Jump to content



Τι είδους καρέκλα να επιλέξω για το γραφείο μου;


sadako

Recommended Posts

παντως ποσο χωριο ειμαστε εδω,ακομα και τα γραφεια που εχουν εκει ειναι πολυ μπροστα,ρυθμιζομενα καθ υψος και ηλεκτρικα,αντε βρες το εδω

Απο κατασκευαστη εχεις Lifetime warranty για την Raynor ergohuman

να και η δικια μου την εχει ,ειναι ενα κλικ πιο κατω απο την ergohuman,θεωρειται απο τις "καλες" καρεκλες στον χωρο,νομιζω την σχεδιασε ο ιδιος που σχεδιασε και την aeron

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 80
  • Created
  • Last Reply

Στο chiphell νομιζω είδα πρόσφατα τυπάκι που έκανε unboxing της ergohuman που αναφέρθηκε, αλλά η μάρκα ήταν Ergomax, ίσως έτσι λανσάρεται στην Ασία, καθώς στο site της Ergomax δεν υπάρχουν ευρωπαϊκά links...

Στη Sato παλιότερα είχα κάτσει στην OKAMURA CP και αναρωτήθηκα με τιμή 1500€ ποιός άνθρωπος θα την αγόραζε...

ο μηχανισμός βέβαια ήταν με συναρμογή και ακρίβεια αντίστοιχη ενός μοτέρ της Nissan...καμία χαλαρότητα, φούλ ακρίβεια ρύθμισης κ ούτε ένα "τσίκ" κατά την αλλαγή θέσης...

...κάμποσο καιρό αργότερα βρέθηκα σε ιατρείο στη Μαβίλη κοντά και είχε διευθυντικό και 2 επισκεπτών τέτοια...σε λαχανί...προσπαθούσε η βοηθός να με ξεκολλήσει για να φύγω....:p

στο θέμα μας...

το καλοκαίρι πηρα αυτήν εδώ (σε μαύρο όμως...) μιας και η παλιά μου τα φτυσε...

ήταν μία αντίστοιχη της τωρινής Girsberger Yanos που είχα πάρει από κατάστημα στο δαχτυλίδι στην Κηφισίας (Μαρούσι) στο ρεύμα από κέντρο, ονόματι Allen...

αργότερα έγινε Renault εκεί νομίζω...το κόστος της ήταν 147.000δρχ...

Η καρέκλα άντεξε από το 95-96 που την πήρα μέχρι κ το 2007 άθικτη...έκτοτε άρχισαν τα πρώτα θέματα...armrests να σπάνε τα αφρώδη τους, το έμβολο απέκτησε μεγάλη φθορά και έκανε ήχους κλπ...το ύφασμα άθικτο παρόλα αυτά...

Η καινούρια είναι 6 μηνών και ήδη έχει τζόγο στο έμβολο και ο μηχανισμός κλειδώματος της πλάτης ξεπιάνει όποτε θέλει...ότι πληρώνεις παίρνεις στην περίπτωση αυτή, μιας και το κόστος της τότε ήταν 89€...τώρα έχει 69 σε ευκαιρία...

Τυχαία εντελώς μπήκα στο θέμα μιας και τυπικά δεν έχω ανάγκη από καρέκλα...όμως με τα ψαξίματα του gbak και τις μάρκες που αραδιάζει σωρηδών, με βλέπω για ergohuman ( με προσκέφαλο όμως)....:T:

αυτά κι από μένα...

Link to comment
Share on other sites

ενα ωραιο κλιπακι,για το τι κανει,εχει πολυ καλο μηχανισμο και πρεπει να ειναι πολυ ανετη,

παρολα αυτα,εξακολουθω και ειμαι φαν της Herman Miller aeron,σε θεμα design μου αρεσει πιο πολυ,ειναι πιο classic

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=HErgqXFGuF0]Ergohuman V2 Chair Review - The Human Solution - YouTube[/ame]

και εδω η aeron

liaerp20030624132g.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η aeron φαινεται super, αλλα και τα 1000 ευρω τετοια περιοδο super ειναι :weep: Εμενα οπτικα τουλαχιστον μου αρεσε αυτη . Καρέκλα Γραφείου X-1A - Καρέκλες Εργασίας - plaisio.gr που την ποσταρε κ καποιος πιο πριν. Οχι πως 320 ευρω ειναι λιγα, αλλα τουλαχιστον αν καποιος την εχει δοκιμασει ας μας πει. Ισως πεταχτω μεχρι το πλαισιο να την δω.

Link to comment
Share on other sites

κοιτα,δεν το συζητω για την aeron ειναι εξτριμ τα λεφτα,ακομα και και για την ergohuman ειναι σχετικα αρκετα,να σου πω την αληθεια την ειχα βγαλει καμια διετια με μια απλη 70ε απο ικεα,αλλα ειδα μεγαλη διαφορα στη μεση μου με αυτη που εχω τωρα..

ασε που με αυτες τις καρεκλες ειναι lifetime εγγυηση,οποτε τα σκας μια φορα και τελος..

Link to comment
Share on other sites

Παίδες επειδή έχασα την μπάλα για πείτε καμμιά ιδέα. Τώρα είμαι με μια καρέκλα με υφασμάτινη πλάτη από IKEA και υφασμάτινο κάθισμα. Το θέμα είναι ότι δεν έχει μηχανισμό να κάνει πίσω η πλάτη και δεν έχει και μπράτσα με αποτέλεσμα να με τσακίζει και να έχω κόψει να βλέπω ταινίες στο PC.Η προηγούμενη ήταν μια με 45-50 ευρώ από Alex Pak και για όσο κράτησε ήταν αρκετά αναπαυτική. Ψάχνω κάτι σε δέρμα με μπράτσα, ψηλή πλάτη με προσκέφαλο κλπ. Τί λέτε?

ΥΓ.Να πω ότι η καρέκλα θα πρέπει να αντέχει.Είμαι αρκετούτσικα κιλάκια. (150+ με πτωτικές τάσεις)

Link to comment
Share on other sites

από τις photo του πλαισίου φαίνεται να είναι η V2 (πρόσεξε το κάτω μέρος της καρέκλας).

Μερικοί επίσης λένε ότι η αρχική (V1) είναι πιο άνετη.

Εγώ πάντως την παράγγειλα και αναμένω να έρθει τώρα.

Καλοδουλευτη, η v2 ειναι οντως του πλαισιου>Τα χρωματα που εχει το πλαισιο, μονο στην v2 βγαινουνε.

Link to comment
Share on other sites

το καλοκαίρι πηρα αυτήν εδώ (σε μαύρο όμως...) μιας και η παλιά μου τα φτυσε...

Η καινούρια είναι 6 μηνών και ήδη έχει τζόγο στο έμβολο και ο μηχανισμός κλειδώματος της πλάτης ξεπιάνει όποτε θέλει...ότι πληρώνεις παίρνεις στην περίπτωση αυτή, μιας και το κόστος της τότε ήταν 89€...τώρα έχει 69 σε ευκαιρία...

έχω την 009 ή την 007, μια της ίδιας εταιρίας τέλος πάντων, και πέρα από το τζόγο στο έμβολο -το θέμα με το μηχανισμό το έχει παρουσιάσει μια φορά-, έχω κι άλλο ένα πρόβλημα: το αριστερό μπράτσο χάλασε μέσα σε ένα χρόνο... Έχει σπάσει, κι έχει φύγει ένα κομμάτι (είναι από αφρώδες υλικό).

Τουλάχιστον, είναι λίγο πιο αναπαυτική από την προηγούμενη που είχα

Link to comment
Share on other sites

Πήρα την παρακάτω πριν 6 χρόνια με 100 ευρώ από ένα κατάστημα ανάμεσα στο Μοναστηράκι και το Θησείο επι της Ερμού

dieyth_nea_large.jpg

Είναι από δερματίνη, πολύ άνετη και καλά κατασκευασμένη. Ήμουν τόσο ευχαριστημένος που την ξανααγόρασα (πάλι με 100 ευρώ) από το ίδιο μαγαζί πριν μια εβδομάδα γιατί ήθελε καρέκλα και η αδερφή μου.

Μου την παραδώσαν σπίτι αλλά δυστυχώς η ποιότητα κατασκευής ήταν χειρότερη απ' την παλιά. Η πλάτη είχε μπει αρχικά στραβά και στα χερούλια λείπει το δέρμα από το κάτω μέρος. Γενικότερα μοιάζει πιο φτηνιάρικη.

Ωστόσο στο παρακάτω site την έχει με 80 ευρώ και αν πρόκειται για το μοντέλο που είχα αγοράσει πριν 6 χρόνια (με το δέρμα κάτω από τα χερούλια) πρόκειται για τρομερή αγορά σε σχέση με την τιμή της.

ΔΙΕΥΘ. / ΝΕΑ / Πολυθρόνες / Έπιπλα γραφείου / Προϊόντα / Ι. Πιπερίδης Α.Ε. - Ι. ΠΙΠΕΡΙΔΗΣ Α.Ε.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω αυτή από Neoset.

Τότε είχε 270, με έκπτωση 255 αν θυμάμαι καλά. Τώρα 200Ευρώ τζάμπα σχεδόν είναι. Πραγματικά αντέχει πολλά Kg! Η κατασκευή της είναι απίστευτη.

Link to comment
Share on other sites

επειδη βλεπω το εχετε και επειδη ειμαι στο ψαξιμο και εγω, αλλα μενω εξωτερικο, για αυτη εδω τι λετε?

VIP Q-Sklep Για πολωνια ειναι αρκετα τα χρηματα που ζηταει..

το κοψιμο της μοιαζει με αυτες των 500€ αλλα δεν μου γεμιζουν το ματι.. με τοσο λιγο υλικο (μονο το Mesh χωρις αφρολεξ ή καποιο αλλο ειδος "γεμισης" ) ειναι αληθεια τοσο αναπαυτικες?

να μη παρω καποια διευθυντικη να πεφτω μεσα και να λιωνω?

Link to comment
Share on other sites

βρηκα και τις Ergohuman στην Πολωνια!

αμα σκρολαρετε λιγο προς τα κατω θα δειτε και αλλα μοντελα

για καποιον που δεν θελει να σπρωξει 500€ (ακα 2000zl) τα φθηνοτερα ειναι εξισου καλα? πχ με τα 800zl

Fotel Ergomax Ergohuman - czarna/bia

παντως η ergohuman με το δερμα και οχι με το διχτυ που εχει ο πολωνος, ειναι παραπανω απο ερωτευσιμη!!

IMG_3460.jpg

Link to comment
Share on other sites

επειδη και γω ψαχνομαι για καρεκλα και τα ποσα που βλεπω ειναι απαγορευτικα..

θεσσαλονικη ξερουμε κανα καταστημα ( πλην πλαισιου ικεα ) που να εχει καρεκλες με 100 εουρος περιπου

Link to comment
Share on other sites

επειδη και γω ψαχνομαι για καρεκλα και τα ποσα που βλεπω ειναι απαγορευτικα..

θεσσαλονικη ξερουμε κανα καταστημα ( πλην πλαισιου ικεα ) που να εχει καρεκλες με 100 εουρος περιπου

Στο πρακτικερ δες ...εχουν αρκετες ...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καμιά ιδέα για καρέκλα έχουμε μέχρι 150 max?

Η καρέκλα απο ΙΚΕΑ (σαν αυτήν)

1193309.jpg

ψόφησε

Ψήνομαι για κάποια τέτοια

1193287.jpg

Και σε σχέδιο και σε χρώμα.

Θέλω μεγάλη καρέκλα γιατί ειμαι και μεγαλόσωμος γενικά. 1.95&120κιλά (έκοψα το τσιγάρο και ξέφυγα).

Επίσης κοιτάω και αυτήν

. Καρέκλα Γραφείου PRO 006, Red - Καρέκλες Εργασίας - plaisio.gr

Έχετε να προτείνεται τίποτα;

ΙΚΕΑ δεν θέλω γιατί έχουν πλαστική βάση και μπαίνει σωλήνας μέσα. Αν είσαι αρκετά κιλά περνάει το σωλήνας μέσα απο την βάση με τα ροδάκια με αποτέλεσμα να φτάνει στο πάτωμα και να κάνει ζημιά στο πάτωμα.

Θέλω στιβαρή καρέκλα και μεγάλη αλλά δεν μπορώ να διαθέσω λεφτά για ergohuman κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Καμιά ιδέα για καρέκλα έχουμε μέχρι 150 max?

Η καρέκλα απο ΙΚΕΑ (σαν αυτήν)

1193309.jpg

ψόφησε

Έλα ρε τι έπαθε αυτή του ΙΚΕΑ; πως την κατάφερες;

Θα σε πρότεινα κάτι σε Herman Miller αλλά ξεφεύγουν αρκετά σε τιμή.

Από του Πλαισίου δεν έχω εμπειρία. Ρίξε μια ματιά σε αυτά τα thread TheLab.gr - Αποτελέσματα Αναζήτησης

Link to comment
Share on other sites

Έχει πλαστική βάση και μπαίνει σωλήνας μέσα. Αν είσαι αρκετά κιλά περνάει ο σωλήνας μέσα απο την βάση με τα ροδάκια με αποτέλεσμα να φτάνει στο πάτωμα και να κάνει ζημιά στο πάτωμα.

Κοινώς πέρασε ο κάθετος σωλήνας της καρέκλας κάτω απο τη βάση του.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.