Jump to content



Ποια ταινία είδατε πρόσφατα 2.0 (CineLab)


DJD

Recommended Posts

Edge of Tomorrow : 7/10 από εμένα, θεωρώ πως το 8.1 του IMDB είναι υπερβολικά μεγάλο.

H σκηνές της "απόβασης" προσπάθησαν νομίζω να δείξουν τις αντίστοιχες της απόβασης στη Νορμανδία του Saving Private Ryan. Επειδή τις είδα προχθές για ένα review ακουστικών που κάνω, και τις έχω πολύ πρόσφατες δεν το κατάφεραν ούτε στο ελάχιστο.

Κατά τα άλλα, οι ερμηνείες ήταν πολύ καλές για το είδος της ταινίας, ο ρυθμός της ταινίας ήταν αρκετά καλός και δεν κούρασε ιδιαίτερα, ΑΛΛΑ τελικά SciFι της προκοπής αυτή την περίοδο μόνο η Marvel ξέρει να κάνει. (θα έλεγα και ο JJ αλλά θα πέσετε να με φάτε για το Into the Darkness). Όσον αφορά τον Tom, άμα θέλει κάθε χρονιά για γυρνάει και ένα scifi blockbuster, ας αφήσει τις ταινίες σαν το Edge of Tomorrow & Oblivion για κανένα μικρότερο και ας βρει κανένα καλό βιβλίο του Philip K. Dick να το κάνει ταινία να γουστάρουμε (βλέπε Minority Report).

Γιατί πρέπει ντε και καλά να ζήσουνε στο τέλος ευτυχισμένοι??

Έγινε επεξεργασία από GriGas
Link to comment
Share on other sites

Good Morning, Vietnam (1987)

Είχα να το δω πάνω από 20 χρόνια. Σε κάνει να συνειδητοποιείς για ακόμα μια φορά πόσο άσχημο πράγμα είναι ο πόλεμος και να αναρωτιέσαι πώς θα ήταν τα πράγματα αν δεν είχε γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Tο είδα και εγώ εχτές το Edge...

Καλύτερο απο όσο περίμενα, αλλά ναι όχι 8.1 είπαμε!

Και έχω την ίδια απορία με τον [MENTION=1002]GriGas[/MENTION] θα έδινα άνετα 0.5 βαθμό πάνω αν ΔΕΝ γινόταν αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Guardians of the Galaxy 8/10

Πολύ καλό. Γενικώς η Marvel έχει βρει το κουμπί μου καθώς το γέλιο στις ταινίες της βγαίνει αβίαστο και σε κάθε ταινία πετυχαίνει (πολύ καλά θα έλεγα) να σε βάζει σε ένα καινούριο σύμπαν πολύ εύκολα και γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Tο είδα και εγώ εχτές το Edge...

Καλύτερο απο όσο περίμενα, αλλά ναι όχι 8.1 είπαμε!

Και έχω την ίδια απορία με τον [MENTION=1002]GriGas[/MENTION] θα έδινα άνετα 0.5 βαθμό πάνω αν ΔΕΝ γινόταν αυτό.

Γιατι ειναι ενα αναλαφρο καλοκαιρινο sci-fi.

Link to comment
Share on other sites

Lion of the Desert 10.0 Ταινιάρα!

υπόθεση: Ο πιο σκληρός στρατηγός του Μουσολίνι στέλλεται στη Λιβύη για να καταστείλει τον απελευθερωτικό αγώνα των Βεδουίνων και του αρχηγού τους Ομάρ Μουχτάρ ενάντια στους Ιταλούς κατακτητές.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=JCOaj6ruq4Y]Lion of the Desert (1981) Trailer - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Lion of the Desert 10.0 Ταινιάρα!

Πού τη θυμήθηκες;! Δεν ξέρω για 10, αλλά σίγουρα από τις αξιομνημόνευτες συνεργασίες Anthony Quinn - Ειρήνης Παππά. Μου ήρθε να ξαναδώ Ζορμπά, Κανόνια του Ναβαρόνε, Αττίλα, ... :D

Η ταινία έχει και σύχρονο ενδιαφέρον, αφού πρόπερσι ανεγέρθη στην Ιταλία δημοσία δαπάνη μνημείο για τον Ιταλό διοικητή που παίζει ο Oliver Reed, έναν τύπο που φέρεται να είχε δηλώσει "Ο Ντούτσε θα αποκτήσει την Αιθιοπία, με ή χωρίς τους Αιθίοπες"...

Link to comment
Share on other sites

Πού τη θυμήθηκες;!

Γενικότερα είμαι λάτρης των παλιών ταινιών για πολλούς λόγους.

Προσωπικά η αποκλειστική χρήση οπτικών εφέ στις σύγχρονες παραγωγές με κουράζει πολλές φορές, χώρια την ορχηστρική μουσική που ήταν σημαντικό κομμάτι των ταινιών τότε. Έχουν τη γοητεία τους.

Να μη μιλήσουμε για τους αμέτρητους κορμπάρσους και τα κουστούμια εποχής...

Link to comment
Share on other sites

Million Dollar Arm (2014) - IMDb 7.5+

Ταινία που είχα σταμπάρει από την πρώτη φορά που είδα το trailer της. Συγκινητική, όμορφη, ευχάριστη, δύο κλάσεις ποιο πάνω από το Draft Day (2014) - IMDb. Το Million Dollar Arm το χαίρεσαι. Το Draft Day ήταν απλά για να περάσει η ώρα. Θυμίζει Trouble with the Curve (2012) - IMDb αλλά είναι καλύτερο και από αυτό.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

απαίσιο δεν ξέρω αν είναι... αλλά εγώ ΚΟΥΡΑΑΑΑΣΤΗΚΑ μέχρι να τελειώσει...!

Εγώ όσο είχα παρεούλα μερέντα και πτι μπερ το πάλευα μια χαρά. Μόλις τελείωσαν τα πτι μπερ πήγε να με πάρει ο ύπνος. :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι τώρα θα προκαλέσω θύελλα αντιδράσεων, αλλά θα το γράψω μήπως βρω συμπαράσταση.

Είδα αυτή Monty Python and the Holy Grail και την έβγαλα στο μισάωρο.... απορώ με τη βαθμολογία που έχει!

Γιατρέ μου πάω στο αντίθετο ρεύμα η γέμισε μ@λακες ο δρόμος σήμερα;:p

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.