια χαρά!

Άμα εννοείς ότι έχουν χαλάσει λοιπόν,αυτά συμβαίνουν και σου έφερα και αντίθετα παραδείγματα!

Link to comment
Share on other sites

ναι χαλασαν..! αρχισαν να κανουν θορυβο και εμειναν..! οπως και ενας silenx μου "εμεινε"..!αλλιως γενικα δεν μου εχει ξανα χαλασει ποτε κανενας..!:)

φιλικα τα λεω,και συμβουλευτικα ωστε να μην την παθει κανεις σαν εμενα! προσωπικα δεν ξανα προτιμω την συγκεκριμενη εταιρεια!:) ισως να ετυχα σε περιεργη παρτιδα,παντως δεν τους πηρα και τους 10 μαζι..!οπως και να εχει εκανα την επιλογη μου μεχρι να μου χαλασουν οι επομενοι!:)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.