Jump to content


H50 + Fans with high CFM


aris20

Recommended Posts

Πήρα τον Coolermaster, ε εντάξει.... Η διαφορά με το ζόρι να είναι 0.8-1C λιγότερη..

Απλά να σας πώ το εξής..

Να τον βάλω από μπροστά η πίσω..?

στην Η50 έχω βάλει έναν ανεμηστήρα μπροστά και πίσω..

Ποιός ανεμηστήρας είναι καλύτερα να βάζει...? Ο μεγαλύτερος έτσι..?

Δεν είδα αρκετή διαφορά όμως.. :(

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 42
  • Created
  • Last Reply

Είναι λίγο αργά βέβαια αλλά αν θέλει κάποιος τρελές επιδόσεις κοιτάει απαραίτητα και αυτούς: Delta High Performance DC Brushless Fans

Φυσικά αγοράζει και ένα σετ βαρηκοϊας μετά από λίγο καιρό γιατί μιλάμε και για τρελά db...:tomato:

Link to comment
Share on other sites

Βασικά είναι push pull έτσι δεν είναι?

Τι διαφορά περίμενες να δείς και τι σε έβαλε σε μπρίζες για να αγοράσεις και άλλον ανεμιστήρα?

Το ψυγείο δεν είναι κρύο? Αυτό είναι το σημαντικό.

Μήπως μετά να πας σε καλύτερο block/μεγαλύτερο ψυγείο?

Οταν πρωτοβρήκα τον corsair εδώ τα παιδιά με λέγαν να μην πάω σε τέτοια έτοιμη λύση, αλλα να πάω σε κάτι καλύτερο, οπότε μάλλον με τα λεγόμενα σου επιβαιβεώνονται.

Αλλα για πες λίγο τι θερμοκρασίες έχεις για να δουμε που προβληματίζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

εναν πηρες??

Και βαζεις και καποιον αλλον διαφορετικο για push pull??

Αν ναι ,απο τη στιγμη που ειχες μπει σε διαδικασια να δωσεις 20Ε για ενα fan..παρε αλλον εναν να εχεις δυο ιδιους για το ψυγειο.

Αν δεν θες..βαλε τον R4 πισω να δινει αερα στο ψυγειο..μπροστα και να μη βαλεις ..δεν ξερω ποσο θα πεσεις σε θερμοκρασια.

Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο αργά βέβαια αλλά αν θέλει κάποιος τρελές επιδόσεις κοιτάει απαραίτητα και αυτούς: Delta High Performance DC Brushless Fans

Φυσικά αγοράζει και ένα σετ βαρηκοϊας μετά από λίγο καιρό γιατί μιλάμε και για τρελά db...:tomato:

Βασικά ήδη φοράω κάτι μικρά ακουστικά βαρηκοίας.

Οπότε δεν θα χρειαστεί να βάλω χαχα..

Βασικά είναι push pull έτσι δεν είναι?

Τι διαφορά περίμενες να δείς και τι σε έβαλε σε μπρίζες για να αγοράσεις και άλλον ανεμιστήρα?

Το ψυγείο δεν είναι κρύο? Αυτό είναι το σημαντικό.

Μήπως μετά να πας σε καλύτερο block/μεγαλύτερο ψυγείο?

Οταν πρωτοβρήκα τον corsair εδώ τα παιδιά με λέγαν να μην πάω σε τέτοια έτοιμη λύση, αλλα να πάω σε κάτι καλύτερο, οπότε μάλλον με τα λεγόμενα σου επιβαιβεώνονται.

Αλλα για πες λίγο τι θερμοκρασίες έχεις για να δουμε που προβληματίζεσαι.

Σωστά το λές. Kαι ναι έχουν δίκιο, οι έτοιμες λύσεις τύπου Η50-Η60-Η70-Η80 δεν αξίζουνε. (Ίσως ο Η100 να αξίζει από ότι έχω δει) Επίσης το να πάρω μεγαλύτερο ψυγείο δεν αξίζει τα λεφτά. Γιατί αν είναι να δώσω 40-50 για ψυγείο καλύτερα να πάρω ένα με 80-100ευρώ και να κάνει σοβαρή δουλειά. Αλλά τότε πάει μακρυά, γιατί εντάξει δεν τρελαίνομαι για τέλειες θερμοκρασίες, και overclock στα τέρμα, θέλω απλά να μην καταπονείται από τις θερμοκρασίες.

Οι θερμοκρασίες είναι 38C σε idle, πάει στους 69-70C σε full load εαν το αφήσω αρκετή ώρα..

Για αυτό έλεγα να βάλω ανεμιστήρες κ μια καλή πάστα, μήπως την ρίξω την θερμοκρασία 2-3C.. Για να είμαι κομπλέ. Απλά έχω 1.5V για 4GHz. Με πιο λίγο ρεύμα ενώ περνάει όλα τα prime, intelburn test, βγάζει μπλέ οθόνη στο 3DMark11 στο Physics Test.

εναν πηρες??

Και βαζεις και καποιον αλλον διαφορετικο για push pull??

Αν ναι ,απο τη στιγμη που ειχες μπει σε διαδικασια να δωσεις 20Ε για ενα fan..παρε αλλον εναν να εχεις δυο ιδιους για το ψυγειο.

Αν δεν θες..βαλε τον R4 πισω να δινει αερα στο ψυγειο..μπροστα και να μη βαλεις ..δεν ξερω ποσο θα πεσεις σε θερμοκρασια.

Εναν πήρα αρχικά, θα πάρω και δεύτερο τότε. Απλά ο άλλος έχει 61cfm και σκέφτηκα ότι δεν αξίζει η διαφορά από 61 στα 69. Και ναι αυτός που βάζει αέρα είναι ο Coolermaster των 69cfm ρυθμισμένος στα Full rpm.. Kαι ο άλλος είναι ενας Xigmatek που βγάζει αέρα και είναι των 61cfm..

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ουτε σιγουρο ουτε απαραιτητο οτι θα πεσεις σε θερμοκρασιες με εναν δευτερο R4.

Απλα με δυο ιδιους ανεμηστηρες θα μετακινουν ιδια ποσοτητα αερα με την ιδια πιεση.

Για 2-3 βαθμους δεν εχει νοημα να ασχολεισαι ιδιαιτερα με τετοια θεματα..ποσο μαλλον με τετοιες θερμοκρασιες.

Για καλο και για κακο δοκιμασε και αναποδα τους ανεμηστηρες ..(δλδ ο R4 μπροατα απο το ψυγειο...)

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=16603]aris20[/MENTION]

Βασικά απο μένα όταν μπορέσεις πάρε ένα block απο τον eleven, μια αντλία και ένα 2πλό ψυγείο.

Πάντως σταμάτα να παιδεύσαι και να ξοδεύεις λεφτά σε ανεμιστηράκια.

Η σύνθεση που σε λέω με q6600 oc'ed ήταν 17-20 idle 48-50 full load με stress test.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=16603]aris20[/MENTION]

Βασικά απο μένα όταν μπορέσεις πάρε ένα block απο τον eleven, μια αντλία και ένα 2πλό ψυγείο.

Πάντως σταμάτα να παιδεύσαι και να ξοδεύεις λεφτά σε ανεμιστηράκια.

Η σύνθεση που σε λέω με q6600 oc'ed ήταν 17-20 idle 48-50 full load με stress test.

με θερμοκρασια δωματιου ποσο 17idle?

του ειπες και ποσο "μανουρα" ειναι να καθαρισει την υδροψυξη μια φορα τον χρονο? ποσο κοστιζουν τα υγρα συντηρησης,εαν χαλασει οτιδηποτε απο αυτα τα κομματια της υδροψυξης και δεν υπαρχει κανενα μαγαζι στην ελλαδα να αγορασει πραγματα (με μικρη εξαιρεση το eworld)και τι θα γινει αν το υγρο χυθει πανω στο hardware?γνωμη μου πως δεν αξιζει η υδροψυξη..! ειναι μονο για φιγουρα,και καλυτερο o/c απο ενα επιπεδο και πανω..!

παντως εαν εχεις ανεμιστηρες ηδη μην ψαχνεσαι για τους 1-2βαθμους καλυτερα..!

ολα αυτα τα λεω φιλικα.. γιατι και γω εμπλεξα και πολυ και ειδα πως δεν αξιζει..!

Link to comment
Share on other sites

με θερμοκρασια δωματιου ποσο 17idle?

του ειπες και ποσο "μανουρα" ειναι να καθαρισει την υδροψυξη μια φορα τον χρονο? ποσο κοστιζουν τα υγρα συντηρησης,εαν χαλασει οτιδηποτε απο αυτα τα κομματια της υδροψυξης και δεν υπαρχει κανενα μαγαζι στην ελλαδα να αγορασει πραγματα (με μικρη εξαιρεση το eworld)και τι θα γινει αν το υγρο χυθει πανω στο hardware?γνωμη μου πως δεν αξιζει η υδροψυξη..! ειναι μονο για φιγουρα,και καλυτερο o/c απο ενα επιπεδο και πανω..!

παντως εαν εχεις ανεμιστηρες ηδη μην ψαχνεσαι για τους 1-2βαθμους καλυτερα..!

ολα αυτα τα λεω φιλικα.. γιατι και γω εμπλεξα και πολυ και ειδα πως δεν αξιζει..!

Οντως το 17 Ιdle και εγω θελω να ακουσω τη θερμοκρασια δωματιου αν μιλαμε για υδροψυξη τοτε σιγουρα ειχες το pc σε ψυγειο

Τωρα για την υδροψυξη τα πραγματα στη συντηρηση δεν ειναι τοσο τραγικα θελει 1 ωρα να κατσεις για να τη καθαρισεις τα παντα ψυγειο block κτλ

Για να χυθει υγρο σημαινει οτι δεν εκανες κατι σωστα για αυτο καλο ειναι οταν στηνετε μια υδροψυκη πριν βαλουμε το hardware στο κουτι να κανουμε το λεγομενο Leak test για κανα 6ωρο τουλαχιστον δουλευοντας το κυκλωμα μονο του ωστε να δουμε αν υπαρχει καποια διαροη και να το διορθωσουμε (δεν εσφυξε καποιο ρακορ πχ η και πολλες φορες να χαλασει oring απο υπερβολικο σφυξιμο )

Σε περιπτωση που χυθει παρολη τη σωστη εγκατασταση σε hardware με ενα καλο καθαρισμα μπορεις να το κανεις επιστροφη (ναι μεν δεν το καλυπτει η εγγυηση) αλλα εφοσον δεν φενετε υγρο επανω θα γινει η αντικατασταση

Σε καθε περιπτωση η υδροψυξη ειναι αρκετα πιο ακριβη απο μια καλη αεροψυκτρα

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=10518]panos444[/MENTION]

Πως φαίνεται ο άνθρωπος που δεν έχει ιδέα?! Πλάκα κάνεις έτσι?

Ο μόνος παράγοντας που κάποιος θα θεωρούσε μειονέκτημα την υδρόψυξη είναι το κόστος της αγοράς.

Λες είναι το μόνο κατάστημα το eworld (ωραία γκρι διαφήμιση το μαγαζάκι) αλλα δεν είναι έτσι. Πλαίσιο, E-shop και άλλες αλυσίδες έχουν υλικά για υδρόψυξη και με μια αναζήτηση στο ίντερνετ θα βρεις και άλλους.

Το κόστος συντήρησης είναι μηδαμινό. Τα λάστιχα η τα ρακόρ για να φθαρθούν θέλουν χρόνια. Παρεμφερής τρόπους ψύξης με την υδρόψυξη των υπολογιστών έχουν, τα ψυγεία της κουζίνας, τα μηχανοκίνητα οχήματα κ.α. και επειδή έχω και μηχανή και ψυγείο, χρόνια τώρα δεν είχα ποτέ πρόβλημα με το ψυγείο μου, οπότε γιατί να παρουσιάσει πρόβλημα η υδρόψυξη?

Ξέχασες μήπως ότι τα καλύτερα rig είναι με νεράκι?

Θες να σου δώσω φωτογραφίες να σου θυμήσω?

Φοβάσαι ότι θα στάξει γιατί αν στάξει θα χαλάσουν τα εξαρτήματά σου?

Βάλτα στην μπανιέρα μια μέρα για να δεις την σωστή κυκλοφορία και ακολούθησε οδηγίες για την συμπλήρωση και συνδεσμολογία της υδρόψυξης

και πάλι αν σε φοβίζει βρες έναν φίλο που είναι πιο έμπειρος με το άθλημα να σε βοηθήσει.

Υπάρχει βέβαια και το thelab.gr που μπορείς να πάρεις βοήθεια, αλλα μιας και κάνουμε και λίγο γκρί διαφήμιση ας αναφέρω και εγώ 2 ακόμα κοινότητες που είναι "βασιλιάδες" στο θέμα της υδρόψυξης. Hwbox.gr και OutOfSpecs.gr και μιλάμε για παιδιά με μεγάλες γνώσεις και ικανότητες που παγκοσμίως έρχονται ΚΑΘΕ χρόνο σε πρώτες θέσεις. Είπα οτι είναι παγκοσμίως?

Επίσης αν χρειαστείς ποτέ βοήθεια, υπάρχει και για τους συμπολίτες μου ο Νίκος ο ίδιος ο Eleven στην πόλη μας. Η κατασκευή του είναι τόσο καλή που κάνει εξαγωγές τις κατασκευές του. Είναι το πρώτο όνομα τουλάχιστον στην Ελλάδα. Όποιον και να ρωτήσεις εδω μέσα τα ίδια θα σε πει για την δουλειά του παιδιού, πέρα απο τις όποιες διχόνιες υπάρχουν. Δε κατάλαβα ας πούμε ποτέ γιατί φτιάξαν 3 site (thelab.gr/hwbox.gr/outofspecs.gr) αλλα θέλω να πιστεύω ότι πέρα απο τον εγωιστικό χαρακτήρα, τελικά να μην υπάρχει κάτι άλλο.

Τώρα για το θέμα της υδρόψυξης, το setup το δικό μου ήταν q6600 με block eleven και 2 αντλίες με τριπλό ψυγείο που είχε 6 ανεμιστήρες σαν αυτούς που λέει ο NTG και σε Stacker που είχε μπροστά 1 στους δίσκους, πλαινό 4, πίσω 1-2 δε θυμάμαι και πάνω και κάτω άλλους 2. Ενοείται αυτά παίζαν με ροοστάτη και όχι μόνα τους, αλλιώς θα ήμουν κουφός τώρα. Στο bench παίζαν full, μετα κατεβαίναν στροφές.

Νεράκι απιονισμένο, σαν και αυτό που χρησιμοποιεί η μαμά στο σίδερο, αλλα οι γνώμες σίγουρα διαφέρουν.

Οπότε μύθος ότι η υδρόψυξη είναι επικίνδυνη ή κάτι άλλο,

είναι μάλλον τόσο επικίνδυνη όσο και να βγείς για περπάτημα απο το σπίτι σου

ή να πας για ποδήλατο...

Link to comment
Share on other sites

@panos444

Πως φαίνεται ο άνθρωπος που δεν έχει ιδέα?! Πλάκα κάνεις έτσι?

Ο μόνος παράγοντας που κάποιος θα θεωρούσε μειονέκτημα την υδρόψυξη είναι το κόστος της αγοράς.

Λες είναι το μόνο κατάστημα το eworld (ωραία γκρι διαφήμιση το μαγαζάκι) αλλα δεν είναι έτσι. Πλαίσιο, E-shop και άλλες αλυσίδες έχουν υλικά για υδρόψυξη και με μια αναζήτηση στο ίντερνετ θα βρεις και άλλους.

Το κόστος συντήρησης είναι μηδαμινό. Τα λάστιχα η τα ρακόρ για να φθαρθούν θέλουν χρόνια. Παρεμφερής τρόπους ψύξης με την υδρόψυξη των υπολογιστών έχουν, τα ψυγεία της κουζίνας, τα μηχανοκίνητα οχήματα κ.α. και επειδή έχω και μηχανή και ψυγείο, χρόνια τώρα δεν είχα ποτέ πρόβλημα με το ψυγείο μου, οπότε γιατί να παρουσιάσει πρόβλημα η υδρόψυξη?

Ξέχασες μήπως ότι τα καλύτερα rig είναι με νεράκι?

Θες να σου δώσω φωτογραφίες να σου θυμήσω?

Φοβάσαι ότι θα στάξει γιατί αν στάξει θα χαλάσουν τα εξαρτήματά σου?

Βάλτα στην μπανιέρα μια μέρα για να δεις την σωστή κυκλοφορία και ακολούθησε οδηγίες για την συμπλήρωση και συνδεσμολογία της υδρόψυξης

και πάλι αν σε φοβίζει βρες έναν φίλο που είναι πιο έμπειρος με το άθλημα να σε βοηθήσει.

Υπάρχει βέβαια και το thelab.gr που μπορείς να πάρεις βοήθεια, αλλα μιας και κάνουμε και λίγο γκρί διαφήμιση ας αναφέρω και εγώ 2 ακόμα κοινότητες που είναι "βασιλιάδες" στο θέμα της υδρόψυξης. Hwbox.gr και OutOfSpecs.gr και μιλάμε για παιδιά με μεγάλες γνώσεις και ικανότητες που παγκοσμίως έρχονται ΚΑΘΕ χρόνο σε πρώτες θέσεις. Είπα οτι είναι παγκοσμίως?

Επίσης αν χρειαστείς ποτέ βοήθεια, υπάρχει και για τους συμπολίτες μου ο Νίκος ο ίδιος ο Eleven στην πόλη μας. Η κατασκευή του είναι τόσο καλή που κάνει εξαγωγές τις κατασκευές του. Είναι το πρώτο όνομα τουλάχιστον στην Ελλάδα. Όποιον και να ρωτήσεις εδω μέσα τα ίδια θα σε πει για την δουλειά του παιδιού, πέρα απο τις όποιες διχόνιες υπάρχουν. Δε κατάλαβα ας πούμε ποτέ γιατί φτιάξαν 3 site (thelab.gr/hwbox.gr/outofspecs.gr) αλλα θέλω να πιστεύω ότι πέρα απο τον εγωιστικό χαρακτήρα, τελικά να μην υπάρχει κάτι άλλο.

Τώρα για το θέμα της υδρόψυξης, το setup το δικό μου ήταν q6600 με block eleven και 2 αντλίες με τριπλό ψυγείο που είχε 6 ανεμιστήρες σαν αυτούς που λέει ο NTG και σε Stacker που είχε μπροστά 1 στους δίσκους, πλαινό 4, πίσω 1-2 δε θυμάμαι και πάνω και κάτω άλλους 2. Ενοείται αυτά παίζαν με ροοστάτη και όχι μόνα τους, αλλιώς θα ήμουν κουφός τώρα. Στο bench παίζαν full, μετα κατεβαίναν στροφές.

Νεράκι απιονισμένο, σαν και αυτό που χρησιμοποιεί η μαμά στο σίδερο, αλλα οι γνώμες σίγουρα διαφέρουν.

Οπότε μύθος ότι η υδρόψυξη είναι επικίνδυνη ή κάτι άλλο,

είναι μάλλον τόσο επικίνδυνη όσο και να βγείς για περπάτημα απο το σπίτι σου

ή να πας για ποδήλατο...

Plaisio , eshop δεν νομιζω οτι εχουν σοβαρηποικιλια για υδροψυξη προσπαθουν απλα να ξεστοκαρουν οτι εχει μεινει

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=10518]panos444[/MENTION]

Πως φαίνεται ο άνθρωπος που δεν έχει ιδέα?! Πλάκα κάνεις έτσι?

Ο μόνος παράγοντας που κάποιος θα θεωρούσε μειονέκτημα την υδρόψυξη είναι το κόστος της αγοράς.

Λες είναι το μόνο κατάστημα το eworld (ωραία γκρι διαφήμιση το μαγαζάκι) αλλα δεν είναι έτσι. Πλαίσιο, E-shop και άλλες αλυσίδες έχουν υλικά για υδρόψυξη και με μια αναζήτηση στο ίντερνετ θα βρεις και άλλους.

Το κόστος συντήρησης είναι μηδαμινό. Τα λάστιχα η τα ρακόρ για να φθαρθούν θέλουν χρόνια. Παρεμφερής τρόπους ψύξης με την υδρόψυξη των υπολογιστών έχουν, τα ψυγεία της κουζίνας, τα μηχανοκίνητα οχήματα κ.α. και επειδή έχω και μηχανή και ψυγείο, χρόνια τώρα δεν είχα ποτέ πρόβλημα με το ψυγείο μου, οπότε γιατί να παρουσιάσει πρόβλημα η υδρόψυξη?

Ξέχασες μήπως ότι τα καλύτερα rig είναι με νεράκι?

Θες να σου δώσω φωτογραφίες να σου θυμήσω?

Φοβάσαι ότι θα στάξει γιατί αν στάξει θα χαλάσουν τα εξαρτήματά σου?

Βάλτα στην μπανιέρα μια μέρα για να δεις την σωστή κυκλοφορία και ακολούθησε οδηγίες για την συμπλήρωση και συνδεσμολογία της υδρόψυξης

και πάλι αν σε φοβίζει βρες έναν φίλο που είναι πιο έμπειρος με το άθλημα να σε βοηθήσει.

Υπάρχει βέβαια και το thelab.gr που μπορείς να πάρεις βοήθεια, αλλα μιας και κάνουμε και λίγο γκρί διαφήμιση ας αναφέρω και εγώ 2 ακόμα κοινότητες που είναι "βασιλιάδες" στο θέμα της υδρόψυξης. Hwbox.gr και OutOfSpecs.gr και μιλάμε για παιδιά με μεγάλες γνώσεις και ικανότητες που παγκοσμίως έρχονται ΚΑΘΕ χρόνο σε πρώτες θέσεις. Είπα οτι είναι παγκοσμίως?

Επίσης αν χρειαστείς ποτέ βοήθεια, υπάρχει και για τους συμπολίτες μου ο Νίκος ο ίδιος ο Eleven στην πόλη μας. Η κατασκευή του είναι τόσο καλή που κάνει εξαγωγές τις κατασκευές του. Είναι το πρώτο όνομα τουλάχιστον στην Ελλάδα. Όποιον και να ρωτήσεις εδω μέσα τα ίδια θα σε πει για την δουλειά του παιδιού, πέρα απο τις όποιες διχόνιες υπάρχουν. Δε κατάλαβα ας πούμε ποτέ γιατί φτιάξαν 3 site (thelab.gr/hwbox.gr/outofspecs.gr) αλλα θέλω να πιστεύω ότι πέρα απο τον εγωιστικό χαρακτήρα, τελικά να μην υπάρχει κάτι άλλο.

Τώρα για το θέμα της υδρόψυξης, το setup το δικό μου ήταν q6600 με block eleven και 2 αντλίες με τριπλό ψυγείο που είχε 6 ανεμιστήρες σαν αυτούς που λέει ο NTG και σε Stacker που είχε μπροστά 1 στους δίσκους, πλαινό 4, πίσω 1-2 δε θυμάμαι και πάνω και κάτω άλλους 2. Ενοείται αυτά παίζαν με ροοστάτη και όχι μόνα τους, αλλιώς θα ήμουν κουφός τώρα. Στο bench παίζαν full, μετα κατεβαίναν στροφές.

Νεράκι απιονισμένο, σαν και αυτό που χρησιμοποιεί η μαμά στο σίδερο, αλλα οι γνώμες σίγουρα διαφέρουν.

Οπότε μύθος ότι η υδρόψυξη είναι επικίνδυνη ή κάτι άλλο,

είναι μάλλον τόσο επικίνδυνη όσο και να βγείς για περπάτημα απο το σπίτι σου

ή να πας για ποδήλατο...

Αδερφέ, με κάθε καλή διάθεση επίτρεψέ μου να σου πω ότι "ξέφυγες"...

Πόσο πια και γιατί να θιχθείς για την "υδρόψυξη"? Είπε ψέμματα ή υπερβολές ο φίλος παραπάνω? Επί της ουσίας, για να παίζουμε είναι η υδρόψυξη, όπως και το pc το ίδιο. 99% φιγούρα και ως by-product κολλάνε και οι καλύτερες θερμοκρασίες.

Ας μην κάνουμε τα αντικείμενα αυτοσκοπό, υπάρχουν πολύ σοβαρότερα ζητήματα στο α' τέταρτο του 21ου αιώνα...

Link to comment
Share on other sites

Plaisio , eshop δεν νομιζω οτι εχουν σοβαρηποικιλια για υδροψυξη προσπαθουν απλα να ξεστοκαρουν οτι εχει μεινει

Αν θεωρείς τα προιόντα της CM ότι δεν είναι σοβαρηποικιλια, τότε φίλος πάω πάσο.

Επίσης αυτοί που κάθονται στα HQ των ανωτέρω εταιριών είναι και admins των site που ανέφερα... just saying...

Αδερφέ, με κάθε καλή διάθεση επίτρεψέ μου να σου πω ότι "ξέφυγες"...

Πόσο πια και γιατί να θιχθείς για την "υδρόψυξη"? Είπε ψέμματα ή υπερβολές ο φίλος παραπάνω? Επί της ουσίας, για να παίζουμε είναι η υδρόψυξη, όπως και το pc το ίδιο. 99% φιγούρα και ως by-product κολλάνε και οι καλύτερες θερμοκρασίες.

Ας μην κάνουμε τα αντικείμενα αυτοσκοπό, υπάρχουν πολύ σοβαρότερα ζητήματα στο α' τέταρτο του 21ου αιώνα...

Οχι φίλε, δε σηκώνω κουβέντα. Να πείς τώρα για την υδρόψυξη? Να θίξεις όλες αυτές τις προσπάθειες και όλο αυτό τον κόπο που έχουμε καταβάλει τόσα χρόνια... Εξάλου η κοινότητα απο όσο θυμάμαι, είναι για παιδιά που δεν σταματούν να παίζουν ποτέ και όχι για τα κοινωπολιτικά...

Blasphemer.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως όσο μειώνεται η λιθογραφία των επεξεργαστών, τόσο μειώνεται και η ανάγκη για extreme καταστάσεις ψύξης, με ότι και να συνεπάγεται αυτό για το παρών topic. Μόνο οι GPU πιστεύω πια πως δικαιολογούν την ανάγκη για υδρόψυξη. Τα υπόλοιπα είναι για παιχνίδι.

Link to comment
Share on other sites

Αν θεωρείς τα προιόντα της CM ότι δεν είναι σοβαρηποικιλια, τότε φίλος πάω πάσο.

Επίσης αυτοί που κάθονται στα HQ των ανωτέρω εταιριών είναι και admins των site που ανέφερα... just saying...

Οχι φίλε, δε σηκώνω κουβέντα. Να πείς τώρα για την υδρόψυξη? Να θίξεις όλες αυτές τις προσπάθειες και όλο αυτό τον κόπο που έχουμε καταβάλει τόσα χρόνια... Εξάλου η κοινότητα απο όσο θυμάμαι, είναι για παιδιά που δεν σταματούν να παίζουν ποτέ και όχι για τα κοινωπολιτικά...

Blasphemer.jpg

Δοσε link γιατι το πλαισιο εχει 1 cpu block και αυτο για 775 (πρεπει να αγορασεις και το bracket) αλλα και παλι διαθεσιμο σε συγκεκριμενα καταστηματα με απλα λογια αντε βρες το(ποιο ευκολα κερδιζεις στο lotto joker και τα συναφη απο να το πετυχεις ,ρακορ και αυτα σε συγκεκριμενα καταστηματα δηλαδη αν θες να τα βρεις απο πλαισιο παιξε το λαχειο καλυτερα πιο πολλες πιθανοτητες να το κερδισεις

και οταν λες CM τι εννοεις ? εγω καταλαβαινω coolermaster Τι δουλεια εχει η coolermaster με υδροψυκη ?

To eshop απο την αλλη ειναι σε ακομα χειροτερη κατασταση

ε ναι αυτο δεν το λεω καταστημα οπου μπορω να στεισω μια υδροψυξη η να αγορασω κατι σε περιπτωση που εχω καποιο προβλημα

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν απειρα ριβιου που αεροψυκτρες ειναι καλυτερες απο μετριες υδροψυξεις. ακομα και η καρτα γραφικων ειναι προφαση. ισως το πικ της αεροψυκτρας να ειναι 10βαθμους πανω απο μια καλη υδροψυξη η οποια θα κοστισει συνολικα 5φορες επανω σε χρηματα.

δεν εχω μηνα που πουλησα υδροψυξη. ειχα δωσει 1200ευρω συνολικα,το εχω περασει το λουκι. επισης να στησεις να ξεστησεις και να καθαρισεις ενα κουτι με υδροψυξη δεν θελει μια ωρα αλλα ενα 8ωρο στην καλυτερη..!

τελος το αν ειμαι ανηδεος η οχι σιγουρα δεν μπορεις να το κρινεις εσυ. δεν σε ξερω και απαιτω τον σεβασμο. ειμαστε σε ενα δημοσιο φορουμ και οπως εγω σου μιλαω ομορφα το ιδιο θελω να κανεις και εσυ.

εδιτ: στο hwbox εγω εχω λιγο παραπανω απο 1000δημοσιευσεις και ειμαι ενεργο μελος τα 3τελευταια χρονια,συμμετεχοντας στην παρεα που κανουν τα παιδια μεσα.αντιθετα εσυ βαζεις μοναχα αγγελειες,για να μην λεμε και οτι θελουμε..

Link to comment
Share on other sites

Mη το συνεχισουμε αλλο ...(προς ολες τις κατευθυνσεις)...αν δεν εχει σχεση με το παρων θεμα.

Να θυμισω οτι το παρων θεμα εχει να κανει σχεση με ανεμηστηρες...και οχι αν αξιζει ή οχι η υδροψυξη για τον καθενα.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι κατά πόσο συμφέρει με το συγκεκριμένο σύστημα.

Υποθέτω, δεν συμφέρει οικονομικά, για τον συγκεκριμένο επεξεργαστή (1090Τ), διότι τα 4,2GHz είναι τα όρια του, άρα και να βάλω την καλύτερη υδρόψυξη τα 200MHz δεν θα μου δώσουν την διαφορά.. Απλά σκέφτηκα να αλλάξω και ανεμιστήρες στην Η50 να του βάλω κάποιους πιο δυνατούς και με πιο όμορφη εμφάνιση (ledάκια), και επειδή είδα ότι με τα Cfm μπορώ να πετύχω ακόμα καλύτερο airflow είπα να το εκμεταλευτώ για την ψύξη του κιόλας. Διότι με αρκετό ζόρισμα στα burn test η θερμοκρασία δεν ήταν και η καλύτερη..

Υδρόψυξη θα την έπαιρνα εάν όντως μπορούσα να τρέξω τον 1090T στα 5GHz αλλά πάνω από 4,2GHz Full Stable δεν παίζει..

Προς το παρόν δεν σκέφτομαι να μπώ σε τόσο μεγάλα έξοδα για να "ζήσει" ο επεξεργαστής πάνω από 4-5χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=699]ΝTG[/MENTION] Πως γίνεται κάθε φορά που γράφω κάτι, αλλα σεβαστό...

[MENTION=10518]panos444[/MENTION] Μια άλλη φορά φίλος, γιατί αν πω για κλίκες μάλλον θα ξαναφάω ban, για αυτό και δεν ασχολούμαι με κανέναν σας, αλλα δε θέλω να ξαναφάω ban, μιας και όταν μιλάω μάλλον γίνομαι καυστικός για πολλούς. Σε εβαλε like και ο astrolabos? Έλα ρε φίλε...

[MENTION=16603]aris20[/MENTION] Φίλε μου, πήγες έδωσες πόσα ευρώ? 20? Για ένα ανεμιστηράκι? Το νεράκι πόσο νομίζεις στοιχίζει? Καμια περιουσία? Ήθελες να δείς διαφορά και εγώ απλά σου έδειξα τον δρόμο, αν τον ακουληθήσεις δικό σου θέμα, πάντως το νεράκι δε το αλλάζεις κάθε μέρα, δεν αλλάζεις το τριπλό ψυγείο σε κάθε αλλαγή που κάνεις στο σύστημά σου, δεν αλλάζεις αντλία και το μπλόκ που αν πεις ότι πας σε άλλο socket, στο σενιάρει ο Νίκος, όπως έγινε και με το 775 που πήγαμε σε 1366.

Anyway... ελπίζω να μην χαλάσεις άλλα λεφτά και αν στην τελική χαλιέσαι με την H50 κάνε ένα θέμα για αέρα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.