Jump to content


Ποια thermal paste πρεπει να διαλεξω


Recommended Posts

Θελω μια βοηθεια στην επιλογη μιας thermal paste για το laptop μου, δεν εχω δει καποια συγκεκριμενη ακομα και θα ηθελα να μου πειτε και τις θερμοκρασιες ποσο τις ριχνουν γιατι στο laptop μου η μητρικη και ο επεξεργαστης ανεβαζουν απο 80-90 βαθμους.

Link to comment
Share on other sites

+1 για την Arctic MX-4. Εγω χρησιμοποιω την MX-2 σε CPU, GPU και chipset και ειμαι πολυ ευχαριστημενος. H MX-4 ειναι λιγο καλυτερη απο την MX-2 σε κατι συγκριτικα που εχω δει

Έγινε επεξεργασία από AMDakias
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επισης αν googlaρεις "thermal paste comparison" εχει πολλα αρθρα που θα δεις και μονος σου την αποτελεσματικοτητα της καθε παστας. Με καινουρια παστα κ ενα ξεσκονισμα θα δεις τουλαχιστον 10-15 βαθμους κατω, αν οχι παραπανω.

Έγινε επεξεργασία από AMDakias
Link to comment
Share on other sites

80-90 βαθμούς ποιάνει επειδή έχει γεμίσει σκόνη η ψύκτρα δεν απάγει καλά τη θερμότητα. Όταν το καθαρίσεις αυτό (συν την πάστα που θα αλλάξεις) οι θερμοκρασίες θα πέσουν αισθητά.

Όλες οι παραπάνω πάστες που προτάθηκαν είναι καλές και value for money (Artic Silver 5, MX-2, MX-4).

Link to comment
Share on other sites

γιατι στο laptop μου η μητρικη και ο επεξεργαστης ανεβαζουν απο 80-90 βαθμους

Παρακαλώ μπορείς να μας πείς:

Πόσο χρονών είναι το laptop

Ποιό είναι λαπτοπ που έχεις, μάρκα δλδ. και τύπος?

Πότε είναι η τελευταία φορά που το φύσηξες ή το καθάρισες εσωτερικά?

Εάν είναι πάνω σε μαξιλάρι στα γόνατά σου, στον καναπέ, πάνω στο γραφείο,  ή πάνω σε βάση ψύξης για laptop? κ.ο.κ.

...όταν μετράς αυτές τις θερμοκρασίες?

Έγινε επεξεργασία από Spyros Mil
Link to comment
Share on other sites

Μακριά από arctic silver, άμα δεν το έχεις μπορείς να κάνεις μεγάλη ζημιά.

Ποιος το λέει αυτό, εκτός αν αναφέρεσαι στο παραμύθι οτι είναι ηλεκτρικά αγώγιμη και ενα σωρό ανοησίες που ποστάρονται κατα καιρους

Tέτοια ποσότητα ΔΕΝ μπαινει απο κανέναν και πάλι ο υπολογιστής δεν επαθε κάτι απλά μόλις καθαρίστηκε λειτούργησε πάλι μια χαρά, ΔΕΝ βραχυκύκλωνε κάτι απλά επειδή ΗΤΑΝ τερατώδης η ποσότητα δεν ακουμπούσαν τα pins του επεξεργαστή με την βάση του σόκετ

Έγινε επεξεργασία από looproll
Link to comment
Share on other sites

Ηλεκτρικά αγώγιμη (electrically conductive) μπορεί να μην είναι, αλλά είναι ηλεκτροχωρητική (electrically capacitive) και μπορεί να κάνει ζημιά.

Μετά τα τόσα συμβάντα που έχουν αναφερθεί, η arctic cooling υποχρεώθηκε να προσθέσει την εξής παράγραφο στο επίσημο site της:

 

While much safer than electrically conductive silver and copper greases, Arctic Silver 5 should be kept away from electrical traces, pins, and leads. While it is not electrically conductive, the compound is very slightly capacitive and could potentially cause problems if it bridges two close-proximity electrical paths.

http://www.arcticsilver.com/as5.htm

 

Αν θεωρείς οτί αυτή η ξεπερασμένη πια thermal paste αξίζει το όποιο ρίσκο, ενώ στα λεφτά της μπορείς να πάρεις πολύ καλύτερες, μπορείς να συνεχίσεις να τη χρησιμοποιείς.

Κανένα πρόβλημα.

 

Εγώ από την πλευρά μου δε μπορώ να την προτείνω σε οποιονδήποτε. Στον σχετικά άπειρο γιατί μπορεί να κάνει ζημιά, και στον πιο έμπειρο γιατί πολύ απλά οι επιδόσεις της είναι ξεπερασμένες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αν είδες το βίντεο ο τύπος άδειασε ολόκληρο σχεδόν σωληνάριο και δεν έγινε απολύτως τίποτα, αυτό που περιγράφεις εσυ είναι να βάλεις ΤΟΣΗ ποσότητα όπου λόγω των χαρακτηριστικών της πάστας να λειτουργήσει σαν χωρητική αντίσταση (πυκνωτής) και να βραχυκυκλώσει κάτι, ΠΡΑΓΜΑ απίθανο, αλήθεια πόσους ξέρεις που έπαθαν ζημιά απο την as5???? με μηδενική αγωγιμότητα, μη μου πείς για rumors και ποσταρίσματα ότι να ναι σε φόρουμ του στύλ "μου κάηκε ο επεξεργαστής ή δον δουλεύει το pc" και μόλις αναφέρει οτι έπεσε λίγη πάστα πάνω στα πίνακια του επεξεργαστή Α νάτος ο ένοχός, τη χρησιμοποιώ πάνω απο 10 χρόνια, ποτέ δεν εκανε πρόβλημα αφου και επίτηδες την έχω βάλει στο σόκετ του επεξεργαστή και ΠΆΝΩ σε βάση ολοκληρωμένων στη μητρική και σε πινάκια για ανεμηστήρες στη μητρική στο μουλάρι δοκιμών p4 northwood, E ποτε εν δημιούργησε πρόβλημα ακόμα και όταν πέταξα υγρό υδρόψυξης της ek στην μητρική στο κέντρο της με τον υπολογιστή σε λειτουργία (Δε νομίζω να βρείς χειρότερο σενάριο), Τωρα αν φοβάσαι τόσο πολυ ΟΚ χρησιμοποιείς κάτι άλλο, με το φόβο δεν ζω, και όταν λέμε μια μικρή ποσότητα στο κέντρο του hs του επεξεργαστή εννοούμε αυτό ΟΧΙ 1 σωληνάριο τη φορά

Και επειδή ΕΧΩ στήσει 100αδες pc με ότι setup ΘΈΛΕΙΣ την τελευταία 20 ετία, ΔΕΝ κατανοώ γιατι τόσοσ κακόσ χαμός με τις θερμοαγώγιμες, ΑΝ Η ΥΔΡΟΨΥΞΗ είναι της πλάκας ή έχει κακόστηθεί ή η αερόψυξη δεν είναι κάτι ιδιαίτερο η πάστα απο μόνη της δεν θα αλλάξει κάτι ΣΕ κάθε περίπτωση μιλάμε για μικροδιαφορές 0-4 βαθμούς και όχι κάποιοι που φαντασιόνονταί 15-20βαθμούς διαφορά

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω..
βασει του συγκρητικου απο τον Θωμας , γιατι να μη παρουμε απλα την καλυτερη να τελειωνουμε ;  η μηπως δεν ειναι καλυτερη ;
http://www.tomshardware.com/reviews/thermal-paste-performance-benchmark,3616-20.html

http://www.e-shop.gr/coollaboratory-liquid-pro-liquid-metal-thermal-paste-p-PER.814420?gclid=CjwKEAjw-ZqrBRDt_KjhjcbzhhISJAAlRGvlXHUfA6uIfrE-wEs8FXEwZHVqZwwLDV89nBl7BS4OJxoCCcTw_wcB

Υπαρχει κατι που μου διαφευγει η οχι ;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν την εχω χρησιμοποιήσει πιο πολύ λόγω κόστους. Αυτή που είναι πρώτη είναι σε μορφή pad, κομμάτι δλδ που τοποθετείτε ανάμεσα σε cpu και ψύκτρα ή wblock. Αυτή που παρουσιάζεις από το κίτρινο μαγαζί είναι σε μορφή πάστας. Εγώ χρησιμοποιώ αυτή την στιγμή την Prolimatech PK3 (3η στην κατάταξη). Είναι ελάχιστα ρευστή και απλώνεται με μία σχετική δυσκολία όποιον τον ενδιαφέρει να την απλώσει σε όλο το IHS. Θέλει να δουλευτεί μερικές ώρες για να πιάσει τα μέγιστα της απόδοσής της.

Έγινε επεξεργασία από kazaboy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω..

βασει του συγκρητικου απο τον Θωμας , γιατι να μη παρουμε απλα την καλυτερη να τελειωνουμε ;  η μηπως δεν ειναι καλυτερη ;

http://www.tomshardware.com/reviews/thermal-paste-performance-benchmark,3616-20.html

http://www.e-shop.gr/coollaboratory-liquid-pro-liquid-metal-thermal-paste-p-PER.814420?gclid=CjwKEAjw-ZqrBRDt_KjhjcbzhhISJAAlRGvlXHUfA6uIfrE-wEs8FXEwZHVqZwwLDV89nBl7BS4OJxoCCcTw_wcB

Υπαρχει κατι που μου διαφευγει η οχι ;

Σωστό το ερώτημά σου. Αλλά να κάνω και εγώ με την σειρά μου ερώτηση? Με τη ψύκτρα βγήκαν αυτά τα αποτελέσματα?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.