Jump to content



Πολύ εξειδικευμένο πρόβλημα με πληκτρολόγιο Windows XP


SirGeorge

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα.

Αντιμετωπίζω ένα εντελώς κουλό πρόβληματάκι με το πληκτρολόγιο στα Windows XP. Όταν πατάω το κουμπί για

να μπει τόνος (αυτό που πατάμε πριν από το φωνήεν) βγαίνει το σύμβολο (΄΄) δηλαδή σαν να πατάς 2 φορές τον τόνο.

Έχω δοκιμάσει τα πάντα και λύση δεν βρήκα. Είναι εν τω μεταξύ ενοχλητικό γιατί δεν μπορείς να τονίσεις λέξεις.

Λοιπόν δοκίμασα τα εξής χωρίς αποτέλεσμα. Άλλο πληκτρολόγιο, αλλαξα τις ρυθμισεις του πληκτρολογιου απο τον πίνακα ελέγχου, δοκίμασα λίγο με το charmap.exe εκεί δεν βρήκα άκρη.

Να τονίσω ότι στο ίδιο PC με άλλον user δεν το κάνει αλλά λειτουργεί κανονικά. Επίσης το εμφανίζει σε όλα τα προγράμματα που γράφεις κείμενο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και αναμένω καμιά ιδέα γιατί έχω απελπιστει....

Link to comment
Share on other sites

To σκεφτηκα αλλά μόνο τα τοπικα emails ειναι 44GB και αλλα 250GB data + settings από καμια 20αρια εφαρμογές έχει της παναγιάς τα μάτια επάνω. Δεν θέλω να μπω σε αυτή την διαδικασία

Link to comment
Share on other sites

Kατεβασε το παρακατω αρχειο με προγραμματα της microsoft (μη σε ανησυχει για που γραφει server 2003) & χρησιμοποιησε το Remapkey.exe για να διορθωσεις ή να αλλάξεις το πληκτρολογιο οπως εσυ επιθυμεις.

Download Details - Microsoft Download Center - Windows Server 2003 Resource Kit Tools

158597-500-456.png

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

Αντιμετωπίζω ένα εντελώς κουλό πρόβληματάκι με το πληκτρολόγιο στα Windows XP. Όταν πατάω το κουμπί για

να μπει τόνος (αυτό που πατάμε πριν από το φωνήεν) βγαίνει το σύμβολο (΄΄) δηλαδή σαν να πατάς 2 φορές τον τόνο.

Έχω δοκιμάσει τα πάντα και λύση δεν βρήκα. Είναι εν τω μεταξύ ενοχλητικό γιατί δεν μπορείς να τονίσεις λέξεις.

Λοιπόν δοκίμασα τα εξής χωρίς αποτέλεσμα. Άλλο πληκτρολόγιο, αλλαξα τις ρυθμισεις του πληκτρολογιου απο τον πίνακα ελέγχου, δοκίμασα λίγο με το charmap.exe εκεί δεν βρήκα άκρη.

Να τονίσω ότι στο ίδιο PC με άλλον user δεν το κάνει αλλά λειτουργεί κανονικά. Επίσης το εμφανίζει σε όλα τα προγράμματα που γράφεις κείμενο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και αναμένω καμιά ιδέα γιατί έχω απελπιστει....

Έχεις κολλήσει ένα χαζοmalware. Κατέβασε και scanαρε με το malwarebytes. =)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

Αντιμετωπίζω ένα εντελώς κουλό πρόβληματάκι με το πληκτρολόγιο στα Windows XP. Όταν πατάω το κουμπί για

να μπει τόνος (αυτό που πατάμε πριν από το φωνήεν) βγαίνει το σύμβολο (΄΄) δηλαδή σαν να πατάς 2 φορές τον τόνο.

Έχω δοκιμάσει τα πάντα και λύση δεν βρήκα. Είναι εν τω μεταξύ ενοχλητικό γιατί δεν μπορείς να τονίσεις λέξεις.

Λοιπόν δοκίμασα τα εξής χωρίς αποτέλεσμα. Άλλο πληκτρολόγιο, αλλαξα τις ρυθμισεις του πληκτρολογιου απο τον πίνακα ελέγχου, δοκίμασα λίγο με το charmap.exe εκεί δεν βρήκα άκρη.

Να τονίσω ότι στο ίδιο PC με άλλον user δεν το κάνει αλλά λειτουργεί κανονικά. Επίσης το εμφανίζει σε όλα τα προγράμματα που γράφεις κείμενο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και αναμένω καμιά ιδέα γιατί έχω απελπιστει....

Keylogger λέγεται το πρόβλημά σου. Scan με MSE ή malwarebytes και καθάρισες.

Link to comment
Share on other sites

Μην κολλάτε στο όνομα.

Κοίτα, το ότι ήξερα κάτι παραπάνω (ότι δηλαδή είναι keylogger) είναι καλό και για μένα και γι' αυτόν που άνοιξε το θέμα για να ξέρει να πορευτεί (να ελέγξει εάν έχει υποκλαπεί τίποτα δηλαδή).

Σε τεχνικά ζητήματα έχω μάθει απ' τη δουλειά μου να είμαι ακριβής, τι παει να πει "malware", υπάρχουν εκατοντάδες χιλιάδες τύποι malware.

Βρισκόμαστε στο thelab, όχι στο madamme figaro και τεχνικές αναλύσεις έστω και πολυ μικρές οφείλει ο καθένας να κάνει, αντί να πετάει ένα malware ή ένα format. Διάβασε αν θες για το keystroke logging.

Και btw, η σωστή αντιμετώπιση όταν βρεθεί keylogger στο μηχάνημα δεν είναι "βάλε μωρέ ένα malwarebytes και βγάλτο μωρε σιγά ναουμ". Πρέπει να γίνει έλεγχος να βρεθεί το πρόγραμμα, ποιο είναι, που αποθηκεύει τα logs, εαν και που τα στέλνει κτλ. και να ελεγχθεί εάν έχει γίνει όντως υποκλοπή ή όχι, αλλαγή passwords σε ιστοσελίδες, ειδικά σε e-banking κτλ.

Φιλικά :)

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια και τα keylogger είναι malware οπότε και το αρχικό ποστ δεν ήταν λάθος. Επίσης για τον αν θα γίνει έλεγχος θα πρέπει να το ζητήσει ο παθών, αφού κάποιος που ξέρει, του αναφέρει τι επιπτώσεις μπορεί να έχει(για παράδειγμα εσύ). Τέλος γιατί είσαι σίγουρος ότι είναι keylogger? Από όσο ξέρω τα keylogger "βλέπουν" τι πατάς εσύ και τα στέλνουν σε κάποιον για να υποκλέψει κωδικούς κ.τ.λ. Αυτό όμως του αλλάζει και τι πληκτρολογεί. Αν είναι συγκεκριμένο keylogger ανέφερε το για να το ξέρουμε στο μέλλον

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια και τα keylogger είναι malware οπότε και το αρχικό ποστ δεν ήταν λάθος. Επίσης για τον αν θα γίνει έλεγχος θα πρέπει να το ζητήσει ο παθών, αφού κάποιος που ξέρει, του αναφέρει τι επιπτώσεις μπορεί να έχει(για παράδειγμα εσύ). Τέλος γιατί είσαι σίγουρος ότι είναι keylogger? Από όσο ξέρω τα keylogger "βλέπουν" τι πατάς εσύ και τα στέλνουν σε κάποιον για να υποκλέψει κωδικούς κ.τ.λ. Αυτό όμως του αλλάζει και τι πληκτρολογεί. Αν είναι συγκεκριμένο keylogger ανέφερε το για να το ξέρουμε στο μέλλον

Εγώ σχολίασα το "μη κολλάτε στο όνομα", δεν είπα ότι δεν είναι malware. Αυτό που συμβαίνει στον OP, είναι σύμπτωμα της ύπαρξης του keylogger, και συμβαίνει στην Ελληνική γλώσσα, όταν πληκτρολογούμε Ελληνικά δηλαδή. Πληκρολογώντας Αγγλικά δεν παρατηρείς τίποτα. Σίγουρος είμαι, γιατί έχω αντιμετωπίσει ακριβώς το ίδιο θέμα μια φορά σε δικό μου μηχάνημα και αρκετές ακόμη φορές σε μηχανήματα πελατών. Σε κάθε περίπτωση που μου έχει τύχει ήταν παραλλαγή, με όνομα keylog-32, keylogger-32, δεν είχαν κάποιο συγκεκριμένο όνομα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.