Jump to content




DJD

Recommended Posts

Άμα θα την πάρω πίσω (23 μέρες στο φαναρτζή, μου έχει λείψει) θα γράψω στο θέμα με τα αυτοκίνητα, με φωτογραφίες.

Ίσως και καλύτερα γιατί με τα λεφτά για βενζίνες για να σε πάει μέχρι την Λούτσα θα πετούσες για Μπαλί! :p

Link to comment
Share on other sites

ουυυυφ , μολις εβγαλα τα 2 καλοριφερ απο το δωματιο

to do next ....

-περασμα εχτρα γραμμης για A/C

-να φερω και το καλωδιο του τηλεφωνου μεσα απο τον τοιχο , γιατι τωρα ειναι στον αερα

-σκαψιμο και νεα κουτια διακλαδωσης για να περαστουν και τα καλωδια των ηχειων :D

και τελος στοκαρισμα και βαψιμο xD

(ξερει κανεις κανα σωστο μαγαζι με ηλεκτρολογικα , που να εχει λογικες τιμες ? )

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

σιχαίνομαι το ζευγάρι, που πάει supermarket, η ταμίας έχει σταματήσει να χτυπάει πράγματα και αντί να πληρώσουν κάθονται και τακτοποιούν τα πράγματα στις σακούλες καθυστερόντας την ουρά...:tongue:

Link to comment
Share on other sites

σιχαίνομαι το ζευγάρι, που πάει supermarket, η ταμίας έχει σταματήσει να χτυπάει πράγματα και αντί να πληρώσουν κάθονται και τακτοποιούν τα πράγματα στις σακούλες καθυστερόντας την ουρά...:tongue:

μηπως εννοεις γριες/γερους ?

Link to comment
Share on other sites

μηπως εννοεις γριες/γερους ?

όχι...μια 45άρα πρέπει να ήταν πάνω κάτω, με τον 20-25χρονο γιο της...και τα δύο γίδια... με ένα "με συγχωρείτε" θα έδειχνα υπομονή πάντως...

όπως καταλαβαίνεις τους την είπα έτσι για το σπάσιμο...

Link to comment
Share on other sites

σιχαίνομαι το ζευγάρι, που πάει supermarket, η ταμίας έχει σταματήσει να χτυπάει πράγματα και αντί να πληρώσουν κάθονται και τακτοποιούν τα πράγματα στις σακούλες καθυστερόντας την ουρά...:tongue:

Αυτό δεν είναι τίποτα. Το να κρατάει ο άντρας τη σειρά και η γυναίκα να συνεχίζει να φέρνει πράγματα απο τα ράφια και να τα προσθέτει, είναι πιο σπαστικό κατά τη γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν είναι τίποτα. Το να κρατάει ο άντρας τη σειρά και η γυναίκα να συνεχίζει να φέρνει πράγματα απο τα ράφια και να τα προσθέτει, είναι πιο σπαστικό κατά τη γνώμη μου.

Αυτό δεν είναι τίποτα. Το να κρατάει ο άντρας τη σειρά ενώ η γυναίκα συνεχίζει να φέρνει πράγματα απο τα ράφια και να τα προσθέτει και όταν η ταμίας έχει σταματήσει να χτυπάει πράγματα αντί να πληρώσουν κάθονται και τακτοποιούν τα πράγματα στις σακούλες πριν αρχίσουν να ψάχνουν τις τσάντες τους για εκπτωτικά κουπόνια, καθυστερόντας την ουρά είναι πιο σπαστικό κατά τη γνώμη μου.

:hehe: :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Πήγα κι εγώ σούπερ μάρκετ εχτές. Πήρα 3 πραματάκια και ενώ έψαχνα το πορτοφόλι μου για να πληρώσω, μου τα έβαλε η ταμίας μέσα στη σακούλα!

WIN!

Έγινε επεξεργασία από PetrosD
Link to comment
Share on other sites

σιχαίνομαι το ζευγάρι, που πάει supermarket, η ταμίας έχει σταματήσει να χτυπάει πράγματα και αντί να πληρώσουν κάθονται και τακτοποιούν τα πράγματα στις σακούλες καθυστερόντας την ουρά...:tongue:

:happy2:

Προσωπικα το κανω συστηματικα πλεον

Εαν κιολας εχω δει απο πριν οτι δεν βοηθανε στο πακεταρισμα

τους το δηλωνω προκαταβολικα οταν πλησιαζουν στο τελος των προιοντων μου

οτι δεν πληρωνεται/ξεκινα να τιμολογει τον επομενο εαν δεν μπουν πρωτα τα παντα σε σακουλες

Εκ των πραγματων το να περνας τα αντικειμενα πανω απο το barcode scanner

ειναι πολυ πιο γρηγορο απο το να τα πακεταρεις.

ετσι οταν μιλαμε για 20+ αντικειμενα

τα απακεταριστα αρχιζουν και συσσωρευονται με αποτελεσμα συνηθως να εχω πακεταρει το 1/3 των αντικειμενων

και το ταμειο να βγαζει συνολο και να καθεται να με κοιτα

ή να ξεκινα να χτυπα του επομενου και να εχουμε μπαχαλο στη ραμπα, στριμωξιδια, λοξοματιες κτλ

και καλα να εχεις τρεις τσαντες ολες κι ολες, εκει παλευεται

αλλα οταν εχεις ενα καροτσι τιγκα τοτε κατανταει γελοιο το να παλευεις να πακεταρεις μονος

ενω το ταμειο καθεται και σε κοιταει κι οι υπολοιποι να δυσανασχετουν ενω σε λιγα λεπτα θα βρισκονται στην ιδια ακριβως θεση....

δεν ξερω εαν ειναι λαθος γραμμη απο τη διοικηση ή επιλογη του εκαστοτε ταμειου

αλλα το θεωρω απαραδεκτο το να μην βοηθαει ο υπαλληλος στο πακεταρισμα των προιοντων

Και δεν μιλαμε για cash 'n carry οπως το Μakro οπου κατι τετοιο ειναι λογικο.

Ουτε ζηταω να μου σηκωνει τις βαριες συσκευασιες ή να μην μπλεκει τη χλωρινη με το μαρουλι

αλλα ανοιγε τουλαχιστον σακουλες ρε π00στη μου, δειξε οτι σε νοιαζει at least

Εκτιμω αφανταστα καποια supermarket οπως του Σκλαβενιτη

οπου σε ωρες αιχμης εχουν βοηθητικο προσωπικο να πακεταρει για να μην υπαρχει τετοια καθυστερηση

(+εξτρα ατομα στο parking για διευθετηση εισερχομενων/εξερχομενων οχηματων)

Στοιχειωδη λογικη χρειαζεται για να καταλαβει καποιος

οτι ο ικανοποιημενος πελατης ειναι πολυ πιθανοτερο να επισκεφθει ξανα το καταστημα σου

σε σχεση με καποιον που εφαγε κανα 10' αναμονη/εκνευρισμο στην ουρα

κι αλλα τοσα στο μπες/παρκαρε/βγες απο το μαγαζι

Tavliban το νου σου μην συναντηθουμε σε κανα supermarket

κι εχουμε τπτ σκηνικα γαλατικου χωριου με πεστροφες και μπυρομπουκαλα στον αερα :rofl:

Link to comment
Share on other sites

:happy2:

Προσωπικα το κανω συστηματικα πλεον

[...]

Tavliban το νου σου μην συναντηθουμε σε κανα supermarket

κι εχουμε τπτ σκηνικα γαλατικου χωριου με πεστροφες και μπυρομπουκαλα στον αερα :rofl:

EDIT:

Γίνεται να βάλουμε στο ίδιο ταμείο, back to back πελάτες, πρώτα τον [MENTION=166]Κοπρίτης[/MENTION], μετά τon [MENTION=22080]tavliban[/MENTION], μετά τον [MENTION=4643]o polonos[/MENTION] με συνοδεία σκύλου και "ξεχασιάρας" κοπέλας του και μετά την [MENTION=20975]karmen1983[/MENTION]?

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=166]Κοπρίτης[/MENTION] Από την άλλη, είναι στοιχειώδες όταν είναι 2 άτομα ο ένας να περάσει μπροστά και να τα βάζει σε σακούλα το δευτερόλεπτο που έχουν σκαναριστεί. Ο δεύτερος μένει από πίσω για να πληρώσει. Με το λαγκ να περάσει το πιν της πιστωτικής ή να μετρήσει τα ρέστα, το πακετάρισμα και η πληρωμή τελειώνουν (σχεδόν) ταυτόχρονα.

Όταν και οι δύο μασάνε τσίχλα όσο περνάνε τα πράγματα στο ταμείο, σηκώνει λίγο κράξιμο.

Link to comment
Share on other sites

EDIT:

Γίνεται να βάλουμε στο ίδιο ταμείο, back to back πελάτες, πρώτα τον @Κοπρίτης , μετά τon @tavliban , μετά τον @o polonos με συνοδεία σκύλου και "ξεχασιάρας" κοπέλας του και μετά την @karmen1983 ?

ναι αμε, και με ταμειο τον LLNeo και σεκιουριτα τον Astrolabo...

@Κοπρίτης Από την άλλη, είναι στοιχειώδες όταν είναι 2 άτομα ο ένας να περάσει μπροστά και να τα βάζει σε σακούλα το δευτερόλεπτο που έχουν σκαναριστεί. Ο δεύτερος μένει από πίσω για να πληρώσει. Με το λαγκ να περάσει το πιν της πιστωτικής ή να μετρήσει τα ρέστα, το πακετάρισμα και η πληρωμή τελειώνουν (σχεδόν) ταυτόχρονα.

Όταν και οι δύο μασάνε τσίχλα όσο περνάνε τα πράγματα στο ταμείο, σηκώνει λίγο κράξιμο.

πιστεψε με ειμαι τουλαχιστον 2 φορες την εβδομαδα SM και σχεδον παντα solo

κι εχει τυχει να αφησω και τρια ατομα να περασουν οταν ειχαν σημαντικα λιγοτερα πραγματα να χτυπησουν,

γενικα δεν ειμαι στον κοσμο μου κι αντιλαμβανομαι τι παιζει τριγυρω

Απλα ειναι πολυ πιο συνηθισμενη η περιπτωση που περιεγραψα (απλα replace κοπριτης με μανα & παιδι, ηλικιωμενο κτλ)

παρα το σεναριο που αναφερεις που οντως ομως θα σηκωνε "αλλη" αντιμετωπιση

Έγινε επεξεργασία από Κοπρίτης
Link to comment
Share on other sites

:happy2:

Προσωπικα το κανω συστηματικα πλεον

Εαν κιολας εχω δει απο πριν οτι δεν βοηθανε στο πακεταρισμα

τους το δηλωνω προκαταβολικα οταν πλησιαζουν στο τελος των προιοντων μου

οτι δεν πληρωνεται/ξεκινα να τιμολογει τον επομενο εαν δεν μπουν πρωτα τα παντα σε σακουλες

Εκ των πραγματων το να περνας τα αντικειμενα πανω απο το barcode scanner

ειναι πολυ πιο γρηγορο απο το να τα πακεταρεις.

ετσι οταν μιλαμε για 20+ αντικειμενα

τα απακεταριστα αρχιζουν και συσσωρευονται με αποτελεσμα συνηθως να εχω πακεταρει το 1/3 των αντικειμενων

και το ταμειο να βγαζει συνολο και να καθεται να με κοιτα

ή να ξεκινα να χτυπα του επομενου και να εχουμε μπαχαλο στη ραμπα, στριμωξιδια, λοξοματιες κτλ

και καλα να εχεις τρεις τσαντες ολες κι ολες, εκει παλευεται

αλλα οταν εχεις ενα καροτσι τιγκα τοτε κατανταει γελοιο το να παλευεις να πακεταρεις μονος

ενω το ταμειο καθεται και σε κοιταει κι οι υπολοιποι να δυσανασχετουν ενω σε λιγα λεπτα θα βρισκονται στην ιδια ακριβως θεση....

δεν ξερω εαν ειναι λαθος γραμμη απο τη διοικηση ή επιλογη του εκαστοτε ταμειου

αλλα το θεωρω απαραδεκτο το να μην βοηθαει ο υπαλληλος στο πακεταρισμα των προιοντων

Και δεν μιλαμε για cash 'n carry οπως το Μakro οπου κατι τετοιο ειναι λογικο.

Ουτε ζηταω να μου σηκωνει τις βαριες συσκευασιες ή να μην μπλεκει τη χλωρινη με το μαρουλι

αλλα ανοιγε τουλαχιστον σακουλες ρε π00στη μου, δειξε οτι σε νοιαζει at least

Εκτιμω αφανταστα καποια supermarket οπως του Σκλαβενιτη

οπου σε ωρες αιχμης εχουν βοηθητικο προσωπικο να πακεταρει για να μην υπαρχει τετοια καθυστερηση

(+εξτρα ατομα στο parking για διευθετηση εισερχομενων/εξερχομενων οχηματων)

Στοιχειωδη λογικη χρειαζεται για να καταλαβει καποιος

οτι ο ικανοποιημενος πελατης ειναι πολυ πιθανοτερο να επισκεφθει ξανα το καταστημα σου

σε σχεση με καποιον που εφαγε κανα 10' αναμονη/εκνευρισμο στην ουρα

κι αλλα τοσα στο μπες/παρκαρε/βγες απο το μαγαζι

Tavliban το νου σου μην συναντηθουμε σε κανα supermarke

κι εχουμε τπτ σκηνικα γαλατικου χωριου με πεστροφες και μπυρομπουκαλα στον αερα :rofl:

Χαχαχα ελα θα εχω σιδερογρoθιες :p

Δειχνω κατανοηση σε αυτον που ειναι μονος του...λογικο να μην προλαβαινει να τα βαλει στις σακουλες. Το ζω μια φορα την εβδομαδα ο ιδιος. Δευτερον η ταμιας τους βοηθουσε. Τριτον η ταμιας ειχε τελειωσει 2 λεπτα και αυτοι μαλακ...οντουσαν...πληρωσε κυρα μου και να βαζει ο γιος σου το βλημα...Τεταρτον λες ενα μας συγχωρειτε κυριε και τα ξεχναω ολα. Αυτοι απλα με εγραφαν εμενα και τους αλλους δυο που περιμεναν στα old shoes τους...μμε λιγα λογια στους εριστικους δεν χαριζομαι....

Τελος σε σκλαβενιτη εγινε το συμβαν...

Link to comment
Share on other sites

σιχαίνομαι το ζευγάρι, που πάει supermarket, η ταμίας έχει σταματήσει να χτυπάει πράγματα και αντί να πληρώσουν κάθονται και τακτοποιούν τα πράγματα στις σακούλες καθυστερόντας την ουρά...:tongue:
Δευτερον η ταμιας τους βοηθουσε.

Τριτον η ταμιας ειχε τελειωσει 2 λεπτα και αυτοι μαλακ...οντουσαν...

πληρωσε κυρα μου και να βαζει ο γιος σου το βλημα...

Τεταρτον λες ενα μας συγχωρειτε κυριε και τα ξεχναω ολα.

Αυτοι απλα με εγραφαν εμενα και τους αλλους δυο που περιμεναν στα old shoes τους..

μμε λιγα λογια στους εριστικους δεν χαριζομαι....

Τελος σε σκλαβενιτη εγινε το συμβαν...

Τωρα λοιπον που μας τα ειπες ολα

μπορω να σου πω κι εγω με καθε επιφυλαξη

οτι στη συγκεκριμενη περιπτωση φαινεται να εχεις δικιο

εκτος ισως απο το χαρακτηρισμο "εριστικους"

που εφοσον δεν προκεκυψε καποιου ειδους διαλογος, απλα δεν κολλαει

μαλλον το "σταρχιδιστες" τους ταιριαζει καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι με το που έρχεται η σειρά μου πάω ανοίγω τσάντες και είμαι ετοιμοπόλεμος σκανάρει/βάζω. αν καμιά φορά καθυστερήσω και με κοιτάνε οι από πίσω τους κοιτάω και εγώ χαχα

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.