Jump to content



27" S-IPS 2560x1440 με 300 ευρω στην πορτα σας...


Recommended Posts

Κοιτα λογικα, αυτο δουλευει (θεωρητικα) μαι χαρα.

Το μονιτορ γυρναει πισω με εξοδα fed ex... "δεν τον βρηκαμε, δεν περασε κανεις να την παρει..." Κανει καποια συνεννοηση με τον seller (red cap?) και του καλυψει τα εξτρα λεφτα που θελει να την ΞΑΝΑ-στειλει και παει Μπουλγκαρυ την 2η φορα ;)

και πιστευεις οτι ο αλλος θα ξαναστειλει σε καποιον που θελημενα δεν πηγε να την παρει?Για να δουμε και με τις αλλες 2 τι γινεται...

Link to comment
Share on other sites

Το πακέτο είναι στο τελωνείο όχι στην κούριερ, οπότε δεν το στέλνουν πίσω από το τελωνείο... για να σταλεί πίσω χωρίς εκτελωνισμό, πρέπει είτε ο αποστολέας είτε ο αποδέκτης να πληρώσουν για να επιστραφεί αλλιώς μένει εκεί για κάποιο διάστημα και μετά ή καταστέφεται ή βγαίνει σε δημοπρασία.

-σύμφωνα με τον εκπρόσωπο της FedEx

Link to comment
Share on other sites

Το πακέτο είναι στο τελωνείο όχι στην κούριερ, οπότε δεν το στέλνουν πίσω από το τελωνείο... για να σταλεί πίσω χωρίς εκτελωνισμό, πρέπει είτε ο αποστολέας είτε ο αποδέκτης να πληρώσουν για να επιστραφεί αλλιώς μένει εκεί για κάποιο διάστημα και μετά ή καταστέφεται ή βγαίνει σε δημοπρασία.

-σύμφωνα με τον εκπρόσωπο της FedEx

Yeap.

Το ίδιο μου είχαν πει κάποτε για κάτι πυκνωτίδια και λοιπά ηλεκτρονικά εξαρτήματα αξίας ~80 ευρώ για τα οποία μου ζητούσαν 100+ έξοδα εκτελωνισμού.

Στο τέλος τους είπα να τα φορέσουν σκουλαρίκια και τελείωσε η υπόθεση.

Το "καταστρέφονται" είναι στα χαρτιά μόνο. Δείτε τι ωραία ρολογάκια κλπ φοράνε οι υπάλληλοι εκεί... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Oι τελωνειακοί ανήκουν στην τριπλέτα των πιο διεφθαρμένων της δημόσιας διοίκησης (εφοριακοί & πολεοδομίες οι άλλοι).....αν και τώρα που το καλοσκέφτομαι ψάχνω αδιάφθορους στην δημόσια διοίκηση και δεν βρίσκω...

Link to comment
Share on other sites

Έχει και τα καλά του όμως το τελωνείο. Ελαττώνει τις ακριβές παραγγελίες προϊόντων από το εξωτερικό, αλλιώς τα πάντα θα τα παίρναμε από τη Κίνα. Οπότε διατηρεί ποσοστό εσωτερικής φορολόγησης.

Πατήστε παύση και δείτε που φτάσαμε. Να αγοράζουμε ανεξέλεγκτα 27" οθόνη υπολογιστή.

Δε το κρύβω ότι και γω θα άλλαζα την ταπεινή μου 19άρα, αν γνώριζα τι μου επιφυλάσσει το μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Αν υπήρχε λογικό κέρδος από τους Έλληνες πωλητές δεν θα τρέχαμε , στο εξωτερικό. Συνεπώς το τελωνείο απλά επιτρέπει την αισχροκερδια στην συγκεκριμένη περίπτωση. Δες για παράδειγμα τις Dell 23" και 24" που φεύγουν σαν ζεστά ψωμάκια

Rezound ICS 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

και πιστευεις οτι ο αλλος θα ξαναστειλει σε καποιον που θελημενα δεν πηγε να την παρει?Για να δουμε και με τις αλλες 2 τι γινεται...

Γιαυτο ελεγα κατοπιν συνεννοησης με τον πωλητη. Αυτος τα 300 τα εχει ηδη παρει (τουλαχιστον σε μενα τα πηρε με το "Buy it" απο το Paypal. Αν του πεις..." μεγαλε "το και το" η οθονη γυρναει πισω, παρε αλλα 60-80 (καπου τοσο τους κοστιζει) και στειλτην στην ταδε διευθυνση" τι προβλημα να εχει?

Επισης οι τυποι να πουλησουν θελουν. Και ειναι και πολυ εξυπηρετικοι μαλιστα.

Καποιοι τους εχουν στειλει απλα mail, "μεγαλε, παρε τα λεφτα εκτος ebay για να γλυτωσεις εσυ το νταβατζιλικι του ebay, πες μου τι καλυτερη τιμη γινεται, και στειλτην στην ταδε διευθυνση. Αν κανεις p000στια θα σε κανω βουκινο σε ολο το OCN..." (το οποιο φυσικα και παρακολουθουνε ΚΑΙ αυτοι)

Ολα αυτα βεβαια υποθετικα, σε περιπτωση που δεν ισχυε αυτο που λεει ο Frost oτι πλεον δεν γυρναει πισω... :(

Έχει και τα καλά του όμως το τελωνείο. Ελαττώνει τις ακριβές παραγγελίες προϊόντων από το εξωτερικό, αλλιώς τα πάντα θα τα παίρναμε από τη Κίνα. Οπότε διατηρεί ποσοστό εσωτερικής φορολόγησης.

Πατήστε παύση και δείτε που φτάσαμε. Να αγοράζουμε ανεξέλεγκτα 27" οθόνη υπολογιστή.

Δε το κρύβω ότι και γω θα άλλαζα την ταπεινή μου 19άρα, αν γνώριζα τι μου επιφυλάσσει το μέλλον.

Δεν βλεπω καποιο καλο (για μας) στην πρωτη φαση. Σορρυ.

Αν θελουνε να ζουμε σε καθεστως ακρατου καπιταλισμου και ελευθερης αγορας που μας διαφημιζουνε οτι γιαυτα α "αγαθα" πολεμαμε και χανουμε τις συνταξεις και αδειαζουν τα ταμεια... ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να ψωνιζει ο καθενας απο ΟΠΟΙΟΥΣ ΘΕΛΕΙ. Και 2ον με ποια λογικη ελευθερης αγορας, μπορει η dell να περναει απο το τελωνειο 10000000 ιδια μονιτορ, με μηδαμινους φορους, να τους κολλαει 1 αυτοκολλητο dell και να μου τα πουλαει 700? Α ναι συγνωμη, ανηκει σε αυτους που φτιαχνουν τους νομους.

Και τι παει να πει "δειτε που φτασαμε" Δεν ξερω για σενα αλλα αν κρινω απο την 2η προταση σου ΚΑΙ εσυ εισαι στο ιδιο μηκος κυματος, εγω ψωνιζω παντα μεχρι εκει που φτανει η τσεπη μου (και οι αναγκες μου, αλλα -δυστυχως-πρωτίστως η τσεπη μου.) Αν η τσεπη μου επετρεπε να παρω π.χ. 6x30" 4000χ3000 θα επαιρνα 6x30"αρες κι ας ημουν μαθητης γυμνασιου... Αν η τσεπη μου επετρεπε να παρω 3 καρβελια ψωμι για να φαω σημερα και αυριο, θα επαιρνα 3 καρβελια ψωμι κι ας ημουν γραφιστας/αρχιτεκτονας... Ετσι απλα...

Οπως φαινεται, μας λειπουν ακομα οι επιλογες.

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν έβγαλα τον εαυτό μου από το γκρουπακι. Και γω το ίδιο θα έκανα.

Αναλογίσου όμως αν οι ανάγκες σου απαιτούν 6 30αρες ακόμα και αν τις σηκώνει η τσέπη σου. Εκεί πήγαινε το "δειτε που φτασαμε"

Προσωπικά νιώθω ένοχος γιαυτό και προσπαθώ πάντα τα ηλεκτρονικά μου να τα χρησιμοποιώ μέχρι διάλυσής τους πριν τα αποσύρω (αν όχι στο κυριο μηχανημα καπου αλλου)

Μεγαλο πρόβλημα βεβαια το τι θα κανουμε τις παλιες μας LCD :p

Link to comment
Share on other sites

Δε καταλήξαμε ομως στο τι κάνουμε το παλιό μας ποδήλατο

Γιατι μια οθόνη 5+ετιας εύκολα δε τη πουλάς, πιάνει χώρο, είναι τελειώς διαφορετική από τη παλιά σου άρα δε συνδυάζεται εύκολα. Αντε τωρα βαλε διπλα διπλα 19αρα με 27αρα :wall:

Οπότε τι τη κανεις; Ανακύκλωση;

Link to comment
Share on other sites

Δεδομένου πως δεν την θέλει κανένα ξαδερφάκι, φίλος, γνωστός, ναι... γιατί όπως είπες είναι η φάση.

Βάση τιμής πώλησης, δεν θα αξίζει ούτε τα μεταφορικά της που λέει ο λόγος. ή αποθήκη και για καβάτζα... ποτέ δεν ξέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Τι ανακύκλωση ρε παιδιά; Εκτός του ότι οτιδήποτε πάνω από 15" είναι εύχρηστη για 2ρο μόνιτορ άμα πρόκειται για δουλειά - ακόμα και 32ρι να έχεις, παίζει και μοντιές. Ψηφιακό κάδρο/κάμερα ασφαλείας/tv στην τουαλέτα-γκαράζ...όλο και κάπου θα βρεθεί χρήση.

Όσον αφορά τα τελωνεία, ειλικρινά λυπάμαι. Όχι τίποτα άλλο αλλά με τις βλακείες/απατεωνιές τους σε αναγκάζουν να ψάχνεις πλάγιες (see what i did there?) οδούς για να αγοράσεις πράμα απο έξω. Έφερε ένας ξάδερφος το αυτοκίνητο του από έξω, και η διαφορά από τον ένα τελωνιακό στην Αθήνα με έναν άλλο στην επαρχεία ήταν 2500ΕΥΡΩ!!!!! για το ίδιο αυτοκίνητο...

Βάλτε το ΦΠΑ, ένα μικρό πάγιο τέλη εκτελωνισμού, φτιάχτε ενημερωμένες βάσεις δεδομένων για τα προϊόντα και τέλος. Όχι όπως είναι τώρα η κατάσταση που δεν ξέρουν οι ίδιοι πώς και τι θα κοστολογήσουν και βαράνε καμπάνες σύννεφο...

Link to comment
Share on other sites

Οπότε καταλήγουμε πως έχουμε ολόιδια ποδήλατα έ?

Αν και το δικό σου είναι γυαλισμένο!

Μεγειές!!!

Ρε τι παθατε με το "γυαλισμενο" Specialized?? 1 βδομαδα πριν το παρω φωτο με την οθονη ηταν μεσα στη μπιχλα (ε+ννοειται οτι δεν το εχω πλυνει ποτε 1,5 χρονο τωρα) απλα (πραγματικα χωρις να ξερω πως) στραβωσε ο μπροστα derailleur και το πηγα σε εναν μαστορη παληκαρα που εχω βρει εδω και του εκανε και ενα γενικο ρεκτιφιε και το καθαρισε κιολαC... :p

Δε καταλήξαμε ομως στο τι κάνουμε το παλιό μας ποδήλατο

Γιατι μια οθόνη 5+ετιας εύκολα δε τη πουλάς, πιάνει χώρο, είναι τελειώς διαφορετική από τη παλιά σου άρα δε συνδυάζεται εύκολα. Αντε τωρα βαλε διπλα διπλα 19αρα με 27αρα :wall:

Οπότε τι τη κανεις; Ανακύκλωση;

Cool,

Σαν αρχικη ιδεα τα 2α μονιτορ ειναι πολυ της... μοδος. Απο κει και μετα θεωρω καλη ιδεα να τα χρησιμοποιεις αν εχεις σε καποιο 2ο pc και να "αποσυρεις" το πολυ παλιοτερο...

Ολα παλι εξαρτωνται απο το τι προσταζει η τσεπη σου.

Προσωπικα δεν ξερω αν μπορω (ή αν αξιζει) να πουλησω την LG 245WP. Απο 500 που την ειχα παρει τοτε παει πλεον στο... 100ρικο... :p Οποτε γιατι να το κανω? Την βαζω στην ακρη και καπου χρησιμη θα φανει. Σιγουρα σε μενα θα φανει πιο χρησιμη απο ενα κατοσταρικο ;)

Link to comment
Share on other sites

Yeap.

Το ίδιο μου είχαν πει κάποτε για κάτι πυκνωτίδια και λοιπά ηλεκτρονικά εξαρτήματα αξίας ~80 ευρώ για τα οποία μου ζητούσαν 100+ έξοδα εκτελωνισμού.

Στο τέλος τους είπα να τα φορέσουν σκουλαρίκια και τελείωσε η υπόθεση.

Το "καταστρέφονται" είναι στα χαρτιά μόνο. Δείτε τι ωραία ρολογάκια κλπ φοράνε οι υπάλληλοι εκεί... :rolleyes:

Επισης νομιζω οτι για καθε μερα που περναει πληρωνει εξτρα και εξοδα αποθηκευσης.

Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη είναι εδώ και μόλις την σύνδεσα, δεν θα πω πολλά για αυτήν τώρα μόνο ότι δεν έχει ούτε καμένο ούτε κολλημένο Pixel και ότι το φωτάκι της επηρεάζει την οθόνη σαν backlight bleed, περισσότερα το σκ μαζί με φωτό...

Όσο για το τελωνείο 3 οθόνες κόστισαν ~350euro και αυτό γιατί της εκτελώνισε "δικός μας", μετά από όσα είδα τις τελευταίες μέρες δεν μπορώ να προτείνω σε κανέναν από Ελλάδα να πάρει μία εκτός και αν έχει μέσον στο τελωνείο.... :fist:

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως +φερει πιο πολυ μια μεταχειρισμενη υ2711

απο παααρα πολλες αποψεις

(αν δεν ειχαμε τα χαλια του τελωνειου δεν θα το ελεγα αυτο)

ΑΝ υπάρχουν μεταχειρισμένες και ΑΝ τις στέλνουν εκεί που είσαι.... ναι.

και καινούρια αξίζει αν είναι να δόσεις πάνω από 450euro...

Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη είναι εδώ και μόλις την σύνδεσα, δεν θα πω πολλά για αυτήν τώρα μόνο ότι δεν έχει ούτε καμένο ούτε κολλημένο Pixel και ότι το φωτάκι της επηρεάζει την οθόνη σαν backlight bleed, περισσότερα το σκ μαζί με φωτό...

Όσο για το τελωνείο 3 οθόνες κόστισαν ~350euro και αυτό γιατί της εκτελώνισε "δικός μας", μετά από όσα είδα τις τελευταίες μέρες δεν μπορώ να προτείνω σε κανέναν από Ελλάδα να πάρει μία εκτός και αν έχει μέσον στο τελωνείο.... :fist:

Του SLN περασε χωρις προβλημα.Εσενα στις οθονες που ηρθαν με EMS κοστολογηθηκε τελωνειο (φανταζομαι ειχαν <<σταμπα>> 50+gift) η της προλαβες με το ατομο πριν καν σε ενημερωσουν?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.