Jump to content



27" S-IPS 2560x1440 με 300 ευρω στην πορτα σας...


Recommended Posts

Του SLN περασε χωρις προβλημα.Εσενα στις οθονες που ηρθαν με EMS κοστολογηθηκε τελωνειο (φανταζομαι ειχαν <<σταμπα>> 50+gift) η της προλαβες με το ατομο πριν καν σε ενημερωσουν?

O SLN δεν είναι Ελλάδα :p

* δεν πολυασχολύθηκα λόγο δουλειάς αλλά ~100 ζήτησαν από τελωνείο, όλες έιχαν 50+gifts αλλά είχαν και διαφορετικά κουτιά που φαίνονταν ότι ήταν οθόνες και όχι απλά ένα κουτί.

Έγινε επεξεργασία από FrOsT
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τη παρήγγειλα πρίν από μια εβδομάδα,έψαξα αρκετά για να βρώ από την παρτίδα με τα καλά ηλεκτρονικά και χωρίς καμμένα/κολλημένα pixel. Tελικά βρήκα και τη παρέλαβα σήμερα.Εννοείται πώς πήρα το ρίσκο με το τελωνείο και δε τη γλύτωσα,πλήρωσα 135 ευρώ extra.

Με GTX580 ανεβαίνει στα 97Hz και 2560x1440,για 120Hz θέλει GTX680.Σε AMD Radeon κάρτες πάει μέχρι 85Hz από όσο έχω διαβάσει.

Για όσους θέλουν να κάνουν τη κίνηση πάντως,αξίζει σίγουρα τον κόπο μιάς και τα χρώματα είναι πολύ καλά και οι γωνίες θέασης εξαιρετικές αν και έρχομαι από ένα εξαιρετικό Monitor (LG245WP) μπορώ να πώ πώς είναι το κάτι παραπάνω...

Συνολικά κόστισε 490 ευρώ αν και μπορεί να μειωθεί σημαντικά το κόστος ζητώντας οθόνη με το νέο pcb που δεν ανεβαίνει πολύ στα Hz.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον topic Starter Sln για το monitor.

Link to comment
Share on other sites

Τη παρήγγειλα πρίν από μια εβδομάδα,έψαξα αρκετά για να βρώ από την παρτίδα με τα καλά ηλεκτρονικά και χωρίς καμμένα/κολλημένα pixel. Tελικά βρήκα και τη παρέλαβα σήμερα.Εννοείται πώς πήρα το ρίσκο με το τελωνείο και δε τη γλύτωσα,πλήρωσα 135 ευρώ extra.

Με GTX580 ανεβαίνει στα 97Hz και 2560x1440,για 120Hz θέλει GTX680.Σε AMD Radeon κάρτες πάει μέχρι 85Hz από όσο έχω διαβάσει.

Για όσους θέλουν να κάνουν τη κίνηση πάντως,αξίζει σίγουρα τον κόπο μιάς και τα χρώματα είναι πολύ καλά και οι γωνίες θέασης εξαιρετικές αν και έρχομαι από ένα εξαιρετικό Monitor (LG245WP) μπορώ να πώ πώς είναι το κάτι παραπάνω...

Συνολικά κόστισε 490 ευρώ αν και μπορεί να μειωθεί σημαντικά το κόστος ζητώντας οθόνη με το νέο pcb που δεν ανεβαίνει πολύ στα Hz.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον topic Starter Sln για το monitor.

αμα το δωσεις το LG στειλε κανα ΠΜ ε:p

Δεν καταλαβα ομως γιατι τα HZ αλλαζουν αναλογα την καρτα, care to elaborate?

Link to comment
Share on other sites

Με γεια Gabriel. Επειδη εχω ψιλοσταματησει να ασχολουμαι, θελεις λιγο περιληπτικα να μου πεις τι εκανες και πηρες oc-able μοντελο? Πωλητης, συσκευασια κλπ?

@Nephilim : Αν εχω καταλαβει κι εγω καλα, το RAMDAC ρολοι (400MHz) ειναι απολειφαδι των εποχων crt. Πλεον με τις LCD δεν υπαρχει περιορισμος, αλλα ολες οι καρτες καπου εχουν κληρονομια αυτον τον αναλογικο 400MHz περιορισμο. Η 680 κατι αλλαξε στα ψηφιακα της και το παρακαμπτει.

Link to comment
Share on other sites

:o το 120hz πακετάκι με 680 είναι πιστοποιημένο δηλαδή? ή είναι εκτίμηση?

Τιποτα δεν ειναι πιστοποιημενο Σπυρο, oυτε out of the box.

Απο οσο ηξερα παλια μονο ο hypermatrix το ειχε κανει κι αυτος νομιζω εβλεπε κατι κουλα και το εριξε στα ~117? Λογικα πλεον κι αλλοι θα εχουν 680 με τα 2Β Catleap τους και θα ξερουν. Το catleap thread εχει φτασει κι αυτο >350 σελιδες και δεν την παλευω να παρακολουθω :p

Παλεψα λιγο με την ΑΤΙ μου να δω πως γινεται αλλαγη στα Ηz αλλα δεν τα καταφερα με ενα tool+powerstrip (<--noob)

Απο οτι εχω καταλαβει οι ιδια η Witech που φτιαχνει τις Catleap εμαθε απο την κοινοτητα οτι ο ελεγκτης της ειναι capable για τετοια refresh rates, σε αυτες τις αναλυσεις, οταν αρχισαν να μιλανε απευθειας μαζι της οι OCNαδες.

Link to comment
Share on other sites

Με γεια Gabriel. Επειδη εχω ψιλοσταματησει να ασχολουμαι, θελεις λιγο περιληπτικα να μου πεις τι εκανες και πηρες oc-able μοντελο? Πωλητης, συσκευασια κλπ?

@Nephilim : Αν εχω καταλαβει κι εγω καλα, το RAMDAC ρολοι (400MHz) ειναι απολειφαδι των εποχων crt. Πλεον με τις LCD δεν υπαρχει περιορισμος, αλλα ολες οι καρτες καπου εχουν κληρονομια αυτον τον αναλογικο 400MHz περιορισμο. Η 680 κατι αλλαξε στα ψηφιακα της και το παρακαμπτει.

Έστειλα σε όλους τους πωλητές από ebay που έχουν το μοντέλο να μου πούν τα πρώτα ψηφία του serial number.

Αν αυτό ξεκινά με Q270SE1B1xxx μιλάμε για 2b controller fully overclockable αυτά που δεν ανεβαίνουν είναι τα Q270SE1C1xxx και Q270SE1D1xxx.

Ένας από αυτούς είχε ένα κομμάτι,ο bigclothcraft,έτυχε να είναι και pixel perfect (δηλαδή τσεκαρισμένο από αυτόν για zero defective pixel).Η συσκευασία ήταν όχι σαν το δικό σου τεράστιο κουτί με bubble wrap απλά η οθόνη με περιτύλιγμα της DHL.

Link to comment
Share on other sites

Παντως για ~ 500€ που πηγαινει στους περισσοτερους , θα προτιμουσα το Dell anyday...

(εκτος και αν μιλαμε για 100hz+ guarantee)

Έχεις δίκιο σε αυτό.Μα και εγώ έδωσα τόσα πολλά λόγω του 2b controller.

Μπορείς όμως εφ'οσον θέλεις να πάρεις με τον 60Hz controller και χωρίς να έχει ελεγχθεί η οθόνη σου για καμμένα/κολλημένα Pixel (risky) ips οθόνη μαζί με φέσι τελωνείου γύρω στα 350 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Σε παιρνουν τηλεφωνο απο την courier να σε ενημερωσουν για το κουστουμι που σου βγαζουν. Αν συμφωνεις ερχεται σπιτι σου οπου και πληρωνεις. Αλλιως πας στο τελωνειο και εκτελωνιζεις μονο σου μπας και γλυτωσεις τα κερατιατικα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι δηλαδή λίγο ρίσκο τι θα σου σκάσει μετά το τελωνείο. Είμαι σε δίλλημα αν αξίζει η οθόνη μαζί με ότι σου κάτσει από το τελωνείο ή την Dell τελικά.

Ναι,είναι ρίσκο.Αν βρείς ocable να υπολογίζεις 450άρι αν όχι κοντά στα 350.

Κατ'αρχήν ανεβαίνουν στα 120Hz οι GTX680 μόνο (πιθανώς και οι 670 όταν βγούν) οι 580 και κάτω έχουν ταβάνι στα 95-100Hz (που δεν είναι και άσχημα...) οι ATI περιορίζονται στα 85 αν και από ότι είδα στο overclock.net o Hypermatrix κατάφερε 101Hz με κάποιο 3rd party software.

Επίσης για να βρείς OCable παρτίδα χρειάζεται συγκεκριμένο batch (το αναφέρω παραπάνω) και πρέπει να ρωτήσεις τον εκάστοτε πωλητή του ebay αν το έχει.

Ζητάς από τον πωλητή ebay να βάλει στο invoice τιμή αγοράς 50 ευρώ+gift.

Λογικά σας καλεί ο εκπρόσωπός της Courier στο τελωνείο (Εμένα πάντως με κάλεσε ο υπάλληλος της dhl από το τελωνείο του Ελ.Βενιζέλος) και σας ενημερώνει για το κουστούμι.

Σε μένα ήρθε 135 ευρώ το όλο πακέτο με παράδοση στην οικία μου.Θα μπορούσα πηγαίνοντας στο Ελ.Βενιζέλος να είχα γλυτώσει περίπου 50 ευρώ αλλά έπρεπε να χάσω ένα μεροκάματο για να τρέχω εκεί κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.