Jump to content



E-Gate, HP και άθλια εξυπηρέτηση


Wizard!

Recommended Posts

Ο νομος τα λεει ετσι αλλα ειναι τραγικος απλα καθοτι εκει εξω υπαρχουν πολλα "εξυπνοπουλια" που χαλανε επιτηδες τα προιοντα τους λιγο πριν ληξει η εγγυηση με σκοπο να παρουν ειτε το ιδιο προιον με +2 χρονια εγγυηση η ενα ωραιο πιστωτικο προκειμενου να αγορασουν αλλο. Εχω διαβασει αρκετες φορες ατομα να δινουν αυτη την "συμβουλη" σε αλλους σε πολλα Ελληνικα φορα (δεν θυμαμαι αν το εχω δει και εδω).

Παντως ειμαστε κωμικοτραγικοι, την μια στιγμη τηρουμε τους νομους που μας βολευουν κατα γραμμα και εκεινους που δεν μας βολευουν τους εχουμε γραμμενους στα παλια μας υποδειματα....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply
Απλα,επειδη ο νομος 2251/1994 ειναι μεταφορα ευρωπαικης οδηγιας, ο γατος υπαλληλος της Βουλης ,οπως συνηθως,βαριοταν να κανει σωστη μεταφραση και το μετεφερε λαθος.

Δε διαφωνώ, γιατί δεν έχω τη συγκεκριμένη οδηγία στα χέρια μου, οπότε δεν ξέρω το πρωτότυπο. Δεν ξέρω όμως γιατί από τις οδηγίες, ακολουθούν τα μισά κι όχι όλα... :hm:

Για παράδειγμα, το Μάιο του 1999 εκδόθηκε νέα οδηγία, 1999/44/EC, που αναφέρεται στην προηγούμενη και μεταξύ άλλων αναφέρει τα εξής:

Directive 1999/44/EC, May 1999 from the European Parliament stipulates that by 1st January 2002 all member states must have altered their legislation to comply with new consumer laws. These new laws will ensure that all new consumer goods, including cars, carry at least a two-year warranty and used consumer goods have a minimum of a one-year warranty.

Δηλαδή λέει, όπως το καταλαβαίνω εγώ, ότι από την 1η Ιανουαρίου του 2002 όλες οι χώρες μέλη, πρέπει να έχουν αλλάξει τη νομοθεσία τους ώστε να έχουν όλα τα καινούρια προϊόντα τουλάχιστον 2 χρόνια εγγύηση (και όχι "εύλογο χρονικό διάστημα" που λέει η δική μας ακόμα) κι επίσης τα μεταχειρισμένα να έχουν 1 χρόνο !!

Κι όπως λέει αναλυτικά παρακάτω:

The directive calls for

· a guarantee of at least 2 years for new goods (or longer if the Member State wishes) where the seller will undertake without extra charge to reimburse the price paid or to replace and/or repair consumer goods if they do not meet the specifications set out in the guarantee statement or relevant advertising.

· a guarantee of at least one year for used goods (except those sold by a private seller)

Δηλαδή τα 2 χρόνια εγγύησης είναι υποχρεωτικά κι αν θέλει ένα κράτος δίνει περισσότερο κι επίσης σε περίπτωση επιστροφής του προϊόντος επιστρέφεται το τίμημα που πληρώθηκε κι όχι βάσει τελευταίας τιμολόγησης.

Ο νομος τα λεει ετσι αλλα ειναι τραγικος απλα καθοτι εκει εξω υπαρχουν πολλα "εξυπνοπουλια" που χαλανε επιτηδες τα προιοντα τους λιγο πριν ληξει η εγγυηση με σκοπο να παρουν ειτε το ιδιο προιον με +2 χρονια εγγυηση η ενα ωραιο πιστωτικο προκειμενου να αγορασουν αλλο. Εχω διαβασει αρκετες φορες ατομα να δινουν αυτη την "συμβουλη" σε αλλους σε πολλα Ελληνικα φορα (δεν θυμαμαι αν το εχω δει και εδω).

Πολύ σωστά τα λες. Δεν ξέρω αν υπάρχει νόμος που να καλύπτει αυτές τις περιπτώσεις, αλλά αν δεν του αρέσει του καταστήματος αυτή η νομοθεσία, ας ανοίξει φούρνο να πουλάει ψωμιά και γλυκίσματα χωρίς εγγύηση. Επίσης, εγώ αυτό που θα έκανα θα ήταν να "σταμπάρω" αυτά τα άτομα και να μην τους πουλήσω ξανά τίποτα ή ακόμα κι αν μπορούσα να το αποδείξω, θα το προχωρούσα δικαστικά για απάτη κατ'εξακολούθηση.

Link to comment
Share on other sites

Στην Login τον εστειλες?Ο εκτυπωτης που σου στειλανε ειναι επισκευασμενος στην εντελεια και εχει 1 χρονο εγγυηση απο την HP.Μιλας με οποιον θες να το τσεκαρεις.Εχω στειλει αρκετα προιοντα για επισκευη και οσα ηταν αντικατασταση γυρισαν με 1 χρονο εγγυηση.

Link to comment
Share on other sites

Και ομως,η ανανεωση γινεται φτου κι απτην αρχη για ολη την εγγυηση,οσο τρελλο και αν ακουγεται

Απλα,επειδη ο νομος 2251/1994 ειναι μεταφορα ευρωπαικης οδηγιας, ο γατος υπαλληλος της Βουλης ,οπως συνηθως,βαριοταν να κανει σωστη μεταφραση και το μετεφερε λαθος.Λαθος-ξελαθος ομως,ετσι ειναι ο νομος.

Για αυτό το λόγο είπα αρχικά πως κάποιος ποιό ειδήμων έπρεπε να μας λύσει την απορία σχετικά... :T:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τα 2 χρόνια εγγύησης είναι υποχρεωτικά κι αν θέλει ένα κράτος δίνει περισσότερο κι επίσης σε περίπτωση επιστροφής του προϊόντος επιστρέφεται το τίμημα που πληρώθηκε κι όχι βάσει τελευταίας τιμολόγησης.

αυτο ειναι λαθος.--->

](15) ότι τα κράτη μέλη μπορούν να προβλέψουν ότι, οποιαδήποτε επιστροφή προς

τον καταναλωτή μπορεί να μειωθεί, λαμβάνοντας υπόψη τη χρήση των αγαθών εκ

μέρους του καταναλωτή από τη στιγμή της παράδοσης· ότι οι λεπτομερείς κανόνες

βάσει των οποίων χωρεί υπαναχώρηση από τη σύμβαση μπορούν να καθοριστούν από

το εθνικό δίκαιο·

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά ,

γενικά σαν μαγαζί τι λέει το e-gate? Γιατί βλέπω ό,τι οι τιμές τους είναι αρκετά καλές . Σκέφτομαι να πάρω κάτι πράγματα από εκεί , αλλά η περιπέτεια του συμφορίτη με ψιλοπάγωσε . Από την άλλη και η HP δεν είναι και top στην εγγύηση , αλλά ρωτάω για να πάρω μια ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά ξέρω ότι έχουν πολύ δουλειά και καλές τιμές σε κάποια πράγματα (κράχτες), όπως όλοι άλλωστε. Η δικιά μου "περιπέτεια" τελείως αισίως, με μόνο παράπονο τις καθυστερήσεις στην εξυπηρέτηση.

Link to comment
Share on other sites

Μια λεπτομέρεια (?) που παρατήρησα τώρα, γιατί τώρα βρήκα χρόνο να βάλω τον εκτυπωτή, είναι ότι τα μελάνια που είχε μέσα ο δικός μου, έκαναν φτερά... Και μάλιστα τα 3 από τα 5 ήταν καινούρια... Ωραία εξυπηρέτηση...

Link to comment
Share on other sites

Μια λεπτομέρεια (?) που παρατήρησα τώρα, γιατί τώρα βρήκα χρόνο να βάλω τον εκτυπωτή, είναι ότι τα μελάνια που είχε μέσα ο δικός μου, έκαναν φτερά... Και μάλιστα τα 3 από τα 5 ήταν καινούρια... Ωραία εξυπηρέτηση...

Λογικό αφού όταν ο retailer (ή το service point) που έχουν access στο account της HP για replace in warranty request, λαμβάνουν σαφή οδηγία να ΜΗΝ στείλουν τα μελάνια αφού κανέναν δεν τον ενδιαφέρει στο εξωτερικό, ούτε θ' ασχοληθεί με την επισκευή του εν λόγο damaged υλικού. Για το λόγο αυτό και πρέπει να αρνούνται την παραλαβή των μελανιών απο τον τελικό καταναλωτή. Σε περίπτωση που τα παρέλαβαν, θα πρέπει να το έχουν σημειώσει στο δελτίο ποσοτικής παραλαβής όταν παρέδωσες τον εκτυπωτή. Εάν όχι, μιλάμε για ερασιτέχνες και μόνο με φωνές κλπ κλπ ίσως βγάλεις άκρη. Εάν το είχαν σημειώσει, έπρεπε να τα ζητήσεις πίσω όταν παρέλαβες πίσω το νέο σου εκτυπωτή, γιατί θα ου εκδώσαν δελτίο προς το χώρο σου με τα μελάνια.

Σαν γενικότερο σχόλια, this is how things are στο aftersales όταν επιλέγεις ν αγοράσεις "όπου το βρεις" φθηνότερα. Ο retailer εργάζεται με το χαμηλότερο κόστος τόσο στις πωλήσεις όσο και στο service (άρα πωλητές με τον χαμηλότερα και τεχνικοί - logistics με.... God knows) και οι παρεχόμενες υπηρεσίες τους είναι για τον.....

Link to comment
Share on other sites

Προβλημάτων συνέχεια...

Ο εκτυπωτής δε θέλει να συνδεθεί με τίποτα στο wi-fi. Στην περιοχή έχουμε τουλάχιστον 5 φανερά και ένα κρυφό το δικό μου. Κατά την εγκατάστασή του που ψάχνει για δίκτυα, δε βλέπει κανένα και αφού ψάχνει για 15 λεπτά, πέφτει σε sleep και μετά που τον ανοίγω πάλι, πάει στο αρχικό μενού.

Δοκίμασα να του μεγαλώσω το sleep, δεν πάει παραπάνω από 15'.

Μπήκα με lan για να του φτιάξω τις ρυθμίσεις. Βάζω τα απαραίτητα για το wifi και πάλι δεν το βλέπει.

Έκανα ότι λέει αυτό το thread και δε δούλεψε.

Άνοιξα νέο thread εδώ στο site της HP και με γράψανε κανονικότατα.

Πάω από εκεί να τα κάνω @τανα, ή δεν κάνω κάτι σωστά...; :getlost:

Link to comment
Share on other sites

Στον εκτυπωτή έχει διαδικασία για WPS, αλλά νομίζω ότι την ξεκίνησα και δεν κατάφερα κάτι ούτε από εκεί.

Στο router όμως, δεν άλλαξα κάτι και πριν την επισκευή έπαιζε χωρίς πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Προβλημάτων συνέχεια...

Ο εκτυπωτής δε θέλει να συνδεθεί με τίποτα στο wi-fi. Στην περιοχή έχουμε τουλάχιστον 5 φανερά και ένα κρυφό το δικό μου. Κατά την εγκατάστασή του που ψάχνει για δίκτυα, δε βλέπει κανένα και αφού ψάχνει για 15 λεπτά, πέφτει σε sleep και μετά που τον ανοίγω πάλι, πάει στο αρχικό μενού.

Δοκίμασα να του μεγαλώσω το sleep, δεν πάει παραπάνω από 15'.

Μπήκα με lan για να του φτιάξω τις ρυθμίσεις. Βάζω τα απαραίτητα για το wifi και πάλι δεν το βλέπει.

Έκανα ότι λέει αυτό το thread και δε δούλεψε.

Άνοιξα νέο thread εδώ στο site της HP και με γράψανε κανονικότατα.

Πάω από εκεί να τα κάνω @τανα, ή δεν κάνω κάτι σωστά...; :getlost:

απο πλευρας σηματος wifi εισαι ενταξει?πχ μπας και μεσολαβει κατι μεταλλικο η που περιεχει νερο μεταξυ των 2 συσκευων?Τα δυο αυτα υλικα μπλοκαρουν τα μικροκυματα του wifi..

εχεις διαλεξει το σωστο προτυπο?υπαρχουν 3 802.11a 802.11b 802.11g και το φρεσκο 802.11n ..εχω καιρο που ασχοληθηκα με το awmn και τα χω ξεχασει αλλα πχ b- g ειναι συμβατα μεταξυ τους αλλα οχι με το a αν θυμαμαι καλα...δεν ξερω βεβαια αν μπορεις να το διαλεξεις στις συσκευες..

λογικα ο εκτυπωτης πρεπει ναχει διακριτικη omni κεραιουλα,παιξε με τον προσανατολισμο της ετσι ωστε ο "λουκουμας" της (η περιοχη που εκπεμπει) να συμπιπτει με τον λουκουμα της αλλης συσκευης.Ας με διορθωσει ο σωτηρακης τα θυμαμαι λιγο μπακαλιστικα βεβαια...

Link to comment
Share on other sites

απο πλευρας σηματος wifi εισαι ενταξει?πχ μπας και μεσολαβει κατι μεταλλικο η που περιεχει νερο μεταξυ των 2 συσκευων?Τα δυο αυτα υλικα μπλοκαρουν τα μικροκυματα του wifi..

Μεσολαβούν διάφορα, αλλά λέω και πάλι, ότι ακριβώς στην ίδια θέση, δούλευε ο δικός μου πριν την αντικατάσταση και απροβλημάτιστα. Και ο εκτυπωτής και το scanner.

εχεις διαλεξει το σωστο προτυπο?υπαρχουν 3 802.11a 802.11b 802.11g και το φρεσκο 802.11n ..εχω καιρο που ασχοληθηκα με το awmn και τα χω ξεχασει αλλα πχ b- g ειναι συμβατα μεταξυ τους αλλα οχι με το a αν θυμαμαι καλα...δεν ξερω βεβαια αν μπορεις να το διαλεξεις στις συσκευες..

Ναι, τα έλεγξα αυτά. Αν δεις και το thread μου στην ΗΡ, θα δεις κι όλες τις ρυθμίσεις που έχω. Παρόλα αυτά, δε θέλει να παίξει.

λογικα ο εκτυπωτης πρεπει ναχει διακριτικη omni κεραιουλα,παιξε με τον προσανατολισμο της ετσι ωστε ο "λουκουμας" της (η περιοχη που εκπεμπει) να συμπιπτει με τον λουκουμα της αλλης συσκευης.Ας με διορθωσει ο σωτηρακης τα θυμαμαι λιγο μπακαλιστικα βεβαια...

Δεν έχει εξωτερική κεραία, είναι εσωτερική.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μόλις τώρα δοκίμασα να εκτυπώσω το "Wireless Network Status Report" μέσα από τον ίδιο τον εκτυπωτή.

"Wireless adapter is not working. Contact HP Support"

:shout::shout::shout:

Οπότε, επανερχόμαστε στο παραπάνω:

Πάω από εκεί να τα κάνω @τανα, ή δεν κάνω κάτι σωστά...;
Link to comment
Share on other sites

Προφανως ειικάζω ο "επισκευασμενος" που σου εδωσαν ειχε χαλασμενο wifi.

Tυπικη αντιμετωπιση ελληνικου μαγαζιου (η της πλειοψηφιας) οτι δε μπορουμε να το επιστρεψουμε για refund βρισκουμε τροπο για να το ανακυκλωσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.