Jump to content



Assetto Corsa Cup


thazio

Recommended Posts

Χαιρετώ όλο τον κόσμο! :)

 

Ανοίγω το τοπικό για να μπορέσουμε να οργανωθούμε για να ετοιμάσουμε ένα cup πάνω στο αγαπημένο AC.

 

Προτείνω το εξής:

  1. 6 διπλοί αγώνες – (1 μικρός με χρονομετρημένα και ένας μεγαλύτερος με reverse grid)
  2. Ένα το πολύ δυο διαφορετικά αυτοκίνητα της ίδιας κατηγορίας φυσικά.
  3. Εάν τα αυτοκίνητα είναι δύο κάθε οδηγός πρέπει να χρησιμοποιήσει και τα δύο από 3 φορές.
  4. Ομάδες των δύο οδηγών.
  5. Ένας αγώνας πριν το Πάσχα ένας λίγο μετά , ένας τέλος Μαΐου και ένας τέλη Σεπτέμβρη ,Οκτώβρη και Νοέμβρη.

 

Για να δώσουμε χαρακτήρα και να μην είναι ακόμα ένα σαν τα άλλα προτείνω επίσης: B)

 

Ονομασία: Classic Livery Cup (Θα κάνω και λογότυπο και ένα μικρό site )

 

Skins: (τα ετοιμάζω εγώ πλήρη με φόρμες pit crew και ότι κράνος μου ζητήσετε…) . Martini , Silk Cut, Bic, Alitalia, Marlboro, JPS, Castrol, Gulf κλπ

 

Βάζω τον server. Είναι ήδη επάνω λέγεται CLC 2015 και το pass είναι CLC15500

 

Περιμένω απόψεις και συμμετοχές! :crazypilot:

 

(α ξέχασα… για τον νικητή και την ομάδα θα σχεδιαστούν και θα κατασκευαστούν μεταλλικά κυπελάκια σε κλίμακα ½ - 15cm περίπου - από 3d printer)(3 στο σύνολο)

 

Είμαστε ήδη 11

 

kyr...

fatalara

fuz10n

racer

liakjim

akis_z80

Aris Teidis

airfathaaaaa

panos2171

thazio

troffeo

 

 

 

Επιλογή ημέρας:

http://goo.gl/cj2ExK

 

Αυτοκίνητο

http://goo.gl/ljBNdu

 

 

hgk7E4.jpg

Έγινε επεξεργασία από thazio
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία κίνηση! Η μόνη μου πρόταση είναι ότι θα ήθελα το πρωτάθλημα μικρότερο και συντομότερο σε διάρκεια.

Πχ 4-5 αγώνες με διαφορά δύο  βδομάδων ο καθένας (ή ακόμα και μίας). Αυτό το λέω με βάση παλαιότερες εμπειρίες μου όπου οι μισοί λάκιζαν μετά τον 4ο αγώνα όταν πλέον δεν έχουν βαθμολογικό ενδιαφέρον. Επίσης θα ήταν πολύ ωραίο αν μπορούσε κάποιος να αναλάβει στρημάρισμα/σχολιασμό.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία κίνηση! Η μόνη μου πρόταση είναι ότι θα ήθελα το πρωτάθλημα μικρότερο και συντομότερο σε διάρκεια.

Πχ 4-5 αγώνες με διαφορά δύο  βδομάδων ο καθένας (ή ακόμα και μίας). Αυτό το λέω με βάση παλαιότερες εμπειρίες μου όπου οι μισοί λάκιζαν μετά τον 4ο αγώνα όταν πλέον δεν έχουν βαθμολογικό ενδιαφέρον. Επίσης θα ήταν πολύ ωραίο αν μπορούσε κάποιος να αναλάβει στρημάρισμα/σχολιασμό.

ωραια ηταν τα προταθληματα του live for speed παλια με 30 ατομα σε καθε αγωνα

Έγινε επεξεργασία από airfathaaaaa
Link to comment
Share on other sites

Είμαι κι εγώ μέσα (εφόσον με βολεύουν τα ωράρια της δουλειάς). Μια γνώμη στο θέμα των ομάδων, δε μου φαίνεται και τόσο καλή ιδέα γιατί στην πράξη ποιος θα είναι το Νο1 και ποιος το Νο2, και στην περίπτωση μάχης ποιος θα υποχωρήσει;

Link to comment
Share on other sites

Θα ενημερώνω το πρώτο ποστ για συμμετοχές κλπ.

 

Πιστεύω πως δεν χρειάζεται να υπάρχουν οδηγίες στις ομάδες.Το νόημα είναι αλλού.Ανταλλαγή γνώσεων, πολιτική στην εκκίνηση και γενικά στρατηγική - όχι αντιαθλητικά ή ανήθικα πράγματα. ;)

 

Για ωράρια τι λέτε; εγώ πιστεύω καθημερινή μετά τις 21:30 χρονομετρημένα και από πιο νωρίς ελεύθερα.

 

Είμαι υπέρ των πολύ αραιών αγώνων γιατί όσοι δεν έχουν χρόνο γενικά θα υστερούν απίστευτα αν πάμε σε σφιχτό πρόγραμμα

Έγινε επεξεργασία από thazio
Link to comment
Share on other sites

Θα υπάρξουν penalties/ποινές σε περίπτωση τρακαρίσματος κτλ;

 

Βασικά πιστεύω ότι τις περισσότερες φορές αυτός που έκανε την "πατάτα" το καταλαβαίνει και θα πρέπει να επιστρέφει την θέση του.Στις περιπτώσεις που αυτό δεν γίνεται ή δεν έχει νόημα  (πχ το "θύμα" είναι χωρίς ρόδες...) έχω σκεφτεί να συζητάμε την φάση μετά και να δίνουμε με ψηφοφορία 2-3 τύπους ποινής στον επόμενο αγώνα.Μακάρι να μας βοηθήσει και το παιχνίδι με καλύτερη διαχείριση του multiplayer.(πχ να ορίζουμε θέση στο grid)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βασικά πιστεύω ότι τις περισσότερες φορές αυτός που έκανε την "πατάτα" το καταλαβαίνει και θα πρέπει να επιστρέφει την θέση του.Στις περιπτώσεις που αυτό δεν γίνεται ή δεν έχει νόημα  (πχ το "θύμα" είναι χωρίς ρόδες...) έχω σκεφτεί να συζητάμε την φάση μετά και να δίνουμε με ψηφοφορία 2-3 τύπους ποινής στον επόμενο αγώνα.Μακάρι να μας βοηθήσει και το παιχνίδι με καλύτερη διαχείριση του multiplayer.(πχ να ορίζουμε θέση στο grid)

 

Με το patch 1.1 νομίζω θα βάλουν και penalties, το περιμένουμε μέσα Μαρτίου λογικά.

Link to comment
Share on other sites

Θέλετε όσοι είστε "μέσα" να προτέινετε αυτοκίνητο και race format;

Εγώ προτέινω 458gt2 και M3gt2 με τον τρόπο που περιγράφω στο αρχικό ποστ (3+3) ή

Για τους αγώνες θα έκανα

 

A

90' practice

20' quali

20' race -

 

B

10' practice

35' reverse grid race

 

points   24,20,17,15,13,11,9,7,5,3,2,1 (12 πρώτοι)

Link to comment
Share on other sites

Θα πρεπει να μπει μικρή κατηγορία αυτοκινήτων. Στα gt οι διαφορες σε χρόνους ειναι χαώδεις, οι δυο πρώτοι π.χ εχουν 1,5 sec απο τον τριτο και απο εκει και πίσω 2-3 sec... Θες κατι να ειναι ολοι κοντά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα πρεπει να μπει μικρή κατηγορία αυτοκινήτων

 

για εμένα ακόμα καλυτερα, έλεγα ότι δεν θα ήθελε κανένας

 

 

βεβαια με το ζορι μαζευομαστε 7-8 τις πεμπτες, οι 12 πρωτοι υπερκαλυπτουν το grid

ελπίζω να φτάσουμε τους 14

 

 

ξερει κανεις πως μπορούμε να ψηφίσουμε για όλα αυτα;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

 

Είμαι και εγώ μέσα στην πολύ ωραία ιδέα του Θάνου και μακάρι να μπορέσω (κυρίως λόγω ταξιδιών) να τρέξω όλους τους αγώνες!!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.