Jump to content



Δείξτε το κουτί σας...


kbilly13

Recommended Posts

φίλε fuz10n αν προλαβαίνεις κάνε Build log πολυ ώραια τα parts σου και το αποτέλεσμα προβλέπεται κάλο υπερ του δέοντος.

εχω ξεκινησει εδω και λιγες εβδομαδες το εξης προτζεκτ με νεο pc:

- fractal design define r4 window arctic white

- xfx 850w

- maximus v gene

- i5 3570k

- 8gb 2133 mushkin

- gigabyte 7970oc

- benq xl2411t

- rgb led strips & switches & pots mod

- line 6 gx ενσωματωθηκε με ωραιο τροπο μεσα, καρφι η κιθαρα απ ευθειας :Ρ

- ihs removed

δουλευει ως εξης τωρα (στα 4500-4700 προς το παρον ο ι5) , περιμενω 7970 και τα υπολοιπα υδροψυκτα....:

removedihs.jpg

dsc1.jpg

DSC01680.JPG

DSC01685.JPG

DSC01690.JPG

DSC01691.JPG

DSC01692.JPG

DSC01693.JPG

DSC01684.JPG

dsc2.jpg

και οι πρωτες δοκιμες του παλιου hardware (αφου εφαγα τα μακαρονια με την εικονιζομενη κουταλα :upside: )

dsc4.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φίλε [MENTION=3108]fuz10n[/MENTION] καλή αρχή και ακόμα καλύτερο τελείωμα!

Βλέπω ότι φτιάχνεις κάτι που θα ενδιαφέρει πολλούς φίλους εδώ στο Λάμπη, δεν ξέρω βέβαια πόσο documentation (φωτογραφίες , σχέδια κλπ κλπ) έχεις κρατήσει από την αρχή της κατασκευής σου, και επίσης δεν γνωρίζω τις "προθέσεις" σου (πόσο μακρυά θα το φτάσεις) , αλλά ήδη βλέπω κάποια ενδιαφέροντα πράγματα:

1. Το καρφί στην πρόσοψη (> κάπου υπάρχει προ ενισχυτική βαθμίδα.........)

2. Σε ένα PCI slot βλέπω ποιοτικό dip switch και ακόμα ποιοτικότερα ποτενσιόμετρα (αν μαντεύω καλά της Burns)!

3. Προσεκτική δουλειά στις LEDοταινίες.

4. Sleevαρισμένα καλώδια και όμορφα τακτοποιημένα.

Γενικά διακρίνω γνώση και μεράκι και φίλε μου να μου επιτρέψεις να σου πω, ότι άμα τα έχεις αυτά -κατά ένα ολωσδιόλου "περίεργο" τρόπο, ιδιαίτερα εδώ στο Λάμπη- αποδεικνύεται υπόθεση "ενός" μόνο βήματος, να το μοιραστείς με όλους τους φίλους με τρόπο που να "πιάσει τόπο"!

Έτσι συντάσσομαι κι εγώ με το φίλο [MENTION=23742]jkanaks[/MENTION].

Αν έχεις το χρόνο και δεν δεν σου δημιουργεί σοβαρό πρόβλημα οργάνωσε καλύτερα την παρουσίασή σου αυτή, εμπλουτίζοντάς την με φωτό αλλά και κείμενο, έτσι που να καταλαβαίνουμε όλοι τι κάνεις και όλα αυτά σε ένα δικό σου thread, για να διυεκολυνθει η παρακολούθησή του και να μην "χαθεί" στην ροή των posts.

Για ότι χρειαστείς, πιστεύω σαν παλιό μέλος του Λάμπη θα ξέρεις ήδη ότι θα βρεις την αμέριστη συμπαράσταση και βοήθεια από όλους μας!

Καλή συνέχεια λοιπόν και -εύχομαι να το αποφασίσεις- σε αποκλειστικό thread!

Δεν ξέρω αν το κατάλαβες ( :) ) μας άναψες φωτιές!! :slap:

Περιμένουμε για την εξέλιξη του project σου! :T:

ΥΓ: Το μακαρόνι κοφτό ήταν ???? :p

Link to comment
Share on other sites

χεχε thanks ρε παιδια. να πω την αληθεια δε περιμενα και γω οτι θα βγει τοσο ομορφο. λιγο το ωραιο κουτι λιγο αυτες οι καινουριες μοντες με τα sleeve στα καλωδια βγαινει αποτελεσμα. θελει πολλη υπομονη ειναι η αληθεια και μεσα μου βραζω αλλα κρατιεμαι και προσεχω σχεδον τα παντα.

θα προσπαθησω να ξεκινησω ενα τετοιο θεμα αν και δεν εχω τα κουτια κλπ να το παρω απο αρχη αρχη. τεσπα.

σε απαντηση για την προενισχυση κλπ εχω μεσα την line 6 pod gx (usb καρτα ηχου με εισοδο για κιθαρα) την οποια εχω "γυμνη" πισω απο τη μητρικη και συνδεδεμενη προεκτεινοντας τα καλωδια της.

θα τα βαλω στο "build post" αμα ειναι θα τα δειτε.

Link to comment
Share on other sites

τελικά για το cm trooper/stryker τι είναι καλλητερο για airflow ? τα fans μπροστά ? το ένα στα πλαγια το άλλο να φυσάει προς μέσα στο case, η και τα 2 να φυσάνε μέσα στο case?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πρέπει να καταλάβετε κάτι!

Δεν με νοιάζει καν αν με πιστεύετε η όχι!

Εγώ το μόνο που ήθελα, ήταν να "ανοίξω" σε μερικούς τα μάτια και να καταλάβουν πως δεν χρειάζεται να τα σκάνε

για απλά πράγματα όπως μια βαφή...

Εδώ υπάρχουν άτομα,που ψάχνουν πως θα φέρουν μια μητρική από Ζιμπάμπουε για να τους έρθει 5ε φθηνότερα,

δηλαδή δεν αξίζει να αναφερθεί ότι και στο θέμα της βαφής η και άλλων απλών πραγμάτων δεν χρειάζεται να τα σκάνε;

Όσο για τον ζαντά, απλά είμαι της άποψης πως από την στιγμή που τον είδα μια φορά στην ζωή μου

και μου έβαψε το κουτί, γιατί να τον δώσω στον κοπρίτη και να του δίνει δουλειά πχ;

Μου έκανε καμία έκπτωση στην βαφή; μου είπε; ξέρεις τι; διαφήμισε με και στο βάφω τσάμπα; όχι και όχι, οπότε γιατί να του κάνω διαφήμιση; Δεν είναι σεβαστό αυτό;

Αν ο κοπρίτης που είναι μέσα στα κόλπα, δεν μπορεί να βρει έναν φθηνό να του κάνει την δουλειά

αλλά μπόρεσα εγώ ψάχνοντας στο ίντερνετ 10 λεπτά τότε sorry...

Επίσης κοπρίτη, το να προσπαθείς να με κανείς να φανώ βλάκας επειδή δεν σου διευκρίνισα

από την αρχή αν το amd edition είναι δικό μου η του φίλου μου και ότι λέω αερολογίες, είναι στην καλύτερη αστείο!

Δηλαδή τι; θα άλλαζε η τιμή; αν το haf ήταν φίλης μου δηλαδή; θα της το έκανες τσάμπα;

Τέλος, στο γιατί δεν αναφέρθηκα από την αρχή στο όνομα του κοπρίτη

το είπα και πριν! Δεν ήθελα να του κάνω δυσφήμιση, ήθελα απλά να πω πως υπάρχουν πολύ πιο φθηνές λύσεις!

Από την στιγμή όμως που πήρε αυτή την τροπή το θέμα και έβγαλε και τιμοκατάλογο, αναφέρθηκα κατευθείαν σε αυτόν.

Διαβασα τυχαια το θεμα και ενα εχω να πω.Οτι ο μονος σκοπος σου ηταν να θιξεις τον Κοπριτη και την δουλεια του.Οταν για παραδειγμα λεει καποιος οτι η μητρικη η ταδε εχει 5-10-20-50-100 ευρω φθηνοτερα στην Ζημπαμπουε οπως λες αντι απο το Πλαισιο λες οτι η ταδε μητρικη ΕΚΕΙ εχει φθηνοτερα αντι για εκει.Δεν λες υπαρχει φθηνοτερα αλλα δεν γουσταρω να σας πω.Οταν ομως λες καποια πραγματα για συγκεκριμενο ανθρωπο,δηλαδη λες οτι ο κοπριτης ζηταει υπερογκα ποσα για την ταδε εργασια (βαφη οπως λες) και υπαρχουν φθηνοτερες λυσεις ειναι σαν να διαφημιζεις με καποιο τροπο μια αλλη επιλογη που ισως να προτρεπεις να κανει καποιος αλλος (ας πουμε να μπει στον κοπο να ψαξει αλλου και οχι τον Κοπροτη) αρα με εμεσο τροπο κανεις δυσφημιση στον Κοπριτη,αφου ετσι ισως χασει πελατες..Χωρις να σημαινει οτι θα γινει.Αλλα θελω να πω.Οταν υποστηριζεις οτι υπαρχουν φθηνοτερες λυσεις πρεπει να τις υποστηριζεις και οχι να λες ενα δεν γουσταρω να πω.Ειναι σαν να πουλας κατι μεταχειρισμενο 300 ευρω και να σου στελνει ο αλλος οτι ειναι ακριβο γιατι καινουριο κανει 320 ας πουμε και να του λες που ρε φιλε κανει τοσο,και να σου λεει αυτος καπου,δεν σου λεω που αλλα ξερω οτι καπου εχει τοσο..

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα τυχαια το θεμα και ενα εχω να πω.Οτι ο μονος σκοπος σου ηταν να θιξεις τον Κοπριτη και την δουλεια του.Οταν για παραδειγμα λεει καποιος οτι η μητρικη η ταδε εχει 5-10-20-50-100 ευρω φθηνοτερα στην Ζημπαμπουε οπως λες αντι απο το Πλαισιο λες οτι η ταδε μητρικη ΕΚΕΙ εχει φθηνοτερα αντι για εκει.Δεν λες υπαρχει φθηνοτερα αλλα δεν γουσταρω να σας πω.Οταν ομως λες καποια πραγματα για συγκεκριμενο ανθρωπο,δηλαδη λες οτι ο κοπριτης ζηταει υπερογκα ποσα για την ταδε εργασια (βαφη οπως λες) και υπαρχουν φθηνοτερες λυσεις ειναι σαν να διαφημιζεις με καποιο τροπο μια αλλη επιλογη που ισως να προτρεπεις να κανει καποιος αλλος (ας πουμε να μπει στον κοπο να ψαξει αλλου και οχι τον Κοπροτη) αρα με εμεσο τροπο κανεις δυσφημιση στον Κοπριτη,αφου ετσι ισως χασει πελατες..Χωρις να σημαινει οτι θα γινει.Αλλα θελω να πω.Οταν υποστηριζεις οτι υπαρχουν φθηνοτερες λυσεις πρεπει να τις υποστηριζεις και οχι να λες ενα δεν γουσταρω να πω.Ειναι σαν να πουλας κατι μεταχειρισμενο 300 ευρω και να σου στελνει ο αλλος οτι ειναι ακριβο γιατι καινουριο κανει 320 ας πουμε και να του λες που ρε φιλε κανει τοσο,και να σου λεει αυτος καπου,δεν σου λεω που αλλα ξερω οτι καπου εχει τοσο..

Το θέμα έχει λήξει και καλό θα ήταν να μη το αναστήσουμε παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites

Το consept του κουτιού δεν έχει κάτι που να παραπέμπει σε "παραλλαγή", οπότε αυτή θα δείχνει -όσο ενδιαφέρουσα κι αν είναι σε άλλη περίπτωση- λίγο "άκυρη" .

Καλύτερα λίγο πιο λιτά τα πράματα, είναι πιο κομψά!

Καλή συνέχεια! :)

Link to comment
Share on other sites

Να στε καλά. Η παραλλαγή μου μπήκε στο μυαλό με τη λογική ότι αφού θα τυπώσω που θα τυπώσω, να κάνω κάτι πιο ενδιαφέρον. Μάλλον για το κλασσικό θα πάω εκτός αν βρω κάτι άλλο που θα μου αρέσει.

Link to comment
Share on other sites

Επιλογή 1 για μένα. Στην 2 το σήμα με το καραβάκι «χάνεται» επειδή είναι αρκετά abstract το φόντο...

Αν και θα μου άρεσε το 1 αλλά με το σήμα της Corsair όπως φαίνεται στο 2 αλλά με μαύρο φόντο. ;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.