Jump to content



Δραχμή ή Euro;


LevelOne

Δραχμή ή Euro;  

128 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

[MENTION=12156]Lakisss[/MENTION] δεν νομιζω να προλαβει μεχρι την Παρασκευη :p

Αναβρασμός στην Κ.Ο. του ΠΑΣΟΚ. Κίνηση για να αποτρέψουν το δημοψήφισμα...

Ο Παπανδρέου παίρνει το αεροπλάνο να γυρίσει στην Ελλάδα, αλλά για πρώτη φορά, απ' ότι όλα δείχνουν, μπορεί να μη βρει την ίδια κατάσταση που άφησε φεύγοντας, ιδιαίτερα μέσα στο κόμμα του.

Αμέσως μετά τις...

δηλώσεις του, ανάψαν τα τηλέφωνα. Οι βουλευτές του ΠΑΣΟΚ, ήταν οι πρώτοι που άρχισαν να αντιδρούν.

Σύμφωνα με τις πληροφορίες που υπάρχουν αυτή την ώρα, έχει εκδηλωθεί ήδη κίνηση μιας ομάδας που θέλει να αποτρέψει το δημοψήφισμα. Είναι πολύ πιθανόν για πρώτη φορά να τεθεί οργανωμένα θέμα ηγεσίας στο κόμμα του.

Οι εξελίξεις που δρομολογούνται, είναι ραγδαίες...

Link to comment
Share on other sites

Απώλεια εθνικής κυριαρχίας, μείωση μισθών και συντάξεων, φοροι έκτακτοι, φοροι οχι-και-τοσο-εκτακτοι, εκχώρηση ολων των δικαιωμάτων των εργαζομένων στις εταιρίες...

Δηλαδή, στο Θεό που πιστεύετε ή δεν πιστεύετε... Πραγματικά, ειλικρινά(!!!) πείτε μου:

ΒΛΕΠΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟ ΦΩΣ ΣΤΟ ΚΩΛΟΤΟΥΝΕΛ ΜΕ ΤΟ ΕΥΡΩ;

Σκατά μπορούμε να τα κάνουμε και μόνοι μας, δεν χρειαζόμαστε εταίρους. Πραγματικά, αν γινει τελικά το δημοψήφισμα και η πλειοψηφία πει ναί στο ευρώ, θα ντρέπομαι που θα ειμαι συμπολίτης... Φεύγει απο το κομματικό και πλέον γίνεται προσωπικό.

Γιατι ολοι φωνάζουμε τόσο καιρό να διορθωθούν τα πράγματα, αλλα εχετε σκεφτεί οτι με την παραμονή στο Ευρώ τα πράγματα μπορούν ΜΟΝΟ να χειροτερέψουν; Οπως και ήδη γίνεται δηλαδή!

Δραχμή και πάλι δραχμή.... τουλάχιστον αν τα πράγματα πάνε κατα διαόλου θα ξέρω οτι θα φταίω εγώ... Οχι καποιοι που μουλάρωσαν πάνω απο το κεφάλι μου και με ανάγκασαν να τους δώσω τα λεφτά. Θυσίες θα κάνω για το μέλλον της χώρας ΜΟΥ, και οχι για το πολυ-πολιτισμικό συνονθύλευμα που λέγεται Ευρώπη.

Link to comment
Share on other sites

Στις ~10.000 ψηφους, το οχι ηταν στο 50%. Στις ~20.000 πηγε στο 45% (και πεφτει συνεχως). Τα media κανουν καλη δουλεια...

Εγω ψηφισα δραχμη γιατι ειναι προφανες πως το κατασκευασμα "Ενοποιημενη Ευρωπαικη Οικονομια" απετυχε παταγωδως (και οχι λογο, μονο της Ελλαδας). Το θεμα ειναι πως η επομενη μερα μετα το "οχι" θα ειναι οντως δυσκολη αλλα ειναι καιρος ποια να παρουμε μπρος. Κυριως η γεωργια πρωτα απ'ολα για να φαμε και μετα η βιομηχανια γενικοτερα.

Δεν χρειαζεται να συνεχιζουμε να αγοραζουμε smartphones 400/500/600€ (που θα κανει τουλαχιστον τα διπλα μετα), ουτε γερμανικα αμαξια των 20K. Δεν θα ειναι ωραιο, αλλα τουλαχιστον αυτη τη φορα θα ειναι πραγματικα ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ και τους ΠΟΛΙΤΕΣ της.

Εχουμε 10 χρονια περισσοτερα σε οικονομικη εμπειρια, ΔΕΝ πρεπει να κανουμε τα ιδια λαθη και αυτο θα γινει μονο αν ΔΕΝ ψηφισουμε ξανα τις ιδιες φατσες (αν και αυτο το βρισκω το πιο δυσκολο απ'ολα, δυστυχως).

Έγινε επεξεργασία από z3et
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με ανεπιβεβαιωτες πληροφοριες εαν στο δημοψηφισμα αποφασισουμε να βγουμε απο το ευρω και να γυρισουμε στην δραχμη θα μας αναγκασουν να επιστρεψουμε το euro 2004.

Κατι σιγουρα θετικο... οποτε απο μενα "δραχμη"

υ.γ. Ελπιζω βεβαια να μην αναγκαστουμε να επιστρεψουμε και το eurobasket 2005...:nothing:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με ανεπιβεβαιωτες πληροφοριες εαν στο δημοψηφισμα αποφασισουμε να βγουμε απο το ευρω και να γυρισουμε στην δραχμη θα μας αναγκασουν να επιστρεψουμε το euro 2004.

Κατι σιγουρα θετικο... οποτε απο μενα "δραχμη"

υ.γ. Ελπιζω βεβαια να μην αναγκαστουμε να επιστρεψουμε και το eurobasket 2005...:nothing:

Την Eurovision θα την επιστρεψουμε κ αυτη????

Link to comment
Share on other sites

Τι έλεγε τότε...τα συμπεράσματα δικά σας.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=mhmgdQsbyUs]www.alphafm.gr ΟΧΙ ΣΕ ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ ΕΛΕΓΕ Ο Γ.ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ - YouTube[/ame]

''Όχι'' του Βενιζέλου στο δημοψήφισμα.

Περιμένουν από στιγμή σε στιγμή και νέα ανεξαρτητοποίηση γυναίκας βουλευτή, όπως ακούγεται.

Ήδη έχει πέσει πανικός, προβλέπω τράβηγμα των euro από τις τράπεζες, και πτώση του κάστρου εκ' των έσω...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι 151, και λέω μπορεί γιατί κι άλλες φορές είδαμε διαφωνίες αλλά την ώρα της ψηφοφορίας κότεψαν, αλλά ήδη η μαλάκω που ανεξαρτητοποιήθηκε από ΝΔ λέει ότι θα τον στηρίξει. Δηλαδή, 151 είναι οι πασόκοι, δεν ξέρουμε αν θα πάρει κι από τους άλλους.

Link to comment
Share on other sites

Δραχμή και ας πω το ψωμί ψωμάκι , να ξαναμάθει ο Έλληνας να δουλεύει και να αφήσω πατρίδα στα παιδιά μου . Γιατί φίλοι , το πρόβλημά τους είναι η αποδοχή της νέας δανειακής σύμβασης που ετοιμάζουν. Και επειδή θα είναι χειρότερη από την προηγούμενη γι' αυτό θέτουν το εκβιαστικό δίλημμα ευρώ ή δραχμή και όχι αυτή σαν ερώτημα , γιατί είναι πιο εύπεπτο. Ας ρωτήσουν αν συμφωνούμε το ολοκληρωτικό ξεπούλημα της δημόσιας περιουσίας έναντι 125δις - βλέπε σχέδιο Εύρηκα - , δηλαδή να έρθει ο Γερμανός να πάρει τις μονάδες της ΔΕΗ και τον λιγνίτη τώρα που η μετοχή έφτασε στα τάρταρα , να έρθει να πάρει το ήλιο με τιμές που οι ίδιοι θα καθορίζουν - βλέπε πρόγραμμα HELIOS - και να ακούμε τον Σόιμπλε να λέει δημόσια ότι θα πρέπει να αποδεχθούμε μείωση της εθνικής μας κυριαρχίας. Και αυτό για να μας κόψουν λέει 100δις αφού μας δανείσουν 130δις και θα είμαστε καλύτερα . Με αυτά που μας λένε θα ξεχάσουμε και την αριθμητική που ξέρουμε , γιατί έτσι που τα μετράω θα χρωστάω 30δις παραπάνω από ότι τώρα. Και το πιο απίστευτο είναι που μας λένε ότι , ενώ τώρα παράγω 100 και χρωστάω 160 ( έλειμμα σε σχέση με ΑΕΠ 160% ) , θα έχω πλεονάσματα για να φτάσω στο 120% το 2020!! Μόνο που δεν μας λένε το ΠΩΣ.

Κανένας δεν λέει ότι θα είναι εύκολα. Αλλά μόνο η επιστροφή στη δραχμή δεν αρκεί . Θα πρέπει να γίνουν μία σειρά από άλλα πράγματα και κυρίως οι πολιτικές που θα ακολουθηθούν να στηρίξουν τη δραχμή . Τώρα για αυτά περί δανείων , δεν ξέρω , και εγώ προβληματίζομαι , όμως πιστέυω ότι θα βρεθεί λύση και τα πράγματα θα αναπροσαρμοστούν με βάση την πραγματική οικονομία της χώρας . Δεν θέλω να πω παραπάνω διότι δεν είμαι οικονομολόγος , ας μιλήσουν αυτοί που ξέρουν , όμως με συγκεκριμένα στοιχεία διότι διαβάζω πολλά εδώ ...

Link to comment
Share on other sites

Απώλεια εθνικής κυριαρχίας, μείωση μισθών και συντάξεων, φοροι έκτακτοι, φοροι οχι-και-τοσο-εκτακτοι, εκχώρηση ολων των δικαιωμάτων των εργαζομένων στις εταιρίες...

Δηλαδή, στο Θεό που πιστεύετε ή δεν πιστεύετε... Πραγματικά, ειλικρινά(!!!) πείτε μου:

ΒΛΕΠΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟ ΦΩΣ ΣΤΟ ΚΩΛΟΤΟΥΝΕΛ ΜΕ ΤΟ ΕΥΡΩ;

Συγνώμη αλλά έχεις επαφή με την πραγματικότητα. Ότι καταλογίζεις στο ευρώ θα το έτρωγες στα μούτρα και μάλιστα υπερτιμημένο και με την δραχμή. Αν δεν το καταλαβαίνεις δεν σου φταίει κανένας Θεός.

Σκατά μπορούμε να τα κάνουμε και μόνοι μας, δεν χρειαζόμαστε εταίρους. Πραγματικά, αν γινει τελικά το δημοψήφισμα και η πλειοψηφία πει ναί στο ευρώ, θα ντρέπομαι που θα ειμαι συμπολίτης... Φεύγει απο το κομματικό και πλέον γίνεται προσωπικό.

Ανοιχτά είναι τα σύνορα. Και με την δραχμή όπως λες θα συνεχίσει να είναι προσωπικό. Προσωπική υπόθεση θα είναι η διακυβέρνηση της χώρας από 2-3 οικογένειες. Για κάθε νέο κότερο θα τραβάνε μια υποτίμηση και καλά είμαστε, πατσίσαμε. Θα μου πεις μέχρι σήμερα πως ήταν; Πάνω κάτω τα ίδια αλλά λόγω του ευρώ τρώνε γιαούρτια οι πολιτικοί στους δρόμους. Αν είχαμε δραχμή θα πηγαίναμε από υποτίμηση σε υποτίμηση και για τα προβλήματα θα είχαν δικαιολογία την δραχμή. Τι; Δεν έχει δουλειές ο κόσμος; Τραβάω μια γερή υποτίμηση του νομίσματος, βάζω και 40.000 δημόσιους υπαλλήλους μέσα και πάλι καθάρισα. Πληρώνω τα ίδια με πριν έχοντας μειώσει την ανεργία και αυξήσει την πελατειακή μου βάση. Άντε κάνε το με το ευρώ αυτό.

Η δραχμή είναι το υπερτατο χαλί να κρύβουν από κάτω τα σκατά τους οι πολιτικοί.

Γιατι ολοι φωνάζουμε τόσο καιρό να διορθωθούν τα πράγματα, αλλα εχετε σκεφτεί οτι με την παραμονή στο Ευρώ τα πράγματα μπορούν ΜΟΝΟ να χειροτερέψουν; Οπως και ήδη γίνεται δηλαδή!

Είπαμε

Φταίνε οι δημόσιοι υπάλληλοι, το ευρώ, οι Ευρωπαίοι, ο ΟΤΕ, η κυρά Τασία που έκαψε τα κουλουράκια. Όχι ότι ψηφίζουμε τους ίδιους πολιτικούς, όχι ότι ΔΕΝ έχουμε ικανούς πολιτικούς. Οπότε πάμε σε δραχμή ώστε να ψηφίσουμε πάλι τον Παπανδρέου που μας έδωσε ξανά την εθνική μας υπερηφάνεια το ευρώ. ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΔΥΟ ΧΕΡΙΑ.

Δραχμή και πάλι δραχμή.... τουλάχιστον αν τα πράγματα πάνε κατα διαόλου θα ξέρω οτι θα φταίω εγώ... Οχι καποιοι που μουλάρωσαν πάνω απο το κεφάλι μου και με ανάγκασαν να τους δώσω τα λεφτά. Θυσίες θα κάνω για το μέλλον της χώρας ΜΟΥ, και οχι για το πολυ-πολιτισμικό συνονθύλευμα που λέγεται Ευρώπη.

Εσύ και εγώ φταίμε που το ευρώ αμφισβητείται. Κατά τα άλλα ο [MENTION=101]ea6gka[/MENTION] τα είπε όλα με ελάχιστες λέξεις

ουτε ευρω ουτε δραχμη, εναν ηγετη ΤΩΡΑ
Link to comment
Share on other sites

ουτε ευρω ουτε δραχμη, εναν ηγετη ΤΩΡΑ
Μπορεί να είναι 151, και λέω μπορεί γιατί κι άλλες φορές είδαμε διαφωνίες αλλά την ώρα της ψηφοφορίας κότεψαν, αλλά ήδη η μαλάκω που ανεξαρτητοποιήθηκε από ΝΔ λέει ότι θα τον στηρίξει. Δηλαδή, 151 είναι οι πασόκοι, δεν ξέρουμε αν θα πάρει κι από τους άλλους.

Υπάρχει πάντα και ο Γεώργιος Καρατζαφύρερ (και στους δυο σας πάει :p)

ΥΓ Ο Μπάμπης (ο Παπαδημητρίου ντε) τι λέει για όλα αυτά;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πάντα και ο Γεώργιος Καρατζαφύρερ (και στους δυο σας πάει :p)

ΥΓ Ο Μπάμπης (ο Παπαδημητρίου ντε) τι λέει για όλα αυτά;

Ο Καρατζαφύρερ αφού έσωσε τις συντάξεις ψηφίζοντας το μνημόνιο θα σώσει και την ευρωπαϊκή προοπτική της χώρας καταψηφίζοντας τον Γιώργο. Να μην σου πω ότι αν γίνει το σαμάρι πρωθυπουργός ο Καρατζαφύρερ θα είναι αυτός χάρη στον οποίο η ΝΔ ξανά έγινε κυβέρνηση. Αν βέβαια με το σαμάρι η Ελλάδα συνεχίσει φυσιολογικά την πορεία της προς την άβυσσο θα σφυρίζει αδιάφορα καταψηφίζοντας ότι φέρνει στην βουλή το ΝΔ. Κουκουρούκου γκάου...

Link to comment
Share on other sites

Εγω θελω δικο μας νομισμα ολοκαινουργιο.

Ας το πουμε ¨μνα¨ και ας ξεκινησουμε ονομαστικη αξια 1 μνα= 1 ευρω

μετα οπου πας πανε οι αγορες

με αυτο τον τροπο οσο μας υποτιμουνε το νομισμα τοσο θα μειωνεται το χρεος μας μιας και απαραιτητη προυποθεση ειναι να μετατρεψουμε το χρεος μας στο νεο νομισμα.

Link to comment
Share on other sites

ρε είναι ηγέτης και τα πάντα όλα σου λέω. Βάζω στοίχημα 1000 δρχ ότι έτσι θα παρουσιαστεί από τα ΜΜΕ

Στο θέμα μας, τώρα, εγώ δεν έχω ψηφίσει, κι ούτε ξέρω τι θα ψήφιζα αν ήταν σήμερα το δημοψήφισμα.

ΥΓ Ο Μπάμπης τι έχει πει για το θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Oι καταθέσεις είναι σε local currency, εκτός αν αυτό αναγράφεται ρητά στη σύμβαση. Αυτό σημαίνει ότι θα γυρίσουν όλες στο καινούριο local currency με την τρέχουσα ισοτιμία. Από εκεί και πέρα, "σπάει" η άμεση σχέση και η δραχμούλα θα είναι ελεύθερη να πάρει την κατρακύλα της.

Οι καταθεσεις ειναι σε euro. Δεν υπαρχει πλεον εθνικο νομισμα (local currency)

Ο συνάδελφος που αγόρασε το σπίτι για 300.000€ και δίνει δόση 1500€ το μήνα, ξαφνικά θα βρεθεί με ένα χρέος 102.000.000δρχ. συν τους τόκους φυσικά. Λίγοι έχουν συνειδητοποιήσει ότι αγόρασαν σπίτια με τέτοια ποσά... Το 99% απλά υπολόγισε αν μπορεί να δίνει τα 1500€ το μήνα, αγνοώντας το τελικό κόστος. Μεγάλο ποσοστό, αφού θα πρέπει να φτύσει αίμα για να το πληρώσει, θα πει απλά "ελάτε πάρ'τε το". Η τράπεζα φυσικά δε θέλει κάτι τέτοιο γιατί αθ πέσουν πολύ οι τιμές στα ακίνητα λόγω μεγάλης προσφοράς και έτσι δε θα πάρει πίσω το κεφάλαιό της.

Ποιος λογικος ανθρωπος, μισθωτος και με συγκεκριμενο και ΜΗ εγγυημενο εισοδημα, παιρνει δάνειο 300.000€ για σπιτι; Και γιατι 300.000€; Συγνωμη αλλα τετοιες αποφασεις απλα ειναι ανόητες ασχετου οικονμικης συγκυριας.

Στην πράξη δηλαδή η ερώτηση "Δραχμή ή €" μετατρέπεται σε "θα χάσετε τώρα €50 δις, ή θέλετε να το ρισκάρετε να χάσετε περισσότερα;"

Για αυτό και η αρχική αναγγελία ήταν για 3 μήνες αργότερα, ώστε να δουν τις αντιδράσεις των χρηματιστηρίων και όσο περνάει ο χρόνος να τρέμουν. Μην ξεχνάμε ότι ένα τέτοιο κραχ θα πάρει μαζί κι άλλες χώρες με πρώτη την Ιταλία, όπου εκεί το χρέος μετριέται σε τρις...

Εδω ειμαι το ζουμι. Αν αφηουν την Ελλαδα να τα κανει μπαχαλο, δεν θα μεινει τιποτα ορθιο. Παγκοσμίως. Η Ευρωπη ειναι στα ορια της τυπικης της κατάρρευσης (γιατιο υσιαστικα εχωντας 2 χρονια σε πληρη ασυνεννοησία για το προβλημα της Ελλάδος, εχει καταρρεύσει) και θα ακολουθήσει η Αμερικη απο πισω.

Link to comment
Share on other sites

Δε βγαζουν καν νοημα αυτα που γραφεις. Οποτε κρατα το ποστ αυτο στην ακρη και αμα παμε σε δραχμη τα ξαναλεμε ποιος ελεγε μπαρουφες.

Τί ακριβως δεν καταλαβαίνεις; Δες λιγο τα διαγράμματα ισοτιμιας απο το ρούβλι οταν η Ρωσσία κυρηξε σταση πληρωμών. Οι διακυμάνσεις αρχικα ειναι βίαιες γιατι πολυ απλα παιζει ασιχρη κερδοσκοπία (και τεραστια intraday κερδη) αλλα μετα σταθεροποιείται σιγα σιγα βαση πραγματικών μεγεθων της οικονομιας, τους εξωτερικου της χρέους (που στην περιτπωση μας θα ειναι... εχμμ, ΜΗΔΕΝ) και των ελλειματων της κεντρικης κυβέρνησης που επι τις παρούσες συνθηκες, βγαζωντας το κοστος εξυπηρετησης δανεισμου, ειναι καπου στο 1% του ΑΕΠ. See my point?

Ερώτηση. Γιατί τα ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ:p αμερικάνικα ΜΜΕ είναι υπέρ του δημοψηφίσματος; Εδώ σας θέλω!

Cause they like chaos so they sell more. Η Αμερικη πάντα ηθελε να διαλυσει το αντιπαλο δεος της ΕΕ. Το θεμα ειναι οτι παντα τα σχέδια επι χαρτου στην υλοποιηση τους εχουν ΠΟΛΥ απροβλεπτες παραμετρους, οι οποιες συνηθως σε κανουν να λες WTF just happend στο τελος...

Έγινε επεξεργασία από narta
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.