Jump to content



Ποια ταινία είδατε πρόσφατα 2.0 (CineLab)


DJD

Recommended Posts

Yakuza apokalypse -> 2 ώρες απελπισίας :( και βαρώντας ενέσεις υπομονής.:p 1/10 

 

Οι επόμενες δύο με αποζημίωσαν και με το παραπάνω!!!

 

In the Heart of the Sea -> 8/10

 

The finest hours -> 8/10

 

Φοβερές και οι δύο!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, schumifer said:

Προσωπικά το ρέβεναντ με χάλασε, τα όσκαρ θα έπρεπε να τα δίνουν σε ταινίες που αξίζουν

Δεν την έχω δει ακόμα για να έχω προσωπική άποψη, αλλά βρίσκω μάλλον υπερβολικό να λες ότι δεν αξίζει μια ταινία που έχει 8.1/10 στο IMDb από >320.000 ψήφους κι έχει καταταχθεί ως η 179η καλύτερη ταινία όλων των εποχών.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω δει ακόμη, αλλά δε δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι οι κριτικές και τα νούμερα είναι λίγο φουσκωμένα

α. για να έχουν μεγαλύτερο κίνητρο να δώσουν επιτέλους το Όσκαρ στον Ντι Κάπριο

β. επειδή είναι η ταινία για την οποία ο Ντι Κάπριο πήρε το Όσκαρ

 

Υποψιάζομαι ότι είναι απλά μια καλή ταινία, όπως τόσες άλλες. Ελπίζω ότι θα προλάβω να τη δω μέσα στον μήνα, οπότε τα ξαναλέμε τότε.

Link to comment
Share on other sites

Όταν το Spectre έχει 7, τότε ναι, για εμένα άξιζε να πάρει όσκαρ ο Ντι Κάπριο. Έπαιξε άριστα το ρόλο του και σαν ταινία είναι απ τις καλύτερες που έχω δει φέτος.

 

Βέβαια αυτά είναι προσωπική άποψη - γούστα, δε γίνεται να αρέσει σε όλους το ίδιο για παράδειγμα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, acct said:

Δεν το έχω δει ακόμη, αλλά δε δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι οι κριτικές και τα νούμερα είναι λίγο φουσκωμένα

α. για να έχουν μεγαλύτερο κίνητρο να δώσουν επιτέλους το Όσκαρ στον Ντι Κάπριο

β. επειδή είναι η ταινία για την οποία ο Ντι Κάπριο πήρε το Όσκαρ

Αν εννοείς από τους χρήστες, πάντα οι fans βάζουν μεγαλύτερες βαθμολογίες, για αυτό και υπάρχει ειδικός αλγόρθιμος που βγάζει το μέσο όρο και δεν είναι μια απλή πράξη (σύνολο/πλήθος). Χοντρικά τα μεζεμένα 10ρια πχ, δε μετράνε, ούτε και οι άσσοι, επίσης δε μετράνε περιστασιακούς χρήστες. Έχουμε δει κατά καιρούς "επιθέσεις" στις βαθμολογίες, πχ όταν μπήκε στην τριάδα το The Dark Knight, αλλά η διαφοροποίηση στα σύνολα ήταν ~0.2 μονάδες. Δε μπορεί μια ταινία του 7 να πάει στο 8.

 

Αν τώρα εννοείς ότι "πειράζουν" τη βάση, ή τον αλγόριθμο που παράγει τη βαθμολογία, ως προγραμματιστής, θεωρώ άκρως απίθανο να μπει κάποιος σε μια τέτοια διαδικασία για να προωθήσει μια ταινία. Μιλάμε για ασύμφορο debugging, data tampering και άλλες διαδικασίες που προκαλούν δεκάδες προβλήματα. Άλλωστε και στο παρελθόν υπήρξαν ηθοποιοί που άξιζαν Oscar και δεν τους το έδιναν, χωρίς να γίνει κάποια ανάλογη προώθηση για να το πάρουν. Για εμένα πχ και ο J.Depp αξίζει, και ο Tom Cruise (σε παλαιότερους ρόλους) και ο Joaquin Phoenix, ο Garry Oldman και φυσικά ο απίστευτος Edward Norton που ήταν υποψήφιος για β' ανδρικού στον πρώτο ρόλο της ζωής του. Δεν υπήρξε τίποτα τέτοιο και ταινίες που μετείχαν, έχουν εξαιρετικές βαθμολογίες χωρίς αυτό να επηρεάσει την ακαδημία.

 

Από την άλλη κατά την ταπεινή μου γνώμη, έχουν πάρει Oscar ηθοποιοί που δεν το άξιζαν σε καμία περίπτωση και χωρίς οι ταινίες να είναι κάτι σπουδαίο, με πρώτη και καλύτερη την Jennifer Lawrence, για εμένα, την πιό υπερτιμημένη ηθοποιό αυτή τη στιγμή, που το πήρε σε μια ταινία, όπου ήταν και ο Bradley Cooper υποψήφιος, έπαιξε σαφώς καλύτερα, αλλά δεν το πήρε.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, kpetros said:

Paprika

 

Απιστευτη , λες και εχεις παρει LSD ειναι η ταινια . Προσεγμενο animation και πλοκη που σε κραταει .

Πολύ ιδιαίτερο όσο και καλό. Επίσης καλό soundtrack

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Solace 6/10

http://www.imdb.com/title/tt1291570/combined

Μου άρεσε στο σύνολο, αλλά κάτι μου έλλειπε... Και νόμισα ότι το είδα με περίεργη διάθεση, αλλά επιβεβαιώθηκα όταν η γυναίκα μου είπε ακριβώς το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Jane Got a Gun (2016) - IMDb

 

Το μόνο νόημα σε αυτή την ταινία είναι να χαζεύεις την φατσούλα της Νάταλι Πόρτμαν. Από εκεί και πέρα τίποτα το ιδιαίτερο, ενώ το τέλος κυριολεκτικά... καίγεται, απλά για να δοθεί μια λύση.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.