Jump to content


Καλοκαιρινές φωτογραφίες


Recommended Posts

  • Replies 256
  • Created
  • Last Reply

χμμ

στην πρωτη μου αρεσει αρκετα περισσοτερο η αρχικη.

αυτο που σου προτεινω ειναι (αν τις τραβαγες τωρα) να δωσεις περισσοτερο ''αερα''

πανω,αριστερα-δεξια.ετσι οπως ειναι τωρα , κατα την γνωμη μου ειναι αρκετά ''σφηχτές''

κατα τα αλλα ολα οκ απο μενα:)

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν....ξέρω οτι είχα υποσχεθεί φωτογραφίες από Κέα και το φάρο.....τις έχω έτοιμες....αλλά δεν τις έχω καθόλου πειραγμένες πέρα από ίσιωμα στον ορίζοντα και μερικά crop για να φύγουν άσχετα με το θέμα από τις άκρες......δεν πείραξα ούτε white balance ούτε exposure ούτε φυσικά hdr όπως και κάνετε μιας και δεν είμαι του πειράγματος αλλά προτιμώ να βλέπω original φωτογραφία.

μια διευκρίνηση......δε κριτικάρω κανέναν που πειράζει τις φωτογραφίες του.απλά δηλώνω οτι εμένα δε μ αρέσει το πείραγμα.

ελεύθερα πάντως αν θέλετε μπορείτε να πειράξετε τις δικές μου και να μου δώσετε μια καλύτερη εκδοχή. Ευχαριστώ και αναμείνατε εντός ολίγου γιατί είναι αρκετές και η γραμμή στο upload βαράει υπερωρίες. :flower:

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν....ξέρω οτι είχα υποσχεθεί φωτογραφίες από Κέα και το φάρο.....τις έχω έτοιμες....αλλά δεν τις έχω καθόλου πειραγμένες πέρα από ίσιωμα στον ορίζοντα και μερικά crop για να φύγουν άσχετα με το θέμα από τις άκρες......δεν πείραξα ούτε white balance ούτε exposure ούτε φυσικά hdr όπως και κάνετε μιας και δεν είμαι του πειράγματος αλλά προτιμώ να βλέπω original φωτογραφία.

μια διευκρίνηση......δε κριτικάρω κανέναν που πειράζει τις φωτογραφίες του.απλά δηλώνω οτι εμένα δε μ αρέσει το πείραγμα.

ελεύθερα πάντως αν θέλετε μπορείτε να πειράξετε τις δικές μου και να μου δώσετε μια καλύτερη εκδοχή. Ευχαριστώ και αναμείνατε εντός ολίγου γιατί είναι αρκετές και η γραμμή στο upload βαράει υπερωρίες. :flower:

tl;dr= Οι φωτογραφίες μου είναι χάλι μαύρο

Link to comment
Share on other sites

Έτοιμος λοιπόν για το mega post ως φαροφύλακας 6ημέρες στο φάρο του Αγίου Νικολάου στην Τζιά. 1ώρα με το καραβάκι από Λαύριο.

Φωτογραφική Canon 450D, Φακός 18-55mm AF IS, polarizer Hoya circular Pro1 Digital

κάτι πολύ σημαντικό που μου έλειψε ήταν ένα τρίποδο.....και δυστυχώς οι περισσότερες στο φάρο που φύσαγε μου βγήκαν κουνημένες μιας και δεν έπαιζε εύκολα κάποιο πεζούλι για σωστή στόχευση και τις περισσότερες φορές στηριζόμουν κάπου πρόχειρα και τράβαγα 2-3 συνεχόμενες χωρίς Image Stabilizer γιατί το IS πολλές φορές μου δινε αντίθετο αποτέλεσμα.

με το polarizer να πω οτι δυσκολεύτηκα με τη χρήση του....μίλησα με τον LevelOne που είχε το ίδιο και μου το πρότεινε και μου πε απλά στρίψτο σε όποιο τονισμό εφέ σου αρέσει και τράβα. Εκτός από 2-3 φωτό που νομίζω οτι κατάφερα να πάρω ένα καλό αποτέλεσμα στις υπόλοιπες θέλω δουλειά ακόμα.....επίσης είδα οτι έχω πολύ αδύναμο σημείο το σωστό καδράρισμα......βλέπω οτι κάνω λάθη....κυρίως με τις γωνίες λήψης.......χμμ...δε ξέρω...θα χρειαστώ συμβουλές.

Νομίζω το κούρασα με την εισαγωγή. Πάμε στις εικόνες και θα έχω ενότητες και σύντομη περιγραφή σε κάθε φωτό για να γνωρίσετε και λίγο Τζια όσοι δεν έχετε πάει:

ΕΝΟΤΗΤΑ ΦΑΡΟΣ ΑΓΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΥ (τη βάζω 1η μιας και νομίζω είναι η πιο σημαντική από άποψη θέματος για φωτογράφιση)

Φτάνοντας λοιπόν στο λιμάνι δεσπόζει στα αριστερά ο φάρος του Αγίου Νικολάου. Πρόκειται για τον μεγαλύτερο φάρο στον Ελληνικό χώρο. Ξεκίνησε να λειτουργει με πετρέλαιο. Παρέμεινε σβηστός την περίοδο που μαχόμασταν ενάντια στους Γερμανούς και λειτούργησε ξανά με πετρέλαιο μετά το τέλος του πολέμου. Τα τελευταία 20-25χρόνια έγινε πλήρης ανακατασκευή και λειτουργεί από τότε με ρεύμα.

Δίπλα στο φάρο είναι κολλητά το εκκλησάκι του Αγίου Νικολάου που χρονολογείται από το 1850 περίπου. Δυστυχώς αν και είχα τα κλειδιά είχα σαφείς εντολές να μην βγάλω φωτογραφίες για λόγους που δε μπορώ να αναφέρω και φυσικά να μην αφήσω κανέναν επισκέπτη του φάρου να το επισκεφτεί όσο και αν μου το ζητήσουν.

!ΦΩΤΟ!

keaa.jpg

keaa2.jpg

keaa1.jpg

keas26.jpg

keas25.jpg

keas24.jpg

keas23.jpg

keas4.jpg

19.jpg

keas.jpg

LIGHT4.jpg

kea8.jpg

kea6.jpg

kea7.jpg

ΕΝΟΤΗΤΑ ΓΥΑΛΙΣΚΑΡΙ-ΒΟΥΡΚΑΡΙ-ΚΟΡΙΣΣΙΑ

Η περιοχή του λιμανιού έχει το όνομα Κορρισιά (μας παρείχε και τσάμπα ίντερνετ μιας και ο φάρος είναι ακριβώς αντικρυστά του κολπίσκου). Πέραν των τουριστικών μαγαζιών τραπεζών σούπερ μάρκετ και φυσικά το κεντρικό λιμάνι για τα πλοία της γραμμής τίποτα το αξιοσημείωτο.

Το Γυαλισκάρι είναι το trendy μέρος με μπαράκια πάνω στο κύμα με μια πολύ μικρή μαρίνα όπου μαζεύονται οι πρωτοκλασάτοι του νησιού και οι ''διανοούμενοι'' αράζουν τα κότερα.

Το Βουρκάρι (εκ του βούρκου) φυσική συνέχεια όπως πάει ο δρόμος βορειδυτικά μετά το Γυαλισκάρι είναι το πιο ρηχό μέρος του κολπίσκου με τα πιο ήρεμα νερά. Καθόλου κυματάκι, αρκετά κουνούπια, και βοθρίλα-βουρκίλα από τον βιολογικό που βρίσκεται στο Γυαλισκάρι και τα ρίχνει στο Βουρκάρι. (εμ τι....οι πρωτοκλασάτοι αλλού θα ρίχνουν τα αρωματισμένα τους πωπουδάκια)

Αριστερά Γυαλισκάρι Δεξιά Βουρκάρι

keas21.jpg

Γυαλισκάρι τραβηγμένο από Αγία Ειρήνη

keas3.jpg

keas2.jpg

Οκ τα παραλιακά αλλά για πάμε και στην

ΕΝΟΤΗΤΑ Χώρα της Κέας

Λίγα λόγια για την χώρα: Αρκετά ανηφορικός και δύσκολος δρόμος κάνα 15λεπτο από το λιμάνι. Κλασσικά χρώματα νησιού αργοσαρωνικού με αρκετά στοιχεία Κυκλαδίτικου. Άσπρο Γαλάζιο και λίγο από Πράσινο Μωβ και Κεραμιδί.Καθαρά σχετικά τα σοκάκια της που μπορείς άνετα να χαθείς. ΜΗΝ πάτε μεσημεριάτικα τα πάντα είναι κλειστά (το μόνο καλό οτι θα βγάλετε άνετα φωτογραφίες :p )

3-3.jpg

1-5.jpg

2-3.jpg

7.jpg

8.jpg

4-1.jpg

5.jpg

6.jpg

Ο Λέων που λέει στη φωτογραφία ήταν ο παρακάτω

9.jpg

10.jpg

Τελειώνω το MEGA POST με διάφορες καλοκαιρινές φωτογραφίες μιας και αυτός είναι και ο τίτλος του thread.

Κρητικό καρπούζι

keas17.jpg

keas16.jpg

Αυθεντικός Κρητικός Ντάκος με Κρητική ντομάτα Κρητικό Λάδι και Κρητική Μυζήθρα (ναι κρητικιά είναι η λεγάμενη :p)

keas13.jpg

keas12.jpg

keas11.jpg

keas19jpg.jpg

keas15.jpg

12.jpg

14.jpg

16.jpg

keas22.jpg

keas14.jpg

keas1.jpg

kea9.jpg

kea1.jpg

37.jpg

keas20.jpg

38.jpg

kea2.jpg

Στο δρόμο για την παραλία στα Ξύλα βρήκα μια πανέμορφη είσοδο σπιτιού

37.jpg

Για το τέλος και η παραλία στα Ξύλα (η μοναδική παραλία που μας άρεσε)

keas0.jpg

28.jpg

29.jpg

32.jpg

36.jpg

23.jpg

25.jpg

Αυτά λοιπόν από μένα. Συγγνώμη για το σουπερ ντούπερ ποστ αλλά είχα πολύ καιρό να βγω εξόρμηση με τη μηχανή για φωτογραφίες και είχα να πάω και 2 χρόνια διακοπές οπότε του δωσα και κατάλαβε. Μη βαράτε γιατί ήδη έφαγα παντόφλα μερικές φορές που το παράκανα με τη μηχανή. 'Αμα ξεζαλιστώ και βρω κι άλλες φωτογραφίες που ξέχασα να ανεβάσω θα ανανεώσω στο thread.

κισας κθενκς μπαη:hehe:

Link to comment
Share on other sites

αυτο το ρημαδοπιατο τι το ηθελες ? χαχαχαχαχαχα...καλυτερα θα ηταν χωρις αυτο

Το 'χε ξεχάσει από την προηγούμενη φωτογραφία!

Ρε Γιώργο, αν το είχες πει από το βράδυ, θα είχα πάρει το τρίποδο μαζί μου την επομένη να στο δώσω κατευθείαν.

Link to comment
Share on other sites

Μήν ανγχώνεσαι,καλά τά πήγες;).2-3 χιλιάδες κλίκ ακόμα καί θά ανοίξει τό μάτι.

Μού άρεσε πολύ ή τελευταία ενότητα:flower:

Σε 2000κλικς θα είμαστε 1χρόνο γηραιότεροι :hehe:

Άσε τα μπράβο και φτιάξε καμιά φωτογραφία ή δώσε καμιά συμβουλή με τα κάδρα μου :p

Το 'χε ξεχάσει από την προηγούμενη φωτογραφία!

Ρε Γιώργο, αν το είχες πει από το βράδυ, θα είχα πάρει το τρίποδο μαζί μου την επομένη να στο δώσω κατευθείαν.

Άστα Πέτρο.....όταν και γω συνειδητοποίησα οτι ήταν αργά για το τρίποδο ήξερα οτι θα το μετανιώσω.........και τελικά κατέστρεψα πολλές όμορφες φωτογραφίες λόγω blur :(

Καλά να μαστε την επόμενη φορά με καλύτερο εξοπλισμό και περισσότερη εμπειρία. Υγεία και καλή καρδιά:daisy:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.