Jump to content



Ανέκδοτα, αστείες φώτος και video (FunLab)


DJD

Recommended Posts

To στορυ με τον δυτη νομιζω εγινε και Ελλαδα παντως.

MythBusters Episode 15: Scuba Diver, Car Capers

Annotated Mythbusters: Episode 15: Scuba diver in a forest, Car capers

Δεν έγινε ούτε το ένα ούτε το άλλο.. γατάκια..

Link to comment
Share on other sites

MythBusters Episode 15: Scuba Diver, Car Capers

Annotated Mythbusters: Episode 15: Scuba diver in a forest, Car capers

Δεν έγινε ούτε το ένα ούτε το άλλο.. γατάκια..

Δεν ξέρω αν πρέπει να πιστέψω τους ΜΒ ή τη συγγραφέα, που υποθέτω θα έχει κάποια στοιχεία για το περιστατικό (αναφορές αστυνομίας, ιατροδικαστική εξέταση, κλπ). Γενικά πάντως, τους ΜΒ δεν τους έχω και σε μεγάλη εκτίμηση, αφού πολλές φορές κάνουν άπειρες παραδοχές προκειμένου να βγάλουν συμπέρασμα. Την τελευταία φορά που έτυχε να δω ένα επεισόδιο, προσπαθούσαν να αποδείξουν αν οι αρχαίοι Έλληνες χρησιμοποιούσαν πολυβόλο τόξο... Κάτι που έφτιαξαν σε 2 μέρες... Ακριβώς τόσο θα είχε πάρει και στους τεχνίτες πριν 2500 χρόνια να σχεδιάσουν, υλοποιήσουν, εξελίξουν και δοκιμάσουν ένα τόσο μεγάλο όπλο... ΈλεοC...

Link to comment
Share on other sites

Ταλαιπωρήθηκα λίγο να το βρω αλλά χαλάλι.Διάβασε το :- - - ! κι αν δε πιάσεις τον εαυτό σου να γελάει εμένα να μη με λένε konserva...:hehe:

Η παραπληροφόρηση σε όμορφη συσκευασία τέχνης.

Oι πυροσβέστες, που προσπαθούσαν να νικήσουν την πυρκαγιά σ'' ένα δάσος της νότιας Γαλλίας, κάλεσαν για ενίσχυση ένα πυροσβεστικό υδροπλάνο, που αντλούσε νερό από τη Μεσόγειο και επέστρεφε για να το ρίξει στο δάσος. Την επομένη, τα συνεργεία διάσωσης που περιπλανιούνταν στα αποκαίδια του δάσους ανακάλυψαν ένα πτώμα. O άτυχος άνδρας δεν είχε καεί, αλλά είχε σκοτωθεί πέφτοντας από μεγάλο ύψος. Περαιτέρω έρευνες έδειξαν ότι το θύμα φορούσε μάσκα με αναπνευστήρα καθώς και βατραχοπέδιλα.

Η ιστορία αυτή κυκλοφορεί από το 1987 σε διάφορες παραλλαγές, καμία όμως δεν μπόρεσε να εξηγήσει πως ένας ενήλικος δύτης χωράει να "ρουφηχτεί" μέσα από ένα άνοιγμα 30 εκατοστών (το μεγαλύτερο άνοιγμα σε πυροσβεστικά αεροσκάφη).

Το ότι κάποιος μάζεψε κι έβαλε σ'ένα βιβλίο όλα αυτά τα χαζά urban legends που αναμεταδίδουν οι σοκαρισμένες γραμματείς με τον ελεύθερο χρόνο, δεν σημαίνει ότι απέκτησαν το ίδιο ειδικό βάρος με κάτι που είναι πραγματικό γεγονός :)

snopes.com: Dead Scuba Diver in Tree

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν πρέπει να πιστέψω τους ΜΒ ή τη συγγραφέα, που υποθέτω θα έχει κάποια στοιχεία για το περιστατικό (αναφορές αστυνομίας, ιατροδικαστική εξέταση, κλπ). Γενικά πάντως, τους ΜΒ δεν τους έχω και σε μεγάλη εκτίμηση, αφού πολλές φορές κάνουν άπειρες παραδοχές προκειμένου να βγάλουν συμπέρασμα. Την τελευταία φορά που έτυχε να δω ένα επεισόδιο, προσπαθούσαν να αποδείξουν αν οι αρχαίοι Έλληνες χρησιμοποιούσαν πολυβόλο τόξο... Κάτι που έφτιαξαν σε 2 μέρες... Ακριβώς τόσο θα είχε πάρει και στους τεχνίτες πριν 2500 χρόνια να σχεδιάσουν, υλοποιήσουν, εξελίξουν και δοκιμάσουν ένα τόσο μεγάλο όπλο... ΈλεοC...

Για ζήτα από την συγγραφέα τα επίσημα στοιχεία τοτε.. :p

Ένα μηχανικό δημιούργημα πριν 2500 χρόνια είναι μάλλον πολυχρησιμοποιημένο και ξεπερασμένο πλέον.

Έχουν την τεχνογνωσία που τότε δεν μπορούσε να έχει ένας άνθρωπος μόνος του, και αν θυμάμαι καλά, κατάφεραν και το έφτιαξαν με υλικά που θα μπορούσαν να χρησιμοποιήσουν τότε (αλλά με σημερινά εργαλεία για να συντομευουν). Που είναι το περίεργο λοιπόν?

Έγινε επεξεργασία από Myralis
Link to comment
Share on other sites

Για ζήτα από την συγγραφέα τα επίσημα στοιχεία τοτε..

Έγραψα "υποθέτω" ότι έχει στοιχεία. Αν δεν έχει, κακώς τα αναπαράγει.

Ένα μηχανικό δημιούργημα πριν 2500 χρόνια είναι μάλλον πολυχρησιμοποιημένο και ξεπερασμένο πλέον.

Έχουν την τεχνογνωσία που δεν τότε δεν μπορούσε να έχει ένας άνθρωπος μόνος του, και αν θυμάμαι καλά, κατάφεραν και το έφτιαξαν με υλικά που θα μπορούσαν να χρησιμοποιήσουν τότε (αλλά με σημερινά εργαλεία για να συντομευουν). Που είναι το περίεργο λοιπόν?

Δεν είναι αυτό το θέμα. Λίγο πριν καταφέρουν να το φτιάξουν, ήταν έτοιμοι να δηλώσουν "busted" και έκαναν άλλη μία προσπάθεια. Δηλαδή αν δεν τα κατάφερναν σε 2 μέρες, θα είχαν ετυμηγορία;

Επίσης, η περιγραφή για το όπλο ήταν 3-4 προτάσεις από κάποιο αρχαίο κείμενο. Μέσα από αυτό ήξεραν με ακρίβεια τι είχε σχεδιάσει ο μηχανικός τότε, το βάρος, τα υλικά, τους μηχανισμούς, τα πάντα.

Τέλος, αυτό ήταν ένα πρόσφατο παράδειγμα που είδα. Όπως σου είπα δεν το παρακολουθώ, αλλά σχεδόν πάντα όταν βλέπω ένα μύθο, έχω να κάνω πολλές παρατηρήσεις για τον τρόπο δοκιμής και περισυλλογής των στοιχείων. Είναι ένα σωστά στημένο reality που πουλάει και έτσι πουλάει ότι θέλει. Ούτε το πρώτο είναι, ούτε το τελευταίο. Μην το θεωρείτε δεδομένο ότι λέει.

Link to comment
Share on other sites

...

Έχουν την τεχνογνωσία που δεν τότε δεν μπορούσε να έχει ένας άνθρωπος μόνος του, και αν θυμάμαι καλά, κατάφεραν και το έφτιαξαν με υλικά που θα μπορούσαν να χρησιμοποιήσουν τότε (αλλά με σημερινά εργαλεία για να συντομευουν).

YtvxB.jpg

:rofl:

Λίγο πιο σοβαρά τώρα, σύμφωνοι, μάζεψαν κάθε μπούρδα που κυκλοφορεί στο ίντερνετ και δημοσίευσαν ένα σκουπίδι (πού βρήκαν κάποιον να βάλει τα λεφτά αναρωτιέμαι). Αλλά όχι επειδή δεν έκατσε στον Άνταμ και στον Τζέιμι κάτι, να το βγάλουμε απόδειξη. Μια διασκεδαστική ψυχαγωγική εκπομπή παρουσιάζουν. :T:

Είναι οι ίδιοι άνθρωποι που στέκονταν 3 σεζόν πίσω από ένα "αλεξίσφαιρο" πλεξιγκλας, μέχρι που το δοκίμασαν και είδαν ότι περνούν τα πάντα από μέσα. :wassat:

Link to comment
Share on other sites

Έλεος με αυτό που καθόμαστε και συζητάμε όμως.

Proof of concept κάνανε σε αυτό με τα τόξα, μπορεί πριν 2500 χρόνια να είχαν φτιάξει κάτι αρκετά διαφορετικό που επίσης να λειτουργούσε. Τώρα δεν θυμάμαι την διατύπωση και αν είπαν "Ναι θα μπορούσαν να είχαν φτιάξει μια τέτοια μηχανή" ή αν είπαν "Έφτιαξαν αυτή την μηχανή". Εγώ αυτό που κατάλαβα είναι ότι "θα μπορούσαν να είχαν φτιάξει μια τέτοια μηχανή"

Η ιστορία ξεκίνησε από τον δύτη στο βουνό, και είχαν αρκετά στοιχεία για να πούνε ότι αυτό δεν έγινε, και αυτό ήταν το αρχικό μου ποστ.

Όπως είπατε, οι Mythbusters, πουλάνε ένα συγκεκριμένο προϊον, σίγουρα κάνουνε και πατάτες, αλλά δεν είναι όλα έτσι.

[MENTION=22279]acct[/MENTION] Ένα "δεν" παραπάνω είχα βάλει.

409572_3984574946056_1986259520_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=22279]acct[/MENTION] Ένα "δεν" παραπάνω είχα βάλει.

Είπα εγώ ότι έβαλες περισσότερα; Παρεξηγησιάρης μας βγήκες. :bigsmile: Αφού αναφέρθηκαν οι ΜΒ ενώ δεν χρειαζόταν και αφού συζητήθηκε συγκεκριμένο επεισόδιο που πάλι δε χρειαζόταν, να μη γελάσουμε λίγο τουλάχιστον; Σε λάθος θέμα μπήκα; :no:

Αν το θέμα ήταν η οικονομία της συζήτησης, το λινκ στο snopes θα έκλεινε την κουβέντα.

82661723.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.