Jump to content


Burnt idea για αναβάθμιση IDE λαπτοπ σε SATA (για να βάλω SSD)


Recommended Posts

Εκεί που καθόμουν και διάβαζα ένα paper ακούγοντας το ανεμιστηράκι του λάπτοπ, θυμήθηκα ότι πρέπει να πάρω αυτή τη βάση με τους ανεμιστήρες να ψύχεται λίγο ο δίσκος για να το βουλώνει το ανεμιστηράκι.

Μετά θυμήθηκα ότι το laptop μου θα έπρεπε να έχει SSD, αλλά οι IDE είναι ακριβοί και αργοί.

Οπότε μου ήρθε η ιδέα να πάρω ένα PCMCIA adapter σε SATA και να βάλω κι εγώ επιτέλους SSD στη ζωή μου.

Τι λένε τα προγνωστικά, θα κερδίσω τίποτα σε επιδόσεις με αυτό τον τρόπο ή χαμένος κόπος το SSD στα 1500 Mbit / 8 = 187 MB/sec θεωρητική πες 150 MB/sec στην πράξη.

Σημειωτέον τώρα είμαι με Ultra ATA 100 = 100 MB/sec θεωρητική με το δίσκο να ξεκινάει γύρω στα 65-68 (wd blue scorpio 320BEVE).

Το laptop το δουλεύω κυρίως σαν DTR συνδεδεμένο με εξωτερική οθόνη, η ιδέα είναι όταν τον έχω desktop να κάνω boot από ssd και όταν χρειαστεί να τον μεταφέρω να κάνω boot από τον εσωτερικό ide (τον μεταφέρω βία μια φορά τη βδομάδα), για να μη χρειαστεί να καγκουρέψω το σασί και να ενσωματώσω το pcmcia -> sata!

Link to comment
Share on other sites

Πάνω από 90 Sequential δεν πρόκειται να δείς. Εκτός αν έχεις ίσως ΑΤΑ6-7 που μπορείς να το μάθεις αν το ψάξεις για τον controller της μητρικής του laptop.

Ο Scorpio που έχεις τώρα, και 65-68 που έχει , δεν λέει και τίποτε...στα random θα δείς τραγικά μεγαλύτερες ταχύτητες.

Στο δικό μου Acer 2026wlmi, με ΙCH4-M και Photofast G-Monster V2 2.5" με Indilinx Barefoot έχω τα παρακάτω :

Photofast15GBpartiWinXPHomeSP3Fresh.jpg

ASSSD-RWCopy-benchG-Monster-IDEV2-D.png

Aυτός δεν πωλείται πλέον, αν και αμα το ψάξεις μπορείς να βρείς κάποιον με Indilinx σε IDE άλλης εταιρίας.

Το Νο2 που μπορείς να κάνεις είναι να πάρεις κάποιον 1.8" είτε ZIF, είτε IDE είτε SATA είτε mSATA και να χρησιμοποιήσεις κάποιον αντάπτορα, εσωτερικά του 2.5" bay σου.

Ένας αντάπτορας είναι αυτός :

eBay - The UK's Online Marketplace

και μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις είτε με Intel 310 mSata είτε με Intel 320 mSata είτε με κάποιον Renice/Runcore/OCZ mSata με Sandforce controller βέβαια...

Με αυτές τις λύσεις θα την βγάλεις πιό φθηνά ίσως από Native IDE SSD. Πλέον τους αρκετές εταιριές χρησιμοποιούν και τον EastWho 720 που είναι Native ΙDE (χωρίς Ιde to SATA bridge δηλαδή) αλλά δεν συγκρίνεται με τις άλλες υλοποιήσεις, τουλάχιστον με το παρόν FW.

Tελευταία λύση, αλλά μάλλον ακριβή είναι η χρήση του OWC 2.5" Legacy Pro με Sandforce SF1200 και είναι λύση all-in-one, χωρίς αντάπτορες κλπ...Results (Unaligned όμως) εδώ...

Για λοιπές πληροφορίες και πατέντες IDE/SATA δες κι εδώ, κι εδώ

Ο PCMCIA to SATA που λές θα αναγνωρίζεται ως bootable ?

Link to comment
Share on other sites

Βασικά έχω τον ICH7-M (asus a6ja), αλλά με configuration που δεν έχει sata, και χρησιμοποιεί τον IDE controller μόνο. Ο ide αυτός είναι ultra-ata100 σύμφωνα με το AIDA64 και τα datasheets της intel.

Βλέπω ότι το μόνο 'bottleneck' σε ότι κάνω είναι ο δίσκος. Από επεξεργαστή / κάρτα γραφικών / ram κλπ. είμαι καλυμμένος (δεν παίζω παιχνίδια), αλλά έχω μια καθυστέρηση σε ορισμένες εφαρμογές.

Αυτό με τους OWC δίσκους είναι καλή περίπτωση, αλλά είναι ακριβοί και έχουν και το πρόβλημα του ATA100 που έχει χαμηλό ταβάνι. Από το PCMCIA δεν νομίζω να μπορώ να μπουτάρω, αλλά ίσως μπορώ να βάλω έναν lilo/grub στον εσωτερικό δίσκο και να το στέλνω στον εξωτερικό sata (αν το βλέπει το bios σαν συσκευή, πιστεύω θα το βλέπει, αλλιώς πώς στο καλό θα παίζει??).

Thank για το detailed post, τό 'χεις πραγματικά ψάξει!! :)

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα δείς διαφορά έστω και με κάποιον με EastWho...Το μονο θέμα που είχα βρεί είναι σε write hammering καταστάσεις, αλλά και πάλι με pre-release FW (Photofast G-Monster IDE V3 2.5").

Περιμένω έναν Renice E7 120GB ως αντικαταστάτη του G-Monster και έχω και καβάτζα έναν εντάπτορα mSata-IDE για όποιον mSata προκύψει. Αν σε ενδιαφέρει κάνουμε δοκιμές και στο δικό σου για να δείς τις διαφορές.

Link to comment
Share on other sites

BTW, δοκίμασα το mSata to IDE με έναν Vertex Τurbo 30GB και αναγνωρίζεται στο POST.

Αύριο θα δοκιμάσω και με κάποιο Image από εγκατάσταση που έχω για το laptop αυτό και θα δούμε τι ψάρια πιάνει ο JM20330 με Indilinx...

Renice E7 σε 2 εβδομάδες λόγω διαθεσιμότητας...

Link to comment
Share on other sites

Λεπόν...τα αποτελέσματα :

VertexTurboonJM20330mSatatoIDEBreidge-Acer2023Wlmi-th.png

Εμένα αυτό που μου μένει είναι ότι το ΙDE/SATA Bridge Chip δεν αποτελεί bottleneck.

Το AS-SSD θα μπορούσε ίσως να είναι ένα κλικ πιό καλό, καθώς έγινε τελευταίο και ίσως είχε πτώση από τη χρήση κ τα γράψε/σβήσε...ίσως να έχει και σχέση με τον JMicron μιας και ο G-monster από όσο θυμάμαι έχει Indilinx + SunPlus (IDE/SATA Bridge)

Ίσως να το χρησιμοποιήσω τελικά με έναν Ιntel mSata (310/320) κ πατέντα για το mounting στο HDD-Bay....

Μπορεί κ ο Renice τελικά να είναι άξιος και να τον κρατήσω....

Eν αναμονή Dell M4600 όλα παίζουν...:hang3:

Link to comment
Share on other sites

Δεν λεω..μπορει Laptop σαν και του sotiris να μην τον αξιοποιεί αλλά οταν όλοι σου λένε οτι οι

-SSD θα ειναι η καλύτερη εμπειρία που θα έχεις στην ζωή σου:p

-Οτι θα έχει αποδόσεις που δεν θα μπορούσες να φανταστείς ...:shout:

-Οτι τον χρόνο που θα γλιτώσεις απο το boot θα μπορούσες να το αξιοποιήσεις καλύτερα :hang3:

Μην σου κάνουν εντύπωσή τέτοια thread ... Είναι σαν την αμόλυβδη την κατοστάρα ..Ολοι οι βενζινάδες προσπαθούν να με πείσουν οτι βάζοντας 100 οκτάνια στο 170 κυβικά σκούτερ μου θα γίνει 600...και οτι οσο λιγότερα τα κυβικά τόσο καλύτερα

Link to comment
Share on other sites

Mε SSD αποκτά νόημα το να κρατήσεις ένα παλιό laptop για συγκεκριμένες εργασίες.

To ACER που έχω είναι Dec2003 με 755Μ. Σας πληροφορώ ότι είναι μιά χαρά για 2D Acad και Rhino και όλες τις βασικές δουλειές γραφείου.

Χωρίς τον SSD, μπορούσα να φτιάχνω παστίτσιο στο ενδιάμεσο περιμένοντας, και σε κάθε πρόγραμμα που άνοιγα πάλι τα ίδια.

Δεν λέω ότι είναι το υπερμηχάνημα, αλλά δεν κατεβάζω μηχάνημα καινούριο των 2~2.5Κ σε εργοτάξιο. Κάνω τη βασική μου δουλειά με το παλιό αξιοπρεπώς και ότι άλλο θέλω το κανω στο desktop του γραφε;ioy.

δεν είναι κατακριτέο να ασχολείται κάποιος με restoration, αλλά για τον καθένα υπάρχει και άλλος λόγος να το κάνει που μπορεί και να τον συμφέρει με τα δικά του κριτήρια.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι το λαπτοπ μου για τις δικές μου ανάγκες, το χρησιμοποιώ σαν κύριο υπολογιστή εδώ και 3 χρόνια περίπου ενώ το έχω από το 2006 (απλά στην αρχή το χρησιμοποιούσα σαν δεύτερο υπολογιστή). Το έχω αναβαθμίσει και πάει αρκετά καλά.

cpu : T7200, ram: 3GB, υπαρκτή κάρτα γραφικών (X1600), 1680x1050 ανάλυση οθόνης (έκανα τη μετατροπή πριν ένα μήνα), 320ρι δίσκο κλπ.

Και γενικά είναι αρκετά γρήγορο, σηκώνει 1920x1200 που το δουλεύω στην εξωτερική οθόνη χωρίς πρόβλημα. Επίσης δεν καίει πολύ ρεύμα και είναι αρκετά αθόρυβο :)

Επίσης όλες οι βλακείες που πήρα δεν μου πήγαν πάνω από 90 λίρες = 100 ευρώ, οπότε είναι ένα λογικό κόστος. Ε, κι αν δεν παίξει ο δίσκος στο κάτω κάτω (που θα παίξει :p), θα τον βάλω σε κάποιο άλλο pc (ψήνω ένα mac mini!).

Επίσης στο UK τις μετράμε τις λίρες, δεν τις πετάμε από δω κι από κει! (όχι ότι δεν ήμουν τσιφούτης από πιο πριν, απλά εδώ με βοηθάει και το περιβάλλον!).

Έγινε επεξεργασία από sotiris
Link to comment
Share on other sites

Τοτε μαλλον το προβλημα το δημιουργεί ο αντάπτορας SataSil 3512 pcmcia

Οπως βλέπω εδώ λέει

Capacity 480 Mbit/s (USB mode) and 2.5 Gbit/s (PCI Express mode)

Μηπως υπάρχει κάποια ρύθμιση στο bios και υπολειτουργεί?

EDIT:λοιπόν...κοιτα αυτό

Έγινε επεξεργασία από MUL
Link to comment
Share on other sites

Ναι, και συγκεκριμένα οι drivers.

Δοκίμασα κάποιους άλλους αλλά έστειλα την εγκατάσταση τελείως και ήθελε repair.

Δεν έχω χρόνο δυστυχώς, αλλά μόλις βρω, θα δοκιμάσω να εγκαταστήσω lainax να δω πως πάει.

Τα ξέρω αυτά και γι' αυτό πήρα cardbus. Είναι αντίστοιχο της 32-bit PCI που είχαν οι υπολογιστές τόσα χρόνια ;)

Στο πρώτο link απλά συγκρίνει usb interface με sata adapter, δεν μπαίνει ο adapter σε κάποιο 'usb' mode (τουλάχιστον όχι τα pcmcia/cardbus).

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1085]sotiris[/MENTION] :

μην ακους τον icy20.Ζηλευει που δε μπορει να παρει ssd :p

Χαχαχα τη βλακεια σου την ειπες παλι :p

Εχω και στα 2 pc ρε δεν ειχα κανει και τα thread παλιοτερα?

Απλα το ειπα επειδη διαβασα για adapter ide-sata κτλ. Γιαυτο ειπα οτι δεν αξιζε.Οι αλλες αλλαγες μια χαρα ειναι που εχεις κανει.Απλα απορω πως αυτο το laptop εχει ide drive και οχι sata...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.