Jump to content



27" S-IPS 2560x1440 με 300 ευρω στην πορτα σας...


Recommended Posts

Λεποοον η ιστορια εχει ως εξης.

To παρακατω ειναι ισως το πιο ακριβο impulse buy που εχω κανει ever και ως εκ τουτου οφειλουμε να βρισ.... "ευχαριστησουμε" τον φιλο Πετρο. <3

Πριν 2 Κυριακες, εκαθομανε και εδιαβαζα το homework μου σαν καλος επιστημονας και επεταγεται ο ακατονομαστος εκ του Εμ-Ες-Ενεος ορμωμενος και αφηνει 1 λινκ ebay...

Πανω κατω, ηταν αυτο

Αμεσως γυαλιζει το ματι μου (ημουν και σε φαση για νεα οθονουλα μιας που ημουν με την παλια καλη LG 245WP MVA πανελακι εδω και 4-5 χρονια)

Το googlaro λιγο πεφτω πανω σε ενα μικρο (τοτε) thread απο OCN.

Για οσους δεν γνωριζουν την ιστορια... ενας τυπακος ο brucethemoose επεσε πανω σε μια ebay-ικη αγγελια αναλογη αυτης που εστειλε ο Πετραν για μαρκα μ'εκαψες εταιριουλες που επαιρναν το S-IPS panel της LG (apple cinema display/Dell u2711) και το βαζουν στα δικα τους μοντελα. Ετσι εφτιαξε ενα μικρο thread-ακι να ρωτησει... ΑΥΤΟ

Το thread ξεκινησε 15/2 οπως φαινεται... εγω το πετυχα 4/3 στις 80++ σελιδες :p... πλεον ειναι στα 3000 ποστ (300 σελιδες) και εχουν ανοιξει και αλλα 2-3 thread/clubs με αυτους που εχουν ηδη αγορασει... Νορμαλ πραγματακια..

Για αυτους που βαριουνται να διαβασουν 300 σελιδες (τεμπεληδες) τα bullets ειναι τα εξης

1) 4-5 εταιριες... ΟΛΕΣ εχουν το ιδιο S-IPS panel LG @ 1440p LED backlit, NO ANTI-GLARE coating

2) Μιλαμε για τιμες περιπου 50% της DELL U2711. Οι εκδοσεις ξεκιναν απο 290ευρω Οι οθονες κανουν περι τα 200ευρω τελικη τιμη στην Κορεα... Τα υπολοιπα λεφτα ειναι μεταφορικα (worldwide) και ενα 20-30ρικο κερδος για το καθε μονιτορ για τον Κορεατη.

3) ΟΛΕΣ εχουν στην βασικη εκδοση ΜΟΝΟ DVI-D (ως εκ τουτου ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΟ lag... http://down.playwares.com/xe/files/attach/images/53/880/046/fdac7f4b97dbe8c01002fb0bd7a3e0b8.jpg To ιδιο κορεατικο site εχει και review για τα 4 μοντελα)

4) Υπαρχουν εκδοσεις με ΗΧΕΙΑ/χωρις ηχεια, με tempered glass/no glass, με εξτρα εισοδους HDMI etc αλλα δεν αξιζουν ολες. π.χ για extra εισοδους ανεβαινει ~ +$100 η τιμη

5) ΚΑΤΑ ΒΑΣΗ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΟΘΟΝΕΣ ΑΝΕΥ ΕΓΓΥΗΣΗΣ.... Ολοι οι κατασευαστες δινουν 1 χρονο, αλλα τα εξοδα για να την στειλετε πισω ειναι δικα σας, οποτε μιλαμε για 1ΧΧ ευρω εξοδα αποστολης για ενα πραγμα που κανει 300... your call. Οπως πολυ ευστοχα λενε ολοι εκει... Με τα λεφτα της DELL U2711 παιρνω 2 τετοιες και μου περισσευουν κιολας, ποση παραπανω εγγυηση θες...

Φυσικα ο αντιλογος ειναι "Αν ηθελα να δωσω 700-800 εξ αρχης θα αγοραζα DELL :p

6) Απο οτι καταλβαινουνε ολοι σιγα σιγα ειναι τα ιδια panels με την DELL/apple αλλα φυσικα οχι ιδιο quality control... οποτε για τυπους που θα κατσουν σε 4 εκατ. pixels να δουν αν εχουν 1-2-5 καμμενα pixel (που ειναι και το οριο των ebay-αδων για να την αντικαταστησουν) καλυτερα ΝΑ ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΗΘΟΥΝ. Προσωπικα, ουτε εκατσα και ουτε σκοπευω να ψαξω για burnt/stuck pixels. Αν εχει και το ξερω... θα ξενερωσω και το ματι μου θα πεφτει πανω τους συνεχεια... αν δεν εχει cool... αν εχει και δεν το ξερω... cool.

7) Υπαρχουν μοντελα με pivot κλπ κλπ για 20-30 ευρω παραπανω... τιποτα.

8) Γενικα τα stand (εκτος των μοντελων pivot) ειναι κατα γενικη ομολογια A-Θ-Λ-Ι-Α! Εχει υποδοχες VESA για αγορα δικου σας που θα κανει παπαδες...

και τελος 9) Υπαρχουν και μοντελα 23" και 30" παλι με S-IPS αλλα δυστυχως η τιμη τους ΔΕΝ δικαιολογει το να πατε σε αυτα (ανευ εγγυησης κλπ κλπ) αντι για καποια επωνυμα IPS 23", 24", 30"

10) Δεν αξιζει αναφορας αλλα μπορει να ξαναβαλουνε οποτε.... Ασχετα με το panel που σε ολα ειναι το ιδιο... O CONTROLLER για τα ηλεκτρονικα ΔΕΝ ειναι ο ιδιος... Στα πρωτα catleap μπορουσες να κανεις oc @ 97-100Hz απο τα 60Hz... Καταλαβαινετε τον πανικο που επικρατησε... Ανθρωποι πετουσαν τα ΤΝ 120Ηz μονιτορ απο τα παραθυρα, αλλοι θυσιαζαν τον πρωτοτοκο γιο τους στο θεο του BF3@2560*1440@s-IPS@100Hz κλπ κλπ... Αυτο το... "glitch" διορθωθηκε στα επομενα μοντελα... με πιο φτηνα ηλεκτρονικα, οποτε το θεμα ειναι υπο εξεταση αν μπορουν να παραγγειλουν μαζικα ολοι τους παλιους ελεγκτες απο την εταιρια και να αλλαξουν τους υπαρχοντες. Η εγχειρηση απο τυπο που παραγγειλε 2 (1 παλιο και 1 καινουργιο) στεφθηκε με επιτυχια και το μονιτορ που παλια δεν πηγαινε ρουπι πανω απο τα 64Hz πλεον κλοκαρει κανονικα 85-90+++ με τον ελεγκτη απο το αλλο μονιτορ...

Και παμε στο δικο μου που παρεληφθη την σημερον ημερα. Αγορασμενο απο τον seller "green-sum" "295e shipped"

Εκανε περι τις 2 βδομαδες απο το "click buy" και 13 μερες απο τοτε που το εστειλε...

Ευτυχως οι κουμπαροι εδω ψαρωσαν με το "$50 value + gift" και το τελωνειο ουτε καν ασχοληθηκε με το τεραστιο κουτι μου (να ναι καλα οι ανθρωποι)

Παμε λοιπον

x91r9.jpg

bubble wrapped πολυ ομορφα...

2ch6jkm.jpg

To κουτι. Η ονομασια ειναι, αν εχω καταλαβει καλα απο γαλλικη ομαδα... παρκουρ "yamakasi" και το catleap φιγουρα του εν λογω αθληματος.

5ckbgy.jpg

Περιεχομενα λιτα και ομορφα ... dual link DVI-D, power supply (εξωτερικο), βαση και ... manual

347fg2g.jpg

Στημενη

155rtr4.jpg

Απο ... πισω Στο συγκεκριμενο μοντελο για να βαλεις VESA πρεπει να βγαλεις το πλαστικο γκρι...

erddh5.jpg

Διαφημιστικα...

Μην ακουσω καναν... Mikeus να μου πει να βγαλω την ζελατινα, θα του φαω το λαρυγγι

1586plj.jpg

2 word διπλα διπλα @ 150% --> win

2hnnww5.jpg

πρωτο boot... 1080p wallpaper @ 1440p monitor :p

21ag7jn.jpg

mass effect 2... δεν το εχω ακουμπησει και μιας που βγηκε το 3 ειπα να το... ξεκινησω

2mfj6ug.jpg

Διπλα με την LG 245WP @ portrait mode ... η LG εχει ματ πανελ η Υamakasi, οχι

2w408xh.jpg

Απο την αλλη... :p

2uthkhw.jpg

Skyrimz000r@2560x1440

302qfjk.jpg

Έγινε επεξεργασία από SLN
Link to comment
Share on other sites

Σορρυ για το teas000r αλλα δεν μπορουσα να κατσω να κανω upload τις (ετσι κι αλλιως) ελεεινές φωτογραφιες μου καθοτι, ειπαμε, την κοπανησα για λιγο απο τη δουλεια να προλαβω πριν κλεισουνε οι ταχυδρομαιοι... ~$100 μεταφορικα και ουτε στο σπιτι σου δεν το φερνουνε...

Μολις παω σπιτι θα πεσουν οι ελεεινες φωτο και το απαραιτητο στορυ που χρειαζεται καθε... αισθησιακη ταινια για να τραβηξει το κοινο. :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετική αγορά ομορφάντρα. Τώρα βρές μια U2711 να τις βάλεις δίπλα δίπλα και κάνε και ένα review :magic: :hehe:

Δυστυχώς όταν παίζεις με ebay μπαίνεις και στα χωράφια των refurbished οπότε μπορείς να πείς "γιατί να μην χτυπήσω π.χ μια U2711 refub με πάνω κάτω την ίδια τιμή";

Έγινε επεξεργασία από NoDsl
Link to comment
Share on other sites

Νιονιος αν κυκλοφορουνε τοσες u2711 refurb για ολον τον κοσμο στα 300-400 ευρω δεν θα ασχολιόταν κανείς με αυτες τις Κιμ Τζονγκ Ιλ (νταξει το ξερω οτι αυτος ειναι αλλη Κορεα) τηλεορασεις.....

Δυστυχως η ευτυχως δεν μιλαμε ουτε για sniper δημοπρασιες στο millisecond ουτε για την σουπερ ευκαιρια.

Απλη αγορα, κουτατο με την πλαστικιλα και εν γνωσει των συνεπειων... :)

Link to comment
Share on other sites

...Απλη αγορα, κουτατο με την πλαστικιλα και εν γνωσει των συνεπειων... :)

Μεγαααααααααααααααλη κουβέντα αυτό που αναφέρεις εδώ. Ένα thread μόνο του. Πάραυτά υπάρχουν άτομα που κατα καιρούς βάζουν μαζικά οθόνες Dell στο ebay. Κάποτε που ήθελα να πάρω μια οθόνη με ανάλυση 2560x1600, γιατι η ανάλυση χρειαζόταν στα reviews, ασχολήθηκα σχεδόν ένα μήνα με το ebay. Τελικά έτυχα σε ένα τυπάκο που είχα βγάλει καμιά τριανταριά dell είτε με μικρά ελαττώματα είτε refubs σε δημοπρασίες. Η κατάληξη ηταν να τσιμπήσω την 3008wfp με μια σειρά κολλημένα subpixels στα λίγο κάτω από 500€ στην πόρτα μου. Τιμή καινούργιας πάνω από 1200 τότε.

Η αλήθεια είναι οτι σε τόσο μεγάλα μεγέθη και τα 5 π.χ κολλημένα πίξελ, αν δεν είναι κέντρο, δεν ενοχλούν.

Αλλά οκ, η μυρωδιά της καινουργίλας είναι θεϊκή.-

Έγινε επεξεργασία από NoDsl
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.