Jump to content


Μετρήσεις, scaling κλπ σε Sandybridge (2600K)


Freedom

Recommended Posts

  • Replies 184
  • Created
  • Last Reply

Στεγνωσα Μπιλ, παπαλα...οτι εχει απομεινει ειναι επικινδυνο να το ποσταρω γιατι οι σημειώσεις ειναι ότι να'ναι... :nothing:

Τις μετρήσεις με το HT on και off ουτε καν τις θυμόμουν...ειναι αυτο που λεγαμε πριν απο λιγο...είχα την απορία αν που και κατα πόσο μετράει σε καποια παιχνίδια (στο δικο μου συστημα) και χτυπησα τακα τακα μερικες μετρησεις για να δω τι γινεται (ναι οκ, τελικά στην πραξη το εχω off μονο στο BF3 γιατι μου σπαει τα καρύδια)...

Link to comment
Share on other sites

Φανταστικό θέμα, μπράβο freedom. Θα συμμετέχω μόλις έρθει η venomous πάνω στον 2500k.

Αντε με το καλό να'σου ερθει... ;)

(ΑΚΟΟΟΟΟΟΟΟΜΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ????)

Παιδες, μην διστάσετε να ποστάρετε αποτελεσματα ακόμα και στα ιδια προγραμματα...μπορεί να φαίνεται "επαναληψη" αλλά προσωπικά δεν θα με χαλαγε καθόλου μεγαλύτερο στατιστικο δειγμα (μπορει καποια μέρα το pc μου να ειχε νταγκλες και να εβγαζε αλλα των αλλων)...

Ολες οι μετρήσεις δεκτές... :T:

Link to comment
Share on other sites

Για αλλη μια φορα ωραιος Nικολα!

Με πρηζωσες τωρα να εγκαταστησω κανα crysis και να bencharo στοκ/oc

Μολις σταθεροποιησω το oc λεω να το κανω απο περιεργεια γιατι παιζω μια αναλυση πιο πανω και θελω να δω αν εχει διαφορα καθολου.

Βλεπω οτι η συχνοτητα επηρεαζει αρκετα τα min fps...το οποιο κατ εμε δεν ειναι κακο...

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω οτι η συχνοτητα επηρεαζει αρκετα τα min fps...το οποιο κατ εμε δεν ειναι κακο...

Είναι peak τιμές Μίλτο, όπου βλέπεις min και max FPS είναι peak τιμές...στην πράξη εμένα με ενδιαφέρει (και φαινονται τα αποτελέσματα) το average...

Οπότε ας πουμε για το Crysis2 (τα πρωτα αποτελεσματα που πόσταρα, με 2 συχνότητες cpu και 3 gpu) εχουμε:

Για 38% αυξηση της συχνότητας της cpu με οτι αυτό συνεπάγεται (3.4Ghz-->4.7Ghz, Vcore ας πουμε απο 1V σε 1.36V, αυξηση 36% στην περιπτωση μου κλπ κλπ) το οφελος μου στο average ειναι:

1)Με stock VGA: 0.64-1.31%

2)Με το "μικρό" OC στην VGA: 0.97-1.55%

3)Με το "μεγάλο" OC στην VGA: 1.11-1.66%

Αυτό ειναι το scaling της συγκεκριμένης cpu στο συγκεκριμένο σύστημα και στο συγκεκριμένο παιχνίδι (ή καλυτερα μετροπρογραμα).

Πάμε ανάποδα τωρα, αν αφήσω στην ησυχία της την cpu (3400Ghz) και ασχοληθώ μονο με την κάρτα, το οφελος κατα περίπτωση ειναι:

1)Με το "μικρό" OC στην VGA: 8.58-10.26% (αυξηση συχνότητας gpu 13.8%, αυξηση τασης gpu 6.1%)

2)Με το "μεγάλο" OC στην VGA: 12.5-15.17% (αυξηση συχνότητας gpu 21.4%, αυξηση τασης gpu 12.2%)

Αυτό ειναι το scaling της συγκεκριμένης gpu στο συγκεκριμένο σύστημα και στο συγκεκριμένο παιχνίδι (ή καλυτερα μετροπρογραμα).

Απο εκει και περα, βλεπεις τι γινεται και στην πράξη και πράττεις ανάλογα με τις αναγκες/απαιτήσεις σου και το τι σε συμφέρει...αυτό ειναι το ωραίο...εχεις τα δεδομένα, κανεις τις παρατηρήσεις σου, πράττεις ανάλογα... ;)

Link to comment
Share on other sites

Ομορφα ολα αυτα..το ζουμι που μου μενει εμενα οσο αναφορα το oc ειναι ...less is more τελικα.

Με ενα 4.7@1.35-1.36 στον ι72ΧΧΧΚ παιρνεις ενα πολυ καλο value επιδοσεων/θερμοκρασιων/ισχυος κλπ για ολες τις χρησεις (περαν απαιτητικου Benchmarking ) ...ειτε αυτες λεγονται gaming ειτε κατι αλλο....εκτος αν κυνηγας το 1sec λιγοτερο (που λεει ο λογος) στο encoding μια ταινιας σε x264

Κοινος καλο το bragging right (τρεχω στα 5ghz @ 1.43 και ειμαι καλα) αλλα δεν υπαρχει λογος να "τηγανιζεις"-ταλαιπωρεις το cpu αδικα ...

4.7 Ghz it is then :)

Link to comment
Share on other sites

Ομορφα ολα αυτα..το ζουμι που μου μενει εμενα οσο αναφορα το oc ειναι ...less is more τελικα.

Με ενα 4.7@1.35-1.36 στον ι72ΧΧΧΚ παιρνεις ενα πολυ καλο value επιδοσεων/θερμοκρασιων/ισχυος κλπ για ολες τις χρησεις (περαν απαιτητικου Benchmarking ) ...ειτε αυτες λεγονται gaming ειτε κατι αλλο....εκτος αν κυνηγας το 1sec λιγοτερο (που λεει ο λογος) στο encoding μια ταινιας σε x264

Κοινος καλο το bragging right (τρεχω στα 5ghz @ 1.43 και ειμαι καλα) αλλα δεν υπαρχει λογος να "τηγανιζεις"-ταλαιπωρεις το cpu αδικα ...

4.7 Ghz it is then :)

Δεν ξερω Μιλτο, ειναι τελειως υποκειμενικο...το καλό ειναι οτι πολλες μητρικές σου δινουν την δυνατοτητα να αποθηκευσεις αρκετά profiles οποτε γιατι να περιοριστείς για πάντα σε μια συχνοτητα ουτως ή άλλως? Και οι 8 θεσεις profile που εχει η δικη μου ειναι γεμάτες...αν δώ ή ξερω οτι καπου αξιζει να ανεβασω θα ανεβάσω δεν υπαρχει θέμα...αν δω οτι το scaling στην συγκεκριμένη εφαρμογη δεν με ικανοποιεί τότε δεν τρεχει τιποτα, bios, load profile, όλα καλα...

Ετσι δεν κανουμε (???) και με τις καρτες γραφικών? Οοοοοοοοοταν ερθει η ωρα να παιξω ενα παιχνιδι που ξερω οτι με τα settings που εγω επιθυμω μου στρεσάρει την καρτα και θελω κατι παραπανω κατευθειαν στο MSI Turbo, διαλεγω το "καταλληλο" profile και here we go...μετα το "όργιο", η κάρτα στοκ, ηρεμία (εμ γιατι πως να το κανουμε, καλά και τα 950Mhz αλλα με 60% τους ανεμιστήρες της vga ειναι λιγο "καπως")και όλα οκ... ;)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο θέμα

Έχω κι εγώ κρατήσει αρκετές μετρήσεις από τον 2500K, αν υπάρχει ενδιαφέρον να τις περάσω σε γραφήματα και να τις ανεβάσω

Ακοοοοοοοομαααααααααα? ;)

Link to comment
Share on other sites

Το ΗΤ δεν είναι γαι gaming.

Άρα το να λες ότι less is more και η χ συχνότητα είναι καλύτερη για αυτό και για αυτό είναι ΛΑΘΟς.

Το θέμα είναι τι χρειάζεται\θέλει ο καθενας από το σύστημά του!Το ht όμως δεν έχει να κάνει με gaming αλλά με προγράμματα.Οπότε είναι τόσο απαραίτητο για κάποιον που θέλει το pc του για προγράμματα που "αγαπάνε" τους πολλούς πυρήνες,όσο η συχνότητα σε κάποιον gamer.

Μην ξεχνάμε όμως ότι και τα games θέλουν πυρήνες και όχι μόνο συχνότητα μεγάλη!

Link to comment
Share on other sites

Μιας και τις έχω λοιπόν κι εγώ τις μετρήσεις του 2500K ας τις βάλω

Το σύστημα αποτελείται από

i5 2500K σε αέρα (Thermalright Archon)

Gigabyte P67A-UD4-B3 (με το F6 bios)

2x2GB OCZ Black edition DDR3 1600Mhz (8-8-8-24) 1,65V

Sapphire HD6970

και τέλος μηχανικό δίσκο sata2

Η πρώτη κατάσταση 3.3(3.7Turbo) είναι ο επεξεργαστής default και μετά overclocked στα 4.0, 4.2, 4.3 κτλ

Ξεκινάω με το Aida64 Extreme v2.0

Memory Tests

mem-6837.jpg

CPU Tests

cpu-6838.jpg

FPU Tests

fpu-6839.jpg

Link to comment
Share on other sites

Vantage CPU Score

Αυτά προς το παρόν (μικρό δείγμα και μικρό το εύρος overclocking αλλά αυτά είχα εύκαιρα) :)

:T: :T: :T:

ΥΓ: Κατα πρωτον, ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ! Δευτερον, μικρό το ευρος του overclocking σου δεν ειναι σε καμια περίπτωση, οχι για τα δικά μου δεδομένα τουλαχιστον, μην τρελλαθούμε κιολας... ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ενα μικρό update με αλλες 2 συχνότητες (5.1 και 5.2Ghz με και χωρίς ΗΤ), με αλλαγμένες κλιμακες για να "διαβάζονται" πο ευκολα (ελπίζω) και άλλες μικροδιορθώσεις...

image001.gif

image002.gif

image003.gif

image004.gif

image005.gif

image006.gif

image007.gif

image008.gif

image009.gif

image010.gif

image011.gif

image012.gif

image013.gif

Enjoy...

Link to comment
Share on other sites

Απλώς ... συγχαρητήρια για το θέμα και την υπομονή σου.

Ευχαριστούμε!

- Αυτό το θέμα με τόσα γραφήματα θα μπορούσε απο μόνο του να είναι περιγραφή προιόντος στη σελίδα της Intel !

Link to comment
Share on other sites

Να είστε καλα παιδία...δεδομένου οτι έχω τελειώσει με την "χατρογράφηση" του επεξεργαστή (στις συχνοτητες που με ενδιαφέρουν) αν όλα πάνε καλά σε Χ ημερες (ή εβδομάδες) θα ποστάρω γράφημα με μαξιμουμ τιμές Vcore σε Linx AVX και Prime95 (απο 8κ εως 8000k FFTs) ανα συχνότητα για να πάρουμε και μιά ιδέα και πόσο "κοστίζει" (στον δίκο μου 2600Κ, δεν ειναι ολοι ιδιοι) σε Vcore το ανέβασμα συχνότητας...

Το τελειο θα ήταν να σας εδινα και γράφημα με μαξιμουμ θερμοκρασίες ανα συχνότητα αλλα δυστυχώς τα τεστς εχουν γινει (και συνεχίζουν να γινονται) σε διαφορετικές συνθήκες οπότε υπάρχει ανομοιογένια και δεν θα βγάλετε άκρη...

ΥΓ1: λέω Χ ημέρες (ή εβδομαδες) γιατι καλώς ή κακώς ειμαι λιγο σκληροπυρηνικός στους ελεγχους σταθερότητας (θα παρω μερικά χαπια πριν ανοιξω τους επομενους λογαριασμους της ΔΕΗ :slap: )...

ΥΓ2: Υπέροχη εποχή για OC και τεστ ετσι? Τα καλά του να μην πληρώνει κανενας για πετρέλαιο στην πολυκατοικία...13-14C γράφει το υδραργυρικό θερμόμετρο στο δωμάτιο αυτή την στιγμή...τι υδρόψυξη, dry ice και λακαμίες...σε λιγο η Noctua θα πλησιάζει τις επιδόσεις μονοβάθμιου... :clap:

ΥΓ3: Κάτι μου λέει οτι σύντομα θα χρειαστώ τις συμβουλές σας για να στήσω υδρόψυξη...το καλοκαιράκι δεν ειναι τοσο μακριά...φακ

Link to comment
Share on other sites

Μια που ξεκινησα να παίζω το Hard Reset είχα την περιέργεια να δώ τι όφελος θα είχα αν έτρεχα τον 2600Κ στα 4.8Ghz αντί για τα 3.4Ghz...

Και οι 4 μετρήσεις έγιναν ακριβώς με τις ιδιες συνθήκες (ολα maxed απο τα settings του παιχνιδιου και τον driver), 2 μετρήσεις για τα 3.4Ghz με stock (782Mhz) και OCed (950Mhz) την GTX580 και δύο αντιστοιχες για τα 4.8Ghz...

Επειδή τα αποτελέσματα ειναι "καπως" ξεκαθαρίζω οτι ΔΕΝ είναι "αναποδα" (μαλιστα στα 4.8Ghz με την vga stock το ετρεξα και 2η φορα και πηρα τα ιδια αποτελεσματα)...

3.4Ghz, vga stock

3400.jpg

4.8Ghz, vga stock

4800.jpg

3.4Ghz, vga OCed

3400_vgaOC.jpg

4.8Ghz, vga OCed

4800_vgaOC.jpg

Enjoy...

ΥΓ: τελικά θελω να δώ πότε θα βρω μια καλή "δικαιολογία" για να τον τρέχω καθε μερα στα 4.8Ghz...τσαμπα τοσος κόπος λολ... :weep:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.