Jump to content



Σύνθεση ηλεκτρονικού υπολογιστή. Γνώμες...


Recommended Posts

Σε όλα συμφωνώ αλλά εδώ νομίζω είσαι λάθος. Ξέρεις τι προσφέρει ένα καλό κουτί, δεν καταλαβαίνω γιατί το υποτιμάς τόσο.

Μωρε ξερω, ουτε εχω απαιτησεις ολοι να ηταν φαν του Macgyver ή να εχουν diy skills αλλα θεωρω οτι αυτα που προσφερει ενα καλο κουτι ειναι δυσαναλογα λιγια για τα λεφτα που ζηταει, ειδικα οταν μιλαμε για περιορισμο budget.

Αν δεν υπαρχει περιορισμος, δεν εχω θεμα, αλλα οταν ο αλλος λεει θελω gaming pc με 1000 ευρω και θελω και οθονη μεσα, ε... δε θα δω και με καλο ματι να πεταει λεφτα σε κουτια... ας κανει καμια βελτιωση στην τελικη σε ενα μετριο κουτι (δε χρειαζεται να εχει τις γνωσεις του Αρχημιδη για να το κανει, ουτε καν γνωσεις μηχανικης... απλα λιγο αντιληψη)

Link to comment
Share on other sites

Και να πληρώσει παραπάνω και να παρει δίσκο με 2 χρόνια λιγότερη εγγύηση; Δεν βγάζει νόημα.

Βγαζει νοημα...αλλα οχι οπως το κρινεις.

Οπως ειπα ..αν τα 9€ δεν πιεζουν τιποτα αλλο ..ας παρει evο.

Καλη η συγκεκριμενη υλοποιηση απο sandforce..αλλα ας μεινει στο 2011-2012.

Για budget pc που τα περιθωρια ειναι στενα απο παντου..οκ.

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

Βγαζει νοημα...αλλα οχι οπως το κρινεις.

Οπως ειπα ..αν τα 9€ δεν πιεζουν τιποτα αλλο ..ας παρει evο.

Καλος ο sandforce..αλλα ας μεινει στο 2011-2012.

Για budget pc που τα περιθωρια ειναι στενα απο παντου..οκ.

Με δεδομένη την μηδενική πραγματική διαφορά στις επιδόσεις, συνεχίζει να μην βγάζει νόημα η επιλογή ενός δίσκου έστω οριακά ακριβότερου όταν μάλιστα έχει 2 χρόνια λιγότερη εγγύηση και φοράει χειρότερες flash nand. Αναφορικά με τον controller τώρα, ας μην ξεχνάμε ότι οδηγείται από custom firmware πράγμα που ακυρώνει και το όποιο θέμα είχαν πριν χρόνια κάποιoι sandforce based. Πάλι δεν βγαίνει το νόημα. Τεσπα, στην πράξη όποιον και να πάρει είναι το ίδιο (είτε kingston v300 είτε samsung pro) απλά έκατσα να απαντήσω γιατί μου φάνηκε και μου φαίνεται παράλογο.

Link to comment
Share on other sites

ιδιες επιδοσεις δε τις λες.

Μιλαμε για 120gb...οπου σε ασυμπιεστα ο 520 παιζει ~500/160.

Χωρια τα μισα iops.

Iδια αισθηση ..παει και ερχεται..αλλα και παλι θα προτιμουσα και το turbowrite της samsung αλλα και σε δευτερη φαση το μαμα rapid.

Επισης αφηνω εξω "το χειροτερες nand flash" γιατι σηκωνει τεραστια συζητηση που δε παιζει να την κανω.

Link to comment
Share on other sites

μια ακόμα ερώτηση...

για την gtx 770 να προτιμήσω asus, gigabyte, msi, ή evga ???

νομιζω ειναι υπερβολη να μιλας απ τη μια για περιορισμενο budget κι απ την αλλη για evga... οχι δηλαδη πως δεν ειναι ιδανικο, αλλα καπου ειναι τραβηγμενο. Σιγουρα εχεις δει τιμες;

Link to comment
Share on other sites

Ωραία η σύνθεση, δες και μια εναλλακτική απ'την στιγμή που είσαι κοντά στα 1000€ (980€) και θα πάρεις την κάρτα από ebw.gr ,

με περίπου +30€ ssd δίσκο με διπλάσια χωρητικότητα mx100 256gb

Micron Crucial MX100, 256GB - Easy Buy World

ή

SSD Crucial MX100 256GB - SATA III | Public

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.