Jump to content



27" S-IPS 2560x1440 με 300 ευρω στην πορτα σας...


Recommended Posts

Crossover ριχνουνε γιατι πολυ απλα ειναι φουσκωμενες... ;)

H πρωτη crossover αγγελια μπηκε κατω απο 400 αν θυμαμαι καλα και μεσα σε 1-2 μερες πηγε 430-440... οποτε εχουνε ευρος να ριξουνε.

Τότε θα περιμένω λίγο μπας και...

Link to comment
Share on other sites

Μωρε να περιμενεις οσο θες (στην τελικη μονο καλυτερη μπορει να γινει η φαση) Οσοι δεν "προλαβαν" τις 100Hz Catleap πλεον βραζουνε στο ιδιο καζανι (που καταντησαμε, να λεμε χαλια τα 300ευρω SIPS... )

Για μενα...

1) περιμενε μπας και βγει καποια εταιρια με καλυτερο μοντελακι...

2) περιμενε μπας και βγαλουνε catleap 120Ηz... εχουνε ενα thread οπου εχουνε ερθει σε επαφη με την Witech (yamakasi) για να παραγγειλουνε οθονες με καλους ελεγκτες 120Ηz S-IPS πανελ κλπ @ $450 :dance3: http://www.overclock.net/t/1232084/yamakasi-catleap-q270-100hz-guaranteed

3) περιμενε να μην ειναι αναδρομος ο Ερμης

αλλα για ονομα του Αλλαχ μην περιμενεις ρε συ μπας και γλυτωσεις 10-15 ευρω :p

Γενικα οι τιμες ειναι ΤΟΣΟ καλες που μονο φαση "πηγα Κορεα και εφερα με 200 ευρω" μπορει να τις συναγωνιστει. Ολα τα αλλα ειναι απλα οδοντοπαστες. Ακομα και αυτοι που πρωτοαγορασαν στα 440-450 ολοι λενε... οτι δεν εχουν μετανιωσει κλπ κλπ

my 2c

Έγινε επεξεργασία από SLN
Link to comment
Share on other sites

Καλά αν αυτό που ζητάνε τα παλικάρια στο oc το πάρουνε με 450$... δεν ξέρω πραγματικά... πραειναι ουτοπικα τα specs που ζητάνε για τοσα χρήματα.

Btw γνωστός ebayer έβαλε σήμερα το πρωί τις crossover +60$ απο χθές, λες να το έκανε αφου μου απάντησε στο πμ ή πριν; :p

Sent from my IDEOS X5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επιλογή του κατασκευαστή είναι. Και με ενοχλεί κι εμένα. Υποθέτω θα υπάρχουν κι εκδόσεις με ματ επίστρωση

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Οχι ολα όσα υπάρχουν τωρα είναι γιαλαδερα...

Είναι αρκετά τα αρνητικά άλλα είναι και μόνο 300ευρώ.

Sent from my IDEOS X5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Matte θελουν τα παιδια...??

Ματτ (ντεημον) θα παρετε...

Yamakasi Catleap Monitor Club

Απλα ειναι λιγο τζοκερ ΠΩΣ θα γινει να παρετε ματ :p

Στα σοβαρα τωρα... εχοντας κι εγω υποψη μου glossy panels απο λαπτοπ κλπ κλπ παντα ελεγα το ιδιο με σας. ΟΧΙ glossy.

Επισης νομιζα οτι το glossy ειναι ΕΞΤΡΑ επιστρωση και το κανονικο πανελ ειναι το ματ που δεν γυαλιζει.

Τωρα εμαθα οτι το ματ (anti glare) ειναι η εξτρα επιστρωση :p

Διπλα διπλα με την LG245WP (matte) δεν υπαρχει συγκριση για μενα.

Για καποιο παιδι που ρωτησε πριν, δεν εχω δει ΚΑΜΜΙΑ διαφορα απο τις 24 στις 27 ιντσες. Το ιδιο μου φαινεται.

Για μενα ολη η φαση ειναι η αναλυση και τα χρωματα που πλεον ειναι πολυ πιο ζωντανα. Υποψην δεν ειμαι ψειρας... Και στην LG και στην Catleap ειχα φορτωσει ενα profile απο καποιον παληκαρα που εχει calibrator...

Και οι 2 οθονες ειναι στο ιδιο περιβαλλον. Μπορει να μην μπορει η καμερα να "πιασει" καλα την εικονα, αλλα και με ανοικτο τζαμι, δεν γυαλιζει οσο πιστευα...

Για μενα ειναι (πλεον) θετικο το "no anti-glare"

Αν θελετε και μειονεκτηματα, κατι που ξεχασα να πω, υπαρχει backlight bleed. Σχεδον σε ολους. Σε μενα ειναι στο πανω μερος της οθονης. Σε τελειως μαυρο... το παρατηρω ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

Σε εσωτερικούς χώρους κι αν έχεις τη δυνατότητα να τοποθετήσεις την οθόνη σωστά στον χώρο (σε σχέση με τον φωτισμό/παράθυρα), το glossy είναι καλύτερο ΙΜΗΟ.

Σε περίπτωση που μιλάμε για εσωτερικό χώρο όπου δεν είναι δυνατόν να τηρηθούν οι παραπάνω προϋποθέσεις και, φυσικά, σε φορητούς, anti-glare rulezzZzzz.

Link to comment
Share on other sites

Ψηνομαι να παρω κι αλλη μια ρε γμτ... :hehe: αλλα εχω προβλημα οτι μαλλον θελω μια pcbank/crossover και δεν θα ταιριαζει οπτικα με την catleap...

1st world problems...

Σε εσωτερικούς χώρους κι αν έχεις τη δυνατότητα να τοποθετήσεις την οθόνη σωστά στον χώρο (σε σχέση με τον φωτισμό/παράθυρα), το glossy είναι καλύτερο ΙΜΗΟ.

Σε περίπτωση που μιλάμε για εσωτερικό χώρο όπου δεν είναι δυνατόν να τηρηθούν οι παραπάνω προϋποθέσεις και, φυσικά, σε φορητούς, anti-glare rulezzZzzz.

Θειο ναυτη, δεν τολμω να πω οτι ειμαι τοσο hi-endας οσο εσυ αλλα με ξερεις ποση σημασια δινω στην σωστη τοποθετηση και στο feng shui της οθονης στο σπιτι. Περιπου οση και το IQ σου. Απο τα δεξια εχω παραθυρο σε ηλιολουστο δωματιο. Δεν ειναι τοσο τραγικο οσο πιστευα. Δεν ειναι καθολου κοπος να κλεισω τα ρολλα για να "διορθωσω" το προβλημα αλλα ουτε αυτο δεν κανω γιατι πολυ απλα δεν ειναι ενοχλητικο. Το πολυ κακο κατα την γνωμη μου ειναι να εχεις φως ακριβως πισω σου, αλλα εκει δεν σε σωζει ουτε το ματ.

Περιττο να πω οτι ουτε που εχω σκεφτει να ξαναναψω την LG 245. Πολυ ξενερα το matte :p

Έγινε επεξεργασία από SLN
Link to comment
Share on other sites

Τις έδειξα σε φίλους και αποφασίσαμε να παραγγειλουμε 2 απο τον ίδιο seller 2-3 μέρες μετα θέλησε και άλλος ένας και παρήγγειλε απο διαφορετικό seller. Οι 2 πρώτες δεν ηθραν Ελλάδα ακομα η 3η είναι στο τελωνείο.

Σύνολο 230 εύρω του ζητάνε απο την fedex...

ΔΑΣΜΟΙ / ΦΠΑ ΤΕΛΩΝΕΙΟΥ 133.00

Δ.Ε.Τ.Ε. 2.00

Δ.Ε.Χ.Ε. 0.00

Ε.Ε.Π.Α. 0.00

ΑΛΛΑ ΤΕΛ.ΠΑΡ/ΚΑ 0.00

ΕΞΟΔΑ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 15.00

ΑΜΟΙΒΗ 82.41

ΜΕΤΑΦΟΡΑ 0.00

ΣΥΝΟΛΟ 232.41

Δευτερα λογικά θα είναι τελωνείο και οι άλλες 2 που έρχονται με ems.

Άπλα να αναφέρω οτι στο America πληρώνουν 100-80$...

Sent from my IDEOS X5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

232ευρω ΤΕΛΩΝΕΙΟ?????

ffffffffffffffffffffffffffuuuuuuuuuuuuuuuuuuu ω ρε φιλε....

Τι εννοεις οτι αμερικη πληρωνουνε $80-100? Τους πιανουνε τελωνειο εκει? Εχω σταματησει να παρακολουθω το μεγαλο thread και βλεπω μονο το catleap club κι αυτο με το ζορι μπορω να το ακολουθησω...

Crossover τελικα πηρες??

Μακαρι να σου/σας βγει τζιτζι ρε Δημο.

Αν εχεις NV ποσταρε μηπως και κουνιεται το Hz... Ο αλλος με τις παλιες "Β" Catleap λεει οτι με την 680 πλεον παει 120Ηz το μονιτορ λογω μιας βελτιωσης της 680 σε σχεση με τις αλλες...

Link to comment
Share on other sites

Και οι τρείς crossover με pivot.

Θα δοκιμάσω για τα Hz άλλα αποτι έχω δει είναι κλειδωμένες.

Το παλικάρι έχει ψηλοπελαγωσει και μέχρι να την στείλει πίσω σκέφτηκε... την δευτέρα που θα έχουμε εικόνα και απο τις άλλες δυο θα αποφασισουμε. Αν οι άλλες είναι νορμάλ το πολύ πολύ να μοιραστουμαι τα έξοδα στα 3.

Ναι αμερική σχεδόν όλοι πληρώνουν άλλα λογικά ποσά...

"Άλλη φορα θα τα στειλω βουλγαρία και θα πάω απο εκει να τα πάρω..." ειπε ο φίλος...

Sent from my IDEOS X5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το παλικάρι έχει ψηλοπελαγωσει και μέχρι να την στείλει πίσω σκέφτηκε...

Κοιτα λογικα, αυτο δουλευει (θεωρητικα) μαι χαρα.

Το μονιτορ γυρναει πισω με εξοδα fed ex... "δεν τον βρηκαμε, δεν περασε κανεις να την παρει..." Κανει καποια συνεννοηση με τον seller (red cap?) και του καλυψει τα εξτρα λεφτα που θελει να την ΞΑΝΑ-στειλει και παει Μπουλγκαρυ την 2η φορα ;)

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΤΕC FedEx/UPS και γενικα ιδιωτικη courier.

Πλεον και EMS κοβουνε κώλους, αλλα δεν εχουν τα μαμησιατικα των κωλοιδιωτικων (αμοιβη 80€ για 5' δουλεια ρε π@στηδες; )

Link to comment
Share on other sites

Αυτα φοβομουν + (βασικο) οτι προσφατα πηρα την 24αρα και ακομα κρατιεμαι και δεν χτυπαω μια...

[MENTION=1666]FrOsT[/MENTION]

Ρε μαστορη, αν ερθουν και οι δικες σας με EMS για σφυρα τι παιχτηκε

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.