Jump to content



Επιλογή οθόνης > Full HD


Recommended Posts

Ψάχνω για μια σχετικά οικονομική οθόνη (<400€) με ανάλυση μεγαλύτερη από 1920x1080 για να αντικαταστήσω δύο 22" για δουλειά γραφείου και λίγη επεξεργασία βίντεο. Παρότι είναι σχεδόν απαραίτητες οι δύο οθόνες, ευελπιστώ η μεγαλύτερη ανάλυση να αντισταθμίσει την απώλεια.

 

Το σημείο εκκίνησης είναι μια κλασική 16:10 όπως η Dell U2415, αλλά μόνη της δεν θα είναι αρκετή. Πάντως είναι πολύ κοντά σε αυτό που θεωρώ ιδανική διάσταση/ανάλυση.

 

Έτσι σκέφτομαι να ανέβω στην Dell U2515H, αλλά ανησυχώ μήπως αποδειχτεί πολύ μικρή για την QHD ανάλυσή της. Επίσης βλέπω με καλό μάτι κάποιες από τις 21:9 LG.

 

Τα προβλήματα: Για τις LG δεν έχω πολύ ακριβή στοιχεία - στο site της εταιρείας βλέπω το ίδιο μοντέλο με διαφορετικά χαρακτηριστικά! Σίγουρα η UM65 δεν έχει ρυθμιζόμενη βάση, και πιθανόν η UB55 δεν έχει true 8bit χρώμα. Επίσης ανησυχώ μήπως οι 1080 γραμμές των LG αποδειχτούν λίγες (έχοντας συνηθίσει σε 1200).

 

Ετοίμασα ένα πινακάκι με τα παραπάνω, συμπεριλαμβάνοντας και μια ενδεικτική τιμή που υπολογίζω ότι θα βρω την καθεμία, δεδομένου ότι δεν έχω πλήρη ευχέρεια στην επιλογή καταστήματος.

 

  • Dell U2415, 16:10, 1920x1200, 6bit+FRC       ~300€

  • Dell U2515H, 16:9, 2560x1440, 8 bit               ~380€
  • LG 29UM65, 21:9, 2560x1080, 8 bit                ~350€
  • LG 29UB55, 21:9, 2560x1080, 6bit+FRC        ~350€

Οποιαδήποτε αιτιολογημένη προτίμηση ή νέα πρόταση είναι ευπρόσδεκτη. Θα κοίταζα και 27", αλλά δεν έχω βρει κάτι στα διαθέσιμα χρήματα με ικανοποιητική ποιότητα εικόνας.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δυσκολεύομαι να πάω στο 16:9 και όλες μου οι οθόνες τα τελευταία πολλά χρόνια είναι 16:10. Αυτός είναι και ο σημαντικότερος λόγος που δεν έχω πειστεί να αντικαταστήσω ως κύρια οθόνη την εξαιρετική U2413 με μία U2515.

 

Πάντως, συνηθισμένος σε δύο οθόνες και 4πλό window snapping, δε θα βολευόμουν στις Ultrawide χωρίς καμιά επιπλέον εφαρμογή σαν το Gridmove. Από ό,τι καταλαβαίνω, η ιδανική σου οθόνη θα ήταν μία http://www.lg.com/us/monitors/lg-34UM95-P-ultrawide-monitor, στο 1/3 της τιμής...

 

Το ξέρω ότι δε βοηθά απλά να βρίσκω προβλήματα σε όλες σου τις επιλογές, αλλά από τις παραπάνω δε μπορώ να προτείνω καμία ανεπιφύλακτα. Ελπίζω να πέσει και καμιά άλλη ιδέα στο τραπέζι. ;)

Link to comment
Share on other sites

Για το snapping, βλέπω ότι κάποιες από τις 21:9 LG κάνουν 4-way split. Φαντάζομαι συμπεριφέρονται ως πολλαπλές εικονικές οθόνες, και μπορείς να κολλάς τα παράθυρα στις ραφές μεταξύ τους. Θα το ψάξω περισσότερο σήμερα...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δυσκολεύομαι να πάω στο 16:9 και όλες μου οι οθόνες τα τελευταία πολλά χρόνια είναι 16:10. Αυτός είναι και ο σημαντικότερος λόγος που δεν έχω πειστεί να αντικαταστήσω ως κύρια οθόνη την εξαιρετική U2413 με μία U2515.

 

Πάντως, συνηθισμένος σε δύο οθόνες και 4πλό window snapping, δε θα βολευόμουν στις Ultrawide χωρίς καμιά επιπλέον εφαρμογή σαν το Gridmove. Από ό,τι καταλαβαίνω, η ιδανική σου οθόνη θα ήταν μία http://www.lg.com/us/monitors/lg-34UM95-P-ultrawide-monitor, στο 1/3 της τιμής...

 

Το ξέρω ότι δε βοηθά απλά να βρίσκω προβλήματα σε όλες σου τις επιλογές, αλλά από τις παραπάνω δε μπορώ να προτείνω καμία ανεπιφύλακτα. Ελπίζω να πέσει και καμιά άλλη ιδέα στο τραπέζι. ;)

αξίζει το 16:10? γιατί είμαι ανάμεσα στην dell u2414h και στην u2415 που είναι 16:10 άλλα είναι 90 € ακριβότερη και δεν μπορώ να αποφασίσω 

Link to comment
Share on other sites

αξίζει το 16:10? γιατί είμαι ανάμεσα στην dell u2414h και στην u2415 που είναι 16:10 άλλα είναι 90 € ακριβότερη και δεν μπορώ να αποφασίσω 

 

Για μένα, πολύ. Το έχω βολευτεί από την εποχή που πρωτοκυκλοφόρησαν οι 1680x1050 και έκτοτε επιμένω σε αυτήν την αναλογία.

 

Ενδεικτικά, μπορείς να βλέπεις όλα τα 16:9 βίντεο χωρίς η μπάρα ή ενδεχόμενοι υπότιτλοι στο κάτω μέρος να καλύπτουν την εικόνα, μπορείς να τρέχεις παιχνίδια windowed 16:9 με την taskbar στο κάτω μέρος ορατή, μπορείς να επεξεργάζεσαι HD βίντεο σχεδόν σε πλήρη οθόνη, με μενού και 1-2 γραμμές εργαλείων...

 

Εφόσον το περισσότερο υλικό είναι 16:9, ο λίγος παραπάνω κατακόρυφος χώρος μου έχει φανεί πολύ χρήσιμος. Το αν αξίζει 90€, δυστυχώς δεν μπορώ να το πω, αλλά με αυτά τα λεφτά αγοράζεις και άλλα πράγματα στην 2415. Πιο ευρεία γκάμα χρωμάτων, μεγαλύτερη πυκνότητα πίξελ, 1 παραπάνω USB 3.0.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ στα είπα στο email: U2515H δαγκωτό, μέχρι να μας κάνει ο acct δώρο εκείνη την 34άρα WQHD.

Φοβάμαι ότι εάν χρειαστεί να ανεβάσω το scaling, θα έχω απλά μια 25" 1920x1080 και κακή συνεργασία με δεύτερη οθόνη.

Ενώ με την 16:10 παίρνω σίγουρο κατακόρυφο χώρο και με την ultrawide οριζόντιο, αφού δεν θα αλλάξω κλίμακα.

Είμαι ακόμα το ίδιο διχασμένος με την αρχή της αναζήτησης :)

Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι ότι εάν χρειαστεί να ανεβάσω το scaling, θα έχω απλά μια 25" 1920x1080 και κακή συνεργασία με δεύτερη οθόνη.

 

Σιγά μην κάνεις και 200% scaling. :p

Άντε να το πας στα 110-115%. Πάλι θα έχεις περισσότερο real estate (+ το κέρδος σε ευκρίνεια).

 

Και θα συνεργάζεται αρμονικά με το 2 σε τόσο χαμηλά scaling (ακόμα και με το handicapped σύστημα των Win8.1).

Σ'εμένα τα "προβλήματα" ξεκινούσαν μετά το 120% (τώρα είμαι στο 135%), αλλά ήταν και extreme η διαφορά μεταξύ των monitors (23'' @ 1080p + 28'' @ 4K).

Ελπίζω στα Win10 να είναι καλύτερα (ή μέχρι τότε να έχω πάει στο WQHD :p).

Έγινε επεξεργασία από Shaman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ο κύβος ερρίφθη, παρήγγειλα την Dell U2515...

 

edit: Την ίδια μέρα που στην αρχική σελίδα υπάρχει αυτό:

http://www.thelab.gr/_/news/%CE%BD%CE%AD%CE%B1-%CE%BF%CE%B8%CF%8C%CE%BD%CE%B7-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%B7%CE%BD-acer-%CE%BC%CE%B5-%CF%80%CE%BF%CE%BB%CF%8D-%CE%BB%CE%B5%CF%80%CF%84%CF%8C-bezel-r2126

 

:p

Έγινε επεξεργασία από minast
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@minast, αν νόμιζα ότι είχε ενδιαφέρον η Acer, θα στο είχα πει. Δεν έχει swivel/height adjustment (25ρα πάνω σε πακέτα Α4; Ντροπή!), δεν έχει επιπλέον θύρες USB και -το κυριότερο- δεν είναι ακόμη διαθέσιμη.

 

Αν ήταν να την περιμένεις, σου τυπώνω μπλουζάκι:

I waited 6 months for a better 25" IPS monitor and all I got was a pair of lousy speakers...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.