Jump to content



Εγκατασταση - Επιδοσεις - Corsair Force 3 120GB


jpcupra

Recommended Posts

Όχι.Και εγώ όταν κάνω install πάντα έχω βγάλει όλους τους άλλους δίσκους.Έβαλες το intel inf update;

Για χ64

http://downloadcenter.intel.com/Detail_Desc.aspx?agr=Y&DwnldID=20019&ProdId=2842〈=eng&OSVersion=Windows%207%20(64-bit)*&DownloadType=Utilities%2C%20Tools%20and%20Examples

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply
Όχι.Και εγώ όταν κάνω install πάντα έχω βγάλει όλους τους άλλους δίσκους.Έβαλες το intel inf update;

Για χ64

http://downloadcenter.intel.com/Detail_Desc.aspx?agr=Y&DwnldID=20019&ProdId=2842〈=eng&OSVersion=Windows%207%20(64-bit)*&DownloadType=Utilities%2C%20Tools%20and%20Examples

οχι δεν τον εβαλα...

νομιζω δηλαδη...

αν δεν σου κανει κοπο ριξε μια ματια εδω να δεις τι ακριβως εγκατεστησα...

εβαλα τα 3-4-5-6-7... στα 4-5 πρεπει να μου πεταξε σφαλμα... δεν ξερω αν παιζει καποιο ρολο...

http://www.abit.com.tw/page/en/download/download_driver_detail.php?pFILE_TYPE=Driver&pMAIN_TYPE=Motherboard&pTITLE_ON_SCREEN=IP35+Pro&pSOCKET_TYPE=LGA775

Link to comment
Share on other sites

Ναι βγάλε τα όλα.Οι drivers στην σελίδα της abit είναι παλιοί.Τι windows 7 έβαλες x64 ή x32;

πως θα τους κανω remove χωρις να αναγκαστω να κανω φορματ?

64 εβαλα...

Spyrious thx again για την βοηθεια σου.. Μου την εχει δωσει που δεν ειναι οκ το μηχανακι....:fist::fist::fist:

edit: δειξε μου τι drivers θα χρειαστω και απο που αν δεν σου ειναι κοπος... παιζει να ειναι 'η πρωτη φορα που κανω φορματ (στον δικο μου) μετα το 2008...:o

Link to comment
Share on other sites

http://downloadcenter.intel.com/Detail_Desc.aspx?agr=Y&DwnldID=20019&ProdId=2842〈=eng&OSVersion=Windows%207%20(64-bit)*&DownloadType=Utilities%2C%20Tools%20and%20Examples

ftp://driver.jmicron.com.tw/SATA_Controller/Windows/JMB36X_WinDrv_R1.17.63_WHQL_eSATA.zip

Το 1ο είναι της intel και το 2ο για τα 2 sata της jmicron (μαλλον τα 2 sata κατω).Που τους έχεις συνδέσει τους άλλους;

Link to comment
Share on other sites

http://downloadcenter.intel.com/Detail_Desc.aspx?agr=Y&DwnldID=20019&ProdId=2842〈=eng&OSVersion=Windows%207%20(64-bit)*&DownloadType=Utilities%2C%20Tools%20and%20Examples

ftp://driver.jmicron.com.tw/SATA_Controller/Windows/JMB36X_WinDrv_R1.17.63_WHQL_eSATA.zip

Το 1ο είναι της intel και το 2ο για τα 2 sata της jmicron (μαλλον τα 2 sata κατω).Που τους έχεις συνδέσει τους άλλους;

:T::T:

Ουτε που θυμαμαι. Σε κανα 2ωρο θα ειμαι σπιτι και θα δω. δεν αποκλειεται καποιος να ειναι εκει παντως...

Εχω τπτ αλλο να περασω?

Link to comment
Share on other sites

Όχι.Εκτός των άλλον συσκευων που έχεις (vga,audio,κλπ).Για τους driver της realtek on board δες εδώ

ftp://driver.jmicron.com.tw/SATA_Controller/Windows/JMB36X_WinDrv_R1.17.63_WHQL_eSATA.zip

Και τσεκαρε να δεις αν οι δίσκοι είναι στα πρωτα 4 sata,αν όχι βάλτα εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Όχι.Εκτός των άλλον συσκευων που έχεις (vga,audio,κλπ).Για τους driver της realtek on board δες εδώ

ftp://driver.jmicron.com.tw/SATA_Controller/Windows/JMB36X_WinDrv_R1.17.63_WHQL_eSATA.zip

Και τσεκαρε να δεις αν οι δίσκοι είναι στα πρωτα 4 sata,αν όχι βάλτα εκεί.

Θεουλης...:worship::worship::worship:

i'll update μολις γυρισω home...

Link to comment
Share on other sites

update...

το μηχανακι μου ειναι διαβολεμενο...

δεν ξερω τι κ πως αλλα ειναι...

δοκιμαζω να περασω τους jmicron τρωω ακυρο και μου λεει οτι δεν υπαρχει scsi και κατι τετοια...

περναω τους ιντελ.οκ.

κλεινω. συνδεω τον εναν σκληρο. κολλαει στην σημαιουλα αρκετη ωρα. εκεινη την ωρα ακουγα τον μηχανικο να

τραβαει στροφες και να κλεινει ανα 4"-5"... (εκει μπηκανε υποψιες για κλασμενο μολεξ ρευματος)

κλεινω συνδεω αυτη τη φορα με αλλο μολεξ (btw δεν ανοιγοκλεισε καθολου) ξανανοιγω μου βγαζει οτι δεν εγινε σωστος τερματισμος και κανει επιδιορθωση (δεν μπορουσα να

επιλεξω κανονικη εκκινηση γιατι για καποιο λογο δεν λειτουργουσε η usb που ειναι συνδεδεμενος ο δεκτης

του keyboard-mouse) με ρωταει για restore του ριχνω ακυρο:yu: και κλεινω το πιτσι.

ξανανοιγω αφου αυτη τη φορα ειμαι εφοδιασμενος με keyboard ps2 και επιλεγω κανονικη εκκινηση.

μπαινει μπομπα και ως διαμαγειας βρισκει τον αλλον... :slap:

jesus christ...

κανω σωστο shutdown αυτη τη φορα.

συνδεω και τον 3ο και ανοιγω... εμεινε για λιγο στο σημαιακι και μολις μπηκε, ωωω τι θαυμα βρηκε και τον αλλον!!!:getlost::getlost:

ευχελαιο??? 'η κλασμενο μολεξ...

αυτη τη στιγμη που γραφω ειναι και οι 2 επανω και ολα δειχνουν οκ... τι να πω... :getlost::getlost:

Link to comment
Share on other sites

Ένα θα σου πω. Abit...

δεν εχεις και αδικο... απο το 2008 εχει να ανανεωσει το bios της καθως και πολλα αλλα...

ειδικα οταν ειδα και αυτο... --> Welcome to Universal ABIT Co., Ltd. - The website will stop providing service on 28st of February, 2012. στην κεντρικη σελιδα, μου λυθηκαν πολλες αποριες...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω κατι ασχετο. Επειδη ψαχνομαι και εγω για ssd αυτες τις μερες και ειχα τον Force 3 στο ματι, ειδα οτι εγινε recall απο την corsair στο συγκεκριμενο μοντελο γιατι ειχε προβληματα που δεν εφτιαχναν με firmware update μονο.

Συγκεκριμενα μπορείτε να το διαβασετε εδω

Corsair announces Force 3 SSD recall | bit-tech.net

Το θεμα ειναι πως δεν ξερω αν οι καινουργιες παρτιδες ειναι οκ, απλα στο αρθρο αναφερει συγκεκριμενο part number το οποιο ειναι ακριβως ιδιο με το part number που δινει το Πλαισιο για τον συγκεκριμενο δισκο.

Αρα το Πλαισιο εχει τις ελλατωματικες παρτιδες ? Ξερει καποιος τι παιζει ??

Link to comment
Share on other sites

update...

το μηχανακι μου ειναι διαβολεμενο...

δεν ξερω τι κ πως αλλα ειναι...

δοκιμαζω να περασω τους jmicron τρωω ακυρο και μου λεει οτι δεν υπαρχει scsi και κατι τετοια...

περναω τους ιντελ.οκ.

κλεινω. συνδεω τον εναν σκληρο. κολλαει στην σημαιουλα αρκετη ωρα. εκεινη την ωρα ακουγα τον μηχανικο να

τραβαει στροφες και να κλεινει ανα 4"-5"... (εκει μπηκανε υποψιες για κλασμενο μολεξ ρευματος)

κλεινω συνδεω αυτη τη φορα με αλλο μολεξ (btw δεν ανοιγοκλεισε καθολου) ξανανοιγω μου βγαζει οτι δεν εγινε σωστος τερματισμος και κανει επιδιορθωση (δεν μπορουσα να

επιλεξω κανονικη εκκινηση γιατι για καποιο λογο δεν λειτουργουσε η usb που ειναι συνδεδεμενος ο δεκτης

του keyboard-mouse) με ρωταει για restore του ριχνω ακυρο:yu: και κλεινω το πιτσι.

ξανανοιγω αφου αυτη τη φορα ειμαι εφοδιασμενος με keyboard ps2 και επιλεγω κανονικη εκκινηση.

μπαινει μπομπα και ως διαμαγειας βρισκει τον αλλον... :slap:

jesus christ...

κανω σωστο shutdown αυτη τη φορα.

συνδεω και τον 3ο και ανοιγω... εμεινε για λιγο στο σημαιακι και μολις μπηκε, ωωω τι θαυμα βρηκε και τον αλλον!!!:getlost::getlost:

ευχελαιο??? 'η κλασμενο μολεξ...

αυτη τη στιγμη που γραφω ειναι και οι 2 επανω και ολα δειχνουν οκ... τι να πω... :getlost::getlost:

respect....εκλασα στο γέλιο!τρομερή περιγραφή!:T:

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε το modded bios από εδώ με updated intel raid/ahci rom.

ABIT IP35 Pro Motherboard BIOS's

thx... δεν θα μπω στην διαδικασια να πειραξω κατι εφοσον βλεπω πως εδω και λιγες μερες ολα δουλευουνε ρολοι.

ευχαριστω παντως για το ενδιαφερον. :T:

Link to comment
Share on other sites

απ'οτι ειδα στο fresh setup σου εχεις 1.2 firm εν συνεχει μετα απο 81 μερες 1.3 και μαλλον δεν εχεις περασει το 1.3.3 που εχει βγει... για κανε μια δοκιμη...

μακαρι και εμενα να κρατησει τοσο ψιλα τα νουμερα μετα απο 3 μηνες... :T:

Καταρχάς, χαίρομαι που ξεμπέρδεψες. Μακάρι

να μην εμφανιστούν και άλλα προβλήματα. =)

Από κει και πέρα, ο SSD σε SATA2 είναι ο δικός μου. Ο άλλος σε SATA3

είναι φίλου. Τον έβαλα να κάνει το firmware update σε 1.3.3 πρόσφατα.

Όντως είδε ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ. Από 'κει που 'βγαζε 405 σκόρ σε AS SSD,

τώρα βγάζει 354. (όσο ακριβώς και γώ) Το 4Κ-64Thrd write ειδικά, του

το χαντάκωσε. Τώρα "πώς γκένεν αυτό", δεν έχω βγάλει άκρη ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς, χαίρομαι που ξεμπέρδεψες. Μακάρι

να μην εμφανιστούν και άλλα προβλήματα. =)

Από κει και πέρα, ο SSD σε SATA2 είναι ο δικός μου. Ο άλλος σε SATA3

είναι φίλου. Τον έβαλα να κάνει το firmware update σε 1.3.3 πρόσφατα.

Όντως είδε ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ. Από 'κει που 'βγαζε 405 σκόρ σε AS SSD,

τώρα βγάζει 354. (όσο ακριβώς και γώ) Το 4Κ-64Thrd write ειδικά, του

το χαντάκωσε. Τώρα "πώς γκένεν αυτό", δεν έχω βγάλει άκρη ακόμη.

τωρα ειδα το quote που μου εκανες...καλα εγω τα εγραψα ετσι ακαταλαβιστικα??? :tomato::tomato::p:p

πραγματικα ειναι αξιο περιεργειας πως χαντακωθηκε ετσι...

ας μας πουνε κ οι γνωστες την γνωμη τους μπας και βγαλεις ακρη...

προς το παρον φτου φτου μην τον ματιασω ειναι μια χαρα!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

επαναφερω το θεμα καθως τα αποτελεσματα ειναι απογοητευτικα

mobo 990fxa-ud3

σεταρισμενος σε sata 3 slot με ahci ενεργοποιημενο απο το bios.

Τι παει λαθος?

post-3703-1416077415,8184_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.