Jump to content



Αξεσουάρ για WATERBLOCK


schumifer

Recommended Posts

Μήπως ξέρει κανείς εάν μπορώ να βρώ αυτόνομο το μηχανισμό συγκράτησης του waterblock για μητρική χωρίς τρύπες;

Είδα ότι υπάρχει σε αρκετά έτοιμα κιτ υδρόψυξης αλλά δεν είδα πουθενά να πωλείται σκέτο.

Θενξ

’λέξανδρος

Link to comment
Share on other sites

Για μητρικη χωρις τρυπες ελασμα δεν υπαρχει οπου εψαξα εγω, αναγκαστηκα να φτιαξω πατεντα μονος μου, οσο για τα κιτ δυστυχως 3 που δοκιμασα δεν εχουν, ειναι ελασματα που στηριζονται σε βαση η οποια βιδωνεται στις τρυπες του mobo.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω το μπλοκ δε με αγχώνει καθόλου γιατί θα το αφήσω με την αντλία να δουλεύει μέρες πριν το βάλω στο μηχάνμα οπότε μικρές πιθανότητες καταστροφής προβλέπω.Το να κάνω όμως πατέντα με το έλασμα,αποκλείεται να τολμήσω να την εμπιστευτώ!!!No FAILSAFE.NO SAFETY NET.

Προς Βασίλη.

Δενπρέπει να είναι τόσο δύσκοο να φτιάξεις ένα ρυάκι μέσα σε ένα κομμάτι χαλκού και μετά να το λειάνεις όσο αντέχεις.Αν τ νερό είναι πιο κρύο από ότι συνηθίζεται ,οι "κατασκευαστικές " ατέλεις θα υπερκεραστούν--ελπίζωωωωωω.

Link to comment
Share on other sites

δυστηχως φιλε μου δεν ειναι και τοσο απλα τα πραγματα στην κατασκευη ενος μπλοκ,αν παρολαυτα θελεις να ασχοληθεις και βρεις και μηχανηματα,ενα search θα σε βοηθησει να δεις πως θα διαρυθμησεις το εσωτερικο του μπλοκ σου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από schumifer [Σήμερα, στις 15:07]

Να κάνω το μπλοκ δε με αγχώνει καθόλου γιατί θα το αφήσω με την αντλία να δουλεύει μέρες πριν το βάλω στο μηχάνμα οπότε μικρές πιθανότητες καταστροφής προβλέπω.Το να κάνω όμως πατέντα με το έλασμα,αποκλείεται να τολμήσω να την εμπιστευτώ!!!No FAILSAFE.NO SAFETY NET.

Προς Βασίλη.

Δενπρέπει να είναι τόσο δύσκοο να φτιάξεις ένα ρυάκι μέσα σε ένα κομμάτι χαλκού και μετά να το λειάνεις όσο αντέχεις.Αν τ νερό είναι πιο κρύο από ότι συνηθίζεται ,οι "κατασκευαστικές " ατέλεις θα υπερκεραστούν--ελπίζωωωωωω.

Δυστυχως δεν ειναι τοσο απλο, και εγω δοκιμασα και μαλιστα 2 φορες να κατασκευασω μπλοκ, την πρωτη φορα ηταν για κλαματα, την δευτερη τουλαχιστον οπτικα ηταν ωραιοτατο ομως μετα ηρθε η ωρα της κρισης και η κριση ελεγε οτι στο ιδιο συστημα με το δικο μου μπλοκ και με αγορασμενο ειχε διαφορα θερμοκρασιας πανω απο 6 βαθμους:D δηλαδη ειτε ειχα νερο ειτε οχι το ιδιο πραμα :jump:

Οποτε διαπιστωσα οτι οτι οπτικα φαινεται ευκολο τελικα ειναι περιπλοκο, δεν ξερω πως πρεπει να ειναι η καλυτερη κυκλοφορια του νερου μεσα στο μπλοκ αλλα οσες δοκιμασα απο το κακο στο σειροτερο πηγανε :jump:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.