Jump to content



Low budget κι απο που?


opaque

Recommended Posts

Γεία χαρά! Λοιπόν μου ανατέθηκε να φτιάξω σύστημα για ένα φιλαράκι (8α ειναι το πρώτο του pc). Το παιδί τοθέλει για τα κλασικά (λίγο παιχνίδι,λίγη μουσική,καμιά εργασία,κτλ.),

οι επιδόσεις οπότε δεν μας ενδιαφέρούν. Επίσης πρέπει να τρέχει απροβλημάτιστα για τουλάχιστον 3 χρόνια με Το budget να έχει για ταβάνι περίπου τα 730ε. Σκέφτηκα λοιπόν τα εξής:

cpu: Athlon 2400xp 86ε

ram: 256mb ddr333 47ε

hard: Seagate 40gb 64ε

mobo: Msi kt4av-L 56ε

vga: Club 9600se 85ε

dvd: Asus 34ε

modem: 56k pci 16ε

οθονη: Philips 107T 160ε

κουτι: απλο, 350w 42ε

ηχεια: logitech X120 33ε

εκτυπ: epson C43u 61ε

floppy,keyboard,

mouse,fans 40ε

cdwr: δεν 8έλει ακόμη

Σύνολο με φουπουα 725ε

Πως σας φαίνεται;

Για την αγορά του είπα να πάει στην γνωστή σε εσάς (όχι τόσο πολύ σε μένα) οδό της Α8ήνας, και του είπα για ramshop. Θα ή8ελα να ακούσω τις απόψεις σας για τις τιμές,την εξυπηρέτηση και το σερβις των καταστημάτων αυτών (το mgmanager ίσως?) Εσείς ποιό προτιμάτε ?????

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όλοι πιστεύουν ότι το λίγο παιχνίδι δεν έχει απαιτήσεις? Σου λέει ένας φίλος, θέλω να πάρω ένα pc, αλλά εν θέλω πολλά πράγματα. Για παιχνίδια το θέλω, και για ότι τύχει! Πήγαινε πάρε PS2! Το δυνατότερο pc σήμερα, σιγά μην αντέξει 3 χρόνια για παιχνίδια (εξηγούμαι: εξαρτάται τι παιχνίδια και πως θέλεις να τα παίζεις).

Όσον αφορά το μαγαζί, online μπορεις να φτιάξεις σε αρκετά μαγαζιά το pc και να δεις ποσο κοστίζει. Δεν θα πρότεινα το ram shop από προσωπική άσχημη εμπειρία (να μου πείτε, τώρα δεν δουλεύει ο βλάκας εκεί, και o τύπος στο service ήταν κύριος, αλλά την μητρική την έβαλα στον @#$#@ μου, επειδή είχε λέει εμφανή βλάβη, και περίμενα και ένα μηνα), και μόνο για το RMA θα πρότεινα Πλαίσιο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θα σου πρότεινα το eshop που στην Αθήνα η μεταφορά και η συναρμολόγιση του pc σου είναι ΔΩΡΕΑΝ.....

Το μηχάνημα που λες εσύ από eshop βγαίνει πολύ φθηνότερα και με αρκετά extra, δηλαδή......

cpu: Athlon 2400+ XP - 75.49

ram: 256mb ddr400 - 44.72

hard: Western Digital 40GB WD400JB 7200rpm ATA100 - 59.42

mobo: MSI MICROSTAR KT6V-LSR RETAIL - 68.47

vga: ASUS ATI RADEON 9600 SE/TD 128MB - 86.88

dvd: SONY 16x - 25.67

cd-rw: SONY CDRW 52x32X52 CRX-230A BULK - 26.77

modem: MICROCOM INPORT HOME /M PCI V.92 56K BULK - 7.8

οθονη: VIBRANT 17 VM77SR - 103

κουτι: INNOVATOR MIDI TOWER 350W ΜΠΛΕ ΣΧΕΔΙΟ - 44

ηχεια: TEAC SPEAKERS PM 60W - 6.88

εκτυπ: EPSON STYLUS C43UX - 52

scanner: CANONSCAN LIDE 20 USB - 68

floppy: FLOPPY DISK DRIVE 3.5' - 6.25

keyboard, mouse: MS DSP GREEK MULTIMEDIA OPTICAL DESKTOP - 22.4

Όλα μαζί μονο..... 697.75

’ντε καλοδούλευτο......

Link to comment
Share on other sites

www.e-shop.gr

δες στην 1η σελιδα μια ανακοινωση περι συνθεσης υπολογιστη.......αν θες το φτιαχνεις μονος σου.....αν θες στο κανουν αυτοι τσαμπε........εγω παντως προτιμω μονος μου γιατι σε αλλα καταστηματα οταν παιρνεις ετοιμη συνθεση με τον καιρο ανακαλυπτεις οτι σου εβαλαν αυτα που συμφωνησες(με καποιες μικρες αποκλισεις).........δεν το λεω για να θιξω το ε-σοπ το οποιο θεωρω κορυφη σε οτι πουλα......απλα δεν εχω προσωπικη εμπειρια απο τις συνθεσεις του και προτιμω να ειμαι ησυχος.

Link to comment
Share on other sites

ναι...........η εδρα τους ειναι στο μαρουσι(300μετρα απο τον ηλεκτρικο)........................μπες στο σαητ τους......εχουν και τηλεφωνα που μπορεις να επικοινωνησεις...............να ξερεις παντως οτι το συγκεκριμενο καταστημα ειναι απο τα πιο σεβαστα στο εργαστηρι.............πολυ καλες τιμες.......πολυ καλα προιοντα......και τρομεροτατο αφτερ σεηλ σερβις................

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα έκανα το παν για 512ΜΒ μνήμης. Τώρα από που θα κοπούν δεν ξέρω. Ίσως ένα απλό mouse ή και ένα απλό keyboard. Αλλά 512ΜΒ oπωσδήποτε εκτός και αν βάλει τίποτα 98SE!!!

Εννοείται ότι αν είναι για παιχνίδια δεν θα αντέξει ούτε 3 ώρες μιας και το πρώτο πράγμα που θα κάνει θα είναι να βάλει το ποιο super duper παιχνίδι, το δεύτερο να παραπονεθεί ότι κολλάει και το τρίτο να σου βάλει τις φωνές διότι δεν του έβαλες καλή κάρτα γραφικών.

Επίσης ο 40άρης δίσκος είναι πεταμένα λεφτά σε σχέση με τους 80άρηδες.

Και εννοείται ότι για να μην μπλέξεις αν συμβεί η στραβή Πλαίσιο ή e-shop.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει πρόβλημα για το pc απο το ε-shop όσον αφορά το τι θα σου βάλλουν μέσα κλπ, δεν είναι γύφτοι οι άνθρωποι!

Για τα 730 ευρώ pc, λοιπάμε αλλά ούτε τώρα δεν θα παίζει καλά παιχνίδια, αλλά και με 40gb δίσκο είναι καταδικασμένο σε βασική χρήση (δήλ όχι backup ταινιών και πολλές εφαρμογές)

Βάλε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ άλλα 256 ραμ και έναν 80αρη τουλάχιστον δίσκο και πάρτα απο e-shop που θα σου έρθουν και πιο φτηνά, και αντί για dvd + cdrecorder παρε ένα dvdrecorder και τα κάνεις όλα

Link to comment
Share on other sites

PER.559456: AMD ATHLON XP 2400+ 2.00GHz BOX 75.49

PER.523444: MSI MICROSTAR KT6V-LSR RETAIL 68.47 (23331 δρχ)

PER.331625: NEC DVD+/-R/RW ND-2500Α BULK 84 (28623 δρχ)

PER.533658: MICROCOM INPORT HOME /M PCI V.92 56K BULK 7.8

PER.16508: VIBRANT 17 VM77SR 103

PER.700027: ΚΟΥΤΙ INNOVATOR MIDI TOWER 250W ΜΠΛΕ ΣΧΕΔΙΟ 35

PER.50109: TEAC SPEAKERS PM 60W 6.88

PER.403321: EPSON STYLUS C43UX 52

PER.65100: FLOPPY DISK DRIVE 3.5' 6.25

PER.575576: MS DSP GREEK MULTIMEDIA OPTICAL DESKTOP 22.4

PER.554618: DIMM DDR 512MB PC3200 (400MHz) GOLD 96.71 (32954 δρχ)

PER.516702: HIS EXCALIBUR RADEON 9600 128MB TVOUT, DVI RETAIL 107.4

PER.302565: MAXTOR DIAMONDMAX PLUS 9 - 80GB - 8MB CACHE 68.82

H δικιά μου πρόταση βγαίνει στα 734.22 με φπα αλλά δεν έχει scanner αλλά με 512 ram + πολύ καλύτερη κάρτα (όχι SE με 64 bit μνήμη αντί 128 που είναι αυτή) + 80gb δισκο + dvdrecorder. E αυτό σίγουρα θα του κρατήσει αρκετά και θα μπορεί να κάνει πράγματα με το pc.

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να κάνει την υπέρβαση και να δώσει άλλα 50 - 60 ευρώ και να πάρει καλύτερο εκτυπωτή γιατί ο συγκεκριμένος είναι εντελός ΜΑΠΑ, τον έχω δεί να δουλεύει και μου ήρθε να αυτοκτονήσω!

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι το μηχάνιμα που σου πρότεινα είναι best buy..... Το eshop τα έχει ετοιμοπαράδοτα και όπως είπα στο σηναρμολογούνε δωρεάν και στο φέρνουνε και σπίτι αν είσαι Αθήνα.....

Χωρίς να θέλω να μειώσω κάποιον, το dvd-r το θεωρώ πολυτέλεια για ένα τέτοιο σύστημα.... Το scanner όμως για εργασίες είναι απαραίτητο..... Όσο για τα 256MB, ναι θα ήταν καλό να γίνουνε 512MB, αν μπούνε XP.....

Και ο εκτυπωτής είναι μια χαρούλα..... Είχα πουλήσει σε πελάτη μου τον παλιότερο της σειράς C42 και είναι λουκούμι για δουλεια γραφείου. Με φτηνά refill, ελαφρής και σχετικά γρήγορος. Όσο για ποιότητα δεν έχει να ζηλέψει τίποτε από τον C60 που πλήρωσα παραπάνω εγώ....

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που δεν σκέφτηκα και θα ήταν πολύ καλύτερο για το pc..... Τον δίσκο θα μπορόυσες να τον αλλάξεις με έναν:

WESTERN DIGITAL 80GB WD800JD 7200rpm SATA - 73.41

Έτσι ώστε να εκμεταλευτείς και το SATA της μητρικής και να κερδίσεις περισσότερη ταχύτητα....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DMylonas

Έτσι ώστε να εκμεταλευτείς και το SATA της μητρικής και να κερδίσεις περισσότερη ταχύτητα....

Ναι γιατι θα πηγαινει σφαιρα το μηχανημα και θα το "κοβει" ο IDE... Συγχωρεστε με για τον σαρκασμο, αλλα δε μπορεις να "γονατιζεις" το μηχανακι με 256 μνημη και μετα να προτεινεις 15 ακριβοτερο δισκο για "να κερδισει σε ταχυτητα"...

Κατα την ταπεινη μου αποψη, ο bleo8onhs ειπε την καλυτερη λυση. Ας παρει το παλικαρι κανα Xbox ή PS2 (δεν εχω αποψη επ' αυτου) και ας κανει και ενα PC με Celeron για τις εκτυπωσεις και τα σκαναρισματα του και ειναι κομπλε. Ειδαλλως ας του εξηγησει καποιος οτι η 9600SE ειναι χειροτερη κι απο 9200 και οτι απο σημερα κιολας το πισι αυτο δεν θα μπορει να παιξει καν καποια παιχνιδια...

Link to comment
Share on other sites

@Chosen:

Όχι απαραίτητα. Ο σκληρός είναι το πιο αργό υποσύστημα του υπολογιστή και όσο πιο γρήγορος είναι τόσο πιο καλά. Είδα τρελή διαφορά όταν άλλαξα στον υπολογιστή ενός θείου μου (P3@450, 64MB) τον 6άρη δίσκο του με έναν WD80. Επίσης με το κατάλληλο setup (το τονίζω) δε θα αντιμετωπίσει πρόβλημα με 256MB μνήμης, όπως δεν έχει πρόβλημα το pc της αδερφής μου (AthlonXp1800+, 256MB).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy

@Chosen:

Όχι απαραίτητα. Ο σκληρός είναι το πιο αργό υποσύστημα του υπολογιστή και όσο πιο γρήγορος είναι τόσο πιο καλά. Είδα τρελή διαφορά όταν άλλαξα στον υπολογιστή ενός θείου μου (P3@450, 64MB) τον 6άρη δίσκο του με έναν WD80. Επίσης με το κατάλληλο setup (το τονίζω) δε θα αντιμετωπίσει πρόβλημα με 256MB μνήμης, όπως δεν έχει πρόβλημα το pc της αδερφής μου (AthlonXp1800+, 256MB).

Με την διαφορα οτι ο 40GB JB με τον 80GB JD εχουν μηδαμινη διαφορα, ενω ο 6αρης που ειχες με τον 80GB JB ειναι η νυχτα με την μερα

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.