Jump to content



Τι είδους καρέκλα να επιλέξω για το γραφείο μου;


sadako

Recommended Posts

Ήρθε η ώρα να αλλάξω μετά από ΠΟΛΛΑ χρόνια καρέκλα για το γραφείο. Είχα βολευτεί με μια φτηνή με μαξιλάρι ΣΑΝ αυτήν:

1422952.jpg

Τώρα πάλι δεν θα δώσω πολλά λεφτά, πήγα μια βόλτα μέχρι το Carrefour και βρήκα στα 65 ευρώ μια καρέκλα σαν αυτήν:

1352415.jpg

, δηλαδή διευθυντική, δερμάτινη, με χοντρό μαξιλάρι. Μόνη διαφορά είναι ότι (αν θυμάμαι καλά) τα ποδαράκια δεν ήταν πλαστικά, αλλά μεταλλικά..

Είχε επίσης και μια άλλη, στα 75 ευρώ (έλεγε ότι την είχε ρίξει στα 75 από 99), πάλι δερμάτινη, αλλά με πιο σκληρή, δεν είχε δηλαδή χοντρό μαξιλαράκι, δηλαδή σαν αυτήν:

868930.jpg

, με την διαφορά ότι αυτή αν κατάλαβα καλά έχει και σκελετό κάτω και πίσω, και ήταν πιο ψηλή, με προσκέφαλο..

Αυτές τις 2 τις δοκίμασα, έκατσα πάνω κανά 5λεπτο..

Μπήκα από περιέργεια και στο site από το Πλαίσιο, έτσι για να δω εκεί πόσο τις έχει, και βρήκα πάλι στα 75 ευρώ μια που στην πλάτη έχει δίχτυ. Συγκεκριμένα αυτήν:

1352393.jpg

Torre Καρέκλα Γραφείου PRO 017 - Καρέκλες Εργασίας - plaisio.gr

Απλά επειδή έχω την εντύπωση ότι με 5 λεπτά που έκατσα δεν νομίζω ότι μπορώ να βγάλω συμπέρασμα για το πώς θα μου φανεί μετά από πολύωρη χρήση, ήθελα να ρωτήσω κάποιους που ίσως έχουν δοκιμάσει και από τα 3 είδη, να μου πουν από ποιο έμειναν πιο ευχαριστημένοι, ποια είναι πιο ξεκούραστη δηλαδή και πιο 'καλή' για την στάση του σώματος.. Το δερμάτινο με το χοντρό μαξιλάρι; το λεπτό και σκληρό δέρμα; Ή το δίχτυ στην πλάτη; Για το τελευταίο είναι η αλήθεια ότι δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι ανθεκτικό. Όχι, δεν είμαι υπέρβαρος, αλλά όσο να'ναι, δεν μου φαίνεται τόσο "στιβαρό"..

Είμαι Θεσσαλονίκη, δεν ξέρω ποιο Πλαίσιο εδώ έχει και έπιπλα, γιατί σε αυτή της Καλαμαριάς που έχω πάει, δεν πρέπει να έχει..

Έχω σκοπό να πάω και ΙΚΕΑ, Sato, ίσως και Leroy Merlin που είναι κοντά μεταξύ τους..

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 80
  • Created
  • Last Reply
Ήρθε η ώρα να αλλάξω μετά από ΠΟΛΛΑ χρόνια καρέκλα για το γραφείο. Είχα βολευτεί με μια φτηνή με μαξιλάρι ΣΑΝ αυτήν:

1422952.jpg

Τώρα πάλι δεν θα δώσω πολλά λεφτά, πήγα μια βόλτα μέχρι το Carrefour και βρήκα στα 65 ευρώ μια καρέκλα σαν αυτήν:

1352415.jpg

, δηλαδή διευθυντική, δερμάτινη, με χοντρό μαξιλάρι. Μόνη διαφορά είναι ότι (αν θυμάμαι καλά) τα ποδαράκια δεν ήταν πλαστικά, αλλά μεταλλικά..

Είχε επίσης και μια άλλη, στα 75 ευρώ (έλεγε ότι την είχε ρίξει στα 75 από 99), πάλι δερμάτινη, αλλά με πιο σκληρή, δεν είχε δηλαδή χοντρό μαξιλαράκι, δηλαδή σαν αυτήν:

868930.jpg

, με την διαφορά ότι αυτή αν κατάλαβα καλά έχει και σκελετό κάτω και πίσω, και ήταν πιο ψηλή, με προσκέφαλο..

Αυτές τις 2 τις δοκίμασα, έκατσα πάνω κανά 5λεπτο..

Μπήκα από περιέργεια και στο site από το Πλαίσιο, έτσι για να δω εκεί πόσο τις έχει, και βρήκα πάλι στα 75 ευρώ μια που στην πλάτη έχει δίχτυ. Συγκεκριμένα αυτήν:

1352393.jpg

Torre Καρέκλα Γραφείου PRO 017 - Καρέκλες Εργασίας - plaisio.gr

Απλά επειδή έχω την εντύπωση ότι με 5 λεπτά που έκατσα δεν νομίζω ότι μπορώ να βγάλω συμπέρασμα για το πώς θα μου φανεί μετά από πολύωρη χρήση, ήθελα να ρωτήσω κάποιους που ίσως έχουν δοκιμάσει και από τα 3 είδη, να μου πουν από ποιο έμειναν πιο ευχαριστημένοι, ποια είναι πιο ξεκούραστη δηλαδή και πιο 'καλή' για την στάση του σώματος.. Το δερμάτινο με το χοντρό μαξιλάρι; το λεπτό και σκληρό δέρμα; Ή το δίχτυ στην πλάτη; Για το τελευταίο είναι η αλήθεια ότι δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι ανθεκτικό. Όχι, δεν είμαι υπέρβαρος, αλλά όσο να'ναι, δεν μου φαίνεται τόσο "στιβαρό"..

Είμαι Θεσσαλονίκη, δεν ξέρω ποιο Πλαίσιο εδώ έχει και έπιπλα, γιατί σε αυτή της Καλαμαριάς που έχω πάει, δεν πρέπει να έχει..

Έχω σκοπό να πάω και ΙΚΕΑ, Sato, ίσως και Leroy Merlin που είναι κοντά μεταξύ τους..

Το πλαισιο καλαμαρια εχει σιγουρα στον κατω οροφο

Link to comment
Share on other sites

Μη διαλέξεις καρέκλα απο φωτογραφία. Να πας στο μαγαζί που τις πουλάς και να κάτσεις ο ίδιος για λίγο. Εγώ πέρισυ αγόρασα μια με 90 euro από ένα μαγαζί. Είχα πάει και στη SATO και είχα κάτσει σε καρέκλες που κόστιζαν 180 και 200 ευρω...αλλά δεν με βόλευαν. Άλλο στη φωτογραφία και άλλο στην πράξη

Τώρα με τις δερμάτινες ειδικά το καλοκαίρι θα ιδρώνεις.

Με την τελευταία με το διχτάκι κινδυνεύεις να το σκίσεις.

Πάρε μια σαν την παλιά σου . Εγώ τέτοια είχα για 18 χρόνια, στο τέλος έσπασε (και πολύ κράτησε) και πήρα μια παρόμοια

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και ΔΕΝ θα διαλέξω καρέκλα από φωτογραφία.. Στις 2 πρώτες κάθισα, το ανέφερα. Απλά, σίγουρα έχει τεράστια διαφορά να κάθεσαι 5-10 λεπτά που έχεις τον χρόνο να είσαι στο μαγαζί, με πολύωρη καθημερινή χρήση..

Διέκρινα 3 διαφορετικά ΕΙΔΗ και παρέθεσα ενδεικτικές φωτογραφίες, για να μάθω λεπτομέρειες από χρήστες για πλεονεκτήματα/μειονεκτήματα του καθενός..

Link to comment
Share on other sites

Απο το Μάκρο παίρουν μόνο επαγγελματίες?

Αν ναι μπορεί κάποιος φίλος να πάρει κάτι απο εκεί και μετά να στο δώσει ή υπάρχει πρόβλημα απο την εφορία,

μιας και πας εκεί σαν επαγγελματίας και ψωνίζεις?

Link to comment
Share on other sites

Αυτή που είχα (την έχω δηλαδή ακόμα, σε αυτήν κάθομαι, απλά έχει σκιστεί το κάτω μαξιλάρι), έχει ξεχαρβαλωθεί εδώ και καιρό ο μηχανισμός από την πλάτη.. Δηλαδή ή πάει τέρμα πίσω πολύ εύκολα (ΟΣΟ κι αν το σφίξω-έχει μηχανισμό που "βιδώνει" από κάτω), ή γέρνει τέρμα πίσω, επίσης ΟΣΟ κι αν το σφίξω..

Αυτό που με απασχολεί περισσότερο είναι αυτό με το δέρμα που ίσως ιδρώνει υπερβολικά, ή με το δίχτυ, που κι εγώ δεν ξέρω πόσο ανθεκτικό είναι.. Ή μήπως η πιο σκληρή είναι μακροπρόθεσμα πιο καλή για την μέση/πλάτη μου..

Link to comment
Share on other sites

Η καρέκλα που σε λέω απο Praktiker έχει τρυπούλες (δίχτυ) και κάνει 40 ευρώ.

Την έχω ένα χρόνο, κάθε σε αυτήν κάθε μέρα σχεδόν, αρκετές ώρες και δεν έχω πρόβλημα.

Αν χαλάσει κάτι ξαναπαίρνω άλλη μια με τα λεφτά αυτά!

Link to comment
Share on other sites

Απο το Μάκρο παίρουν μόνο επαγγελματίες?

Αν ναι μπορεί κάποιος φίλος να πάρει κάτι απο εκεί και μετά να στο δώσει ή υπάρχει πρόβλημα απο την εφορία,

μιας και πας εκεί σαν επαγγελματίας και ψωνίζεις?

Στο macro μπορεί να πάει ο οποιοσδήποτε με την κάρτα κάποιου άλλου,

αλλα η απόδειξη η το τιμολόγιο θα είναι στο όνομα του κατόχου της κάρτας

Link to comment
Share on other sites

Απλά ένα tip από εμένα:

Επειδή με την καρέκλα δεν κερδίζεις 5-10fps/κάνεις boot πιο γρήγορα/μοστράρεις το ωραίο κουτί, αλλά βοηθάς το σώμα να μην καταπονείται πολύ από το λιώσιμο στον υπολογιστή δώσε όσα μπορείς περισσότερα. Για μένα σίγουρα πανω από 100.

Δες και ένα thread που είχα κάνει όταν έψαχνα και εγώ

http://www.thelab.gr/ti-pou-poso/dieythyntiki-karekla-81872.html

Link to comment
Share on other sites

Πωωωω.. Φαντάζεσαι καρέκλα SSD; :dance3:

Επειδή θέλω να καταπονείται όσο το δυνατόν λιγότερο, ψάχνω καταρχάς πιο είδος είναι το πιο καλό/ξεκούραστο. Διευθυντική; Σκληρή; Δικτυωτή;

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να κάτσεις φίλε μου για να καταλάβεις. Είναι υποκειμενικό.

Άλλοι παίρνουν μαλακά κρεβάτια, άλλοι σκληρά, αλλοι μεγάλα, άλλοι μικρά.

Απο τα μαγαζιά που λες και θες να πας, μιας και είναι όλα κάτω στην Γεωργικής Σχολής,

δεν νομίζω πως θα δυσκολευτείς και θα σε πάρει ένα πρωινό να διαλέξεις.

Σαββάτο πρωί ας πούμε τι κάνεις? Πάνε μια βόλτα απο τα μαγαζιά και κάτσε σε ΟΛΕΣ.

Αυτή που σε λέω εγώ με τα 40 κάθησα πρώτα, δεν την πήρα απο προσπέκτους.

Link to comment
Share on other sites

Καλά, το ότι θα κάτσω εννοείται.. Στις 2 έκατσα ήδη.. Αλλά αλλιώς το καταλαβαίνεις με 5-10 λεπτά που θα κάτσεις. Υπέθεσα πως υπάρχουν κάποια γενικά στοιχεία για τις κατάλληλες καρέκλες ανάλογα με την χρήση..

Link to comment
Share on other sites

Βασικά όλες οι καρέκλες, είναι και ανατομικές (εκτός και αν κάθεσε σε σκαμπό), αφού οι εταιρίες τις πουλάνε για χρήση γραφείου,

δηλαδή για μεγάλη και καθημερινή χρήση.

Βέβαια σίγουρα ότι πληρώνεις παίρνεις και εδώ,

γιατί εγώ ζαχάρωνα μια του ικέα που ήταν ίδια με μια του DROMEAS αλλα έκανε και 2 κατοστάρικα,

που δεν τα έδινα, χωρίς όμως να σημαίνει πως με τα 40 που έδωσα για αυτήν που έχω τώρα, δεν είμαι ευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

Την παρακατω καρεκλα την πηρα 90 ευρω απο praktiker(photo 1)>Οταν πρωτοκαθησα μου φανηκε παρα πολυ αναπαυτικη>ΜΕτα απο εναν μηνα εγινε τελειως αβολη ,σου εδινε την εντυπωση οτι καθεσαι σε κοντρα πλακε παρα σε μαξιλαρι>την εβαλα στην αποθηκη και πηγα και πηρα μαι απο το alex pak με 150ευρω(μοιαζει με αυτην στην photo 2).Αυτην αποδειχτηκε χειροτερη ,απο κατω ειχε ιμαντες -ο ενας εσπασε μετα απο 6 μηνες- αλλα το κακο δεν ηταν αυτο, δεν ξερω γιατι αλλα μετα απο 2-3 ωρες με την συγκεκριμενη πονουσε η μεση και το εσωτερικο μερος των μηρών...Το εμαθα το μαθημα μου το φτηνο ειναι και ακριβο.250 ευρω πηγανε στα σκουπιδια.

18376109.jpg

Office-Chair-Designer.jpg

Αν ειστε 60 κιλα και 1.70 υψος πιθανοτατα η καρεκλα των 50 ευρω να μην ''καθησει''αλλα αν ειστε 1.93 και 100 κιλα η καρεκλα σας θα εχει την ιδια τυχη που ειχανε και οι δικες μου, εκτος και αν την θελετε για να καθεστε 15 λεπτα την μερα .

Γνωμη μου>Μακρια απο τις φθηνες διευθυντικές απο alex pak /ικκεες και μαίες.Μπορει στο ματι να φαινονται ανετες αλλα χρησιμοποιουνε τα χειροτερα υλικα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.